meave

Milena Veresová

okres Šaľa

• 29.5.2006  21:10
    Kousek nebe (2005)

Láska v podobe vysnívaného, intenzívneho kúzla, na ktoré sa upína život hlavných hrdinov ukazuje, že trápenie politických väzňov nebolo vždy iba o týraní a ukradnutej slobode. Pretože kým oni snívajú o slobode, niekto iný sníva o grunte a niekto o láske..na svete je predsa toľko nebies a toľko snov, ako je ľudí samotných. A toto je jeden z nich v skromnej podobe. Príťažlivé.

• 28.5.2006  15:32

Neobvyklý príbeh malého Paca, rodiny a morskej panny rozpráva dieťa. Vie, že farba na „la camisa“ určuje, koľko dní sa dožije ďalší. Rodinná česť a pomsta zabíjajú nie len synov, ale i sny a bubúcnosť nasledujúcich generácii vyrastajúcich na nehostinnej zemi spaľovanej slnkom. Zastaví niečo tento kolobeh? Napriek pomalému tempu som sa ani chvíľku nenudila.

• 4.5.2006  22:15

„Ak si sužovaný nepriateľskou mocou neustúp. Chráň si miesto dané ti prírodou. Pýtaš sa ktoré to je? Predsa miesto muža.“ , čítal kolegom v zborovni pán profesor prezývaný Vyšší princíp. Učil študenov, že práve morálka je najdôležitejším merítkom našej hodnoty. Život počas druhej svetovej vojny však žmýkal z ľudí všetko do poslednej kvapky. Dobré i zlé. Skutočný príbeh o študentoch, ktorých charaktery nestihol preveriť čas, ale hlavne o odvahe i strachu tých okolo, je výborne natočeným snímkom, ktorý sa vyhol nadbytočnému pátosu a nič nevnucuje..iba sprevádza.

• 4.5.2006  21:57
    Babí léto (1993)

Priatelia z letných táborov sa opäť stretnú na miestach prvých lások, prehier, víťazstiev i sklamaní. Ak máte radi nostalgiu starých čias, peknú prírodu a večne sa opakujúce príbehy obyčajných životov oživené štipkou rožovkastého nádychu, čaká vás príjemne strávený čas. Ak očakávate od filmu akciu či novátorstvo 90-tych rokov, choďte si radšej nakúpiť.

• 4.5.2006  21:50

Štyri hviezdičky pre žáner voľne dostupnej ľahkej zábavy. Pekná Angelina s pekným Bradom rozohrali veľmi príjemnú komédiu o manželoch, čo sa dostali do krížku. No a kedže sú obaja dobre vyzbrojený, vojna sa može začať. A my si môžeme užiť zábavu okorenenú hormónami v réžii dobrého humoru. Ozaj som sa bavila: "..to prázdno medzi nami sa zväčšuje každým nevypovedaným slovom. Ako sa to nazýva?" "Manželstvo." Skvelá zábava hlavne pre tých triezvych...zaľúbenci a nešťastne ženatý dajte prednosť niečomu inému.

• 4.5.2006  21:37

Príbeh o láske, blízkosti a o tom, ako sa všetko šťastie vypestované zo spoločnej nevôle môže zmeniť na utrpenie. Hranice medzi pocitmi nie sú hrubšie ako vlas. Príbeh pomaly sa vinúci Austráliou sa podobá na krajinu, ktorou nás sprevádzaje krásny, nežný, drsný, vyprahnutý a smutný, veselý a kvitnúci. Presne ako život, keď do neho vpustíme nevyspytateľnú lásku

• 4.4.2006  19:04

Skutočne zaujímavý a zvláštny pohľad do vnútra partnerského trojuholníka. Manželia, ktorý sa milujú a ich žena. Vlastne – žena muža. Už počas sledovania filmu s veľmi príjemnou hudbou a atmosférou som sa neubránila úvaham o možnom konci. Viacero teórii vypovedá o tom, že sa podarilo zachovať tvorcom napätie až do konca, ktorý je skutočne netradičný. Stále premýšľam nad tým, či Catherine nepociťovala výčitky voči Nathalie. Ale pociťuje stvoriteľ výčitky za nedokonalý život svojich stvorení, za ich sklamania a túžby? Neviem, kto je obeťou v tomto príbehu, kde každý má svoj smútok. Ale nikto nežije na svete bez toho, aby vrhal tieň a tak pri vzájomnej blízkosti tieni každý každému a zároveň sú si niektorí navzájom slnkami. Veľmi pozoruhodný film.

