CiTrus007

CiTrus007

Petr Mánek

okres okres Praha
Nekonvenční ajťák, občasný jazz pianista a ukecaný milovník filmu

homepage
Skype: petr_manek
Twitter: petrmanek

45 bodů

Můj deníček

<< předchozí 1 2 3
 • 13.7.2015 v 18:40

  Osobní statistika 50. MFF v Karlových Varech

  Když jsem psal předchozí článek, úplně jsem zapomněl, jak náročným a vyčerpávajícím zážitkem karlovarský filmový festival obvykle bývá. Ačkoli jsem ve své naivní mysli choval ambici psát festivalové reportáže pravidelně, už po prvním dni mi bylo jasné, že mohu být rád alespoň za ty čtyři hodiny spánku, které mi byly dopřány.

   

  Rozhodl jsem se proto uctít alespoň jednu z tradic minulého roku, tedy závěrečnou statistiku mého festivalového působení. Na jubilejním padesátém karlovarském filmovém festivalu jsem se zúčastnil celkem 28 filmových projekcí. Viděl jsem 2 483 minut souvislého filmového záznamu. To je trochu horší výsledek než minulý rok, stále ale velice působivý. To je pro představu 41 hodin (nebo také den a tři čtvrtě) jenom v kinosálech a průměrně 4,6 hodin na filmech denně. Níže uvádím v sestupném pořadí ty nej...

   

  3 po všech stránkách nejlepší filmy:

    1. Humr
    2. Zbrusu Nový zákon
    3. A co teď?

   

  3 po všech stránkách nejhorší filmy:

    1. Babai
    2. Proradní
    3. Prach

   

  3 absolutně nejujetější filmy:

    1. Dobrou, mámo!
    2. Kanec kastrát
    3. Ztrácení

   

  3 nejzábavnější filmy:

    1. A co teď?
    2. Tělo
    3. Kázeň

   

  3 filmy nejbližší realitě:

    1. Mimo život
    2. Bílé noci pošťáka Alexeje Trjapicyna
    3. Aferim!

   

  3 filmy s důležitým poselstvím:

    1. Mustang
    2. Zbrusu Nový zákon
    3. A co teď?

   

  3 filmy, které jsem nepochopil:

    1. Údolí
    2. Tak vzdálené
    3. Druhá strana

   

  3 filmy, od kterých jsem čekal víc:

    1. Cesta do Říma
    2. Time Out of Mind
    3. Ztrácení

   

  Nově přidávám kategorii 3 pohodových filmů na letní večery:

    1. Filmový dobrodruh Karel Zeman
    2. Úžasný Boccaccio
    3. Tělo

   

  A nakonec ještě 5 filmů, na které jsem se chtěl dostat a nedostal:

    1. Umrika
    2. Hmyzáci
    3. Transdarinka
    4. Břečťan
    5. Milenci těch druhých

   

  Kvůli nedostatku kreativních názvů kategorií a zhlédnutých filmů, které do nich umisťovat, bych na tomto místě dovolil statistiku uzavřít.

   

  Některé věci se oproti minulému ročníku změnily. Letos byla sláva - padesátý ročník - a na festival přijelo rekordní množství návštěvníků. Na můj vkus jich možná bylo až příliš mnoho. Zvláště těch povrchních, které film vůbec nezajímá a kteří sem vážili cestu, jen aby se zde "ukázali." Svoji roli také sehrálo pekelné vedro v neděli a v pondělí. Dá se však říci, že celý festival probíhal za přiměřeně slunného a teplého počasí.

   

  Tento ročník byl prvním ročníkem bez charakteristického zápachu nafukovacího kina Espace Dorleans, které jsem se v posledních letech jeho existence naučil milovat i nenávidět. Místo něj lukrativní terasu před hotelem Thermal zabral nudný reklamní stan hlavního partnera - Skupiny ČEZ. (Zajímalo by mě, zda příští rok pro tento prostor organizátoři najdou lepší využití) Kromě toho však byl také otevřen zrekonstruovaný Národní dům na třídě T. G. Masaryka, který byl ještě minulý rok zcela zruinován - to je určitě krok správným směrem.

   

  Vše ostatní ale bylo stejné jako kdysi - to, co mám a co jsem vždy měl na karlovarském festivalu rád. Proto se i já nyní těším na příští rok, kdy se uskuteční 51. MFF KV od 1. do 9. července.

