ozeki

ozeki

Lukáš Kopřiva

okres Pardubice

• 22.9.2014  23:52

Kdyby se mě někdo zeptal, jestli neznám nějaký ryze ženský film pro ženský, po shlédnutí tohoto snímku by odpověď byla tou nejjednodušší věcí na světě. Vztah matky s dítětem je pro každou ženu naprosto zásadní a těžko se do něho dá zvenku proniknout. O to horší, když matka své dítě odloží nebo když děti vůbec nechce nebo nemůže mít. A co teprve, když nám tvůrci nachystají nevšední zážitek, do kterého nezapomenou vložit ani jednu ze zmíněných přísad? To je potom průplach slzných kanálků mnoha divaček zaručen. Mě to emočně zase až tolik nezasáhlo, ale rád jsem se díky této mozaice, jejíž součásti do sebe ve finále nenásilně zapadly, dozvěděl něco dalšího z oblasti mezilidských vztahů.

• 22.9.2014  23:38
    Pečovatel (2014)

První dostaveníčko s belgickou kinematografií a hned taková bomba. Naturalisticky vyobrazená nechutnost nejvyššího kalibru vás přes dvě hodiny nenechá vydechnout a a ty méně otrlé po konci přiměje nalít si trochu nějaké silnější lihoviny pro lepší trávení. A abych pravdu řekl, ani si nevzpomenu, kdy naposledy jsem viděl takhle strhující podívanou, která by nesla evropský rukopis. Proč je prolém u nás natočit něco podobného?

• 7.9.2014  21:14

I přes první návštěvu 4DX, kdy jsem měl pocit, že sedačka s mým zadkem rozhodně nebudou nejlepší kámoši, neustále si otíral vodou (doufám) pokropený obličej a byl ošleháván prudkým větrem, mě film vyjma pár scén neoslovil, jak bych si přál. Přitom nápad poskládat film ze záběrů pořízených "ruční" kamerou v honbě za tornádem, ale i obyčejnějšími aktivitami, se mi ve finále hodně líbil. Některé scény mi ale vyvolaly vzpomínky na naivitu (stupiditu) Pobřežní hlídky a podobných ptákovin, což je pro mě neodpustitelné. O chlapce, který strávil 15 s pod vodou, hned se mu zastavilo srdce, ale 4 stlačení hrudníku a 2 vdechy z úst do úst od jeho hrdinného otce mu pomohly vykuckat ty dva loky vody, jsem vůbec neměl starost. Stejně tak scéna kdy hošan vykouzlí krásnou mašli na drobounké odřenince své platonické lásky: "Kde ses to naučil???" -- "Ale... moje máma byla zdravotní sestra, měl jsem k tomu vždycky tak nějak blízko." To jsou dialogy na úrovni školního divadla. Lepší by v tomhle případě bylo, kdyby radši všichni drželi hubu a nechali prostor efektům, které určitě patří k povedenějším.

• 5.9.2014  18:43
    Cellular (2004)

Prosťoučká zápletka se sympatickým kapitánem Amerikou v hlavní rolí a hysterickou - skoro až nesnesitelnou - Basinger v roli MacGyvera. V průběhu celého filmu velké množství "Co to doprde...." momentů, ale kde jinde byste chtěli vidět, jak William H. Macy natře Stathama. Ty 5110, nebo co to bylo, působí v dnešní přetechnizované době jako Zjevení Venouše, ale jako celek u mě film uspěl i po deseti letech od první klapky natáčení.

• 29.8.2014  20:30
    Komorník (2013)

Film nepřináší nic nového pod sluncem. Filmů s podobnou tematikou jsme viděli mraky, přesto se nemůžu zbavit pocitu, že k maximální spokojenosti mi toho zase tolik nechybí. Dostal jsem přesně to, co jsem očekával. Mám podobný pocit, jako když objevím novou restauraci, kde se hodně dobře najím. Tady je to pochutnání zásluhou hlavně perfektního výkonu a stárnutí Foresta Whitakera a pevné ruky Lee Danielse.

