Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Dobrodružný

Recenze (1 262)

Ultimátum (2022) (seriál)

Někoho zřejmě napadlo, že cca 20 let po premiéře 24 hodin bude dobré přijít s tuzemskou verzí seriálu. Jak se však ukazuje, tak kamenem úrazu bude v našem prostředí nevypsanost tvůrců v tomto žánrů, takže veškeré dějové linky a zvraty spadají do kategorie těch nejzákladnějších a nejprofláknutějších klišé, které se v podobných věcech objevují. Tvůrci si tady na první dobrou ukrojili příliš velké sousto, a tak nezvládají kombinovat politickou a akční linku, představují obrovské množství vedlejších (a veskrze zbytečných) postav, jejichž dějové linky nemají žádné ukončení. Dobře zvládnutá technická stránka věci a velká výprava pak dávají směřování k nějakému akčnímu béčku, ale to asi nebyl hlavní záměr tvůrců. Herci si viditelně užívají, že můžou konečně hrát něco jiného, než klasické vztahovky, ale komplexně je to hlavně škoda velkého potenciálu, který se utopil v ambicích samotných tvůrců.

plakát

Ultimátum - Epizoda 8 (2022) (epizoda)

Scénáristicky bohužel naprosto nezvládnuté finále. Tvůrci si zřejmě nabalili víc, než byli schopni zvládnout, a nepodařilo se jim z toho logicky vybruslit. Konec ala 24 hodin, kdy necháme půlku dějových linek otevřených tady moc nefunguje, když není žádná jistota toho, že bude pokračování, kde se to bude moct retrospektivně dořešit. K čemu tak vlastně fungovala v seriálu celá politická linka, když všechny její konce zůstali otevřené (Neuzavřel se osud ani premiéra, ani ministra zdravotnictví, ani celého obchodu se zbraněmi, postava ČR premiéra zbytečná a jen vějička pro tuzemské diváky). Propojení Koleníka s Mórovou nedává ani trochu logiku, stejně tak to, že Mikulčík během finále asi tak 5x změní stranu, a jeho motivace ve finále se mění z minuty na minutu.

plakát

Zítřek nikdy neumírá (1997)

Řekl bych, že asi jedna z nejklasičtěji pojatých Bondovek vůbec. Minimálné z těch s Brosnanem určitě. Vyjma klasicky superlativního padoucha, toužící po všem možném tu máme bandu jeho výrazných nohsledů (100% hitlerjugend Stemper a 100% profesionál Dr. Kaufmann). Samotný děj pak obohacuje notná dávka humoru (Bond si neporadí s čínskou klávesnicí; Výborný "kouzelnický" trik s falešným zapalovačem...). Q dodá památné technické vychytávky (Auto na dálkové ovládání v kombinaci s přechytralovou navigací -> nejepší scéna filmu)

plakát

Nestvůra z Essexu - Záležitosti srdce (2022) (epizoda)

Oproti prvnímu dílu zpomalení tempa, kdy se děj rozvětvil do několika dějových linek, a na poli šesti epizod tak chce zřejmě obsáhnout co nejvíce. Uvidíme, k čemu tak bude linka doktora z města (Bez detailních operačních scén bych se obešel), potažmo viditelně se rozjíždějící vztah mezi přírodovědkyní a farářem.

plakát

Nestvůra z Essexu - The Blackwater (2022) (epizoda)

Je vidět, že tvůrci tu určitě budou hodně pracovat s atmosférou, jelikož už od prvních momentů se dostáváme do hodně ponuré oblasti, která nabízí úplně jiný pohled, než Panství Downton a další podobné projekty. Tady je vidět všechna ta špína a chudoba, žádné pozlátko. Uvidíme, co do dalších dílů přinese samotný příběh, ono to o té mořské příšeře určitě nebude tak jednoduché a jednoznačné...Tady očekávám, že si spousta postav ponese nějaké to tajemství z minulosti.

