zigíš

M.Z. Stanko

okres okres Praha

<< předchozí 1 2 3 4 7 13 18 24
    • 18.1.2020  10:17

Jaký to klenot, pod tak prostým názvem ! On Johnny, taky není žádná bedna a jeho roli -a mužské role, obecně- ještě podtrhne scéna, když spustí na svou guitar (a tanečník Kid, mu k tomu začne tančit). Muži, jsou v této hře, pouhý statisté, všemi, dokonale manipulují dvě ženy, co si jdou po krku ..až na krev. Silný, provokativní snímek, u kterého vůbec nepřekvapí, že jeho kvality docenili, Truffaut, nebo Scorsese.

• 15.1.2020  21:58
    Neúplatní (1987)

Když mistr, přebíral oscara, za hudbu k HATEFULL EIGHT, seděl u stolu s Johnem Williamsem. Morricone nemluví anglicky a ceny akademie -jak víme- trvají věky. Měl překladatele, ano ..a ceny akademie, trvají věky (!) moc rád bych tam byl a poslouchal hodiny o čem promlouvají -stejně jak s mistrem promlouvá Tarantino, je to, na každý pád, cinefil- prostě debata nadšenců do umění, hudby, filmu a vůbec. NEÚPLATNÍ zrají, každou další projekcí, fascinující film, co ctí pravidla žánru stejně, jako jim vzdává hold (!) inu, esenciální De Palma .. a jedinečný Morricone !

• 15.1.2020  00:15

Mít tady to, přátelské podebatírování o dvě hoďky víc -pár lidí ze štábu, by se taky neztratilo- vůbec se nezlobím a samotný film, by taky dostal hlubší background. I tak jsem rád, páč poslouchat lidi, co si prošli tak úžasnýma dekádama americké kinematografie, je prostě radost ..navzdory faktu, že tu kameru šlo nechat puštěnou, mnohem, mnohem déle.

• 9.1.2020  22:38
    Čelisti (1975)

Fascinující fakt, že Spielbergovi, bylo u natáčení 29 (!) let. To sebevědomí a jistota, s kterou inscenuje každou, i tu, ne zrovna dramatickou scénu a vede parádní partu lovců, titulních čelistí - Scheider, Shaw, Dreyfuss. Scény na vodě, jsou dech beroucí i teď. Prostě, nestárnoucí klasika.

• 28.12.2019  21:47
    The Mandalorian (TV seriál) (2019)

Ano, rozhodně ´dospělejší´ pokud teda, původní myšlenka Star Wars je ´pohádka pro mimina´. Podobný přístup, točit příběh ze světa Hvězdných Válek temněji a špinavěji mi přišel bizarní už u Rogue One, tady je ten koncept doveden ad absurdum. Charakter, z řádu co přicmrndával obřímu šnekovi, NIKDY nesundává helmu, takřka nemluví, má táhnout celou řadu o osmi dílech (naštěstí trvají jen půl hoďku) a malý zelený čičmunda, mentálně na úrovni teletubies (pohazuje kuličku ze šaltpáky, pojídá žábu, batolí se, vyplivne žábu) zažívají všeljaká dobrodružství. Vizuál z devadesátek, lokace nudné (pouštní planeta, zmrzlá planeta, lesní planeta a jiná pouštní planeta) nebo přímo na hlavu (pod městem teče lávová řeka, ale klid, krásy stoky nám rychle utečou na člunu, s droidím převozníkem). Nevadí, máme tu baby yodu a s ním můžou generace malých lidských čičmundů vyrůstat. Za dvacet let možná promluví ..a za dalších dvacet, začne mluvit pozpátku.