• 2.4.2006  22:29

Príjemný film s dobrými hercami, za ktorými trošku pokrivkáva námet. Je jednoduchý a príliš málo prepracovaný. Chýba mu aj prekvapenia a šokujúcej skutočnosti, ako ma Lolita. Iba tá pravdepodobne zapríčinila, že niekto Lužina sfilmoval. Téma neželanej lásky, ktorá všetko prekoná je totiž už dosť opozeraná a ani netradičný záver na tom nič nezmení. Neočakávajte preto vyrazený dych, ani žiadne prekvapenie. Je to iba príjemná oddychovka.

• 30.3.2006  21:59

Veľké sídlisko v kontraste s pár jedincami zvýrazňuje silu hlavnej zápletky ako krvavú škvrnu na bielej plachte. Na oboch stranách šošovky ďalekohľadu, ktorý približuje svety dvoch hlavných hrdinov, zároveň postupne mení lom lúča ich života a približuje ich mieru naivity bližšie k priemeru, sa odohráva iný životný príbeh. Kým niekto je za dvermi svojho paneláku osamelý sám, iní sú osamelí medzi ľuďmi. Dezilúzia je však vrahom všetkých radostí a keď sa stáva obeťou aj nádej, ide do tuhého. Nádherný film o zaláskanosti, osamelosti, mladosti statenej aj skutočnej.

• 26.3.2006  14:43
    xXx (2002)

Po prečítaní všetkých komentárov som nevedela čo mám čakať. Ja akčné filmy veľmi nežeriem. A celkom najmenej tie, čo sa ma snažia presvedčiť, že takto sa to skutočne niekde mohlo stať a hrdinovia, ktorý všetko zmáknu /okrem tej skvelej holky z druhej strany barikády/ žijú možno aj na susednej ulici, iba ja sa zle dívam. Tu sa ma ale nikto nesnažil presvedčiť o tom, že to všetko nie je iba pre zábavu na sobotný večer a tak som sa celkom dobre bavila. Vin Diesel pomedzi strely dobre jazdí na tácke aj na motorke a vmestil sa do prípustnej hodnoty trápnosti...pretože ak na čistom vzduchu má človek pocit, že mu niečo chýba, tak je to práve ona...príslušná dávka znečistenia. Celkom som sa bavila a Praha je krásne mesto. Iba za to rozbíjanie českého skla by som im dolámala ruky - ignoranotom zasratým /uf, konečne som i ja akčná/

• 26.3.2006  14:24

Kvalitný film z neurochirurgickej kliniky. Postavy sú prepracované, majú svoje príbehy, pochybnosti, omyly. Podarilo sa však oprostiť ho od zbytočného pátosu a nánosu nevyhnutnej spolupatričnosti či neomylnosti lekárov, ktoré tematicky podobné diela často divákovi nanucujú. Páčilo sa mi tiež, že pre niekoľko rovín príbehu je aj záverov viacero a tak celkový dojem nepôsobí ani ponuro ani príliš happyendovo.

• 25.3.2006  14:04
    Návrat (2003)

Sila vzdoru voči láske, vek v ktorom dieťa potrebuje priame odpovede, ktoré nedokáže pochopiť aj to, ako to dokáže zamávať s každým. Bez ohľadu na čokoľvek. Zase sa mi potvrdila ruská úžasná schopnosť spracovať tragédie ľudskej existencie tak poeticky a úžasne. Nemám viac slov.

• 22.3.2006  08:13

Ako oddychovka po ťažkom dni toto dielko obstojí, ale to je všetko. Chýba mu čokoľvek výnimočné a preto je iba obstojným priemerom. Avšak musím priznať, že aj mizernejšie filmy už u mňa získali rovnaký počet hviezdičiek.

