CiTrus007

CiTrus007

Petr Mánek

okres Praha
Nekonvenční ajťák, občasný jazz pianista a ukecaný milovník filmu

homepage
Twitter: petrmanek

• 4.7.2013  15:56
    Ve stínu (2012)

Tento snímek ve mě vzkřísil naději v současnou českou kinematografii (přestože se jedná o dosti rozsáhlou koprodukci). Do ponuré atmosféry 50. let Ondříček rozehrál designovou detektivku, ve které zkřížil Pouta s Četnickými humoreskami a Herculem Poirotem. Nejprve nevinně a Trojanovsky, ke konci vážně a eticky proplouvá mafiánskou StB, měnovou reformou a monstrprocesy, aby nakonec z celého příběhu nevyvodil nic jiného než mravní poslání pro nás pro všechny. To vše navíc v pečlivě zpracované podobě. Zejména chválím ústřední výkon Ivana Trojana, uhrančivou kameru a dechberoucí autentičnost všeho od dějinného pozadí, esesáka/svědka až po originální cigarety a pražské barabizny. Právě díky všem těmto prvkům je celý snímek tak děsivě temný a realistický, až si po titulkách skoro nedovedete oddělit dějinná fakta od filmařské fikce. Přesto ale mám jednu připomínku - zápletka mi připadá trochu jednoduchá a předvídatelná (to ale není u českých filmů nic nového, že?). Za úžasně zpracovanou a navíc morálně korektní podívanou dávám 9/10 [KVIFF 2013]

• 2.7.2013  23:41

Příjemná idylka venkovského života osázená drobnými slastmi i strastmi stárnoucího vdovce - pragmatika. Sci-fi kryozápletka ustoupila navzdory mým očekáváním naraci a do popředí se dostala samotná chemie mezi hlavními postavami. Navíc Bermúdez celý scénář poněkud lyrizoval a snímek vyprofiloval spíše jako filmový portrét Chaova vesnického doktora. Pozvolný střih i líbivá kamera mě uklidnily a naplnily harmonií. Místy vyvolaly i upřímný úsměv. Nad zakončením ale stále musím přemýšlet a nebýt toho, dal bych o desetinku víc. 9/10 [KVIFF 2013]

• 1.7.2013  23:14

Servillovi se podařila herecká etuda, když věrohodně a s vtipem vykreslil dvě naprosto odlišné figurky v podobných situacích ve stejném prostředí. Mastandrea a Bonaiuto mu solidně sekundují a volná místa Andó zručně vymaloval výjevy z italského politického zákulisí, které je stejné snad ve všech zemích. Zde je na něj ovšem pohlíženo i komicky a nevšedně, což dodává vážnému námětu na tolik potřebné lehkosti. Výsledkem je dobře natočená a příjemná dvojníkovská oddechovka pyšnící se kvaltními výkony hlavních představitelů a zdravým humorem. 10/10 [KVIFF 2013]

• 1.7.2013  22:41

Nečekaná perla norské kinematografie, oplývající provokativními a cynickými vtípky s notnou dávkou černého humoru. Chválím hezkou přírodní kameru a Hægstadova zatrvzelého fámulu. 10/10 [KVIFF 2013]

• 3.6.2013  00:27
    Apollo 13 (1995)

Naprosto bezkonkurenční snímek, kterému nemám co vytknout. Nechybí špičková herecká sestava, realistické efekty, dobrá kamera ani příjemná hudba od Jamese Hornera. Zápletka je správně uchopena a vyvážena co do autenticity i zábavnosti. Toto se zkrátka povedlo. 10/10

• 28.5.2013  22:40

Luhrmannův velmi silný a emotivní snímek úžasně vystihuje zlatou atmosféru smetánky prohibičního New Yorku. Diváka během prvních 20 minut přeplní tolika dojmy, že se potom už ani nestíhá soustředit na propracované maličkosti, když jej nemilosrdně vláčí od večírku k večírku. Vše ustupuje do pozadí až s příchodem DiCapria, který velmi rychle ovládne vypravěčův i divákův život. Zápletka se začne postupně odvíjet a divák začne v lyrizované atmosféře rozpoznávat, kdo je klaďas a kdo záporák. Finále je samozřejmě téměř patetizované, ačkoliv bych jej (neznaje knihu) vytušil již dlouho předem. Musím říci, že tento film mě opravdu zasáhl. Co jsem očekával, jsem doopravdy dostal. Vše je úžasně uzpůsobeno tak, aby jednotlivé komponenty zapadaly do sebe. A když odhlédnu od uhrančivého vizuálu (poklona Dugganovi), zbývá ještě opojný soundtrack a úžasný herecký výkon ústřední čtyřky (DiCaprio-Mulligan-Maguire-Edgerton). Film je opravdu oslavou kvality řemesla, a nezklamal mě ani scénář. Přestože má film knižní předlohu, netrpí žádným z obvyklých symptomů - jedině snad občasnými voice-overy vypravěče Maguira, které však nepůsobí nikterak vloženě. Jinak je opravdu vše tak dokonale vyřešeno, že jsem doslova valil oči. Tomuto snímku se zkrátka podařilo dostat se mi pod kůži. Velmi povedené. 9/10

