Véča

Facebook: veceram
LinkedIn: michal-večeřa-ab437958

<< předchozí 1 2 3 4 6 7
    • 4.5.2020  12:58
    Dekameron (TV pořad) (1966)

Dalo by se očekávat šťastné a veselé předvánoční (možná i vtipné) vzpomínání osobností, místo toho jsou historky ze začátku jen nevtipné, později navíc bez pointy a depresivní. Ve spojení s psychedelickou hudbou má na konci pořadu člověk nutkání hledat nejvyšší most nebo třeba jenom pěkně vzrostlý strom s pěknou větví. Hodilo by se spíš na dušičky...

• 7.4.2020  22:12
    Poldové a nemluvně (TV seriál) (2020)

Detektivní seriál s kojencem v jedné z hlavních rolí? Ale kdeže... ono toho malého caparta v některých dílech člověk vidí tolikrát jako paní Columbovou v seriálu jejího manžela. Dějově předvídatelné fungující na podobných vzorcích, až máte stejně jako u zmiňovaného Columba pocit, že se hlavní postavy neustále motají pod nohy hlavnímu "zlosynovi". Tím, že se divá vždy seznámí s postavami nebo slyší z rozhovorů jejich jména, tak dostane i poměrně přesnou představu o mapě vzájemných vztahů a možných podezřelých vinících, jinak také na maloměstě není nikdo nevinný a když o někom slyšíte, tak určitě něco udělal. A pokud před koncem dílu nemá některá z postav jasně danou roli v příběhu, tak s vsaďte, že zavraždil/ukradl/unesl//zpronevěřil XY a je tím hledaným. Když vám tohle dojde po prvních dvou dílech, tak už těžko některý z dalších překvapí. Nechme stranou ty vtipy, které jako kdyby se zasekly ve slabších dílech Baldýnského comebacku. Product placement bez komentáře. Možná ještě zvláštnější je ale kolísavá kvalita jednotlivých dílů - od prvních asi tří dostanete když ne dobrou, tak alespoň průměrnou komediální detektivku s občasným výskytem nemluvněte a souvislou dějovou linkou rozvíjenou napříč díly. Od čtvrtého do desátého je to jen šedý průměr jednotlivých, vzájemně NEPROPOJENÝCH případů - často kojence skoro nevidíme a o Evě ani neslyšíme. Až v jedenáctém díle zase navazujeme na dějovou linku třetího. Jen těžko se pak zbavuje podezření, že prostředek seriálu tvoří jenom vatu dodatečně napsanou k seriálu potom, co si vedoucí výroby řekli, že původní počet dílů nestačil a bylo potřeba natáhnout na třináct.

• 21.1.2020  21:29
    Milda (2017)

Nad mozkem poslušnost a nad rozumem víra... Člověk, který se mentálně zasekl v první polovině minulého století a postrádá sebemenší špetku snahy o sebereflexi. ___Jakkoliv některým zdejším nevoní aktivismus režiséra, tak ten má přeci jen svůj účel - jenom ještě dál zesiluje absurdní tragikomičnost hlavního protagonisty, zdůrazňuje je zatvrzelost a neschopnost připustit, že život dřív nebyl až tak fajn - pokud jste nezapadli do normalizační šedi. A vědoma si toho je i jeho vlastní rodina. ___ Jakkoliv je Milda tragikomický rudý fanfarón, tak celek není až tak vtipný, když si vezmeme, že se časy jemu podobných majitelů patentu na správný vidíme dost i mimo tenčící se řady jeho spolustraníků...

