meave

Milena Veresová

okres Šaľa

• 29.10.2005  23:48
    Iris (2001)

Dýchol na mňa žiaľ. Smútok, ktorý zo sebou nesie samota. Strata najbližších je najhoršia, keď nám miznú pred očami a ostáva z nich torzo. Nemáme už kľúče k pochopeniu ani silu na jeho hľadanie. Ostáva nám iba destilát toho najdôležitejšieho, čo sme spolu prežili, aby sme vydržali do konca a nestratili zbytky spolupatričnosti, ktoré nás viažu. Herecky výborne zvládnutý pohľad na Alzheimerovu chorobu. Nemôžem nedať štyri - za pohnutie, ktoré vo mne tento film vyvolal.

• 28.10.2005  20:36

Nekonečná arogancia moci zverenej národom: „Tento národ si to zvolil sám a nech teraz príde o svoju naivnú hlavu.“ Je to tak a takáto naivita sa, žiaľ, v dejinách ľudstva cyklicky opakuje. Ale utrpenie človeka vyplývajúce z bolesti a straty ilúzií je rovnaké na všetkých stranách. Nevidím priestor na odpustenie Hitlerovi za genocídu, ani za vojnu. Vnímam iba pohľad z druhej strany, slepotu a neospravedlniteľnú krivdu, ktorá pošliapala duše všetkých európanov na desaťročia vopred. Vnímam varovanie pred fanatikmi, ktorí stále žijú medzi nami. Pociťujem voči Hitlerovi tú ľútosť, ktorú nenávidel – nad duševným mrzákom a úbožiakom. Všeobecná strata morálky a dôstojnosti dokazuje, že aj nacisti boli ľudia, rovnako ako my. A to len potvrdzuje to najhoršie. Že na tom všetkom nie je najstrašnejšie, že sa to môže stať aj nám, ale to, že to môžeme urobiť aj my! Tento film je na danú tému príliš dlhý. História nedáva žiaden priestor na prekvapenia ani zaujímavé závery a na opis situácie i získanie celkového obrazu by bola stačila aj polovica času. Film by tak získal divákov, ktorí pri tejto minutáži zaspali, alebo odišli domov. A ak vydržali polovicu, tak ani nestratili veľa. Rovnako, ako pri tomto pridlhom komentári.

• 22.10.2005  12:12

Lujza a Lotka v americkom vydaní. Keď vezmem do úvahy, že film je fikcia a príbeh môže byť "ako v rozprávke", nemôžem dať menej ako 4*. Dievča/tá sú milé, vtipy zábavné a celkový dojem veľmi dobrý.

• 16.10.2005  09:58

Pamätám si, že tento film ma veľmi zaujal a zabezpečil Ingrid Timkovej pevné miesto medzi mojimi obľúbenými herečkami.

• 16.10.2005  09:41
    Druhá míza (2001)

Komplikované vzťahy troch priateliek, štyridsiatničiek, ktoré rozoberajú pri stretnutiach svoje zážitky s mužmi. Problém vyvstane, keď si Kate začne s bývalým študentom, mladíkom Jedom, a počiatočná vášeň prerastá v lásku. Ako to povie dievčatám? Dokáže sa vyrovnať so sebou a okolím? Všetko sa začne komplikovať a hranice priateľstva sa presúvajú. Ako ďaleko je možné zasahovať do cudzích životov? Je pravda, že účel svätí prostriedok? Tieto a mnohé iné otázky o vzájomných vzťahoch mi prišli na rozum, pretože nič nie je nemožné a štyridsiatka takmer istá. I keď je to film hlavne pre ženy a záver je dosť nepravdepodobný, patrí tomuto filmu u mňa 3 a ¾ hviezdičky za podnetné úvahy a nádej, že ho raz stretnem :o)

• 16.10.2005  09:07
    Constantine (2005)

Medzi nebom a peklom je zem. Miesto, kde anjeli a démoni dodržujú vopred dohovorené pravidlá a hrajú hru „kto z koho“. Je viac dobrých, či zlých? Ale rovnováha bola narušená. Kopija osudu sa vynorila z útrob a boj sa môže začať. Umierajúci John Constantine sa musí postaviť čelom k faktu, že sa na neho teší sám diabol. Píšem to, pretože ma spočiatku miatol príbeh, ale potom som si už vychutnala všetko, čo sa vychutnať dalo. A bolo toho dosť, napriek tomu, že nie som milovník tohto žánru. Tento temný príbeh z cynikom v hlavnej roli za to stojí a Gabriel predbehol v charizme tuším všetkých. Malá rada na záver – nekupujte si pukance – mohlo by vám zabehnúť.