• 26.5.2013  14:51

Pětka nastavila laťku velmi vysoko a přestože i zde Lin namíchal velmi obstojný koktejl všeho, co jste na F&F filmech mohli mít rádi, překonat předchozí díl se mu nepodařilo. Přesto se ale dostal skoro na stejnou úroveň a za to si získává můj obdiv. Větší rozpočet je znát a projevuje se zejména v hezčích exteriérech, nabušenějších autech, lepších efektech a mnohem větším arzenálu věcí ke zničení, který nově zahrnuje například tank, formuli nebo letadlo. Ty jsou ale mnohdy zakomponovány do děje tak neohrabaně a nerealisticky, až divák získává pocit, že tam jsou naprosto bezdůvodně jen kvůli okázalosti. Filmem je opět protkán motiv boje hodných zločinců proti zlým zločincům. Tentokrát ale náš tým stojí před opravdovou výzvou, neboť Evans je úžasný záporák, jehož nemilosrdnost a chladnou preciznost přebíjí už jen to, že mu sekunduje good-girl-gone-bad Michelle Rodriguez. Děj bohužel nestartuje na plný plyn, ale rozjíždí se na můj vkus až příliš pozvolna (zatracená konverzačka o rodině). I tak se ale Linovi podařilo udržet dynamiku na uzdě a ukočírovat všechno až do zdárného konce, který je opravdu zběsilý. Prvky z předchozího dílu jako například fragmentování do epizod, nostalgický návrat ke street-race, lovestory Gisele a Hana jen zmíním a raději zhodnotím film jako celek: Šestka není ani lepší ani horší než pětka, je zkrátka jiná. Tak jako předchozímu dílu dominoval jeden velký úkol, zde je hlavním tématem rodina. Kromě výše zmíněných chybiček je tento film velmi povedeným pokračováním série, které nepostrádá vtip ani "koule" a spolehlivě vás uvrhne do velkolepé dvouhodinové akční honičky. A Statham na konci? Sedmička bude zajímavá... 9/10

• 14.5.2013  23:32

Tak tohle je nejlepší F&F z celé dosavadní série. Začátek připomíná MI:3, prostředek a konec zase Dannyho parťáky. Lina taky konečně napadlo dát dohromady herce z jedničky, dvojky i trojky, což byl rozhodně dobrý tah, a Rock do takhle široce obsazeného filmu dobře zapadnul. Nicméně, abych to trochu srovnal s celou sérií, ubylo street závodů a honiček, přibylo konverzaček, plánování a bitek. Tenhle díl taky dostal Toretta i O'Connera na stejnou úroveň - už to není dvojka špinavý policajt vs. zodpovědný záporák, teď jsou oba nastejno a parťáci. Díky hlavnímu úkolu, který dominuje celému příběhu, to ale divák během filmu vůbec nezaznamená a vše do sebe zapadá na jedničku. Řemeslně je toto dílko taky hodně povedené, rozhodně není příliš patrný kontrast mezi akcí a neakcí, čehož jsem se celkem obával. Kamera je božská. Abych to shrnul, můžete se těšit na opravdu stylový nářez... 9/10

• 13.5.2013  15:20

Naprosto úžasný krátký film. Má velmi originální námět, dokonalé provedení a krásně vyostřenou pointu. Nemám, co bych mu vytknul. Guy Thys dokazuje, že i čtvrthodinové video může být klenot. 10/10 [KVIFF 2008]

• 3.5.2013  22:20
    Kick-Ass (2010)

Dokonalé, velmi zábavné a hlavně vtipné. Tak dobré jsem to nečekal. 9/10

• 30.4.2013  15:52
    Red (2010)

Hvězdné obsazení, vtipně pojaté téma přestárlých avšak stále funkčních agentů a pořádná akce dohromady v jednom balení. Tohle zkrátka nemá chybu. Red mi svojí konstrukcí i provedením připomíná Vesmírné kovboje. Zde ale byl ponechán větší důraz na samotnou akci a postavy představují spíše zajímavé figurky, které navzdory vzájemné rozdílnosti utvoří elitní tým. 8/10

• 26.4.2013  20:44
    Nevědomí (2013)

