Duna (2021)

Druhý den po promítání se snažím hodnotit objektivně a střízlivě to, co jsem předešlého dne viděl na filmovém plátně se zvukem Dolby Atmos a po dvouleté absence návštěvy kina. Reklamní kampaň na Dunu byla dlouhá a plná otazníků přesně tak, jak to mám rád. Často můžeme vidět u filmů Christophera Nolana, který pošle do světa z natáčení jen hrstku fotografií, těsně před premiérou vyleze teaser a následně trailer, které slibují, že to bude minimálně nevšední podívaná a je na co se těšit a výsledné dílo je většinou čirá symfonie. Na Dunu jsem byl opravdu zvědavý. Knižní předlohu jsem nečetl, předchozí filmy viděl kdysi dávno a nepamatoval si na ně a hru Dune 2000 před cca 20ti lety hrál s nadšením. Dle prvotních reakcí na film jsem tedy patřil do té skupiny, která by si měla návštěvu užít více, nežli skalní fanoušci díla Franka Heberta. Těsně před premiérou provázel film celosvětový hype a po premiéře se vyrojily chvalozpěvy z řad filmových kritiků. Má očekávání narůstala a zdálo se, že již nemohou být vyšší... A to bylo právě možná trochu na škodu. Dunu jsem si užil, dlouhá stopáž mi rozhodně nevadila a naopak, bylo mi líto, že některým scénám nebylo věnováno více času, kdy by byly nezasvěcenému divákovi lépe vysvětleny např. politické poměry, nebo film dovolil divákovi, vybudovat si k některým důležitým postavám větší pouto. Má očekávání plně nenaplnila ani vizuální stránka filmu, ta byla nádherná, ale ne epická, jak jsem slýchával a čítával před návštěvou kina. Nepřipadalo mi, že bych se díval na něco, co by zde již nebylo. Nebyly zde žádné velké čáry se střihem a kamerou. Efekty vypadaly věrohodně, namísto digitálního bordelu, jenž se teď ve filmovém průmyslu hodně nosí, ale z mého pohledu měla prostě tato látka větší potenciál, který nebyl naplněn v maximálním možném rozsahu. Oproti tomu musím opět vyzdvyhnout hudební doprovod, kdy zejména pasáže s vokály byly opravdu skvostné. Celkově vzato mi Duna (1. část) připadala jako dlouhý trailer na další pokračování, které bude ještě více grandiózní, epické a tentokrát snad i v mých očích vyvedené k dokonalosti. Zatím 4* (Po dalším přehrání možná hodnocení upravím.) BTW: Nevěřil bych, že to někdy nepíšu, jakožto fanda filmů a do jisté míry odpůrce seriálů, ale uměl bych si Dunu představit spíše jako seriál, kde by bylo daleko více prostoru zapůsobit na diváka. Musel by mít však řádný rozpočet.

Paříž 15:17 (2018)

Z mého pohledu zbytečně kriticky hodnocený film. Chápu, že známé tváře v roli hlavních hrdinů by působily poněkud líbivěji pro oko konzumního diváka, ale mně osobně osazení opravdových hrdinů tohoto dramatu + styl vyprávění seděl. V začátcích se protagonisté představí, aby si k nim divák našel určitou cestu a neměl je pouze za "lidi z davu" a později je vtažen do osudového okamžiku, kdy za mě vše působí velice autenticky. Jediné mínus filmu vnímám to, že z této látky šlo opravdu vytěžit daleko více.

Hora (2017)

Určitě bych neřadil mezi dokumentární, jelikož je zde nespočet uměleckých záběrů, jež berou dech, o doprovod se stará orchestr a komentář je spíše poetický, než-li naučný/informační. Nicméně má osoba milovníka hor dostala přesně to, pro co si přišla do kina. Dechberoucí nádhera!

Geostorm: Globální nebezpečí (2017)

Inu... Poslední dobou jsem si záměrně vybíral filmy, které již dle hodnocení slibují určitý stupeň kvality. Proč? Protože jsem prostě nechtěl mrhat svým časem ve jménu něčeho, co za to ani zdaleka nestojí. Dnes jsem udělal výjimku a nejsem za to rád. Příběh se snaží těžit na do jisté míry originální zápletce, která je bohužel špatná už od samého začátku. Děj je naprosto předvídatelný a to snad v každé své minutě, takže sled událostí prostě nudí. Do toho film naprosto nevkusným způsobem přetéká trapnými momenty, které jsme viděli už milionkrát někde jinde. Kliše, střídá klišé. Představitelé hlavních rolí jsou toporní, efekty odfláknuté, fyziku se asi nikdo z tvůrců filmu neučil (např. padají jeřáb, který protne železobetonový most jako nůž máslo... na kost zmrzlý člověk, kterému upadne ruka při pouhém lehkém doteku...)... Ne, prostě nemohu jinak! A na hodně dlouhou dobu se opět vrátím ke svému systému vybírání filmů dle hodnocení.

Krajinou domova (2014) (seriál)

Komentář by mohl mít trochu více vypovídající hodnoty namísto toho, aby byl přehlídkou básnických přirovnání. Záběry z dronů jsou sice v některých pasážích opravdu nádherné a dechberoucí, ale mohlo by jich být také o něco méně. Škoda, jinak by to za tento povedený dokument mohlo být ještě o jednu hvězdu lepší hodnocení.

Svoboda pod nákladem (2016)

Příběh o obdivuhodné vytrvalosti, vůli a dlouhověkosti nosičů v horách našich sousedů. Motivace jako blázen pro každého, kdo raději jede dvě patra výtahem, než aby vyšel schody po svých. Nádherné záběry, slabší hudební doprovod (snad jediný kaz filmu).

Kubo a kouzelný meč (2016)

Za tohle pohlazení po duši + pastvu pro oči jsem dal málem plný počet, moc nechybělo... Originální animovaný příběh, který je ze své větší části vážnou a citlivou podívanou, aby mohl v několika momentech skvěle pobavit a rozesmát. Velice příjemná a neotřelá podívaná.

Deepwater Horizon: Moře v plamenech (2016)

Co nového vymýšlet v katastrofickém filmovém žánru? Asi nic moc. Jeho vody byly dávno vyloveny, avšak Deepwater si alespoň ponechává realistické zpracování oné tragédie na vrtné plošině, které diváka vtáhne do děje takovým způsobem, že si při závěrečných titulkách kontroluje ohořelé obočí a z obličeje utíká ropu. Kvalitní herecké výkony i obsazení + výborná hudba jen umocňují celkový dojem z filmu. Co naplat, že je snímek natočený podle obvyklé "katastrofické šablony". 4*