• 30.12.2019  20:35

Bylo potřeba si řádně ospravedlnit poválečný politický vývoj a co je lepšího než autobiografický literární opus Tondy Zápotockého o dělnickém hnutí na Kladensku ve 20. letech. Jakkoliv kdysi mohla literatura s podobnými tématy mezi obyčejnými čtenáři rezonovat, dnes jde jenom o obskurní relikt minulosti. ___Románová freska druhého dělnického prezidenta si svou epickou rozmáchlostí napodobuje styl román-řeka a byť se stejně číst nedá, tak je v literární podobě soudržnější než její filmová verze. Tam, kde Šádek dlouho nahání Rézinu na kanape se zrcadlem, si Vlček vystačí s jednou sekvencí po odchodu z kina a tak by se dalo pokračovat dál. Z rozsahem monumentálního (vynechme kritérium kvality) románu se stalo zmrzačené torzo špatně napsaného scénáře, se kterým po opakovaných konzultacích nebyl spokojený ani autor předlohy. ___Postavy postrádají jakoukoliv hlubší psychologickou prokreslenost, vidíme šablonovité typizované postavy hrdinných soudruhů, jejich váhavých souputníků, zbrklých revolucionářů a vedle nich i keťasů, oportunistů a zpátečnických kapitalistů. Nechtějme vývoj postav, ty jsou v budovatelském dramatu dané.___ Když mužské postavy odejdou na konci druhé třetiny filmu do vězení, tak zbylá část po vzoru vyprázdněné umělecké narace rezignuje na jakýkoliv dramatický vývoj děje a dostaneme několik nespojitých obrazů s poselstvím - i ženy bojují za stranu, ženy musí do práce, dělnická pospolitost nenechá nikoho v bídě a jen jedna Strana nade všemi. ____ Podle hesla "k čertu s jednotlivcem" je v centru pozornosti je především politické uvědomění proletariátu, kterému se jako jedinému dostává nějaké proměny. Z poválečného chaosu se právě levicová síla a snaha o socializaci stává hybnou silou lépe organizovaného zítřka. A není až takové překvapení, když se dělníci a rolníci odtrhnou od kavárenských socialistů a už nezávisle na nich se přimknou ke Třetí internacionále a dosáhnou svého Svatého grálu - založí Komunistickou stranu Československa. Co na tom, že se na to nedá koukat a je to nuda k nepřežití - zvlášť, když je vrcholem vtipu uspořádat zemědělskou stávku v zimě, kdy úplně není na poli sezóna..

• 1.12.2019  19:49

Jedna velká křeč naroubovaná na lidové písně a vesnické prostředí. U Jasného má humor své místo a jadrnost některých výroků se stává přirozenou součástí filmu, kdežto u Kachlíka máte pocit, že vás umlátí trapnost okamžiku a prvoplánově idiotské postavy zamotané do strastiplného procesu združstevňování moravské vesnice. Z dnešního pohledu je až absurdní, jak může vypadat "pozitivní konstruktivní kritika" chyb minulosti a stranického aparátu - nemožní družstevníci, asociální předseda místní stranické organizace a zpátečnická klika místních zemědělců. Od začátku víme, kdo je záměrný rozvraceč nebo stranický funkcionář - takové role se nikdo nezbaví a závistiví vesničtí strejcové zůstanou závistivými strejci. Pokud nějaké změna tak jen razantním přepnutím z polohy A do polohy B bez pozvolného vývoje. Jedinou relativně kladnou postavou tak zůstane Brzobohatého tvrdohlavý a zásadový sedlák Jagoš.. A jak to tak při "socializaci" bývá - schopní jedinci jsou soustavně ponižováni a likvidováni skupinou líných, neschopných a závistivých individuí.

• 25.11.2019  01:19
    Svědectví pro výstrahu (TV film) (1968)

Ke konci možná až příliš zdlouhavé, ale ještě působivější, pokud člověk zná pozdější manipulaci režimu s podobnými dokumenty - viz úvod dílu Štvanice z 30 případů MZ.

• 25.11.2019  01:08
    Třetí rota (1931)

Jak daleko mají hrdinové Třetí roty k postavám socrealistických filmů? Žádné důkladně psychologické prokreslené postavy tu nenajdeme, místo nich jen archetypy figurek z různých vrstev a prostředí, které zapadají do klišovitých epizodek o Češích za první světové války doma i na frontě. __| Jakkoliv je zřejmé, že řada scén se doplňovala o zvukovou složku až při postsynchronech - proč by si taky jinak legionáři kryli ústa rukou, když začnou mluvit, tak na dozvučování dělal někdo zručnější, někdo s lepším technickým vybavením nebo někdo zručnější s lepším technickým vybavením než velké části dobové konkurence. __| Herecké výkony místy úsměvné, ovšem ten Longen... i když umí předvádět skvělé pantomimické etudy, tak tady mu to teda fakt nepovedlo. Škoda.