  Osobní statistika 50. MFF v Karlových Varech
 • 2.7.2015 v 22:15

  "Pane redaktore, víte co jsou festival pasy?"

  Opět po roce mě přivítala festivalová metropole. Nápisy azbukou lemovaly ulice čekající na první předskokany festivalového obecenstva. Stánky i všelijaké rozličné festivalové dekorace stále ve výstavbě. Zkrátka typická předfestivalová nálada.

   

  Za poslední rok se opravdu nezměnilo skoro nic. Snad pouze na Masarykově třídě září nově zrekonstruovaný Národní dům s útulnou kavárnou a čtyřsetsedadlovým promítacím sálem. Na terase před Thermalem zase chybí tradiční nafukovací stan Espace Dorleans, o jehož přítomnosti se vždy mohli všichni přesvědčit již z dáli od Olšových Vrat kvůli jeho charakteristickému gumovému zápachu. Za ta léta mi Espace přirostl k srdci a teď mi schází. I se zápachem.

   

  Od časných ranních hodin (tj. devět ráno) vystávám spolu s dalšími (ne)šťastnými festivalovými fanoušky stometrovou frontu do hlavní pokladny. Všichni ještě svěží, festivalově nezdevastovaní, poslušně stojíme celé dvě hodiny a krokem se posouváme do jedné ze dvou vyhrazených místností v útrobách hotelu. Je ráno a ostré letní slunce nás nenechává spočinout. Ještě že mám v batohu skládací deštník, který poslouží jako slunečník.

   

  V deset hodin se probouzejí fotografové, jako hyeny si na nás přišli smlsnout. Nejenže k festival pasu dostaneme zdarma úžeh, ještě nás při něm vyfotí a obrázky zveřejní pod titulkem jako: "Karlovarský festival opět přilákal fanoušky filmu." Asi už z toho sluníčka musím bláznit. Možná to je vše záměr - první síto - pečlivě promyšlená hra organizátorů festivalu, která má zajistit, že se k lístkům dostanou jen ti nejodolnější.

   

  Již jsem ve stínu, vítězství je na dosah. Z místnosti, kam se snažíme tak úpěnlivě dostat, právě vyšel člověk, který nesl něco, co se dá popsat jako balík obsahující lístky, pasy a katalogy. "No to se nemáte co divit, že tu čekáme dvě hodiny, když to vykupují po balících," prohodil jeden starší pán o pár míst za mnou a mě napadla katastrofální úvaha. Co když při takové spotřebě jsou již skoro všechny lístky vyprodány?

   

  Znaven, vyčerpán a destruován vycházím z pokladny. Se všemi lístky až na jeden titul, který mi někdo vyfouknul rovnou před nosem. A nyní už následuje ledová citronáda.

   

  Pátek, 3. července

    1. 13:00, Kongresový sál - Mimo život (133)

    2. 16:00, Městské divadlo - Bílé noci pošťáka Alexeje Trjapicyna (1D5)

    3. 18:30, Městské divadlo - Varieté (1D6)

   

  Sobota, 4. července

    1. 10:30, Lázně III - Dobrou, mámo (2L1)

    2. 13:00, Pupp - A co teď? (2P2)

    3. 18:30, Městské divadlo - Cesta do Říma (2D6)

   

  "Pane redaktore, víte co jsou festival pasy?"
 • 13.7.2014 v 20:05

  Rozebráno, nashledanou!

  Dnes odpoledne jsem si udělal krátkou procházku tam, kde ještě včera byla kolébka 49. karlovarského filmového festivalu. Přivítaly mě rozebrané dekorace, věže beden s elektronikou, konstrukční díly a srolované koberce. Byl to smutný pohled - dokonce tak smutný, že jsem neměl to srdce nic z toho vyfotit. Pokladny byly prázdné, Espace Dorleans vyfouknutý a filmové plakáty někdo brutálně strhal ze zdí. Celý ten obraz mi připomněl opuštěná místa katastrof, ze kterých byli lidé evakuováni ve spěchu a museli zde část svého majetku zanechat. Protože se však nerad zaobírám takto pesimistickými úvahami, rozhodl jsem se svojí mysl rozptýlit zhodnocením letošního ročníku.