• 15.10.2005  23:03

Nádherné rozprávanie o niečom jedinečnom a poslednom, o potrebe ochrany. Vždy znovu si to pozriem keď mám príležitosť a nahováram aj deti.

• 9.10.2005  12:47
    Notting Hill (1999)

Všetky bizardné postavičky jedného mestečka vydestilované do jedného pohára. To je záruka skvelého zážitku. Primiešajte do toho dávku romantiky a výbornú hudbu a dostanete nezabudnuteľný Notting Hill. Julia je sympatická a bežne ľudská a Hugh rozpačitý truhlík – v dobrom slova zmysle. A všetky vedľajšie postavy sú rovnako zaujímavé. Všetci v jednom, v správnych pomeroch, tvoria neskutočne dobrý drink a jednu z najlepších romantických komédií. Aj keď – proti gustu žiaden dišputát.

• 7.10.2005  23:29

Do ulice sa prisťahujú noví susedia. Sú divní, nemajú trávnik a nechcú sa kamarátiť. K tomu zmizne sused Walter a komédia môže začať. Konečne som videla, ako vyzerá, keď sú chlapi ako deti. Majú fantáziu, hravosť, pátrajú. Úžasné – a prekvapivo – komické, občas až ironické. Páčilo sa mi :o)

• 18.9.2005  17:32
    Maléna (2000)

Citlivý a poetický pohľad na dospievanie a lásku v tieni vojny. Avšak najdoležitejšou kulisou je malomesto. Neľútostné, neodpúšťajúce, hodnotiace a odsudzujúce v rovnakom okamihu. Monica Belluci ako krásna, obdivovaná a nenávidená zároveň, je hlavnou hrdinkou snov sicílskeho chlapca a tiež svojho vlastného pohnutého života. Krutosť človeka sa ničomu nevyrovná. Tá túžba ponížiť každého minimálne na svoju úroveň a vrátiť všetko utrpenie späť, hoci nevinnému, sa nikdy nekončí. Prispôsobíte sa, alebo umriete....

• 11.9.2005  16:53

Výborný macerát prostredia školy. Mám na súdružky učitelky a pánov školníkov slabosť. Troška lásky, troška humoru, troška nostalgie.... a dá sa na to pozerať. V mojom prípade dokonca mnohokrát.

• 24.8.2005  16:12
    Vůně ženy (1992)

Stretnutie zatrpknutého cynika a mladíka, ktorý sa narodil „v dobe okrúhlych stolov“. Kým Slade vraví „svedomie je mŕtve“, zatiaľ sa Charlieho mladícky entuziazmus do neho vpíja, aby všetko vyvrcholilo v dobrom, aj keď trochu pátosom zaváňajúcom, závere. Al Pacinov slepec bol bravúrny a cynik je asi „od prírody“. Myslím, že na svete je mnoho podobných modelov a realita sa často zráža s ilúziou. Vznikajúce iskrenie patrí medzi korenie života a hlášky ako “IQ tykve“ dodávajú príbehu šťavu. Ja som bola spokojná.

• 11.7.2005  12:44
    Adaptace (2002)

Scenárista sa som mnou zahral. Mimoriadne prijemná manipulácia ma zaujala niekoľkými príbehmi naraz. Nepoznám autobiografiu autora a preto som prežívala schizofréniu celého diela napäto a páčilo sa mi, že som asi rovnako rozorvaná pozorovaním ako on tvorivou krízou – alebo to iba hral?

