Konspirace (2015) (seriál)

Vcelku vyvážený seriál operujúci na veľmi tenkom ľade, oficiálne uvádzané fakty vs. konšpiračné teórie. Vzhľadom k tomu, že aj udalostí ako napr. skutočný popis incidentu v Tonkinskom zálive boli kedysi vysmievaný a označovaný za choré myšlienkové pochody (dokedy sa USA nepriznalo k jeho fabrikácii) ešte menej zdravých mozgov, sú niektoré teórie vcelku zaujímavé. Kladom seriálu je to, že možnosť vyjadriť sa k problematike majú obe strany. Problémom, zas fakt, že sa sem tam operuje fakt na veľmi tenkom ľade.

Night of Something Strange (2016)

Mnohými ospevovaný ( aj na niektorých festivaloch) zombie horor, ktorý ma sklamal na plnej čiare. Bol som zvedavý na Brinke Stevens, tá ako flegmatická učiteľka si odučila svoju hodinu za 2 minúty a vyparila sa. Bol som zvedavý na variáciu zombie tématiky a zas som bol sklamaný, tá spočíva len a len v tom, že vypnúť mozog nestačí, základom je zo zemského a telesného povrchu vymazať tú vec, ktorou sa myslí ešte častejšie ako hlavou. Skupinka nadržaných tínedžerov je taká istá ako pred 30 rokmi, radodajka, černoch, hanblivka atď, ich cieľom je dôjsť niekam, kde sa ani vlastne nedostanú, ale počas jazdy takmer na každom kroku stretnú Cornelia, prvú obeť epidémie. Asi vie lietať. Pokus o fekálny humor najhrubšieho zrna je samoúčelný a trápny až odporný, bratom Ferrelovcom a tvorcom posledných častí Scary Movie by sa akože mohol pozdávať, ale mne nijako nevonia. Ak to zhrniem, amatérsky počin, ktorý je iný len v tom, že posúva hranice trápnosti zas o niečo ďalej. Jednú hviezdičku za fakt podarený plagát.

Abattoir (2016)

Svet je plný bláznov posadnutých rozširovaním svojich zbierok. Sú takí čo sa dali na známky či mince, iní zas použité žiletky alebo pokazené hodinky a potom je tu ešte Jebediah Crone, ktorý fušuje do remesla agentom s nehnuteľnosťami, Ono to nie sú tak celkom nehnuteľnosti, on totiž istú ich časť veľmi rád presúva. Pomalý a depresívne ladený hybrid žánrov film noir a hororu sa trafil do môjho filmového vkusu. Julia a jej pátranie po desivej pravde sa síce pomaly, ale o to neúprosnejšie posúva k svojmu naplneniu, divák sa dozvedá nové informácie v malých ale presných dávkach, popri tom môže obdivovať zručnú prácu kameramana Maxima Alexandra a rozmýšľať nad vcelku originálnym nápadom. Ak si chcete pustiť nejaký poriadny krvák, v ktorom každú chvíľu vyskočí nejaká príšera a urobí baf!, tak sa tomuto filmu vyhnite, pretože to vypnete už niekde v polovici, ak chcete pozrieť trochu inteligentnejší príbeh, kde scenáristi dovolia postavám povedať aj niekoľko viet po sebe a príbeh sa niekam posúva, Abattoir (alebo po slovensky Zabíjačka, jatky) je filmom práve pre vás.

Asijská spojka (2016)

Koho chce pán Boh potrestať, vezme mu rozum. Neviem, čo také vyviedol bývalý kuchár z USS Missouri, ale výber jeho posledných úloh, nielen ich kvalita ale aj stvárnenie dávajú tušiť, že to nebola maličkosť. Príbeh, k ktorom sa SS objaví len aby ho niekto odrbal, prehodil zopár viet (aj postaviť sa mu už nechce, hmm myslím zo stoličky) a zas sa stratil si určite nestane ani pýchou režiséra Daniela Zirilliho, kotrého Time Rush už vo mne vzbudil nádej, že konečne bude točiť aj niečo, čo sa dá pozrieť. škoda, nestalo sa tak a film sa len veľmi tesne u mňa vyhol odpadu.

