Karlík a továrna na čokoládu (2005)

Nádherný svet Roalda Dahla očami Tima Burtona. Hneď od začiatku filmu som cítila mrazenie, ktoré sa postupne menilo na úžas. Neverila som, že sa dá svet fantázie vo všetkých svojich farbách a tvaroch preniesť na plátno v takej skutočnej podobe a budem sa môcť dívať, kam už dávno nechodím. Jednoduchý príbeh podopretý nádherným vizuálnym stvárnením ma vrátil do sveta detí, detstva, predstáv a dní, keď napokon všetko dobre dopadne a ja som s otvorenými ústami držala Karlíkovi palce, aby našiel svoj kupón a prežil bez ujmy všetkú tú nádheru, ale i sklamania. Pretože ani Willy Wonka už nie je taký, ako si ho pamätá deduško. Trošku mi prekážalo, že Umpa-Lumpi mi bol/i nesympatickí a navyše ma stále prenasledoval pocit, že raz omylom ukážu oplzlé gesto, ale inak tlieskam!

Hranice lásky (1999)

Byť, znamená byť vnímaný...Niekedy je prežiť horšie ako umrieť a milovať horšie ako nenávidieť. Láska spútava silnejšie ako okovy a skutočná láska prekoná rozluku aj smrť. Ralph Fiennes v dalšom nádhernom príbehu milostného trojuholníka. Je stvorený pre rolu milujúceho nešťastníka s nejasnými pohnútkami a skratovým konaním. Julianne Moore rieši otázky viery a Boh na všetko dozerá – pretože spravodlivosť je niekedy krutejšia než neprávosť. Napriek tomu všetci /a ja tiež/ túžime po takej láskej, hoci vieme, že bolesť nás navždy poznačí. Film mi atmosférou pripomenul nezabudnuteľného Anglického pacienta. Vrele odporúčam.

Vlčí jáma (1957)

Fantasticky zachytená hysterická snaha o zachovanie vzťahu zo strany starnúcej ženy. Uniká jej mladosť i láska, stáva sa nekritickou a neznesiteľnou. Výborne podané...pre mňa ako ženu - odstrašujúce...brrr

Vlasy (1979)

Vlasy ako prejav slobody, takej, po ktorej bažíme všetci, oslobodenej od balastu, peňazí i zodpovednosti. O túžbe vo vnútri človeka aspoň občas urobiť niečo úplne bláznivé, ale aj o cene, ktorá je vysoká, o odvahe, ktorá sa vytráca vekom, o konvenciách, mieri. O deťoch kvetín, ktoré ešte nevedeli, že sú súčasťou čohosi jedinečného a neopakovateľného. Skvelá hudba, farebnosť a silný príbeh ma dostal ako šestnástku a jeho čaro sa nevstrebáva vekom ani počtom zhliadnutí. Stále neprestávam čudovať, že nič nedokáže ľudstvo odvrátiť od nutkania znovu a znovu sa púšťať do rovnakých, vopred prehraných, bitiek, do chuti zabíjať životy, lásky a ilúzie rovnako, ako to niekto predtým urobil nám. Je to môj prvý muzikál z veľkého plátna. Obsadil prvú priečku a drží sa. Milujem rovnako zodpovedného Clauda ako aj Bergera a viem sa stotožniť s oboma. A keby v parku požičiavali kone, minula by som zaručene všetky drobné :o) Skvelé.

Cyrano z Bergeracu (1990)

Na krásu víla sporá, na dušu štedrá bola, a láska kúzlom pána, ho pobláznila zmála. A hoci príbeh tento, už po stáročia známe, o cite v hrudi prudkom, vždy radi počúvame, tie slová s vôňou kvetu, keď zoskladajú vetu. Tak jedna myseľ krásna, dá hĺbku inej tvári, a láska v srdci živá, tú túžbu kruto kvári. Láska tá mužov dvoch k žene tej dojemná, určite zaujme každého – nielen mňa. Ako to dopadne? Záhadu odmyká, v nádhernom príbehu, ceruzka klasika. Keď máte srdce otvorené, a láska keď vás čaká, tak príbeh lásky pokorenej, vás dozaista zláka. A veru je to nádhera, keď s citom človek pozerá...

Lepší pozdě nežli později (2003)

Čo všetko sa môže stať keď nezávislej a úspešnej 50-tničke skolabuje doma dcérin priateľ - šovinistický 60-tnik zaujatý mladými dievčatami? Scenáristka namiešala fantastický koktail humoru a dobrej nálady. Smiala som sa aj tam, kde herci plakali. Diane Keaton hrala aj viečkami a Jack Nicholson je v komediálnych roliach fantastický – ešte nikoho som nevidela sa tak neuveriteľne zľaknúť – jeho schopnosť prehrať pohyby bez štipky násilia je geniálna. K tomu všetkému výborná hudba a príjemná atmosféra. Neviem si predstaviť pohodovejšie nedeľné odpoludnie – aj keď je to pravdepodobne spôsobené mojím vekom, ktorý mi dáva pocit, že tomu, samozrejme, rozumiem. :o) Nie absolútne plných, ale predsa len 5*

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Z toho čo som videla, je tento film najbližšie mojej predstave o obludnosti vojny. Myslím, že romantika, ktorú sa tam často snažia vpraviť, je len niečo, čím sa nás snažia učičíkať. Ale nie je prečo - je to drsné, špinavé, krvavé a bolí to. Rovnako víťazov ako porazených. Skvelé!

Pelíšky (1999)

Nádherne poetické spracovanie prežívania obdobia vlády „mrzké lúzy“. Úžasný humor a každodenná tragika bez pátosu. Na konci som milovala takmer všetky postavy filmu. Pretože nezáleží na politickom názore – krásu a omylnosť človeka, ktorá vyplýva z túžby po dokonalosti, cítim srdcom kardiaka – postihnutá dobou a nostalgiou.

Princezna Mononoke (1997)

Kam nás privedie túžba po moci a majetku? Čo všetko sme ochotní na tej ceste zanechať? Všetko! Myslíte, že nie? Kto z nás nikdy nezabil kúsok svojho blížneho? Robíme to denne – už dávno. Toto je príbeh, ktorý sa odohral na úsvite vekov, keď ešte žila nádej, že tu po nás niečo ostane. Keď ešte svetu a prírode vládli duchovia a ľudia si pamätali, že každé zviera a každý strom má svoju dušu, keď ešte mnohí načúvali zúfalému volaniu a tí, čo chceli všetko, neboli národnými hrdinami. Vráťme sa do čias, keď zvieratá hovorili a ľudia načúvali a dovoľme sami sebe spomenúť si, čo je dôležité. PS: chipsy si položte na dosah. Od tohto príbehu sa neodchádza.