• 28.12.2019  14:03

Fascinující, jak minimálně jednou ročně, obrovská skupina lidí -takřka- bezprecedentně vyhajpuje něco tuctového, prázdného, minimálně obyčejného, na co si za rok, nikdo nevzpomene ! Pokud Baumbach netočí o sobě, o svých traumatech z dětství a frustraci, rozčarování z manželství, je výborný a baví mě se, na jeho filmy koukat, jakmile je však snímek, jeho osobní terapií, stává se z něj útrpný zážitek, s nesympatickýma postavama, kde jsem na vteřinu nebyl schopný rozklíčovat, proč se vůbec nesnášejí (hádají, podvádějí, rozvádějí). Nehodnotím, nedokoukal.

• 26.12.2019  09:10
    Zaklínač - Série 1 (série) (2019)

Zvláštní, kvalitou hodně nevyrovnaný zážitek. Na jedné straně přehledně nasnímané souboje (není jich mnoho) a charismatický Cavill, na straně druhé levný vizuál, iritující herecké výkony a on i ten příběh, je poměrně slušná blbost, všechny ty kecy typu: ´ta holka je tvůj osud´ ´osudu neutečeš´ ´co je spojené osudem, si cestu k sobě vždy najde´ uff vrcholem byl ten ´zákon překvapení´ :Prastaré právo zaklínačů požádat člověka v nouzi (obvykle otec rodiny mimo domov), který potřeboval pomoci, o "věc, která mu (t.j. otci) patří a o které dosud neví, že mu patří". Řízením osudu byl danou věcí téměř vždy syn dotyčného, který se později musel stát zaklínačským učedníkem. Pokud otec syna odmítl vydat, zaklínač nic nenamítal; později však potkala rodinu (bez zaklínačova přičinění) opravdu strašná pohroma. (tolik ofiko citace z Witcher fandom wiki) A příklad v seriálu: Královna potřebuje provdat princeznu, uspořádá ples a pozve prince z celého království, náhodou/řízením osudu je na plese i Geralt. Princové jeden po druhém předstupují před královnu a nárokují si princeznu. Poslední předstoupí rytíř v helmě, odmítá ji sundat, říká, že to bude překvápko až po svatbě. Královna ho donutí, k sundání helmy a my vidíme, že se pod ní skrývá nelidská tvář. Rytíř je antropomorfní ježek. Princezna ježka miluje, jak se dozvídáme, královně se to nelíbí, princezně se nelíbí královnina nelibost, načež použije kouzlo -to jsme netušili, že má takový skill- vyletí s ježkem ke stropu kde se chvíli kroutí a upřeně na sebe civí. Kolem je hrozný čurbes, Geralt, jako jediný ho zastaví, mladí milenci sletí dolů. Královně dojde, že se mýlila, požehná jim a všechno se zdá být v cajku. Geralt odchází, ježek ho zastaví, prý je jeho dlužníkem a splní mu cokoliv Zaklínač, nic nechce ale jak ježek naléhá, řekne Geralt ´zákon překvapení !´ Princezna se poblije, páč je těhotná ..s Geraltem :D To nevymyslíš ! :) Zlatá Hra o Trůny.

• 2.12.2019  22:55

Městečko Black Rock, kde vlak nestaví a jeho -na první pohled- redneck obyvatelstvo, co na ten druhý, hned není tím, čím se zdá být. A jednoruký Spencer Tracy -válečný veterán, co ještě musí něco ´dořešit´- přesně v tom typu role, kde mu nejde nefandit. Pomalé, nespěchající, napínavé drama.

• 30.11.2019  21:10
    Shane (1953)

Kvalitní western, nesnažící se glorifikovat pistolníky (ne, že by se nestřílelo) ale dlouho je to spíš o farmářích a dobytkářích. Tím poklidným tempem, jsem si občas vzpomněl na Costnerovo Open Range. Alan Ladd, je velmi zvláštní castingový tah -a nemyslím v dobrém- mezi těma drsnýma typama, působí jeho uhlazená imidž, trochu ztraceně. Jeden z mála noir herců, kterým to ve western žánru, hold moc nejde.