Piranha Sharks (2014)

Režisér Leigh Scott, ktorý kedysi rozbiehal Asylum, si vzal na paškál ich azda najväčší hit - Sharknado a spravil to, čo je pre nich typické, ukradol ich námet a rozohral vlastnú hru na tému Žraloky sú nahnevané a zlé a vybíjajú si svoju zlosť v nejakom americkom veľkomeste. Navyše, dátum premiéry stanovil na ten istý deň ako pokračovanie Sharknado 2. A tak ma divák možnosť "užiť si" inváziu zmutovaných, rýchlo sa množiacich nanožralokov, ktorí sa dostanú všade - vďaka vodovodnému potrubiu. Chudobný rozpočet (okolo 750 000 dolárov) nestačil na nejaké CGI orgie a tak sa sem tam mihnú nejaké tie zmutované "rybky" v nie príliš vábivom ( aj v porovnaní s Asylom) prevedení. Tvorcovia pochopili, že ako taký úspech dosiahnú, len keď sa nebudú vôbec vážne brať a tak sa snažili situáciu odľahčiť humorom a niekoľkými vcelku vhodne obsadenými postavami (Kevin Sorbo ako starosta New Yorku, alebo cameo Jose Cansecu, hráča amer. futbalu). Príbeh trojice deratizátorov je však aj napriek tomu pre diváka len nervóznym čakaním na záverečné titulky, po ktorých nasleduje ešte niečo také ako hrozba pokračovania.

Downhill (2016)

Američanom sa v poslednej dobe nejako nedarí, vo voľbách si musia vyberať z dvoch nechcených kandidátoch, ich masové turistické výlety do iných, predovšetkým arabských krajín s cieľom podpory tamojšej demokracie ala šarija sa taktiež nestretávajú s obľubou u domáceho obyvateľstva. A to už nevravím o individuálnom cestovaní, poniektorí americkí turisti uviaznu v hosteloch v strednej Európe, iní v podzemí Paríža, v džungli Amazónky, alebo v okolí mayskej či egyptskej pyramídy. Spoločným znakom týchto výletov je tŕpky a bolestný koniec. Ak by nad tým dvojica Joe a Stephanie v okamihu keď dostali pozvánku do Čile trošku porozmýšľala, mohla si ušetriť fúru nepríjemnosti, oni si však nevedia spájať súvislosti a tak sa na ten osudný výlet vybrali. Výsledkom je ďalší tuctový horor o vidlakoch poľujúcich na nič netušiacich pocestných strihnutý s tématikou sekty a votrelca. Chvíľami sa to všetko tvári ako found footage (použitie Go Pro kamery), chvíľami ako adrenalinový športový film. Potom sa odložia bicykle a nasleduje zmätok a pokračuje nuda, aby sa to tesne pred koncom zo dvakrát preplo do iného žánru a skončilo.. Kladom filmu je vcelku nechutné zobrazenie postupu nákazy a hlavný záporak. Naopak, s cyklistickou zložkou tvorcovia totálne prestrelili, tých prvých 5 minút je zbytočných a potom, navzdory plagátu a istej logiky, nemá bicykel už žiadne významnejšie miesto v deji. Pre mňa osobne slabší priemer.

Mississippi Murder (2017)

Rodinná dráma s krimi zápletkou, kde nepomôže ani charizmatický (ale už poriadne zostarnutý) Malcolm McDowell a ani v tomto prípade mdlý a totálne nevyužitý Luke Goss. Akcie je tu ako šafránu (jedna bitka medzi Gossom a zlosynom + rodinné stretnutie typu rómskej svadby), vrah je jasný ihneď a tie rádoby šokujúce odhalenia a predhadzované falošné stopy sú úplne na smiech. Price Hall si svoj režijný debut odkrútil a teraz už dúfam, že sa vyvaruje detským chybám a ak dostane aspoň tak solídnych hercov ako tentokrát, bude to minimálne o 2 triedy lepšie.

