Dokonalá vražda (1998)

Asi ne náhodou je i pod tímto filmem podepsán Andrew Davis, který režíroval můj oblíbený thriller, Uprchlíka. Z těch devadesátkových filmů pak bude Dokonalá vražda v rámci thrillerů dost možná číslo dvě. Taková ta poctivá devadesátková atmosféra, kdy se filmy ve velkém soustředili na příběh a postavy, okořeněné o výborné herecké výkony, je tu stále velmi citelná. Přitom je to vesměs film tří herců + se občas dostáví Sucher jako vyšetřovatel, takže se pohybujeme ve velmi komorné atmosféře, ale pracuje se tu s ní bravůrně. Film jsem viděl už jako dítě, kdy mě v podstatě šokoval svou zápletkou, a určitě se tak řadí do ranku filmů, které jsem v dětství doslova hltal, a těšil se na každé jejich vysílání.

Technické památky českých zemí (2022) (seriál)

Je velká výhra, když do pořadu seženete někoho, kdo je do dané problematiky viditelně zapálený, a právě to Tomáš Hanák zde splňuje. Sám zrenovoval bývalý železniční sklad a vagón, a tentokráte se ukáže i jako průvodce po technických památkách našich zemí. Oceňuju dramaturgii, že jsme se podívali do míst, o kterých si myslím, že spousta lidí příliš neslyšela, a ukázali nám tak, co vše se dá navštívit, a kolik stojí mnohdy práce za tím, aby se taková místa dala ukazovat veřejnosti.

Andělé v Americe - Milénium se blíží: In vitro (2003) (epizoda)

Stále nevěrícně koukám na výbornou práci maskérů. Tentokráte projde obrovskou změnou k nepoznání Jeffrey D. Wright, a všechny tyhle změny jsou zatím korunovány výbornými hereckými výkony. Dočkáme se i Meryl a Emmy v jejich civilních podobách, což určitě také potěší. Jinak ale...Chápu, je to nějaká ukázka té doby, dobře jde do kontrastu třeba s problémy, které byli v dané době u nás, ale prostě ty příběhy...Zatím se do nich nějak nemůžu dostat.

Andělé v Americe - Milénium se blíží: Špatná zpráva (2003) (epizoda)

Beru to zatím jako takový klasický úvodní díl. Představovačka postav, zatím nic moc až tak zajímavého. Vcelku jasně načrtnuté osudy a charaktery. Potěší mnoho známých jmen a hlavně neskutečná proměna Meryl Streep v rabína, kterou jsem si musel dohlédat až po dokoukání na internetu, jelikož opravdu není ani trochu k poznání, výborná práce maskérů.

Obi-Wan Kenobi - Část V (2022) (epizoda)

Tak jsme se konečně dočkali slíbeného flashbacku Anakina s Obim, kde na první dobrou pobaví starý Hayden jako mladý Hayden, no čas člověk prostě nezastaví...Každopádně jejich souboj patří určitě k tomu nejlepšímu, co v rámci světelných mečů zatím éra Disney nabídla. I Vader se dnes ukáže v plné síle, a ačkoliv Revu z nějakého nepochopitelného důvodu na místě nezabije, tak jeho ukázka Síly a arogance vůči ní určitě stojí za to. Obi tu zas ukázal svou poctivou mentální sílu, kdy Revu výborně vmanipuloval do bezradné situace, a sám jí dokázal využít pro útěk. Směrem k poslední epizodě to směřuje k tomu, že by se nakonec kruh mohl uzavřít, a my se tak mohli vrátit zpět k Owenovu a Lukeovi. Uvidíme, co tak finále přinese, a jestli i vysvětlení toho, jak Veleinkvizitor přežil svou smrt.

Kolja (1996)

Po zásluze oceňovaný film, který sice není nijak originální svým námětem, ale svým zpracováním a vlastně tím příběhem okolo toho, a v jaké době se odehrává, a na pozadí jakých událostí, ho posouvá do úplně jiné roviny. Sice vidíme příběh nerudného chlapa středního věku, a kontrast s mladým klukem, ale na pozadí toho se odehrávají mnohem větší a důležitější příběhy pro celou společnost.

Jeden svět nestačí (1999)

Zajímalo by mě, koho napadlo obsadit do role vědkyně Denise Richards, to muselo chtít opravdu velkou odvahu, protekci a bůh ví co ještě. Asi nejhůře obsazená bondgirl ze všech, co se hereckých schopností týče. Celkově je tahle bondovka oproti předchozím dvěma výborným spíše nadprůměrná. Nemáme tu tolik hlášek, ani památných akcí, ale stále si to jako celek drží svou Bondovskou úroveň. Pochvalu určitě zaslouží Sophie Marceau, jejíž Elektra tu projde zajímavým vývojem, a nabídne tak hned několik dějových zvratů. Hodně pěkné je udělané symbolické rozloučení s původním Q, jakoby tvůrci tušili, že i hercův čas se již krátí.

Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic (2022) (TV film)

HP je jedna z věcí, které se točilo kolem celého mojeho dětství, ať už knihy, nebo filmy, takže jsem nemohl vynechat ani tento zpětný pohled tvůrců a herců na filmovou ságu. Nevím, jestli je to tím, že jsem se vždy považoval za velkého HP fandu, ale dokument mi nepřinesl příliš mnoho nových informací, nebo momentů, nad kterými bych se nějak pozastavil či mě překvapili. Vrcholem je určitě vzpomínka na dnes již zemřelé herce, a některé "behind the scenes" momenty z natáčení. Věčná škoda, že se nepodařilo sehnat opravdu všechny důležité aktéry, aby mohla být skládačka kompletní. P.S.: Neskutečnou prásarnou je to, jaký dabing dokázalo HBO Max do světa vypustit, a kompletně tak pošpinit odkaz celého HP filmového světa. Dokonce ani titulková verze se neobejde bez spousty gramatických chyb a také faktických chyb v návaznosti na filmový překlad

Osudová Strela (2022) (TV film)

Název a upoutávky lákají na docela něco jiného, než v dokumentu dostaneme. Na to, jak se tvůrci byli do prsou, jak často se jezdili dívat a dokumentovat opravdu, tak z jejího průběhu dostaneme opravdu málo, a i o samotné Strele se dozvíme po hříchu málo. Mnohem víc prostoru dostávají samotní konstruktéři, a jejich životní příběhy. Možná by bylo lepší udělat dva samostatné dokumenty, jeden o lidech, druhý o stroji. Takhle to nevybočuje z řady klasických retro dokumentů o významných osobnostech naší historie.

Nestvůra z Essexu (2022) (seriál)

Popis a název mě nalákali na mysteriózní hororovou dobovou vztahovku, ale je třeba říct, že úvodní premisa je dost zavádějící, a o žádnou "Nestvůru" tu v podstatě nejde. V první řadě je to klasická dobová vztahovka, takový protiól k Panství Downton a dalším, které ukazují to pozlátko doby přelomu 19.-20. století, a tady naopak dostáváme všechnu tu špínu a bídu té doby, což je určitě příjemná změna, a zas něco nového. Herecky je to výborné, což se na základě obsazení hlavních rolí dalo čekat, ale přiznejme si, že dějově jsme asi čekali něco trochu jiného. Tvůrci se snaží nahodit několik témat, točících se okolo spodní vrstvy společnosti, a jejich charakterů, přesvědčení, ale nic z toho není až tak zajímavě podáno, aby to stálo za velké vychvalování.