Předčítač (2008)

Pre mňa plný počet. Knihu som čítala dávnejšie a zanechala vo mne rovnaký pocit. Pohľad, ktorý nám vraví, že na holokauste nie je najhoršie to, že sa môže stať aj nám, ale to, že to môžeme urobiť aj my. Že nitka je tenučká a to obrovské množstvo ľudí ktoré sa na vyhladzovaní zúčastňovalo nemohlo byť paušálne to najhoršie zo zemegule a pud sebazáchovy ide poza vedomie či možné výčitky. Že trest prichádza občas ako pomsta a nezaleží ani tak na trestanom ako na pocite obete a pravda nie je na svete najdôležitejšia. A tiež, že nie je dôležité ako sa cítime, ale čo urobíme. Pre mňa, v súvislosti s mnohým iným prečítaným, veľmi silná výpoveď.

Kriminálka Staré Město (2010) (seriál)

Pre mňa slabšie ako Mesto tieňov, aj keď so známejšími tvárami a zvučnejšími menami. Navyše - Marián Slovák a jeho rola mi skôr prekáža, než by predstavoval mocenský tlak a Zuzine rodinné záležitosti ma nudia. Uvidíme čo bude ďalej, ale v tomto prípade sa mi zdá, že menej by bolo viac.

Tichá bolest (1990)

Bolesť vždy čaká niekde vedľa a príde. Ale nikdy neostane. Tak pravil skúsený dedo, ktorý bolesti zvládol dosť. Všetko ticho, bez pátosu a dramatických scén. Pripomenul mi, že dnes je všetko hlučnejšie, okázalejšie a dramatickejšie. Zabudli sme na časy núdze, trápení a bolesti. Aj preto treba pripomienku. Obzvlášť v takejto podarenej podobe.

Moon (2009)

Lepšie ako KevSpa by som to nevystihla.

Králova přízeň (2008)

Páči sa mi Tronovo hodnotenie. Snáď k celkovému kontextu by som dodala, že pohľad je historicko-mužský, keď za všetko vlastne môžu ženy a kráľ je iba obeťou ich rafinovanosti či neschopnosti splodiť mužského potomka, inak nežný muž, túžiaci po láske a nekompromisne oddaný svojmu kráľovstvu. Brr. Mnoho mu nepridal ani nevýrazný herec. Nevravím, že bez emócií, ale dalo sa z toho vytrieskať omnoho viac.

Visitors - Strach na palubě (2003)

Prijateľne spracovaná téma vlastných démonov a výčitiek. Mladá jachtárka sa musí, v samote a v bezvetrí, vysporiadať so vzťahom k matke a čeliť vlastnému strachu. ***SPOJLER***REX MUNDI: neviem, kde sa objavila téma halucinogénnych rias. Tento motív som nepostrehla a riasy pre mňa predstavovali snád len rýchlejšie plynutie času, resp. zvyšovali dojem neprirodzenosti dlhého obdobia hmly, akoby loď na tom mieste uviazla nie náhodne, ale zámerne, akoby na pomedzí medzi životom a smrťou, kde si zomrelí riešia svoje vlastné nevysporiadané postoje

Vévodkyně (2008)

Tak chladné, kruté, aristokraticke a ženské. Moje srdce plakalo a ja som vedela,že keby som to bola ja, umierala by som kúsok po kúsku. Pretože žena - matka mení svoj život za ich podnes deň. A mnohé si tento odveký postoj k ženám nesieme v kolektívnom nevedomí spolu s neschopnosťou úplného odovzdania sa. Famózny kostýmový príbeh o slabosti a sile. A chcete dať volebná právo všetkým mužom? kdeže!...to by dopadlo :)

Kawasakiho růže (2009)

Téma, ktorá nás bude stíhať ešte dlho i keď mladší ju tak emočne nevnímajú. Zaslúžilý lekár a laureát na cenu pamäti národa je postavený zoči- voči minulosti. Všetko sa rozbaľuje postupne, jeho postoje, rodina, problémy, minulosť a jej osoby a obsadenie. To všetko dnes a s dobrou gradáciou. Až tak, že schyľujúc sa k záveru už nutne očakávame, či predstaviteľ morálky ustojí svoj kredit. Bola som spokojná.

Piráti na vlnách (2009)

Sedíte pohodlne? Ak nie, tak sa usaďte. Z lode lásky pre vás na frekvencii 203 vysiela rádio Rock. A že ako vysiela...natriasa a raduje sa takmer celá Británia. Ale najväčsia zábava, láska, romantika, priateľsvo i protivenstvá sa žijú priamo na palube, kde spoločne vo vlnách Severného mora sídli, miluje a súloží redakcia, ktorá sa preťahuje za gule s ministrom telekomunikacií, či kieho ďasu a zažíva svoje najlepšie dni. Posledné mesiace pirátskych rádii, obdobie keď rock a pop v médiách neboli samozrejmé, ale vzácne...jednoducho zlaté časy zlatej mládeže. A kto zažil dobu, keď tajne ladil Slobodnú Európu, alebo počúval šušťavý Luxemburg či O3, bude sa baviť ešte lepšie. Pred naším príjimačom sa zabavili dve generácie a verím, že na svoje by si prišla aj moja mama :) Komédia ako lusk!

Once (2007)

Mám slabosť na hudobné filmy a tento mal ozaj dobré songy. K tomu jednoduchý príbeh bez zázrakov a klamstiev a je z toho príjemne strávený večer. Taký, ako keď príde kamarátka a nostalgicky popisuje letnú lásku bez následkov a z cd-čka plynie moja obľúbená hudba. Na stole sú sušienky a z čaju sa tichučko parí. Čo treba viac? ... za oknom fúkal vietor a padal dážď.