   

  Na festivalu jsem se zúčastnil celkem 31 filmových projekcí, viděl jsem tedy 3366 minut souvislého filmového záznamu. Níže uvádím v sestupném pořadí ty nej...

   

  3 po všech stránkách nejlepší filmy:

    1. Snowpiercer
    2. Magický hlas rebelky
    3. I Origins

   

  3 po všech stránkách nejhorší filmy:

    1. Je těžké být bohem
    2. Kumiko, lovkyně pokladů
    3. Vlak do Moskvy

   

  3 absolutně nejujetější filmy:

    1. Norsko
    2. Zákaz kouření
    3. Podivné vyšetřování

   

  3 nejzábavnější filmy:

    1. Divoké historky
    2. Mafie vraždí jenom v létě
    3. Malej Quinquin

   

  3 filmy nejbližší realitě:

    1. Fair Play
    2. Quod erat demonstrandum
    3. Majdan

   

  3 filmy s důležitým poselstvím:

    1. Šutry v kapsách
    2. Podivné vyšetřování
    3. Hvězda kriminálu

   

  3 filmy, které jsem nepochopil:

    1. Mnich
    2. Tiché místo na venkově
    3. Neposlušní

   

  3 filmy, od kterých jsem čekal víc:

    1. Todo modo
    2. Olga
    3. Díra u Hanušovic

   

  A nakonec ještě 5 filmů, na které jsem se chtěl dostat a nedostal:

    1. Kukuřičný ostrov
    2. Volný pád
    3. Křížová cesta
   
   4. Nápravná třída
   
   5. Co děláme v temnotách

   

  Jsem rád, že jsem se letos mohl festivalu zúčastnit, a doufám, že i vás jsem svými příspěvky festivalovému dění trochu přiblížil. Pro mě to byl opět úžasný zážitek, který si plánuji zopakovat i příští rok, kdy festival bude slavit velké jubileum. Rád bych zakončil svůj poslední festivalový článek slovy, které pronesl na závěrečném ceremoniálu prezident festivalu Jiří Bartoška"Čtyřicátý devátý ročník karlovarského filmového festivalu je mrtvý. Ať žije padesátý."

  Rozebráno, nashledanou!
 • 13.7.2014 v 00:16

  Hořkosladký poslední den

  "Nestihl jsem se ani pořádně rozkoukat až už je zase konec," - takový pocit jsem měl, když jsem si dnes ráno uvědomil, že na neděli už lístky vybírat nemusím. Bylo to přinejmenším podivné, zvláště když uvážím ta kvanta filmů, která jsem si v červnu optimisticky předsevzal a nakonec se na ně nedostala řada.

   

  Po příjezdu do centra Karlových Varů mě ale tato chmurná nálada rychle přešla. Kolem Thermalu se totiž rojilo tak velké množství lidí, že i pestrobarevná prasátka na něm vylepená musela začít chrochtat blahem. Zavřené pokladny s nápisy "VYPRODÁNO / SOLD OUT" sice stále připomínaly smutnou pravdu. Živelné hemžení filmových nadšenců, kam jen oko dohlédne, mě však přesvědčilo, že ačkoli je sobota posledním dnem festivalu, bude bezesporu i tím nejlepším. Čekají mě dva filmy, poslední procházka festivalovým městem a večer ostře sledované slavnostní zakončení.

   

  Už je čas jít na první projekci. Doufám, že si dnešní den vychutnám až do dna.

  Hořkosladký poslední den
 • 11.7.2014 v 16:55

  Jan Švankmajer převzal cenu FIAF

  Světově uznávaný český režisér Jan Švankmajer získal Cenu mezinárodní federace filmových archívů FIAF. Předání prestižního ocenění se uskutečnilo včera odpoledne v Malém sále před projekcí jeho snímků Možnosti dialogu a Šílení.

   

  Eric Le Roy, prezident FIAF, zdůraznil především Švankmajerův přínos pro světovou kinematografii, jeho zanícení pro surrealistickou absurditu a jedinečné spojení mezi hraným a animovaným filmem, které je pro jeho tvorbu charakteristické. Švankmajer cenu komentoval: "Ceny si vážím o to víc, že archiváři při své profesi pracují s časem. A čas je jediný arbitr ve věcech umělecké tvorby." V pozdějším rozhovoru pro festival Švankmajer zdůraznil rozdíl mezi realistickými a imaginativními filmy: "Realistické filmy stárnou, protože se z nich po čase stávají dokumenty doby."

