meave

meave

Milena Veresová

okres Šaľa

• 9.4.2007  14:11

Nevyhla som sa porovnávaniu s knihou /aj keď som ju čítala už dávno/. V tomto svetle sa mi ten príbeh videl príliš plochý, zjednodušený. Napriek tomu mal výbornú atmosféru. Koniec však bol ako spláchnutie všetkých tých vôní, vnemov, kvetov a hudby. Zrazu to zašramotilo, zahučalo a zmizlo...miesto toho ostalo námestie plniace ďalší riadok Guinessovej knihy. Škoda.

• 22.9.2008  15:51

odkazujem na kiddo - výstižné

• 7.11.2009  18:20

Plne súhlasím s gudaulinom. Pridávam ale hviezdičku za tému. Každý by sa mal zamyslieť na tým, ako môžu jeho predsudky ovplyvniť tých, ktorí sa s nimi potýkajú, žijú, bojujú a prehrávajú. Pretože happyendy sú možno vo filmových spracovaniach. Skutočnosť ale može skončiť aj v spravodajstve. Pritom smer všetci vlastne rovnakí - snažíme sa iba napĺňať svoje sny.

• 10.3.2007  16:29
    Spojenec (2006)

Chvíľami sa mi zdalo, že sa každý z každého snaží urobiť idiota - inak by prehral. A aj sa to podarilo - keďže som si ako idiot miestami pripadala prehral u mňa snímok. Nie celkom - iba mi prekážalo, že každá veta bola nedopovedaná - nie preto, aby som mala priestor, ale preto, aby som si pripadala neisto a aj pointa sa kamsi stratila. A to mi vadilo.

• 30.12.2007  16:51

Koľko vlahy dokáže vstrebať púšť srdca rokmi vyprahlého..."tak moc chceme uveriť, že sme našli svoj proťajšok". Strach z osamotenia, opustenosti dokáže zahnať len láska, hoci vynútená. Len tá môže byť spásou duše stratenej a blúdiacej v toľkej temnote, že ostane sama čiernou ako tieň. Tmavý a pokrývajúci duše ako biely šifón zrkadlá...ten smäd pretrvávajúci a vytrvalý a urputný ako túžba po delení a živote u každej bunky tohto sveta...

• 6.8.2007  11:31

Príjemný film na oddychový večer. Páčilo sa mi panoptikum tipov učastníkov. Každý predstavoval inú kategóriu a ak to bolo zámerom, tak to celkom vyšlo. Pár vtipných momentov a tiež pár trapasov - jednoducho - zájazd.

• 25.6.2006  17:22

Prvá myšlienka, ktorá mi napadla bola pozrieť, koľko bodov som dala Vesmirnemu sprievodcovi. Nebolo to zlé, ale bolo to stále iba torzo literárnej predlohy. Keby som mala presne popísať, čo tomu chýba, povedala by som, že gule. Ťažko posúdiť, ako by som príbeh vnímala bez skúsenosti s knihou a či by ma zhliadnutie inšpirovalo k čítaniu. Každopádne mám pocit, že kým kniha bez filmu obstojí, naopak to neplatí. A preto má asi film tak nízke hodnotenia. Na vine sú očakávania ako nevyhnutný činiteľ pocitu spokojnosti.

• 26.2.2006  17:05

Napriek tomu, že nie som nadšený Batmanovec, musím priznať tomuto dielku schopnosť udržať ma pred obrazom celú dobu bez nejakého nutkania si odskočiť. Nechýbala ani dávka napätia, štipka emócií a dokonca ani prekvapenie. Neviem, či sa nikto nikdy veľmi nesnažil urobiť aj z Batmana fešáka, alebo len ja nemám vkus, ale zase ani Bale mi až tak nevadil. Vynahradil mi to Michael Caine. Celkový dojem bol dobrý. Myslím, že v tomto prípade platí, že poslední budú prví.

• 20.11.2007  12:38

V porovnaní s knihou pôsobí hrdinka omnoho menej stupídne, čo filmu rozhodne prospelo. Ubudol totiž pocit bezmocného hnevu, ako je možné, že takú hlupaňu vôbec zemeguľa unesie. Tým pádom ale vypadla aj nosná časť príbehu. Teda to, že pre lásku sú niektorí skutočne ochotní umrieť - doslovne.