• 5.11.2019  12:51
    Slepice a kostelník (1950)

Zvrácená oslava družstevnické zlodějiny. Pak nemám být hrdý na svůj rozvracečský, kulacký původ.

• 16.10.2019  22:08

Nechtěné dítě = hyperaktivní citový deprivant bez lásky a dostatečné pozornosti ze strany rodičů, který si vynucuje uznání kolektivu kupováním dárků. Argumentace na úrovni Švejkova výroku: "Potom říkal jednou jeden medik v kavárně U Špírků, že padání vlasů zaviňuje duševní pohnutí v šestinedělí."

• 13.10.2019  13:53

Neuvěřitelná pecka, svižnější, nabitější a ještě bizarnější než Perníková... Pohádka, která bohužel moc dětí v době svého vzniku nestrašila. Na rozdíl od Perníkovky není Sněhurka žádná nastavovaná kaše, baletní exhibice a nekonečná andělská procesí. Posuzovat pohádku z roku 1933 dnešníma očima může být nefér ale zvukový film se už pár sezón měl čile k světu a ani v jeho počátcích nevznikaly takto zjevně diletantské filmy. Ale ono je otázkou jak vypadl proces výroby a distribuce tohoto konkrétního titulu. Pokud si vezmeme, že není známé datum o pražské premiéře a měla ještě vzniknout třetí pohádka - Červená Karkulka, tak je dost dobře možné, že "sesterská" Perníková chaloupka uvedená před Vánoci 1933 byla takový průser, že se s tím svezly i další filmy. __| Kameraman Josef Bulánek zřejmě trpěl neodbytnou potřebou po zaplnění volného prostoru v záběru - většina záběrů zpoza křoví nebo stromu - podobně svérázný přístup se objevuje i v jeho dalších filmech. __| A ve zvukové éře fascinující práce se zvukem a nemožností namixovat dohromady hudbu, ruchy a dialogy. Tady ale budou na vině kromě diletantismu také finance. Přece jenom už i dříve vznikly filmy, kde postsynchrony tolik nebily do očí. __| Tlustého trpaslíka měla hrát Dáďa Kmínkovic, tuční ale byli všichni stejně, takže kterého hrála? __| A vrchol všeho bylo zakončení - nekrofilní princ, který touží po Sněhurce ve skleněné rakvi a je zklamaný, když procitne; královna, kterou prostě trefí šlak... __| Mistře, díky za Váš opus magnum. P.S.: Milý uživateli pursulusi hodnotit si budu jak chci a vy byste se neměl chovat jako moralista se sklony k agresivní filantropii.

• 31.3.2019  18:36

Oživlé ilustrace k Bartoškově knize Náš film. Nesouvislá koláž ukázek z uměleckých úspěchů kinematografie před rokem 1945, které dle vypravěče dalo solidní základ až její zestátnění (o tom by se dalo pochybovat). Němé období ukázáno velmi selektivně.

• 13.7.2015  08:33
    Dva v tom (1995)

O tom jak se relativně rozumně uvažující osoba musí omluvit a podvolit těhotné iracionálně jednající fúrii s nervama na pochodu. Což neva, pokud by se celý film netvářil, jako by to tak bylo v nejlepším pořádku.

• 27.4.2015  20:08

Úchylné... Kočka, vítr, řepa, dementní chlapeček, dementní holčička, inspirace Planety opic a Thor s Mjollnirem.

• 2.2.2015  10:04

To jsme točili ve vesnice za Brnem, jmenovalo se to nějak jako Funus nebo tak... Jo! Křtiny!!! Projekce filmu Sněhová Růženka (1922) doprovozená komentářem představitelky hlavní role původního filmu. Naivita, neznalost historických souvislostí a slepá místa v lidské paměti posouvají film o třídu výš.

• 12.10.2014  13:45
    Rychlovky Ládi Hrušky (TV pořad) (2014)

Macgyver dovedl z hovna udělat atomovku, Babica pomazánku, Hruška je oba trumfnul udělal z hovna pomazánku, která vybuchuje.