• 19.3.2006  13:20
    Novo (2002)

Celý čas premýšľam nad pointou tohoto filmu. Natiaľ som neprišla na nič. Ale možno si spomeniem....jedine, že by som zabudla...

• 18.3.2006  12:49

Film v ktorom je v hlavnej úlohe symbolika každého druhu. Bez pozorného sledovania a záľuby v lúskaní orieškov sa jeho hodnota stráca v obrázkoch a skrytých významoch. „Čo vidíš? – Jablko. – A ja národy, ktoré sa milujú, zabíjajú a bojujú. Ako ho môžem zjesť?“ „Boh odpúšťa. – Ktorý? – Všeobecne..Boh! – Odpúšťam Ti. Choď!“ Kto z nás je blázon? Ten, čo nemôže zjesť jabĺčko, alebo ten, čo chce slobodu, pomstu, trávu, jesť? Boh odpúšťa všetkým. Je to jeho práca a navyše – všetko vie a preto nesúdi. Necháva súdiť hlúpeho človeka. Hudba, ako symbol iného sveta, kde sú všetci šťastní a spokojní, láska, ktorá nás drží pri živote, kým sa niekto za nás modlí. Mnoho takýchto podobenstiev je vo filme o vojne, ktorá zbavuje ľudí zvyškov ľudskosti, ktoré v nás ostávajú, keď nám chýba sloboda a životy riadi diktát. Ľudstvo nikdy nepochopí, že sloboda je len vnútorný pocit, rovnako ako ten, ktorý nám navráva, že môžeme niekoho ovládať. A preto, kým na zemeguli nebude veľkým nápis „dom durakov“ a my všetci budeme dnu, neprekročíme svoj tieň a nedotkneme sa slobody ani jedným prstom.

• 18.3.2006  12:38
    Náhoda (1987)

Existujú náhody? Moja teória je, že nie. Každá „náhoda“ má svoj dôvod, ktorý ukáže budúcnosť, niečo nás naučí a zavedie na miesta, kde sme ešte neboli, alebo kde by sme mali skončiť na základe vyššieho princípu. Kieslowski dáva mojej teórii nový význam, keď ukazuje, ako sa môže budúcnosť zlomiť na okamihu a vlak je len inou formou výhybky života. Zmyslel pre detail, ľudia, ktorí sa mihnú v každom z troch príbehov, ich miesto v živote hlavného hrdinu, spôsob jeho vnímania socialistického realizmu zo strany priaznivca, odporcu či pozorovateľa robi z filmu perlu, a dáva tejto myšlienke zásadný rozmer. Filmy ako napr. Srdcová sedma, ktoré majú rovnaký základ sa tak stavajú do pozície outsidera. A to hlavné je v záverečných sekundách, ktoré rozuzľujú podstatu bytia i nevyhnosť osobnej účasti na ňom.

• 18.3.2006  12:37

Celkom príjemný pohľad na "problém" mnohých dlhodobých vzťahov, ktorý pomerne z nadhľadom a humorom zachytáva skutočnú realitu. Ak máte pocit, že vám dlhodobý stereotyp už nudí, možno po tomto zábavnom dielku nájdete v ňom aj pozitíva, na ktoré ste už zabudli. Ak nie, tak hurá do dobrodružstva.

• 2.3.2006  08:06
    X-Men 2 (2003)

Napriek tomu, že nie som až taký fanda tohto žánru musím povedať, že tento film ma zaujal. Svojou témou i nepopreteľným faktom, že ak by sa niečo také stalo, asi by to prebiehalo veľmi podobne a náš latentný strach zo všetkého neznámeho by zohral príbuzný scenár. A tie krásne telá - zvlášť Alanovo...hm. Kľudne si to pozriem znovu.

• 27.2.2006  07:48
    Daredevil (2003)

Je to tretí komix za sebou, ktorý som videla a musím sklamane skonštatovať, že napriek tomu, že námet nie je o nič lepší /či horší?/, ako tie ostatné, sa Daredevilovi nepodarilo vyšlphať na priečky. Dorazil ma hneď prvý animovaný potkan. Akoby nebolo na svete dosť skutočných potkanov. Všetky scény so skokmi a lietaním, boli bakelitové ako trabant a celý film šiel len na dva takty. Už si nepamatám, či Ben niekedy skutočne hral, alebo sa len usmieval vedľa Matta, ale tu sa veru nepretrhol. Jediný impozantný bol Kingpin – a tiež nemôžem s istotou povedať, či to nebolo len veľkosťou a spomienkovým optimizmom. Sice som to prežila v zdraví a dokonca v pohode, ale to neznamená, že by som tento film niekomu odporučila.