• 11.7.2005  08:04

Nikdy ma tak nenaštvali biele titulky na svetlom podklade! O koľko fantastických hlášok som prišla a čo ešte tí, čo nečítali predlohu...hrôza. Chválitebný scenár na fantastickú predlohu. Sama som si to nepredstavovala lepšie – Adams je isto rád, že jeho čitatelia si užijú. A tí ostatní? Snáď siahnu po knihe, aby pochopili – ak náhodou nesedeli vedľa mňa :o)

• 11.7.2005  07:36
    Vesnice (2004)

Neviem, či je možné nazvať hororom príbeh o bezhraničnej láske, ktorá poťahuje všetky nitky nad Osadou. Sú hriechy z lásky odpustené? To je tá otázka - čo všetko môžeme urobiť a žiadať v jej mene? V Osade má láska takmer všetky podoby. Od nenásytnej až po subtílnu. Pripravte sa na výborné herecké výkony, ktoré ale trošku predbiehajú priehľadný príbeh. Alebo čakajte, kedy príde ten horor. Ja som čakanie trávila sledovaním neuveriteľne príťažlivého Joaqiuna Phoenixa.

• 29.6.2005  22:25
    Valmont (1989)

Óó, aké nádherné, že na morálke, vášni, pomste a láske sa ani po stáročia nič nezmenilo. Páči sa mi možnosť prežiť intrigy, žiarlivosť a ľudskosť v prvotnej podobe. A to všetko vyšnurované, vypudrované, rafinované a s francúzskym šarmom. Vôbec nevadí, že ho hrá Angličan. Na zvodnosti mu to neubralo....c`est un spectacle intérresant

• 24.6.2005  21:45

Môj život niekto vzal, nastrihal, premietol na plátno - ja som tam sedela, dívala sa a smiala sa udalostiam, nad ktorými z opačnej strany kamery plačem. Neviem, či je toto obyčajné šialenstvo, obyčajní ľudia alebo obyčajné príbehy, ale mne sa to celkom páčilo. Nevadilo mi, že to nie je dokonalé, ani že to nemá tempo. Ale chýbalo mi niečo, čo by tie kúsky spájalo v homogénnejší celok. Zábery prírody /hoci aj letecké/ sú na to málo. Preto je to 3 a ½ *, ktoré budú ako štyri – aby ma neomíňali.

• 19.6.2005  21:56
    Čaroděj (1978)

Možno to nemá celé 4 *, ale vzhladom na žáner, rok výroby a farebnosť ich dám. Už len preto, že si ešte stále pamätám, ako som na to bola pred viac ako 15-timi rokmi v kine...mnoho filmov z novšej doby mi dávno vyšumelo. Krásne farebná rozprávka motivovaná čarodejnikom zo zeme OZ.

• 15.6.2005  13:08
    Válečník (2001)

Kto očakáva poetický príbeh ako bol Hrdina bude sklamaný. Válečník je bojový film s množstvom krvi /ktorá by stačila aj na tri podobné filmy/, zbraní a špiny. Nechýba múdry vojvodca, udatný vojak a krásna žena. Ku cti scenáru slúži, že charaktery jednotlivých hrdinov nie sú prvoplánovo jasné a tak nič nie je vopred dané. Jemne naznačený príbeh lásky a prekvapivý záver iba potešia. Bojové scény sú však natočené príliš zblízka a nastrihané zmätočne – preto *** a ¾ .

• 13.6.2005  13:57

Láska v jednej z najznámejších podôb. Toto spracovanie ponúka kontrast medzi starou angličtinou, tradičným príbehom a súčasnosťou. A tak veršujúci mládenci držia v rukách zbrane dneška. Na láske a obetovaní sa však nezmenilo nič. Navyše pre moju generáciu je Leo skvelý Rómeo.

• 8.6.2005  09:02

Tak som si po rokoch znovu pozrela kokosy a myslim, že som prišla na to, prečo majú úspech. Pretože dokázali to, čo by sme chceli všetci a nie vždy máme odvahu. A nejde o olympiádu, alebo niečo veľké - iba o silu ísť do zdanlivo prehratých bojov a pokúsiť sa vyhrať, schopnosť postaviť sa výsmechu a získať nad protivníkom morálnu prevahu, prekonať sám seba a zvíťaziť, prekročiť vlastný tieň a nadobudnúť nefalšované sebavedomie podporené skutočným úspechom. Radi sa dívame na frajerov, ktorým sa to podarí a keď sa k tomu pridá humor a dojatie je to fajn.