• 16.10.2005  09:07
    Constantine (2005)

Medzi nebom a peklom je zem. Miesto, kde anjeli a démoni dodržujú vopred dohovorené pravidlá a hrajú hru „kto z koho“. Je viac dobrých, či zlých? Ale rovnováha bola narušená. Kopija osudu sa vynorila z útrob a boj sa môže začať. Umierajúci John Constantine sa musí postaviť čelom k faktu, že sa na neho teší sám diabol. Píšem to, pretože ma spočiatku miatol príbeh, ale potom som si už vychutnala všetko, čo sa vychutnať dalo. A bolo toho dosť, napriek tomu, že nie som milovník tohto žánru. Tento temný príbeh z cynikom v hlavnej roli za to stojí a Gabriel predbehol v charizme tuším všetkých. Malá rada na záver – nekupujte si pukance – mohlo by vám zabehnúť.

• 9.2.2007  12:22

Ak ste milovníkom dramatických thrillerov či krvavých akcií, tak sa na to kľudne vykašlite. Toto je taká príma pohodová /preemotivovanosťou až takmer ženská/ kriminálka a pátraní po známom neznámom Anthonym s nežným srdcom a geniálnym mozgom, pričom polícia sa spolieha na srdce a mafia pasie po mozgu..najradšej po rozprsknutom. K tomu pekná príroda, hudba i herci ... príjemné.

• 16.10.2005  09:33

Nádherný svet Roalda Dahla očami Tima Burtona. Hneď od začiatku filmu som cítila mrazenie, ktoré sa postupne menilo na úžas. Neverila som, že sa dá svet fantázie vo všetkých svojich farbách a tvaroch preniesť na plátno v takej skutočnej podobe a budem sa môcť dívať, kam už dávno nechodím. Jednoduchý príbeh podopretý nádherným vizuálnym stvárnením ma vrátil do sveta detí, detstva, predstáv a dní, keď napokon všetko dobre dopadne a ja som s otvorenými ústami držala Karlíkovi palce, aby našiel svoj kupón a prežil bez ujmy všetkú tú nádheru, ale i sklamania. Pretože ani Willy Wonka už nie je taký, ako si ho pamätá deduško. Trošku mi prekážalo, že Umpa-Lumpi mi bol/i nesympatickí a navyše ma stále prenasledoval pocit, že raz omylom ukážu oplzlé gesto, ale inak tlieskam!

• 29.5.2006  21:10
    Kousek nebe (2005)

Láska v podobe vysnívaného, intenzívneho kúzla, na ktoré sa upína život hlavných hrdinov ukazuje, že trápenie politických väzňov nebolo vždy iba o týraní a ukradnutej slobode. Pretože kým oni snívajú o slobode, niekto iný sníva o grunte a niekto o láske..na svete je predsa toľko nebies a toľko snov, ako je ľudí samotných. A toto je jeden z nich v skromnej podobe. Príťažlivé.

• 27.10.2005  10:39

Orlando Bloom postrádal charizmu, ktorá mala byť nosnou časťou jeho postavy. Všetci hrali, že je úžasný a ja som bola sklamaná ich predstieraním a jeho priemernosťou. Naproti tomu Saladín, ako predstaviteľ nepriateľa, bol skutočný vodca a ja som mala pocit, že stojím na opačnej strane. Možno bolo zámerom scenára ukázať kresťanov ako „vesměs“ bezcharakterných hlupákov, ale skôr si myslím, že za to môže nevyprofilovaný výkon hlavného hrdinu a celková nevýraznosť všetkých klaďasov. Napriek tomu dobrá hudba a obrazové stvárnenie robia z tohto filmu príjemne pozerateľnú záležitosť.

• 7.12.2008  16:24

Nebudem kritizovať. Je tu toho mnoho a oprávnene. Je vidno, že kniha nebola písaná pre deti 21-storočia ako Potter. Má iné tempo, detskejšieho čitateľa a pomalší spád. Má ale tiež svoje poučenie i čaro. Žiaľ, filmové spracovanie nie je to pravé orechové.

• 4.5.2006  21:50

Štyri hviezdičky pre žáner voľne dostupnej ľahkej zábavy. Pekná Angelina s pekným Bradom rozohrali veľmi príjemnú komédiu o manželoch, čo sa dostali do krížku. No a kedže sú obaja dobre vyzbrojený, vojna sa može začať. A my si môžeme užiť zábavu okorenenú hormónami v réžii dobrého humoru. Ozaj som sa bavila: "..to prázdno medzi nami sa zväčšuje každým nevypovedaným slovom. Ako sa to nazýva?" "Manželstvo." Skvelá zábava hlavne pre tých triezvych...zaľúbenci a nešťastne ženatý dajte prednosť niečomu inému.