• 26.2.2006  17:22
    Letec (2004)

Prvá myšlienka, čo mi napadla bola, či je skutočne každý geniálny člověk tak trošku blázon. Nemyslím síce, že obsesie sú vo svete tak ojedinelé, ale po všetkých tých životopisných príbehoch, mi to tak prišlo. Príbeh Howarda Hughesa je fascinujúcim rozprávaním o človeku, ktorý si dokázal, napriek zdaniu, užiť takmer každú chvíľku a zostal navždy tak trochu dieťaťom, pre ktoré je strach dospelých, ktorý nazývame zodpovednosťou, niečím, čo zase až tak vážne brať netreba. Možno aj v tom je kúzlo geniality. Odvaha urobiť veci o ktorých človek zvyčajne iba sníva – Howard svoje sny žil a obhajoval“ale Jack, príležitosť musíš vedieť chytiť za pačesy..“ Užila som si hlavne 30-te roky, keď sa ani zábava neobišla bez notnej dávky elegancie i režisérovu hru z farbami. Výborné herecké výkony Cate Blanchet aj Lea, ktorý zase raz dokázal, že nie je iba pekný chlapček. Výborne.

• 26.2.2006  17:16
    Město bohů (2002)

Drsný prehľad drsného prostredia. Pre obyčajných ľudí a ich bežné životy, ako je ten môj, je to však iba výpoveď v obrazoch. Je to príliš ďaleko, príliš hrozné a pocit, že sa ma to netýka pretrval napriek titulku, že je to nakrútené podľa skutočnej udalosti. Preto budem tento film hodnotiť ako skvelý dokument o brazílskych slumoch, kde je násilie na každodennom poriadku, deti nosia zbrane, žijú a zomierajú ako dospelí. Mal by byť varovaním, pretože táto skutočnosť je realitou na mnohých miestach sveta a napriek častým konštatovaniam, je to všetko. Neviem, či je to málo, ale viem, že kým toto píšem, niekde v inej časti zemegule deti strieľajú, trpia a dobrovoľne prichádzajú o detstvo, ktoré je pre nás tak samozrejmé.

• 26.2.2006  17:14
    U-Turn (1997)

Čierna komédia jako vyšitá. Jedného rána vstanete a zrazu sa to rozbehne. Zničujúci kolotoč udalostí, ktoré jednoducho nedokážete zastaviť. Príslovie o najlepšom druhu radosti nevzniklo len tak pre nič za nič a tak pohľad na další a ďalší malér Seana Penna bol len ďalšou kvapkou odkvicnutou z pokazeného vodovodu zvaného Superior. Dokonca som prežila aj Jennifer - jednoducho som ju brala iba jako jednu z mnohých katastrof - napriek tomu, že to bola asi jej životná rola.

• 26.2.2006  17:09
    24 hodin (2002)

Slušné obsadeniechýbalo mi však niečo, čo by robilo z toho príbehu čosi viac, ako len obyčajný film o naštvaných ľudoch a bojujúcich rodičoch. Niečo, čo by mnou pohlo, iné emócie ako len obava z rozuzlenia, ktorá zase nie je až taká nervydrásajúca, keďže fungujú určité zažité konvencie. Napriek všetkej snahe sa vo mne nič nepohlo a práve to bolo sklamaním.

• 26.2.2006  17:05

Napriek tomu, že nie som nadšený Batmanovec, musím priznať tomuto dielku schopnosť udržať ma pred obrazom celú dobu bez nejakého nutkania si odskočiť. Nechýbala ani dávka napätia, štipka emócií a dokonca ani prekvapenie. Neviem, či sa nikto nikdy veľmi nesnažil urobiť aj z Batmana fešáka, alebo len ja nemám vkus, ale zase ani Bale mi až tak nevadil. Vynahradil mi to Michael Caine. Celkový dojem bol dobrý. Myslím, že v tomto prípade platí, že poslední budú prví.