• 26.8.2014  21:00

Mám asi nějakou slabost pro indický filmy, protože tohle je další do party tzv. "Odrovnáváků". Ještě dneska musím docházet na rehabilitace a rozcvičovat si málem ukroucený krk, protože opravdu nedokážu pochopit, jak někdo může odvyprávět na tak velkém prostoru s neuvěřitelnou lehkostí naprosto obyčejný příběh jednoho neobyčejnýho kluka. Kluka, kterýho byste nejdřív nejradši trefili baseballkou do hlavy, ale postupem času (od příchodu Aamira Khana na scénu) mu začínáte čím dál víc rozumět. FIlm o tom, jak někdy naprostá maličkost (pochopení, slova chvály, zájem, špetka empatie) může usnadnit život kolem. A v případě devíteletýho "nezvladatelnýho" kluka, jehož ztvárnění se mladému herci povedlo na jedničku (jedniček si chlapec ve škole moc neužil, tak mu to alespoň takhle vynahradím), je těchto ingrediencí potřeba obzvlášť. Těžko se ztotožním s názory, že film citově vydírá nebo přehnaně tlačí na pilu. Já mu to prostě věřím. Nechápu pouhých 107 hodnocení u filmu, který je v podstatě pro celou rodinu, a do žebříčků si jdu vyfiltrovat další neznámé indické výtvory. Bombajskému Hollywoodu zdar :)

• 23.8.2014  13:28
    Zátah 2 (2014)

Scéna v bahně a závěrečný trojsouboj s hello kitty, baseballistou a strejčkem Všeumílkem je absolutní vrchol bojových scén. Asi to nejlepší, co jsem kdy viděl, i když hlavu mi stále zamotává Tony Jaa se svým Tom Yum Goong. Každopádně by se moje nadšení dalo vážit na metráky, přestože stopáž se na první pohled může jevit jako značně přepálená. Pokud vám ale omáčka kolem sedne jako mně, můžou mít delší časové úseky mezi bojovými scénami značně pozitivní efekt v podobě zvyšujícího se těšení na ně. Souboje jsou pak kapitolou samy pro sebe. Brutalita nezná mezí, hlavy záporáků se rozsekávaj o všechno možný, končetiny se ohýbaj do nepřirozených úhlů a já si chrochtám blahem (teď při psaní komentáře jsem si musel to bahno a závěr ještě jednou zopakovat a je to fakt strhující). Kamera, přehlednost bojových scén, herecké výkony a na režisérské sesli chlapík, kterýmu ještě nebylo ani 30 let. No, nevím jak vy, ale já se dost těším na pokračování...

• 6.7.2014  20:03

Nevím, čím to je, ale po 3 idiotech si mě získal už druhý indický boolywood - a to naprosto přirozeným způsobem. O životě normálně moc nepřemýšlím, ale po obou těchto komediích, které se věnují základním a zásadním životním postojům, se mi na docela dlouhou chvíli zastavil svět a do hlavy se mi dralo tolik jindy odsouvaných myšlenek. Asi nejsem úplně normální, ale ty taneční výstupy pro boolywood tak typické mi nepřijdou trapné, naopak je vnímám jako dobrou náladu vzbuzující prvek (několikrát jsem se dokonce přistihnul, jak si dost zběsile podupávám do rytmu:)). A ani scény, které by většině přišly přehnané, patetické a chlapa nehodné, mi přijdou ok, a to nejsem žádný "cíťa". Nádherné záběry, pohodová atmosféra a jednání, s kterým by se ztotožnila většina příčetných lidí, pak povyšují tuhle komediální road movie mezi filmy, které si v budoucnu rozhodně zopakuju a které se nebudu bát dál doporučovat...