• 10.4.2007  15:13
    My zděs (2005)

Film je veľmi zaujímavý, ale tiež dosť dlhý na to, že sa venuje len samotnému mapovaniu skutočnosti tak, ako ju vníma Dimitrij. Chýba mi pohľad viacerých členov rodiny a viac z celkovej situácie tam a zdes, ktorý by zoobjektivizoval jeho pohľad. Pravdepodobne to nebolo cieľom autora, ale u mňa by to pridalo hviezdičku.

• 1.1.2006  16:04
    Několik slov lásky (TV film) (2005)

Zaľúbili sa, ale nestihli si to povedať. Potom pridali trošku náhod, nepružnú poštu a za tri lyžice dobre odstáteho egoizmu a mali romantickú komédiu, z ktorej som mala občas chuť plakať, aký boli všetci hlupáci. To mi, žiaľ, smiešne nepripadá. Navyše príbeh, ktorý by sa zmestil do noticky, tu zabral všetok priestor. Žiadne vedľajšie príbehy sa sem nevmestili. Je to škoda. Dá sa to však vydržať, aj keď miestami treba zaťať zuby.

• 24.6.2005  21:45

Môj život niekto vzal, nastrihal, premietol na plátno - ja som tam sedela, dívala sa a smiala sa udalostiam, nad ktorými z opačnej strany kamery plačem. Neviem, či je toto obyčajné šialenstvo, obyčajní ľudia alebo obyčajné príbehy, ale mne sa to celkom páčilo. Nevadilo mi, že to nie je dokonalé, ani že to nemá tempo. Ale chýbalo mi niečo, čo by tie kúsky spájalo v homogénnejší celok. Zábery prírody /hoci aj letecké/ sú na to málo. Preto je to 3 a ½ *, ktoré budú ako štyri – aby ma neomíňali.

• 8.3.2010  09:37

Čo je tažšie ako byť iný? Byť šťastný, ak už sa to stalo. A v našom svete je občas ťažko byť aj obyčajným človekom.

• 11.7.2005  08:04

Nikdy ma tak nenaštvali biele titulky na svetlom podklade! O koľko fantastických hlášok som prišla a čo ešte tí, čo nečítali predlohu...hrôza. Chválitebný scenár na fantastickú predlohu. Sama som si to nepredstavovala lepšie – Adams je isto rád, že jeho čitatelia si užijú. A tí ostatní? Snáď siahnu po knihe, aby pochopili – ak náhodou nesedeli vedľa mňa :o)

• 25.2.2006  10:38
    Tlumočnice (2005)

Ďalší z pohľadov na genocídu, tentokrát prostredníctvom prežitku jednotlivca – pohľad na problémy Afriky bez nej, viacmenej postrádajúci zábery na mŕtve telá a vraždenie, však nič neuberajú z dramatična. Podstatou je slabosť – mocných aj tých, čo trpia. Bezmoc riešiteľov i bezzubosť veľkých spoločenstiev stojí oproti ich okázalosti. Krehkosť Nicol iba zvýrazňuje tento fakt. Nie nedôležitou súčasťou doplňujúcou politický príbeh sú osobné príbehy hlavných postáv. Spolu tvoria vyvážený snímok v ktorom sa chvíle napätia striedajú s uvoľňujúcim pokojom a vznikajúcou blízkosťou. Medzi riadkami sa skrýva to, čo Hotel Rwanda kričal nahlas – mierotvorné organizácie sú iba lesklé mydlové bubliny. V skutočnosti je každý SÁM!

• 5.5.2008  10:21

Miestami to bola vážne nuda. Príroda bola krásna, vzťah výborne zahraný, ale predsa - niečo chýbalo.

• 13.8.2007  13:16
    Zkrocení zlé ženy (TV film) (2005)

Moderná verzia Shakespearovej hry, ktorá by v realite isto neobstála - ktorá adeptka na predsedkynu vlády by už vymenila kariéru za pošahaného chlapa? Napriek tomu je to svižné a zábavné a reálne - nezabila ho len preto, že bola drobná. Záver troška zbabrala prílišná starosvetskosť v podobe úplnej podriadenosti, ale buď již. Za tri.

