Halloween (2018)

Halloween byl pro mě film, na který jsem se těšil nejvíce tento rok. Avengers apod musí odpustit, ale návrat do Haddonfieldu pro mě má větší srdeční sílu než komiksy (to by letos musel být nový Hellboy, ale není). Tvůrci nám slíbili, že vše po prvním díle se maže (škoda, já mám rád Halloween2) a posouváme se 40 let poté. Dostat v roce 2018 fan tribute (v dobrém) na Carpentera (kamera, střih, hudba) jsem opravdu nečekal. Michael je tu pojat, tak jak je v prvním Halloween. Je to pomalý, ale o to zabijácký motor. Z kina jsem odcházel nadšený a dostal jsem přesně ten pocit jako z Carpenterova mistrovského díla. Slasher, který opět dokázal všem následovníkům, kdo je králem. Hodnocení OST: Carpenter is back! Jeho výpomoc s hudbou je to čím, se film dostává na plný počet. 10/10

Predátor: Evoluce (2018) odpad!

Šejne, co si nám to udělal?! Nikdo ti nepomůže, všichni tě nenávidí, usměj se čů*áku! Pan scénárista napíše debilní dialogy na úrovni laciné komedie....ANO SHANE BLACK???!!!. Nešlo aspoň na chvíli vytáhnout důchodce Mctiernana, aby ukázal celému štábu, jak natočit akční scénu? Ne! Místo toho se dostaneme na úrovni Taken3 s rychlým střihem, že si vše člověk musí v hlavě domyslet, co zrovna viděl. Celý film je tak tmavý, že se nedoručuje 3D verze. Ta je tmavší ještě více. AVP Requiem je oproti tomu filmový požitek . Dál už nebudu kydat hnůj na mrtvolu Predátora. Ano, Šejn totiž zabil Predátora a to byla jeho pomsta za jeho filmovou smrt v prvním Predátorovi. Tím se kruh uzavřel a FOX zabil dve filmové série s nejlepšíma monstrama. Kam se hrabou Predators od Antala. To mělo aspoň ksicht a hlavu a patu. Tohle je brak na úrovni Alien Covenant. Hodnocení OST: Jak začně Jackman citovat Silvestriho, tak to člověka nabudí, ale pak je povětšinou generický akční soundtrack. To i Call Od Duty díl 6000 zaujme více. 2/10

Jurský svět: Zánik říše (2018)

To si tak zajdete na pokračování dinosauřího blockbusteru, abyste dostali indie monster horor ve velkém baráku. WTF? Vše čím film láká v trailerech je odbyto v prvních 30 minutách včetně Jeffa Goldbluma (ten rozhodně bral šek a rychle utekl z placu). Po celou dobu člověk dostane ten nejhloupější monster horor, za který by se nestydělo ani studio Asylum anebo kanál SYFY. Tak se zase vytvoří superdinosaur, který umí slyšet na kilometry daleko, aby nakonec neslyšel lidské dýchaní metr za zdí. Třešničkou na dortu je pak snaha okamžitě naznačit sequel. Špatné jako blockbuster, špatné jako monster horor. Hodnocení OST: Džakino a jeho asi nejhorší soundtrack za poslední dobu. Musí si pomoct opět Williamsem, aby měl nějaké téma. Nuda 1/10

Život (2017)

Life is life. No nebude to Opus, ALE spíše Průměrus. Nevím zda je to režisérem, ale dlouho jsem neviděl hezky vypadající šeď. Vlastně ano - Pasažéři. Triky jsou hezké, kamera a veškerý vizuál zabírají. Nejvíce filmu škodí schizofrenost. Chce to být hodně realistické a uvěřitelné, ALE nesmyslně se přepne do béčkových brakových vod, kde mu chybí paradoxně lacinost a nadhled. U mě letošní souboj ALiEn pohrobků vyhrává Life, ALE jen o prsa kosmonautky. Opravdu ALE opravdu je Covenant horším filmem. Malým plusem je závěr. Hodnocení OST: Hudba mě moc neoslnila a čekal jsem více budování klaustrofobické atmosféry. 5/10

Rozpolcený (2016)

Shyamalan je zpět! Je třeba to vykřičet do celého světa. Dlouho si člověk říkal, kde jen ten režisér a kdo se za něj vydává a točí jednu příšernost za druhou (Po zániku Země, Poslední vládce větru). Není to o megarozpočtech, tricích a přeplácanosti. Stačí jednoduchá myšlenka, pár herců a 3 stěny. Rozpolcený mě dostal, ale také neuchvátil tolik jako ostatní. Problém a zároveň velkým kladem je výkon McAvoye. Veškeré scény si bere a vy se stanete osobností číslo 25 - divák. Ovšem scény mimo ně a některé flashbacky (ano chápu, že to má navodit pouto, ale to stačí i z jednoho záběru Shya) zpomalují atmosféru. Ta se opět povedeně hitchckovsky dostává do skvělého finále. Dlouho jsem neviděl film, který je svěží a zůstane v hlavě (Shya ty malý uličníku!). Jsem rád za úspěch filmu a moc se těším na pokračování, které se napojí na u mě fantastického Vyvoleného. Zatím malé překvapení roku! Hodnocení OST: West Dylan Thordson - jméno, které neznám. Každopádně dobře navázal na dvorního skladatele Jamese Howarda. Temné, atmosférické a ke konci až skoro komiksové. 7/10