• 4.5.2014  21:07
    Newsroom (TV seriál) (2012)

Problém mnoha seriálů je, že postupem času jim dochází dech. Sympatické partičce kolem Jeffa Danielse by ale tohle tvrzení muselo připadat jako aprílový žertík, protože kvalita jednotlivých epizod (shlédnuty kompletní 2 série) má dost strmě roustoucí tendenci. Může chvíli trvat, než do seriálu proniknete a dokážete s ním a s jednotlivými postavami najít určité souznění, ale jakmile se tak stane, už vás nepustí a lehce si ho zamilujete (já jsem si ho okamžitě zařadil do sekce oblíbených). Před tvůrci smekám všechny klobouky a hluboce se kláním, protože podobně inteligentní seriál tady snad ještě nebyl. Pokud bych měl jednou větou shrnout obsah, popsal bych ho asi takto: Smršť vtipných, charismatických, zamyšleníhodných a dobře umístěných záběrů, dialogů a povedených hereckých výkonů z novinářského, ale i osobního prostředí, která nás provádí skutečnými kontroverzními událostmi posledních let v USA, jejichž neúplná znalost není aboslutně žádnou překážkou (top 3 postavy: 1. Will McAvoy 2. Charlie Skinner 3. Sloan Sabbith).

• 23.4.2014  15:24

Pomalá, rozvláčná, ale hodně "přemýšlivá" filmařina se zajímavým příběhem a skvělou hudbou ze Skandinávie, kde se k podobné látce rozhodně dokáží postavit čelem. Herecké sestavě vévodí správce ostrova, od kterého bych si asi nechal dát pár rad do života, a Juhani, který se zase musí vypořádat s hodně traumatizujícím dětstvím a najít si svojí vlastní cestu. A už ani nepamatuju, kdy naposledy jsem slyšel takhle nádherný emoce vyvolávající hudební motiv (fakt paráda a to nejsem úplně lyrický typ - Panu Aaltio - Forgiveness ).

• 21.4.2014  22:10

Navy SEALs mají hodně těžký chléb. Neustále jsou rozlítaní někde po světě (během krátké chvilky Filipíny, Somálsko nebo Mexiko - samé přijemné dovolenkové destinace). Ve vodě, ve vzduchu i na zemi se musí vypořádat s každou hrozbou. A partičce zafanatizovaných Džihádistů, která postaví na nohy i vysloužilé pracovníky Pentagonu, musí věnovat obzvlášť speciální péči. To je pro Američany ostatně vždycky dobrý důvod nechat své vlastence ve službách dobra procvičit ukazováček. O střelbu tak není nouze, několikrát si člověk připadá jak v nějaké našlapaná misi Call of duty. I přes typicky patetické finále, které je ale vynulováno hodně neosobním pojetím, se jedná o celkem slušný a nepříliš známý "válečný" film.

• 29.3.2014  23:10

Originální nápad španělsky mluvících autorů, kteří si vyhráli s každičkým záběrem a kteří atmosféru budovali pomaloučku, polehoučku, nechává nahlédnout do těch nejtemnějších koutů našich duší. Je super, že se film na konci nesníží k nějakému doslovnému vysvětlení, jak je tomu dost často zvykem v Hollywoodu. Ústřední trojice podává přesné výkony a děvčata jsou navíc, i přesto že se vývoj určitých jejich partií pozastavil na 1.stupni základní školy, velice sympatická. Film mi byl doporučen a vím, že s ním v budoucnu budu nakládat stejným způsobem.

• 6.3.2014  22:57
    NON-STOP (2014)

Jednoduchý příběh spočívající v odhalení, kdo je padouchem aneb Vražda v Orient-expresu po americku. Jaume Collet-Serra s Liamem Neesonem, který v každém svém filmu vytváří pocit málo vídané autentičnosti, u mě bodují zase hodně vysoko. Stejně jako v Unknown se zase jedná o nekompromisní a svižnou akci tentokrát z prostředí, které v poslední době nepatřilo mezi nejfrekventovanější. Doufám v jejich další spolupráci, protože takhle nějak si představuju téměř bezchybnou kinozábavu.