• 19.7.2014  17:48

Byť jde nepochybně, o ryze provinční amatérskou záležitost, tak je film i přes nezaostřené záběry svými vypravěčskými postupy mnohem víc osvěžující a zábavný než rutinní slátaniny některých pražských "profesionálů".

• 20.11.2013  11:26
    Podoba lásky (studentský film) (2013)

Stejně jako u Podivného flámu - fajn atmosféra a vizuál ale naivní a děravý scénář se spoustou klišé.

• 11.11.2013  18:55
    České století (TV seriál) (2013)

Když minulý týden vyšel komiks podle scénáře k prvnímu dílu seriálu, tak jsem byl překvapen, o kolik je lepší. Další díly seriálu mě přesvědčují o tom, že to bohužel asi bude setrvalý stav.

• 1.5.2013  11:06

Hanák nějak zapomněl, že už nehraje v Mazaném Filipovi, ale uvádí dokumentární pořad. Informační hodnota diskutabilní, dotazy hostům kolikrát mimo mísu. TFUJ.

• 14.11.2012  09:51
    Drvoštěp (1922)

• 26.10.2012  19:10
    Adam a Eva (1922)

Novotný osahává Adama převlečeného za ženu, Novotný líbá Adama převlečeného za ženu, Eva převlečená za muže líbá Novotného - ten se rozhodně nebrání, Eva převlečená za Adama líbá Adama převlečeného za Evu - incest!

• 31.7.2012  17:26

Fragmenty ze života upírobijce - shrnuto v bodech - děj nedrží pohromadě, logika chybí, přeskakování o dvacet let rozčiluje, patriotismus je směšný, jen ta přitaženost za vlasy je místy zábavná. Ve výsledku to vlastně není o moc lepší než Abraham Lincoln vs. Zombies od společnosti Asylum.

• 7.6.2012  02:52
    Prometheus (2012)

"Za tento čin Zeus vymyslel strašlivý trest: Nechal Prométhea přikovat ke skále v pohoří Kavkaz a čekal, kdy se Prométheus začne za svůj čin odprošovat. Prométheus se však neodprosil, a tak za ním Zeus poslal orla Ethona, který Prométheovi každý den vyrval játra. Ta mu pak do druhého dne dorůstala a orel měl po 12 generací co jíst."

• 29.4.2012  12:00

Mel Brooks udělal Lubitschovu originálu, to co Němci udělali Polsku.

• 4.3.2012  14:15

Docela zábavná sci-fi kniha o možnostech využití elektřiny, ilustrací je zde ale oproti textu opravdu poskrovnu.

• 26.2.2012  22:02

Některé výpovědi jsou sice opravdu zajímavé, ale dohromady je to strašlivě roztěkané. Neustálé přeskakování od jednoho tématu k druhému a zase zpátky bez jakékoliv spojitosti vytváří neuvěřitelně zmatený celek.

• 10.12.2011  22:43

Jsou filmy, u kterých si člověk uvědomí, že upřímně nenávidí dechovku... Uklidnil jsem se, zamyslel jsem se a pořád tenhle film považuji za slátaninu.

• 10.12.2011  10:47

Kdo by do Aši řekl, že je taková běhna...

• 10.12.2011  10:45

Slušná jízda na tripu s vycpaným kocourem. na rameni...¨ Ve srovnání s mistrovým druhým opusem - Sněhurkou, ale příliš utahané a utancované. Nekonečné záběry na tančící stvůry a pochodující anděly jsou ubíjející, na druhou stranu, finálních 20 minut je fenomenálních, taková koncentrace entuziastického diletantismu ruku přesahuje myslitelná měřítka. Jen bych si nepřál mít režiséra za otce, chudák Dáďa, nemusel jí tolikrát opakovat, že je prostorově výrazná... P.S.: Milý uživateli pursulusi hodnotit si budu jak chci a vy byste se neměl chovat jako moralista se sklony k agresivní filantropii.

• 30.11.2011  23:37

Jo, jo... Dozvědět se od Friče, že Páter Vojtěch byl salát a že si půjde dát cigáro jsem potřeboval... Ve výsledku mi v paměti stejně utkví jen poměrně otravná Hadrbolcová v minisukni.

<< předchozí 1 2 3 4 6 7