• 2.9.2006  13:39

Fajn film, dobrá hudba, skvelý Murray, ale predsa. Príbeh je príliš osobný, nostalgický a autorov. Pre diváka chýba širší rozmer i pohľad. Je to skôr romantika ako dráma. Revolúcia je pokazená, Fidel manipulátor, kráska obláznená.. chýba tomu hĺbka, prekvapenie, spád. Všetko je jasné od začiatku až dokonca. Škoda.

• 11.6.2006  15:31
    Útěk z vězení (TV seriál) (2005)

Nie som veľký fanúšik seriálov, pretože mám problém nájsť si čas a ešte väčší vydržať do ďalšieho pokračovania. Prison Break ma stál vytopenú kúpeľňu a znechutené deti. Keď sa rozhodnete pustiť sa do príbehu Michaela Scofielda s geniálnym myslením a cítením a jeho na smrť odsúdeného brata, musíte rátať nielen s tým, že do rodiny vezmete ešte kopec iných, nie vždy príjemných ľudí, ale tiež s tým, že vaša vlastná rodina Vás nevyvrhne iba v prípade, že na nich počkáte s ďalším dielom. Nevravím, že je to všetko uskutočniteľné, ani nebudem porovnávať túto väznicu s inými, chcem len povedať, že žiť a snívať s nimi je neodolateľné, nákazlivé a dúfam, že nie smrteľné...inak by som musela vyhľadať notára.

• 15.7.2006  16:52
    ABBA: Our Last Video Ever (TV film) (2004)

6 minút neuveriteľných pohľadov a vtipných bonmotov. To, čo v niektorých prípadoch stačí na celý fim, je tu zhustené, vyluhované a namixované do ABBA koktailu - rozhodne skvelo využitý čas. Neviem, či som už videla lepšie video.

• 19.8.2006  18:39

Nič človeka nezlomí viac ako láska...či skôr jej koniec. Bolesť, ktorá trhá vnútornosti nás zaskočí kedykoľvek. Schopnosť a spôsob s akým sa vyrovnávame so stratou je u každého iná. Famózna ukážka hereckého umenia Annette aj Júlie zo mňa vyžmýkala mnoho. Okrem iného závisť...že mi chýba grácia a predsavzatie..že nabudúce budem aj ja dáma. Aj keď nikto nevyhráva.

• 17.10.2005  09:12
    Crash (2004)

Jeden a pol dňa v Babylone, kde nikto nikomu nerozumie. Každý človek hovorí iným jazykom, pretože strach z neznámeho, bolesť zo straty a neistota nám zapchávajú uši. Všetky postavy bojujú o vlastnú dôstojnosť, chvíľami ju strácajú a potom si ju budujú na niekom inom. Hrdinstvo sa u každého strieda so slabosťou, láska s nenávisťou, poníženosť s hnevom. Sme bieli i čierni, ale aj žltí. Farby pleti sa miešajú s farbou duše a nikto nie je bez viny. To sú asi moje primárne pocity z tohto mrazivého príbehu, v ktorom je sa vzájomne stretávajú v jednom meste rôzni ľudia v náhodných stretnutiach a snažia sa prežiť navzdory všetkému. Nie sú horší, ani lepší ako my. Prejavy rasizmu a xenofóbie v tomto silnom príbehu strácajú latentný charakter a nadobúdajú tvary desivej obludnosti.

• 25.2.2006  10:45

Postavy tak plnokrvné, ako vnútorný svet, ktorý sa v skutočnosti s vonkajším iba prelína, žijú v Irvingových príbehoch v omnoho zhutnenejšej forme. To je podstata ich sily a tažisko príbehu. Rovnako jako špecifické detaily, ružový sveter a váha každého slova – bez ohľadu na ich počet. Nečítala som predlohu a priznám sa, že som čakala niečo iné. Možno preto ma príbeh Tima, Tomiho, Marion a Teda v chodbe plnej fotografií, prekvapil. Každá rodina má svoju drámu, ale viera v príčiny a dôsledky, u Irvinga tak prepracovaná, a dôsledná práca na každom hrdinovi, robí z jeho diel skvosty s hlbokým leskom. Rada sa v ňom stácam a nemôžem neodporučiť aspoň na chvíľu sa ponoriť do osobného života inej rodiny, než tej vašej.