• 23.2.2014  18:49
    2 zbraně (2013)

Moje první rande s režisérem, který se teprve drápe na výsluní los angeleských kopců, proběhlo přesně tak, jak by si spousta lidí své první rande představovala. Není to sice úplně láska na první pohled, ale jsme naladěni na stejnou notu a nějak cítím, že si máme co říct. K žádným nepříjemným chvilkám v podobě trapného ticha nedošlo, takže se dalším případným schůzkám nějak horlivě bránit nebudu. K úplné spokojenosti chyběla alespoň malá pusa na tvář při loučení. Na prvním rande ale člověk nemůže chtít hned všechno :) Perfektní Washington s Wahlbergem v kombinaci s jednoduchým dějem, velmi dobře dávkovanou a přehlednou akcí a přesnou stopáží jsou ideální parametry pro páteční či sobotní večer, kdy je zapotřebí si trochu pročistit tu dýni posazenou na krku.

• 9.2.2014  18:20
    Insidious 2 (2013)

Nevím, jestli já jsem takový strašpytel nebo jestli jsou všichni ostatní strachu vzdorný, ale bál jsem se. Při hledání chyb ve scénáři jsem musel mozek rozběhnout na plné obrátky a stejně jsem na nic moc nepřišel. James Van poněkolikáté ukazuje, že hororovému žánru má co nabídnout. Hodně poctivě a s láskou natočená peripetie jedné rodiny, jejíž představitelé a i zbytek hereckého ansámblu za perfektní hudby přesně odměřují na strachu závislým lidem jejich potřebnou dávku.

• 5.2.2014  19:35
    Očista (2013)

Do doby, než se malej Arturek začal chovat jako kus debila, jsem měl z filmu výborný pocit. Potom už šlo všechno do kopru. Jedna nesmyslnost střídala druhou. Scény mezi sebou soutěžily o bobříka trapnosti a klišé. Bez jakéhokoliv nápadu a invence. Ve výsledku to na mě působí jako kočkopes - béčko hrající si na umění. Já mám ale raději béčko zabalený do béčkovýho hávu.

• 2.2.2014  15:06

Fyzický přerod Matthewa McConaugheyho stejně jako psychický přerod Rona Woodroofa jsou jedny z nejlepších, jaké jsem za poslední léta viděl. Pro roli byli uvážováni i Brad Pitt a Ryan Gosling. Vůbec se ale nebojím tvrdit, že McConaughey to zvládnul na jedničku dvakrát podtrženou a i ti největší škarohlídi by ho měli přeřadit z kolonky "herci druhého sledu" do kolonky "hollywoodská elita". Minimalisticky pojatá režie nepříliš známeného řemeslníka nevyprodukovala jedinou napínavější, neřku-li zapamatováníhodnou, scénu, přesto však příběh plynul s naprotou samozřejmostí. Zasloužený oscarových kandidát v hlavních kategoriích (ačkoliv ještě nemám kompletní nominaci shlédnutou, tipuju na oscara za hlavní roli).

• 2.1.2014  13:34
    You're Next (2011)

Parádní vyvražďovačka s hlavní hrdinkou, která absolvovala výcvikový kemp pod vedením Johna Ramba. Nezkoušejte přemýšlet nebo hledat motivy, protože tohle je nejkrvavější rodinná oslava všech dob, kde prim hrajou rozmixované mozky, vypíchnuté oči, šípy zabodnuté přímo doprostřed čela, podřezané krky, sekery zaťaté přímo do lebeně a neustále se opakující chytlavá píseň od Dwighta Twilleyho. Na první den roku jsem nemohl zvolit lépe.

• 2.12.2013  11:52

Určitě jeden z nejlepších filmů roku 2013, jehož absence v hlavních oscarových nominacích by pro mě byla velkým překvapením. Oceňuju, jak dovede být Greengrass neosobní, popisovat jen holá fakta a elegantně proplouvat příběhem, a přesto mě emočně zasáhne. Možná to bylo hlavně výkonem Toma Hankse, který připomněl, že ještě nepatří do starého železa, a partičkou precizně vykreslených somálských pirátů, ale každopádně to u tvůrce Bourna nebylo poprvé. Dalším plusovým aspektem je napětí, které by mělo být kořením číslo 1 u každého dobrodružného filmu. Tady jsem měl pocit, že kuchař svůj počin vychutil do posledního detailu a výsledek vážně stojí za to.