• 28.11.2019  21:43
    Irčan (2019)

Je těžké, s tímto filmem, bojovat. Pochybuji, že lety´vysněný´ Martyho projekt, by byl stejný, před dekádou, nebo měl stejný emocionální náboj. Protože je problém neprojektovat si do Jimmiho, Franka a všech těch pitoreskních (já vím, v reálu odpudivých) postaviček, reálné herce, co je představují -a za ta leta v Martyho snímcích hráli- a nekoukat spíš na De Nira, Pesciho, Pacina a Keitela, jak dávají sbohem, starým časům (ať je to kinematografie, nebo cokoliv) a ..to je ten ´problém´ víc než na FILM, jsem koukal na starou dobrou partu, co se báječně baví, u pokru a má k tomu desítky historek ..dojímal jsem se, přiznám, ale Scorsese, měl dojímal, kdysi víc ..mnohem víc ;)

• 27.11.2019  21:50

Ten akademicky odtažitý název, trochu klame tělem, žádného chirurgického ponoru, do tajů vražd, se tu nedočkáme. Prim hrá scénárista, kde každá slovní přestřelka, každý dialog výborně zahušťuje atmosféru a posouvá děj -statické režii navzdory- takže i těch 160min uteče jako voda. No a Jimmy Stewart v soudní síni, bojující jako lev, za svého klienta, to už je jen taková třešnička :)

• 18.11.2019  06:59

Začíná to hodně stylově, vnitřní monolog, příslib komplikovaného případu, Delon připaluje jednu od druhé, až jsem měl na moment až noirové konotace (jen takový mžik) Prostě, poctivá retro kriminálka, francouzského střihu (a nejen těma americkýma, fanoušek kriminálek, je živ)

• 17.11.2019  22:28

Snad jen až zbytečně dlouhé, na noir, i když chápu, že pro detailnější vykreslení komplikovaného vztahu matky k dceři, patrně nezbytně. Jinak je tomu k vytknutí jen velmi málo, jestli vůbec něco.

• 11.11.2019  20:14

Paranoia, je přítomna už od začátku -žádné navodění zdánlivého poklidu- aby se pak nepříjemně táhla celým dějem a i přes značně pomalé tempo, dokáže k závěru hezky houstnout ..pravda, dokážu si to představit ještě vypjatější !

• 9.11.2019  22:40

Na to, jak třeskutě se všechna ta taškařice rozjede, se tempo uprostřed, povážlivě zadrhne -a nemyslím, že je to jen nepřítomností Granta- jak jinak mám Hawkse rád, tady mi už ty jeho statické záběry, docela překáželi, takže, to bude asi ním. Né, že bych se nebavil, ale na to, že jsem do toho šel s příslibem, jedné z nej screwball komedií, žel né třeskutě.

• 6.11.2019  21:16

Škoda, že se tvůrci nerozhodli, jen pro jeden -z těch mnoha- žánrů, občas si tu totiž drama s komedií, moc nerozumí. Ale když už mají pouze bavit, tak baví (a hodně) zvlášť slovní přestřelky tria Grant-Arthur-Colman. Závěr rozpačitý -sic- ale to, jim už odpustím :)

• 6.11.2019  20:53
    Na břehu (1959)

Sympatickým faktem je, jak klidně, bez paniky, těch pár hlavních postav, směřuje k nevyhnutelnému konci. Neříkám, že věrohodně, ale na to, jak prvoplánově ´efektně´ mohlo všechno probíhat a kam se hystericky, mohl děj ubírat, je to finále (ve finále) vlastně obrovská výhra.

• 31.10.2019  06:41

Optikou skutečného válečného dopisovatele, ztvárněného Burgessem Meredithem, lidsky zdokumentována všední, úmorná rutina pěšáků americké armády. Velmi intenzivní zážitek.

• 30.10.2019  21:44

Výborná práce s herci i limity amerického zapadákova. Pozdější, Papírový měsíc je majstrštyk, ale The Last Picture Show, jeho kvality v mnohém předčí (a to je, co říct).

• 29.10.2019  12:22
    Ghostland (2018)

Hezky, nervně vypjatá šílenůstka, kde si rejža umně hraje nejen s postavama, ale i s divákem. Jednoduché a působivé.