  Kompletní rozhovor, ve kterém se dozvíte proč se Jan Švankmajer nepovažuje za filmového režiséra a co se v současné době děje s naší schopností imaginace, najdete připojený za článkem.

  Jan Švankmajer převzal cenu FIAF
 • 10.7.2014 v 18:02

  William Friedkin se setkal s Jiřím Menzelem

  Oscarový režisér William Friedkin včera povečeřel s českým držitelem zlaté sošky, režisérem Jiřím Menzelem. Tvůrce legendárních filmů Francouzská spojka či Vymítač ďábla přijel do Varů před několika dny uvést restaurovanou verzi svého dramatu Mzda strachu (1977) a převzít Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

   

  Friedkin v nedávném rozhovoru pro Novinky.cz uvedl, že jej Menzelova tvorba ovlivnila: "Jeden z mých nejsilnějších vlivů byl film Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky z roku 1966. A o dva roky později přišlo v Československu pražské jaro. Obojí ovlivnilo celou mou generaci. Je to také jeden z důvodů, proč jsem do Karlových Varů rád přijel."

   

  Tvorbu Williama Friedkina si můžete připomenout v sobotu, 12. července od 21:30 v Kině Čas na projekci Mzdy strachu.

  William Friedkin se setkal s Jiřím Menzelem
 • 9.7.2014 v 23:51

  Šary Vary: jak protáhnout festival

  Jako každý rok, i letos máte po slavnostním zakončení festivalu jedinečnou příležitost dohnat filmy, jejichž projekce vám překazily dlouhé fronty nebo na ně jednoduše nezbyl čas. Týden od 12. do 19. července ovládnou Šary Vary - Oficiální ozvěny 49. MFF Karlovy Vary. V uvedeném týdnu budou tři pražská kina (Světozor, Scala a Aero) uvádět 33 vybraných snímků z karlovarského filmového festivalu.

   

  Vstupenky na filmy v kinosálech stojí kolem stokoruny a některé filmy budou letos k dispozici i online ke zhlédnutí přímo ve vašem prohlížeči. Kompletní program ozvěn festivalu naleznete na webu Kina Světozor.

  Šary Vary: jak protáhnout festival
 • 8.7.2014 v 23:59

  Duševní nemoc jako téma filmu

  Jedním z nejočekávanějších filmů v hlavní soutěži festivalu se stal animovaný film Šutry v kapsách. Zvláštností tohoto snímku je, že jej z většiny vytvořila lotyšská režisérka Signe Baumaneová. Tato nezávislá filmová animátorka, známá svými kontroverzními krátkometrážními filmy o sexu, těhotenství, zubařích a šílenství, pro tento film sama napsala scénář, nakreslila animace, film režírovala a ještě navíc namluvila vlastním hlasem stopu vypravěčky. Takové osobní nasazení shledávám přinejmenším pozoruhodným, rozhodl jsem se tedy okolnosti vzniku filmu prozkoumat podrobněji.

   

  V rozhovoru k filmu Baumaneová vysvětluje, že tento postup zvolila právě z toho důvodu, že je jí téma filmu natolik blízké. Režisérka uvedla, že prvotní inspirací pro film se stala její vlastní rodina. Po několika duševních kolapsech u příbuzných Baumaneovou napadlo, že by mezi jejich mentálními stavy mohla existovat nějaká genetická spojitost. "Je to zajímavá myšlenka - ta možnost, že depresi přenáší na mladší generaci nějaký gen a že právě kvůli tomuto genu je tolik z nás odsouzeno k utrpení," doplnila.

   

  Když se Baumaneová o filmu radila s rodinou, narazila na odpor zvláště u starší generace. "Byli proti tomu, aby se takový příběh zveřejnil. Ti příbuzní, jejichž blízcí spáchali sebevraždu, však mojí myšlenku odvážně přijali a dokonce film podpořili v kampani na Kickstarteru."