• 2.11.2013  21:05

Nejsvižnější, nejzábavnější a nejakčnější útěk z vězení, co jsem kdy viděl. Scénář se drží hesla "V jednoduchosti je síla" a dělá dobře. Stejně by se mu v souboji se Slyem a Arniem nepodařilo zvítězit. Tleskám jejich "topornýmu" herectví a přeju si, aby se tahle topornost rozšířila mezi další generace herců. Úsměv na tváři jsem měl vykouzelný častěji než u kdejaký rádoby komedie.

• 7.10.2013  18:01

Napínavá vytříbenina ze sympatičtější části Korejského poloostrova, v níž "hlavní" hrdinové ukazují, jak se dá zábavně trávit volný čas. Jeden se zabývá anatomií lidského těla a vyrábí puzzle o 6 dílech jak na běžícím pásu a druhý (policista samozřejmě) se mu to poté, co se setká tváří v tvář se svojí ženou (5 částí puzzlí tady ale chybí), snaží znepříjemnit. Lépe řečeno se mu chce pomstít mimo hranice zákona hodně krutým způsobem a je mu úplně jedno, že mezitím Oldboy zabije dalších x lidí. Nápad to je hodně originální, zpracování klasicky šikmooké a já se až hrozivě těšil, co dalšího oba zúčastnění vymyslí za trestací metody. V hlavních rolích: krutost, sadismus, gilotina a sekáček na maso. Po dlouhé době asijský film, který nadmíru uspokojil úchylnost, která se ve mně skrývá :)

• 7.10.2013  12:31

Oddechovka na nenáročný večer, které by prospělo velké plátno a víc "uměleckých" záběrů na jisté partie Gemmy Arterton. Nejde o nic jiného, než co nejnechutněji rozšmelcovat hlavu nějaký čarodějky. Kdybych v době sledování zavařoval kečup, bylo by to hodně k tématu. Kulisy závěrečného sabatu působí stejně lacině jako rozepnutý poklopec při zkoušení ze základů společenských věd. Jako celek se mi ale tahle pohádka docela líbila.

• 13.9.2013  18:32

Formát mě vůbec nezaujal, ale když se zamyslíte nad samotnou akcí, které se dokument po celý čas stopáže věnuje, hlava vám to prostě nepobere ani omylem. Já o tom přemýšlím i teď, týden po shlédnutí. Natáhnout si mezi dvojčatama (tehdy ještě v plný kondici) špagát a pak na něm blbnout... to nějak překračuje moje chápání. Jak někdo může být takový blázen? Při prvním záběru ze střechy z výšky 417m se mi udělalo trochu šoufl, ale pan Petit se mohl přetrhnout a věnoval kus života, aby si v této výšce mohl bez jištění s kusem klacku v ruce zatancovat valčík mezi obláčky. Ve finále pak se stoickým klidem ještě dodá: "Přátele mi říkali, že jsem tam byl asi 45 minut". Nebylo to trochu málo, Philippe???

• 13.9.2013  18:13
    42 (2013)

Američané mají doslova patent na klišovitý příběhy plný patosu. Ale co naplat? Tady to prostě funguje neskutečně dobře, a tak Jackiemu nelze než fandit při přesunu na každou další metu a užívat si jeho životní příběh prvního afroameričana v profesionalním baseballu, který to stejně jako Ernie Davis v americkým fotbale neměl vůbec jednoduchý. Každodenní nadávky, potupení a hodně drsný urážky ustojí pouze lidé výjimečné osobnosti (mně vůbec nebylo dobře po těle, protože v příštím životě bych se chtěl narodit jako černoch :)). Tou Jackie Robinson nepochybně byl, protože jak jinak si vysvětlit, že číslo jeho dresu 42 je v Síni slávy a nikdo ho nesmí používat. Je jen škoda, že srdeční potíže a cukrovka vzaly život této legendě už v 53 letech. Plej bóóóóóóóĺ... Jo, a málem bych zapomněl na famózního Forda a samozřejmě Helgelanda :) (podobnou tematiku řeší i Vzpomínka na Titány a The Express)