• 27.10.2019  08:59

Infantilní pitominka, která fascinuje hlavně v tom, jak daleko, Daleko ve své infantilnosti, dokáže dojít.

• 27.10.2019  08:47
    Aquaman (2018)

Vítězství režisérovi dětské imaginace a hravosti. Wan si je strašně jistý, v komponování scén, těch podvodních, kde se maximálně vyblbnul. Na souši, to už taková sláva není, pravda, tam ho, alespoň zachraňují sympatičtí herci. Ale jo, jde to, takový Bessonův Valerian, tiše sedí v koutě a stydí se.

• 25.10.2019  12:31

Zábavné a především funkčí spojení komedie a dramatu (s Forrest Gumpovskou exkurzí historií).

• 23.10.2019  22:00
    Brubaker (1980)

Henry Brubaker sám, proti systému a byrokratické mašinerii vězeňské správy, konkrétně. A s Redfordovým charismatem a nasazením, mu prostě nejde nefandit ..prostě takový, starší, drsnější brácha Shawshanku (i ten, Morgan Freeman tu je)

• 20.10.2019  13:54
    Pursued (1947)

Temný western, v stylovém noir kabátku, s tradičně výrazným Mitchumem, kterého poker face, příhodně reflektuje nejasnost, jeho postavy. Na to, o jak komorní film se jedná, potěšilo i pár výrazných, exteriérových scén. Působivý, intenzivní zážitek.

• 19.10.2019  13:32
    Street Kings (2008)

Trnitá cesta křivého poldy za prozřením. Prohnilý proti prohnilým, v dusném L.A. klimatu. Přesně ty ingredience, z kterých Ayer kuchtí rád a s jistotou mistra (!) i když recept -pro tentokrát- dodal Ellroy. V rámci žánru, excelentní.

• 15.10.2019  21:48

Epická lunaparková zábava -čím se nechci navážet do lunaparků- jejich světýlka přitahují, hlavně když svítí novotou a hrají kombinacema barev, která jsem doposavaď neviděl. Ledaže, by nimi hrála deset let, to atraktivita silně vyčpí. MCU je přesně ten případ a já k Endgame přišel už poněkud unaven, takže osud minimálně třiceti postav, mi byl putna. Jediná, linka Kapitánova mě dokázala emocionálně vtáhnout, zbytek nevýrazná šeď (Stark, Hulk, Hawkeye) nebo doslova trapnost (tlustý, vožralý Thor). Zázrak, když si za půl roku, vzpomenu aspoň na tři momenty.

• 14.10.2019  16:25

Pokud měl Gilligan pocit, že chce ještě něco doříct, proč mu v tom bránit ? Nakonec, stvořil jeden z nejlepších seriálů, co tu za -minimálně- poslední dvě dekády byli. El Camino, je pouhý dovětek, nic víc, v bezvýchodně depresivním stylu poslední řady BB. Pro fanouška povinnost -když už pro nic jiného- aspoň z té, nostalgie.

• 14.10.2019  06:41
    Kořist (2019)

Aja s lety, poněkud vyměkl Mohl to být fajn, animal horor, ale na to je bodycount střízlivý a nikterak nápaditý (a už vůbec ne děsivý) Táhnou to sympatičtí hrdinové, aspoň, do toho lehkého nadprůměru

• 9.10.2019  21:26
    Město na kopci (TV seriál) (2019)

Znamenitě napsané dialogy -z podstaty svého charakteru logicky, nejvíc perlí Bacon- scénáři, hlavně v druhé půli, žel trochu dochází dech, jakoby si tvůrci řekli, že musí co to, pošetřit do další sezony. Atmoška 90´ Bostonu a jeho mean streets, ale neskutečně táhne -a Affleck s Damonem, to jako dobrý rodáci, producentsky jistí- takže se vlastně na další řadu, docela těším.

<< předchozí 1 2 3 4 7 13 18 24