Vetřelec: Covenant (2017)

Android: Covenant aneb Ridley Scott je zamilován do Michaela Fassbendera (tak už se s ním vyspi!). Předně se chci omluvit celému filmu a posádce Promethea. Zde je posádka Covenantu rovna hovad po lobotomii. V kině jsem nevěřil, že uvidím chování postav z céčkového hororu. Dokonce z Alien vykrádaček od Rogera Cormena jsem viděl větší inteligenci a i scénář postav. Uznám, že film hezky vypadá, zní dobře a hudba je opravdová pocta Goldsmitha a Hornera. K čemu to je pokud se divák dívá na jednu hloupost za druhou. Vůbec se mi nelíbí a neberu vznik vetřelce. Ridley Scott totálně neví, jak s vetřelcem pracovat. Je tu na pár minut (myšlen klasický xenomorph) a není dobře užit. Absolutně se zahodí vše, co se zná z Alien ságy. Nejhorší na tom všem je, že vetřelec vypadá hůře než před 40 lety. Pokud se tato série bude ubírat tímto směrem a bude u toho Ridley Scott, tak jí vynechávám. Nejvíce člověka naštve, že kvůli této příšernosti byl zastaven Alien5 od Bloomkampa. Hodnocení OST: Film už nechci vidět, ale výborný soundtrack od Jeda Kurzela si budu rád pouštět společně s Goldsmithem a Hornerem. Vážně povedená práce, což se nedá říct o filmu. 8/10

Kong: Ostrov lebek (2017)

Kong: Ostrov lebek je čistokrevný blockbuster, který si nehraje na nic více. Funguje v rámci žánru přesně, tak jak má. Co chcete více? Uvědomte si, že K:OV vznikl jen jako předvoj chystaného Monsterverse. Plných 118 minut jsem se skvěle bavil a to se mi už dlouho u blockbusteru nestalo - vyjma marvelovek. Audiovizuálně se to dá srovnat jedině se Star Wars Ep VII: Force Awakens. Tohle je přesně ten film, kterému sluší velké plátno a kvalitní ozvučení. Rád si pořídím bluray, abych si užil na velké 4k televizi džungli, bouřku, oheň, výbuchy a hlavně samotné bitky. Těch tu je hodně! Už v začátku člověk dostane jednu z nejlepších scén - sundávání vrtulníků jeden po druhém. Pro mě horký favorit do TOP 10 scén roku 2017. Ostrov není jen domovem Konga a tak se dostane na velké pavouky, krávy, mravence (ty jsem chtěl vidět!) a především lebkoještěry. S těma si to pěkně rozdá a jsou to hodně dobré Monster bitky. Lidi jako postavy plní jen jeden účel - umírat. Vážně vadí, že vojáci jsou jen cílem pro likvidování od Konga a dalších potvor? To na ně měl jen Kong zle koukat a oni dostanou psychické trauma, které budou po celou dobu filmu rozebírat s tunou flashbacků? Ovšem v armádě bezejmenných postav vedou dvě výrazné postavy nade všemi. Samuel L. Jackson předvedl variaci na maniakálního plukovníka, kterému budete žrát každou scénu - není náhoda, že to má celé nádech alá Apokalypsa Now. John C. Reilly mohl z trailerů vypadat jako jen komická figurka, ale on si také krade všechny scény. To je vše - Tom Hiddleston je superdokonalý manekýn, Brie Larson hezký vypadá s foťákem a John Goodman se postupně vytrácí - a to nemyslím jeho váhu. Na mě tedy Kong fungoval dobře a hodně si šplhnul písničkovým soundtrackem - slyšet CCR v kině bylo cool! Je to rarita dostat zábavný blockbuster už v březnu. Ke všemu tak audiovizuálně vymazlený a nebyl komiksová adaptace. P.S.: Neodcházejte z kina do konce titulek - potitulková scéna! - chci už rok 2018 a 2020 ;) P.P.S: Kong je labužník :-D Hodnocení OST: Pokud bych počítal písňový soundtrack tak by to bylo za 10/10. OST samostatný je za 8/10.