Láska po anglicku (2014)

Být cílovka, tak asi hodnotím o něco pozitivněji, jelikož film jde k divákovi s jasnou nabídkou, kterou do puntíku splní skrze všechna možná žánrová klišé, dialogy a zvraty. Pierce si odfajfkuje další romantický biják, obohacený o dvě další známá jména, a ženské publikum bude spokojeno. Jelikož ale asi cílovka úplně nejsem, tak v hodnocení nelze jít výše, jelikož film nenabídne absolutně nic nového, či zajímavého oproti všem ostatním slaďárnám.

plakát

Vzpomínky na Itálii (2020)

O něco silněji působí tenhle film s vědomím toho, že oběma hlavním protagonistům se tatéž ztráta stala i v reálném životě. Liam zas pro změnu jednou rodinu nezachraňuje, ale snaží se jí stmelit, a to v krásném prostředí Toskánska, které však po hříchu není využito tolik, jak by se v obdobně tématickém filmu slušelo. Jinak je film vesměs od začátku jasně načrtnut, splní si všechny žánrová zadání a dospěje k uspokojivému konci pro všechny.

plakát

Případy 1. oddělení - Nenávist (2014) (epizoda)

Zatím asi nejslabší díl, který okoření dva solidní vtípky, ale za mě ho trochu dramaturgicky kazí to, že hned ze začátku odpálí tři možné podezdřelé, kdy jedna z nich je mnohem známější herečka, a tím pádem pachatelka na první dobrou, což se následně i prokáže. Její výkon při výslechu dle mého trochu přehnaný a přehrávaný, ale při scéne s psychiatrem už jsem se mu nedivil, že se rukou blížil k tlačítku zachrány. Tenhle díl je takový obyč vyšetřování, kdy se neuděje nic moc zvratů, nebo větších náhledů do krimi práce. Korejs klasicky mimo, ale jablíčka naštěstí proti kašlíčku stále zabíraj. Pobaví narážky na Devadesátky.

plakát

Ultimátum - Epizoda 7 (2022) (epizoda)

Je vidět, že se blížíme do finále, takže tempo se zrychluje, a všechno se začíná propojovat. Ačkoliv je vidět, že na jednu stranu tvůrci museli vypomoc všelijakými vedlejšími linkami, ale na druhou jim počet dílů nestačí, a všechno se nejspíše rychle sfoukne ve finále, a určitě toho spousta nebude dávat smysl a nebude řádně vysvětleno....Akční stránka stále ok, líbila se mi atmosféra noční honičky, akorát škoda, že samotné svržení auta bylo natočené dost hrozně, a stejně tak Brázda se choval dost nelogicky, a amatérsky se nechal takhle nabourat, ačkoliv se to dalo určitě vyřešit pro něj nějak lépe. Tah s falešným srdcem byl docela snadno prokouknutelný. Z doktorů se mezitím stala banda nesympatických egomaniáků, kdy si budete přát, aby je všechny Korňan odpálil.

plakát

Eurovision Song Contest Turin 2022 (2022) (pořad)

Jak se dalo čekat, tak okamžitě po skončení se na internetu objevila hromada expertů na ESC, kteří soutěz zají skrz naskrz, ví o čem je, jak funguje, co propaguje, koho odsuzuje, kdo tam vystupuje....Aby ve výsledku neviděli ani jedno vystoupení. Je výhra Ukrajiny spravedlivá? - Pravděpodobně ne, ale výsledky už nezměníme? Fandil jsem Ukrajině? - Nefandil.... Co udělá s ESC výhra Ukrajiny u nás? - Popularizaci pochopitelně nepomůže, protože se všichni akorát utvrdí v tom, že je to propagandistická fraška.............Co naplat, není to první, a nejspíše ani poslední politicky ovlivněné vítězství, uvidíme, jaké to bude příští rok. Těch 300 milionů diváků co to sleduje, a dělá to z toho nejsledovanější kulturní událost světa, nejsledovanější mimosportovní TV pořad světa, a má počet diváků mnohem větší, než značný počet filmů v kinech u toho bude nejspíše i za rok, a i za rok se bude tvrdit, že to nikdo nesleduje.