   

  Díky crowdfundingu se film nakonec podařilo dokončit a nyní soutěží o hlavní cenu festivalové poroty. Veselý film o smutném tématu budete mít možnost na festivalu vidět na poslední ze tří projekcí ve čtvrtek 10. července od 11:30 v Kině Drahomíra.

  Duševní nemoc jako téma filmu
 • 7.7.2014 v 16:40

  Festivalová statistika

  Jsme téměř v polovině Karlovarského filmového festivalu a je tedy čas na první statistiky. Organizátoři festivalu od zahájení pečlivě monitorují jednotlivé ukazatele a dnes ráno uvolnili předběžná čísla související s dosavadním počtem filmových projekcí a zúčastněných lidí. K dnešní deváté hodině ranní bylo evidováno téměř 10 tisíc akreditovaných účastníků. Z tohoto počtu tvoří přes 5 procent novináři, fotografové a filmoví kritici, skoro 6 procent filmoví profesionálové a zhruba 2,5 procenta filmoví tvůrci. Zbylých 86 procent návštěvníků festivalu jsou držitelé Festival Passu.

  Je zapotřebí doplnit, že tato statistika je poněkud neúplná, protože počítá jen s akreditovanými účastníky - tedy hosty a držiteli placených karet. Obyčejní návštěvníci festivalových projekcí, kteří si pořizovali pouze jednotlivé vstupenky, do těchto čísel nejsou vůbec zahrnuti. K ilustraci této skupiny publika mohou sloužit celkové počty související se samotnými prodeji lístků. Do dnešního ráno proběhlo celkem 143 filmových projekcí a bylo prodáno bezmála 63 tisíc vstupenek.

  Festivalová statistika
 • 6.7.2014 v 23:55

  Výstavy po dobu festivalu

  Karlovarský filmový festival není jen příležitostí pro návštěvu filmových projekcí. Během festivalu také probíhá řada výstav, které stojí za vaši návštěvu.

   

  V Galerii umění je pro vás denně od 10 do 19 hodin připravena jedinečná výstava Kubánský filmový plakát. Expozice plakátů převážně ze sedmdesátých a osmdesátých let byla uvedena k příležitosti 55. výročí vzniku kubánského filmového průmyslu. Milovníci filmových plakátů také určitě ocení první patro hotelu Thermal, kde jsou po dobu konání filmového festivalu vystaveny plakáty soutěžních filmů. Tyto plakáty jsou součástí soutěže o nejatraktivnější plakát, na jejíž výsledcích se můžete podílet i vy. Hlasování je veřejné a probíhá online na www.kviff.com do 9. července. Do třetice filmové plakáty naleznete každý den od 10 do 17  hodin v Letohrádku Ostrov. Výstava FILM POSTER IS NOT DEAD studentů grafického designu navazuje na výstavní cyklus Současný filmový plakát, jehož cílem je ukázat, že filmový plakát nemusí být jen marketingovým produktem, ale i kvalitní ukázkou grafického designu.

   

  Dalším uměleckým zastavením je Karlovarské muzeum, kde můžete denně od 9 do 18 hodin obdivovat výběr z díla uznávaného sochaře Olbrama Zoubka, k jehož uměleckým počinům patří například Pomník obětem komunismu na pražském Petříně. Pokud preferujete sochy a plastiky, určitě také oceníte výstavu Jaroslava Róny Srdce temnoty. Člen známého tria Tros Sketos proslaveného ikonickou festivalovou znělkou představil reprezentativní výběr mysticky uhrančivých obrazových příběhů a také plastik z bronzu a pálené hlíny z tvorby posledního desetiletí. Rónova magicky působivá malířská a sochařská díla najdete v městské Galerii umění denně od 10 do 19 hodin.

   

  Obdivovatelé uměleckého skla zajisté rádi prozkoumají 14. festival uměleckého skla v Karlových Varech, který se uskuteční od .pátku, 11. července na Vřídelní kolonádě. Organizátoři festivalu připravili
 reprezentativní expozici prací současných autorů všech věkových
 skupin, zastávajících různé názory na tvorbu a vyjadřujících se
 prostřednictvím rozmanitých technik a technologií. Za návštěvu určitě také stojí Návštěvnické centrum sklárny Moser, tradičního karlovarského podniku, který již přes 150 let vyrábí křišťálové sklo.

  Výstavy po dobu festivalu
<< předchozí 1 2 3