Soul Fray (2016)

Mysteriózny horor natočený za 10 000 dolárov? Tak je jasné, že to nejaké dych berúce špeciálne efekty a oskarové výkony v tomto filme asi divák nenájde. Čo sa tu dá teda vidieť? Odľahlé jazero, nedávna tragédia, skupinka mladých výletníkov a tajomné sily, ktoré by tu radi mali svoju bránu do nášho sveta. Začínajúci filmár Tim Goodell si však odtrhol väčšie sústo ako je schopný bez problémov stráviť. Herci sú neuveriteľní, nedá sa im totiž v ničom veriť, ide im o život a oni sa tvária menej vzrušene ako keby hrali vadi-nevadí. Nič ich nerozhádže a sem tam to vyzerá že sa náramne bavili a tak im aj v hrôzu naháňajúcich scénach je poriadne do smiechu, najmä Ijonovi Stewartovi. Na efektoch sa ušetrilo, kúštik čierneho make-upu okolo očí stačí na dojem posadnutosti, miestami sa pritvrdí a použijú sa aj digitálne efekty. Aj to by sa dalo ešte odpustiť, horšie je, že to podstatné, na čo čaká divák, sa odohrá mimo kameru a poniektoré kľúčové rozhodnutia nie sú nijako vysvetlené (iracionálny útek z chatky,). A navyše, úplne nezvládnutá je pasáž, v ktorej dôjde konečne k niečomu dôležitému, čo sa odohrá dokonca aj pred kamerou, k boji zblízka, to už bola fakt úplná katastrófa. Lopaty, nožnice na živý plot či iné podobné presvedčovacie prostriedky sú tu tak akurát na opieranie a ťahanie za sebou. Ale to jazero bolo fakt pekné a žabky prekrásne kvákali, tak prečo nedať aspoň bod. navyše, vyzerá t tak, že tie sily temná sa naučili po latinsky a to jednoznačne treba oceniť...

Kill Bill (2003)

Orgie každého druhu, od vizuálnych a hudobných až po tie krvavé. Zvláštny spôsob rozprávania, množstvo kultových hercov z minulých dekád (hlavne 7. a 8. minulého storočia), manga vsuvky a zoznam o 5 chodoch, ktoré treba naplniť, aby sa dostalo zadosť učinenia. Film, ktorý by chcel natočiť každý maniak pravidelne netrpezlivo obchádzajúci videopožičovne poprípade v nich pracujúci, ale splnilo sa to len to zatiaľ len tomu jedinému, najbláznivejšiemu, Q.T. Videné zopárkrát a stále s neskrývaným nadšením. P.S. Pre plný zážitok z filmu je vhodné mať isté filmové znalosti, určitú inteligenciu a k tomu aj zmysel pre humor trochu drsnejšieho razenia.

The Nest (1988)

Réžijný debut Terence H. Winklesa pod dohľadom veterána producenta Rogera Cormana venovaný jednému z najnenávidenejších zvieracích druhov - švábom. Hnusné, odporné, takmer nevykynožiteľné beštie vydávajúce zvuky lahodiace uchu rovnako ako ich vzhľad oku sú hororom aj v reálnom živote. Čo ak by sa ich nejaký blázon pokúsil mierne modifikovať a oni by navyše dostali chuť aj na ľudské mäso? Tak práve o tom je tento takmer zabudnutý horor. Množstvo veci funguje vcelku dobre, vzťah otca a dcéry, šerifová dilema, pomalý príchod švábov na scénu, vcelku (na svoju dobu a na svoj žáner) vydarené triky. A samozrejme, je tu aj niečo nie až tak podarené, napr. kopírovanie iných úspešných filmov - švábo-mačka ako keby vypadla z Carpenterovej Veci, akurát, že tu je skôr na smiech, šialená vedkyňa je skôr pribrzdená z výzorom tváre, pri ktorom by som jej neveril ani slovo a neotočil sa chrbátom, ani keby som mal z druhej strany stovku švábov či jedného leva. A navyše, čo vcelku kvitujem, hrdinovia nie sú nesympatickí násťroční fagani, ale dospeláci, o ktorých život sa divák normálne aj obáva.