Tak tohle je tedy síla. Kdybych to měl brát jako originál, fakt bych tomu neměl co vytknout. Příběh vám zamotá šišku, překvapí i pobaví. Dynamika dokonale vyvážená, spád nechybí a divák se rozhodně nenudí. Cruise a Freeman jsou zkrátka úžasní. A hudba s vybranými exteriéry a designovými interiéry oslní. Protože jsem ale už pár sci-fi viděl, musím si přece jen trochu dloubnout. Nevědomí je totiž ve skutečnosti Tom Cruise + Terminátor + Matrix + Den nezávislosti + Vesmírná odysea + Vetřelec + Star Wars dohromady. Tím narážím nejen na věci na obrazovce, ale i v příběhu - jako byste nejlepší scény a prvky z těchto filmů strčili do mixéru a přidali Cruise. Nevím, čí to je zásluha, ale ten člověk v mých očích povýšil kopírování/inspiraci na umění, protože jednotlivé střípky jsou do filmu zapouzdřeny tak dobře, že nijak nedrhnou ani nevyčnívají, a film díky nim jenom získá na kvalitě. Už dlouho jsem neviděl sci-fi, které by mě takto strhlo. 9/10

• 6.4.2013  16:23

Tarantino jako vždycky nezklamal, filmu se po řemeslné stránce nedá vůbec nic vytknout. Krásná kamera, dokonalý soundtrack, super herci a k tomu všemu ještě typický Tarantinovský pohled na svět, který známe ze všech jeho dřívějších filmů. Příběh je úžasně scénáristicky vyvážený, má spád, a nikdy se mi nestalo, že bych se u filmu nudil. Nemám, co říct, než: "jen tak dál!"... A ještě jedna dobrá poznámka nakonec. Řekl bych, že tenhle film (stejně jako každá Tarantinovka) není pro všechny - pokud jste ale začali u Kill Billa, a líbil se vám, tohle si taky určitě zamilujete.

• 4.1.2013  20:09
    Bídníci (2012)

Nejsem sice nijak příliš orientován na muzikály ani na romantiku, tento film mě však na začátku chytl, pevně držel a nepustil až do konce. Režisér Královy řeči, hvězdné obsazení a herecké výkony jsou bez diskuze jednou ze záruk této adaptace - byl jsem ale příjemně překvapen, když jsem zjistil, že Wolverine a Gladiátor umí taky celkem slušně zpívat (tím bych rád utišil i další zlé jazyky, které tady fňukají o tom, že si zašli na muzikál a ono se tam zpívalo). Kromě toho se vše vesměs drží Hugova originálu, který poskytuje úžasný příběh. Hudba je taky původní a zde bych rád vypíchnul, že se spolu se zpěvem herců dá opravdu poslouchat. Ačkoli to nejsou žádní zpěváci, orchestrální podklad je klasický a neochvějný a nikde není příliš slyšet žádný kiks. Filmových efektů pomálu, nikde mi ale nic nechybělo, ani sem příliš nic velkolepého nečekal, jen sem tam člověk rozpozná nějakou tu zelenou obrazovku. Vyvrcholení bylo epické, emocionální i lidské - celkově dotažené do dokonalosti. A dovětek byl ještě lepší (neodpustím si odkaz na "šťastné" zakončení Titaniku, kde si všechny zemřelé postavy ve snu Rose navzájem hezky zatleskají). Kromě toho taky nemohu zapomenout na komickou dvojku Beatrix LeStrange a Borata, kteří to čas od času pořádně rozjedou. Příjemně mě překvapila Samantha Barks, která se, ačkoli vytažena z divadelního prostředí, na stříbrném plátně zabydlela rychle a dodává celku alespoň podle mě třešničku na dortu. Kdybych to měl shrnout, film na mě opravdu zapůsobil tak, jak to dokázalo jen málo ostatních. Hooper se vypracovává k dokonalosti a nejen díky němu je celé dílko krásně vyvážené i osobité. Díky Hugovi příběh nepostrádá myšlenku a rozmanitost. Vše má spád a zapadá do sebe jako hodinky. Herecké obsazení nemohlo být lepší. Prostě paráda!

• 2.8.2012  20:24

Pecka každým coulem... Na svého předchůdce sice nemá, je ale lepší než jednička. Bane není jako chaotický Joker, ale spíš hodně robustní záporácký buldozer s velkou výdrží a vtipným hlasem. Zezačátku jsem měl pocit, jako když přeskakuje deska na gramofonu - z linie do linie, bez jakéhokoliv smyslu či vyššího principu. Celá zápletka ale postupem času nabývá na rychlosti takřka exponenciálně, až nakonec gramofon přeskakuje tak rychle, že se vám v určitou chvíli dají všechny části skládačky dohromady. Vyvrcholení je zajímavé, ale očekávatelné. Mě konkrétně během filmu padli do oka herci z Inception - člověk takovou sebranku jen tak nezapomene (pozn. aut. myšleno v dobrém). Režisérsky dobře zvládnuté, scénáristicky chvalitebné (pár jizviček by se našlo). Jinak mě trochu mrzí, že i Nolan musel sáhnout po archetypu sexy kočky v upnutém oblečku, aby udržel divákovu pozornost (ne, že by se mi Anne Hathaway nelíbila; beru to spíš jako znak kýčovitého pozlátka moderního holywoodu). Celkem: 5* s odřenými prsy.