• 24.8.2013  18:06
    Gran Torino (2008)

Poprvé si člověk říká, že se to hodně povedlo. Druhé projekce vůbec nelituje a opět končí s lesklýma očima. Potřetí už si užívá Eastwoodovy hlášky a těší se na oblíbené scény. No a když ho čtvrtá projekce emočně opět totálně "rozseká", začne se oprávněně domnívat, že se jedná o mistrovské dílo. V podání Eastwooda - na režisérský sesli i na place - vypadá všechno tak civilně, lidsky. Jeho rukopis je rozpoznatelný na sto honů a tenhle film bude jednou sloužit jako největší vzpomínka na jednu z celosvětově nejslavnějších amerických popkulturních ikon. Díky za všechno, Clinte...

• 7.8.2013  18:52

Pán s čouhajícíma vidlema ze zad, který se zapomněl postavit do fronty, když se rozdávala etiketa, je prostě skvělej a navíc černoch. Pro ty mám zvláštní slabost. Hláška za hláškou znamená neskutečnou jízdu, u který bych nehledal žádné poselství, ale prostě a sprostě si ji užil v rytmu Earth, wind and fire (scéna z opery je nejlepší :).

• 7.8.2013  17:28
    Expres (2008)

Životopisné drama ze sportovního prostředí je kombinace, která na mě funguje stejně jako čokoláda s višněma. I když tady by nebylo od věci se slovu čokoláda úplně vyhnout, protože je až k nevíře, čím vším si musela černošská populace projít na přelomu 50. a 60. let ve státě, který je dnes "nejdemokratičtější z nejdemokratičtějších". Téma rasismu je obecně velmi oblíbené, proto je potřeba filmy věnující se tomuto nešvaru nějak odlišit. A právě dynamické sportovní pasáže, nálety reportérských záběrů přidávající punc výjimečnosti, herecké výkony na jedničku, vše podle skutečné události, několikeré dostaveníčko s husí kůží jsou jedny z mnoha aspektů, které mi do kolonky hodnocení doslova tlačí 5 hvězdiček.

• 21.7.2013  18:42

Je dobře, že Sly ví, kde je jeho místo. Jen tak dál Johne, nic nevymýšlej a jeď podle zajetýho schématu, protože jakákoliv přidaná hodnota by byla akorát na škodu. Chci vidět vytrhaný ohryzky, ustřelený končetiny, usekaný hlavy, střeva válející se po zemi (tady možná méně digitálu, na podobnou řezničinu můžeš příště využít kohokoliv z naší politické scény), tuny krve (tady se digitálu naopak vůbec neboj) a další vychytávky "made in Rambo". Jestli tohle není jeden z nejlepších čistě akčních filmů, pak už nevím. Viděno nespočetněkrát a díky Blu-ray disku mě ještě nespočet projekcí čeká.

• 20.7.2013  10:28

Po dlouhé době jsem narazil na tradiční western. Úžasné přestřelky (nebo spíš přestřelka, ale zase docela dlouhá), hlavní hrdinové přesně podle staromilského mustru (tady ať se na mě pánové Eastwood a Freemanem nezlobí), většina westernových prvků na svém místě a lyrické podání Costnera způsobem, na jaký jsme od něj zvyklí. Právě kontrast mezi brutalitou a lyrikou mě okouzlil ze všeho nejvíc a nutí mě hodnocení tlačit hodně k 5*. Vezmu-li v potaz ještě místní hodnocení a díky Robertovi Duvallovi vzpomínku na Kmotra, která na mě po shlédnutí přišla, musím těch 5* nakonec s radostí dát :)

• 14.7.2013  13:33
    Lovec draků (2007)

Stručná sonda do afgánské historie na pozadí příběhu o přátelství, cti a vznešených ideálech. Obdivuju, jakou si Forster vybral látku. Zpracování se každopádně povedlo na jedničku. Neokoukaní herci jsou ve většině případů povedeným tahem a ani tady tomu není jinak. Skvělý zážitek a hodně silné 4 hvězdičky.