• 15.5.2005  14:38
    Hop nebo trop (TV seriál) (2004)

Som rozvedená, mám dve deti a vždy som chcela stihnúť vodu či isť na bike. Deťom sa nechce a ja nemám s kým - preto si to rada užijem aspoň pred telkou.

• 20.7.2011  11:20

Dobrá atmosféra, dobré výkony, dobrá hmla, dážď aj kulisy. Ale dobrá je málo, obzvlášť keď politická zápletka priniesla opäť iba ďalšie klišé o zlých Amíkoch, manipulovaných Britoch a rafinovaných ženách. Záver to síce neposral, ale ani nevytrhol. Ani meno Polanski neprelomilo pocit, že stojím presne na hranici nudy.

• 28.12.2010  09:03
    Život po lidech (TV seriál) (2009)

Zaujímavé. Vadil mi spôsob podania. Pripadala som si ako dieťa v škôlke, ktorému treba všetko minimálne trikrát zopakovať a podporiť vizuálnou ukážkou. Neustále sa opakujúce zábery zbytočne predlžovali stopáž a rozriedili celkový dojem až na 50%.

• 20.12.2010  18:18

Musím dať tri hviezdičky, lebo Sex v meste dostal dve a toto bolo zábavnejšie. Navyše sa mi páčilo, že sa na tejto "srande" zúčastnilo aj viacero osobností ktoré pôsobia mimo kinematografie. I keď mám popri tom stále na pamäti slová otca mojej známej - sranda patrí do záchoda :) Každopádne však až po sexe...nie každom..iba v tom v meste..jablku :)

• 2.12.2010  21:11
    Jen žádnou paniku (TV film) (2006)

Príjemná komédia s náznakom seriózneho podtónu. Mám rada európsku jednoduchosť bez čipiek a bez pátosu. Dokonca aj bez prekvapení a s vopred jasným záverom.

• 20.10.2010  15:31
    Kriminálka Staré Město (TV seriál) (2010)

Pre mňa slabšie ako Mesto tieňov, aj keď so známejšími tvárami a zvučnejšími menami. Navyše - Marián Slovák a jeho rola mi skôr prekáža, než by predstavoval mocenský tlak a Zuzine rodinné záležitosti ma nudia. Uvidíme čo bude ďalej, ale v tomto prípade sa mi zdá, že menej by bolo viac.

• 5.8.2010  09:15
    Moon (2009)

Lepšie ako KevSpa by som to nevystihla.

• 17.6.2010  22:16

Páči sa mi Tronovo hodnotenie. Snáď k celkovému kontextu by som dodala, že pohľad je historicko-mužský, keď za všetko vlastne môžu ženy a kráľ je iba obeťou ich rafinovanosti či neschopnosti splodiť mužského potomka, inak nežný muž, túžiaci po láske a nekompromisne oddaný svojmu kráľovstvu. Brr. Mnoho mu nepridal ani nevýrazný herec. Nevravím, že bez emócií, ale dalo sa z toho vytrieskať omnoho viac.

• 28.5.2010  08:29

Prijateľne spracovaná téma vlastných démonov a výčitiek. Mladá jachtárka sa musí, v samote a v bezvetrí, vysporiadať so vzťahom k matke a čeliť vlastnému strachu. ***SPOJLER***REX MUNDI: neviem, kde sa objavila téma halucinogénnych rias. Tento motív som nepostrehla a riasy pre mňa predstavovali snád len rýchlejšie plynutie času, resp. zvyšovali dojem neprirodzenosti dlhého obdobia hmly, akoby loď na tom mieste uviazla nie náhodne, ale zámerne, akoby na pomedzí medzi životom a smrťou, kde si zomrelí riešia svoje vlastné nevysporiadané postoje