• Thriller

Město (2010)

Civilní režie a herectví Bena Afflecka dělá z filmu koukatelnou, nevtíravou podívanou. Spíš psychlogické než akční drama s neustále vlající americkou vlajkou na pozadí. A asi první film, kdy jsem fandil vrahům a násilníkům....není tady něco špatně???

Pevné pouto (2009)

Zvláštní, ale povedený film. Dvě osy příběhu, jedna reálná /vražda a vyšetřování/, druhá snová /duše Susie je chycena mezi nebem a zemí/, se vyváženě prolínají až do napínavého finále. Malé vyjímky tvoří mírně natahované, ale přitom vizuálně dokonalé pasáže, bez kterých by však film nebyl tím, čím je. Dobře obsazený i zahraný /vedlejší roli si vystřihla Susan Sarandon jako výstřední babička-alkoholička/. A Peter Jackson? Jeho filmy prostě drží pohromadě. A to pevným poutem.

Box (2009)

Čekal jsem všechno, ale tohle ne. Prvních 10, posledních 15 minut a myšlenka nejsou špatné. Zbývajících 90 minut a milion nesourodých témat typu zásah bleskem, peklo, očistec, vstup do brány a budeš vytírat ložnici, manželka knihovnice, Mars, Nasa, zmrzačená noha, student psychopat, krev z nosu...můžu pokračovat, je kravina všech kravin.

Pohřben zaživa (2010)

Kdyby mi někdo před shlédnutím filmu řekl, že budu s napětím a bez dechu hodinu a půl koukat na jednoho herce v dřevěné bedně se zapalovačem a telefonem, poklepal bych mu na čelo. Neuvěřitelně napínavý příběh, který graduje každou minutou až do samotného finále je pro mě prvním milým překvapením tohoto roku. Mám rád filmy s nápadem a tenhle byl hodně originální. Oceňuji také nápadité střídání světel v rakvi. Celou dobu jsem chtěl dát 4*, ale závěr si zaslouží plnou palbu. To nám ten nový rok ale pěkně začal...

Pavouci z vesmíru (2010)

Válka světů za zlomek peněz, s béčkovými herci a přihlouple nedokončeným scénářem.

Zakázaná zóna (2010)

Film nenatočil ani Emmerich, ani Spielberg. Proto nelze čekat stovky příšer, bortící se města ani tisíce mrtvých. Jedná se spíš o "komorně" laděný, lehce milostný příběh fotografa a cestovatelky na pozadí katastrofy, kdy na území mezi Mexikem a USA spadne sonda se vzorky vesmírného "šmejdu" (nic z toho neuvidíte, vše se dozvídáte z prologu). Celý film je o cestě dvou lidí přes zamořené území. Musím zmínit scénu, kdy pár vyleze na mayskou pyramidu (je to nesmysl, protože v této oblasti se žádná podobná mayská stavba nevyskytuje). Road movie téměř bez děje a bez monster má však solidní atmosférou. A to zase není tak málo.

Po životě (2009)

Další film do škatulky "jsem mrtvý/á/, nebo se mi to zdá?" a "je to vrah - psychopat, nebo hodný člověk, který vidí, šlyší a mluví s mrtvými?". Od nepřekonatelných filmů 6smysl a Ti druzí, by se měl co učit, ale určitě se mu nedá upřít trochu té nekrofilní atmosféry.

Experiment (2010)

Málokdy se Američanům podaří natočit remake dle evropského filmu, aby byl vydařený, nebo lepší. Tentokrát se to povedlo a to hlavně díky absolutně skvělým hereckým výkonům všech hlavních představitelů. O stupínek výš si zaslouží vyzvednout Forest Whitaker, u kterého je jeho proměna naprosto fascinující.

Ďábel (2010)

Zklamání se nekonalo, očekávání se nenaplnilo. Levný a jednoduchý, na druhou stranu neokoukaný a nápaditý. Zajímavé části ve výtahu, kdy je jen slyšet, co se děje. Pro klaustrofobiky připisuji další 2*.

Saw 3D (2010)

Když mám být objektivní, musím ač jako fanoušek série kritizovat. Už před rokem jsem křičel "dost bylo SAW!" a mé obavy se potvrdily. Bez Skládačky (až na pár flashbacků) zbyl jen nejkrvavější masakr v dějinách lidstva a 3D střeva lítají po celém kinosále. Ale to už nestačí na scénáristicky propracované předchozí díly (ne všechny). Nejednou jsem se pousmál nad čím dál větší dokonalostí strojů na smrt, kdy na výrobu většiny z nich by bylo potřeba zaměstnat celou směnu svařečů, slévačů a kovářů. Na mě víc jak kdejaké perpetum mobile působil třeba obyčejný provázek v krku. Očekávaný finální šoking se dostavil částečně, protože i já a asi dalších 9 z 10 fanoučků SAW odtušili pointu z předchozích dílů. Naštěstí i tenhle díl zapadne do komletní Skládačkovy hry a já můžu šťastně zvolat "GAME OVER!!!" Nemyslím, že by tvůrci nastavovali už tolik naředěnou kaši dalším dílem, protože Skládačka si tentokrát vyrovnal účty úplně ze všemi a dohrál svoji hru dokonce. A pokud by se snad znovu svezli po úspěchu série, čeká nás série nová, která už bude o někom jiném (my víme o kom) a zbyde jen Skládačkovo poselství trestat všechny možné hříchy....a název?....třeba "U TŘÍ PRASÁTEK 1".