• 6.7.2011  21:47

Dávám 5 hvězdiček hlavně za nápad, za kameru a za poselství celého filmu. Ten opravdu přibližuje aktuální problematiku evropského a afrického přístupu k řešení různých provozních problémů. Do toho se ještě mixují typicky české prvky humoru zodpovědných expertů, kteří jsou konfrontováni především s africkým ledabylým naturelem, závislostí na zahraniční pomoci a stagnací ve vývoji. Řekl bych, že film rozhodně stojí za to zhlédnout už jenom kvůli pochopení situace a postavení lidí v Africe. [MFFKV 11]

• 30.6.2011  14:20

Prequel, jak má být... Příběh není vařený z vody a celkem dobře zapadá do prostředí studené války. Celý film má střízlivý spád - nikde se nezasekává, ani neupaluje. Fanoušci akčních i konverzačních scén si přijdou na své. Kromě toho se ve filmu vyskytuje celkem dost návazností na původní první film X-Men, což zvyšuje příběhovou konzistenci celé ságy a na pár místech i dost pobaví. Do toho navíc hraje výborný Jackmanův soundtrack. Kvalitní podívaná, doporučuji všem...

• 30.4.2011  22:03
    Pretty Woman (1990)

Jedním slovem dokonalé. Tohle je must-have pro každého milovníka filmů bez rozdílu.

• 17.2.2011  20:14

Moc hezký film s napínavým příběhem a hvězdným obsazením. Doporučuji shlédnout. Během celého příběhu mladý DiCaprio osvěžuje podkladový motiv hry na kočku a myš svým klukovským šarmem z Titaniku...

• 13.2.2011  19:49

Dnes už klasika Bruce Willise, vždy si rád na ní vzpomenu o Vánocích... Děj by se dal shrnout do této jednoduché rovnice: uzavřená budova * (Bruce Willis + zločinci) = ???

• 13.2.2011  19:21
    Comeback (TV seriál) (2008)

Výborný seriál! Tak trochu jde po stopách amerických sitcomů, ale zato v českém podání a se vším dobrým i špatným, co k tomu patří... První a druhá série je výborná, třetí už je trošku šroubovaná - čtvrtou teď někdy budou vysílat, uvidíme...

• 13.2.2011  17:40

Dokonalá parodie!!!

• 13.2.2011  17:38

Naprosto dokonalé - už dlouho jsem se takhle nezasmál. Vřele doporučuji všem vidět (během sledování doporučuji hru: kdo napočítá více filmů, které to paroduje)!

• 19.12.2010  23:18

Výborný film - do atmosféry vyšší společnosti, kterou velmi markantně reprezentuje Hopkins, se najednou objeví Brad Pitt, který svým neobvyklým strnulým výstupem do celého příběhu vnáší zajímavý prvek. Tato role je pro Pitta naprosto dokonale šitá na míru. Kdykoliv si na tento film vzpomenu, utkví mi v hlavě Pittova fráze "Daně a smrt" - naprosto dokonalé!

• 19.11.2010  09:23
    M*A*S*H (TV seriál) (1972)

Tohle je už prostě klasika. Příjemný humor a různé kanadské žertíky kontrastují s tvrdou realitou korejské války. Alda se zde překonal.

• 19.11.2010  08:48
    Mr. Bean (TV seriál) (1990)

Tohle už je zavedený pojem. Rowan Atkinson hraje naprosto dokonale!

• 19.11.2010  08:46

Výborně hrané postavy a zajímavé rozuzlení z tohoto díla činí téměř dokonalý film. Musím ještě doplnit, že jsem se musel hodně držet zpět, abych se nezačal nahlas smát. [MFFKV 2010]

• 19.11.2010  08:43

Krásně vykonstruovaný příběh, loupež, postavy i dialogy. U tohoto filmu jsem se dokonale bavil.

• 19.11.2010  08:41
    Dr. House (TV seriál) (2004)

Osobní show dokonalého Hugha Laurieho plná medicínských hádanek, cynického, škodolibého, černého, provokativního a hlavně inteligentního humoru. Na celém seriálu oceňuji lékařskou přesnost, rozmanitost a realismus, se kterým je každý díl natočen.

• 19.11.2010  08:34
    Špion Garbo (2009)

Velmi příjemný dokument, který vyniká hlavně zajímavým, místy až neuvěřitelným příběhem. Od prvních minut diváky usadí a udrží je v křeslech až do titulků. Zásluhu na tom má taky špionážní motiv, který Roch místy proplétá. [MFFKV 2010]