Pasažéři (2016)

Na Passengers se pěkně kouká, na Pratta a Lawrence se pěkně kouká a pak se akorát pěkně kouká do černé díry, která asi vysála všechny dobré nápady. Z mixu tří témat se vždy jen bruslí na kraji - 1) trosečník na lodi 2) pubertální romance 3) akční záchrana lodi. Není dostatek času na to prožít trápení jediného člověka na palubě. Osobně by nebyla špatné dát tomu více času - rok smrsknutý do pěti minut je odfláknuté. Romanci raději přeskočím a přejdu k poslednímu - akční finále. To naseká více klišé než teenka smajlíků do chatu. Opravdu mě Passengers jako celek připadá jako sci-fi fan fikce z Brava. Koho tam samozřejmě dáte? Tu sexy holku z Hunger Games a X-menů a toho cápka z Jurského světa a GoG. No koukej boží né, cool, in, da, line....Vše je tak ploché (až na Jennifer), že si zapamatujete jen tu scénu v bazénu a to je vše. P.S. Laurence Fishburne si zasloužil více času - ikdyž jsem nějak celou dobu čekal, že někde vyskočí Sam Neill a celé je to jen seqeul k Event Horizont. To by aspoň bylo pořádný pokoukáníčko. Těžký průměr, který dokazuje, že někde se ztratil potenciál, nápady a zápal pro celý film. Hodnocení OST: Za tohle byl Newman nominován na oskara? V Arrivalu na mě hudba působila daleko podmanivěji i s obrazem. Tohle je nuda. 4/10

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (2016)

Co se může podělat, když máte ultimátní kombo Tim Burton - fantasy - knižní předloha (nečetl)? Připravte si milé děti prsty na jedné ruce, začneme počítat. 1) Hlavní hrdina je celou dobu na přes hubu 2) Chemie mezi veškerým osazením nefunguje - měl jsem chuť hodit bombu na sirotčinec za Luftwaffe sám 3) Vedlejší postavy buď přehrávají (Samuel L. Jackson a Eva Green) anebo jsou duchem někde jinde (Chris O´Dowd, Ella Purnell) 4) CGI a celé výtvarné pojetí je tak deset let staré 5) Kromě dvou scén (les a souboj loutek) jsem nepoznal, že by to byl film Tima Burtona. Takže pěstičku po počítání sevřít a ukázat prostředníček. Milý Hollywoode vrať nám zpátky Tima Burtona! P.S.: Time proč?! Hodnocení OST: je cítit, že Margeson udělal hudbu k prvnímu Kapitánovi a Skautův průvodce zombie apokalypsou. Tohle je přesně ta kombinace obou filmů. Hudba lepší než film. 6/10

Jason Bourne (2016)

Největším problémem je fakt, že Jason Bourne přišel moc pozdě. Deset let je příliš moc dlouhá doba (v kinematografii obecně) a narozdíl od jiných ság a sérií se nedostává nostalgie ani retro nálada. Série o agentu Bournovi se stala ikonou všech akčních thrillerů 21. století (pro mě určitě) - a pak přijde tak průměrný film. Opravdu byl ten scénář důvod k natočení?!!! Bourne je celou dobu vedlejší postavou a až ke konci je doslova násilně zavlečen do souboje starý vs nový svět CIA. Vážně a opravdu už vážně by se měli scénáristé poučit od IT oddělení a přečíst aspoň více věcí než první dva odkazy ve vyhledávání na téma hacking. Už jsem alergický na klišovité věci vycucané z fantazie člověka, který umí jenom zapnout notebook/pc a spustit textový editor. Vrcholem všeho je flash usb disk s nápisem ENCRYPTED - není to vtip bohužel. Celý děj se točí kolem 4 postav, kde to doslova zachraňuje Alicia Vikander aneb i ajťačka může být pořád sexy. Tommy Lee Jones působí celou dobu unaveně, Damon je neustále duchem mimo (ty flashbacky jsou otravné) a Vincent Cassel hraje postavu z jiného filmu a doby - typický záporák z 80. let a nechybí mu ani hláška na konci. Bourne je také o akci a ty jsou tu tři stěžejní. Athény - Greengrass předvedl zajímavou akci uprostřed pouličních nepokojů. Londýn - průměr nezachraňuje ani skok o laně. Las Vegas - vygraduovaná revenge akce a to nejlepší z celého filmu. Celkem zklamání, že se člověk musí prokousat hodinou a půl, aby se konečně dostal do bournovského filmu. Pro mě velké zklamání. Tohle by klidně mohl zahrát Renner a natočit rutinér a výsledek by byl stejný. Kvalitativně si je Bourneův odkaz hodně podobný s Jasonem Bournem. Jason Bourne se tak stává filmem, který přišel příliš pozdě a zapadne mnohem rychleji než předešlé díly. Hodnocení OST: Hudbu nezachrání ani Moby na závěr. 5/10