• 25.2.2006  10:45

Postavy tak plnokrvné, ako vnútorný svet, ktorý sa v skutočnosti s vonkajším iba prelína, žijú v Irvingových príbehoch v omnoho zhutnenejšej forme. To je podstata ich sily a tažisko príbehu. Rovnako jako špecifické detaily, ružový sveter a váha každého slova – bez ohľadu na ich počet. Nečítala som predlohu a priznám sa, že som čakala niečo iné. Možno preto ma príbeh Tima, Tomiho, Marion a Teda v chodbe plnej fotografií, prekvapil. Každá rodina má svoju drámu, ale viera v príčiny a dôsledky, u Irvinga tak prepracovaná, a dôsledná práca na každom hrdinovi, robí z jeho diel skvosty s hlbokým leskom. Rada sa v ňom stácam a nemôžem neodporučiť aspoň na chvíľu sa ponoriť do osobného života inej rodiny, než tej vašej.

• 25.2.2006  10:38
    Tlumočnice (2005)

Ďalší z pohľadov na genocídu, tentokrát prostredníctvom prežitku jednotlivca – pohľad na problémy Afriky bez nej, viacmenej postrádajúci zábery na mŕtve telá a vraždenie, však nič neuberajú z dramatična. Podstatou je slabosť – mocných aj tých, čo trpia. Bezmoc riešiteľov i bezzubosť veľkých spoločenstiev stojí oproti ich okázalosti. Krehkosť Nicol iba zvýrazňuje tento fakt. Nie nedôležitou súčasťou doplňujúcou politický príbeh sú osobné príbehy hlavných postáv. Spolu tvoria vyvážený snímok v ktorom sa chvíle napätia striedajú s uvoľňujúcim pokojom a vznikajúcou blízkosťou. Medzi riadkami sa skrýva to, čo Hotel Rwanda kričal nahlas – mierotvorné organizácie sú iba lesklé mydlové bubliny. V skutočnosti je každý SÁM!

• 23.2.2006  21:29

Pôvodne som tento film nechcela hodnotiť, pretože už samotné dopozeranie ma stálo mnoho úsilia, ale nakoniec som sa rozhodla, že vyjadrím predsa len prekvapenie. Nechápem, ako mohol niekto ako Ralph Fiennes vziať rolu v tak mizernom filme s biednym scenárom, ktorý nie je dostatočný ani pre hormonálne rozpoložené pubertiačky. Jediné dostupné vysvetlenie je, že nemal na nájomné a preto som z úcty k jeho umeniu a tiež vizáži dala 2* - aby mal tantiémy a už nikdy nemusel hrať v niečom takom.

• 22.2.2006  19:58

Výborná atmosféra tohoto filmu spôsobila, že na mňa zabral miestami lepšie ako knižná predloha, čo sa stáva zriedka. Pretože bohatosť fantázie nie je jednoduché dostihnúť, musím veľmi oceniť tvorcov, ktorým sa to ozaj podarilo. A keďže som už dosť stará, tak mi ani neprekážalo, že toto spracovanie svojou formou nie je pre deti.

• 22.2.2006  19:36
    Spider-Man 2 (2004)

Musím s ľútosťou skonštatovať, že ma tento film mimoriadne neoslovil. Zdal sa mi príliš detský. Nie som veľký fanda comicsu, ale napr. s Constantinom sa to nedá porovnať. Takže stručne - Spiderman je pre deti.

• 19.2.2006  10:17

Druhý výluh sáčku Indyho Jonesa. Napriek tomu musím priznať, že sa mi ako milovníkovi záhad film páčil. Nazdory tomu, že tomu chýbalo napätie Indyho i tomu, že templárska téma je dnes už obchytaná. Je to film, ktorý môže vrátiť mládeži zvedavosť a trochu toho nekomplikovaného nadšenia z mojho detstva, keď sa ešte záhada dala nájsť za každým vyšším plotom a smetisko mohlo skrývať tajnú miestnosť s tým pravým vybavením každého pátrača. Pre dospeláka však film ostáva ľahkou oddychovkou.