CiTrus007

CiTrus007

Petr Mánek

okres Praha
Nekonvenční ajťák, občasný jazz pianista a ukecaný milovník filmu

homepage
Twitter: petrmanek

• 30.10.2013  11:43

Navzdory nízkým očekáváním jsem se celkem dobře bavil. Film je sice plný debilních vtípků, americké stupidity, násilného zjednodušování a hollywoodské komerce. Na druhou stranu je na něm ale také vidět, že se při natáčení bavili i sami tvůrci. Proto je mnohem zajímavější sledovat různá camea a narážky na jiné filmy, než se zajímat o samotný příběh, postrádající jakoukoli originalitu, koncepci i téma. 5/10

• 19.9.2013  10:46
    Riddick (2013)

Po mistrovské jedničce a bláznivé dvojce působí třetí Riddick jako návrat ke kořenům. Jezdí na kvalitní Diesel přepumpovaný béčkovým testosteronem s CGI zviřátky. Tím ale všechny mé pochvaly končí. Scénáristicky je to jemně navlhčená Černočerná tma (opět) říznutá Vetřelcem a několika dalšími filmy. Twohymu vyčítám především ůvodní voice-overovou půlhodinku a totálně zprasený konec. Kamera je jemně nezáživná a CGI působí místy levně a uměle. Třetí díl zkrátka nastavuje správný směr, potrvá ale ještě jeden, dva filmy, než se dostaneme zpátky na úroveň jedničky. 6/10

• 1.9.2013  15:24
    Solaris (2002)

Meditativní vědeckofantastický snímek, který donutí k zamyšlení. Zápletka je velmi dramatická, téměř psychologická. Technicky je ale velmi prostá, a tak potravu pro diváka tvoří spíše její ozvěny. Velmi solidní výkon podal George Clooney, dobře k němu zapadla i Natascha McElhone. Vizuální stránka mne zaujala, nepovažoval bych jí však za zvláště výjimečnou. 6/10

• 24.8.2013  01:06
    Podfukáři (2013)

Podfukáři jsou moderní adrenalinovou honičkou jako vystřiženou z Iluzionisty či Brownových knih. Mysteriózní flashbacky, postupné slepování jednotlivých kusů skládačky a nečekané rozuzlení na závěr. Akorát že ne tak úplně. Po bezchybném antré totiž začne filmu docházet dech. Mark "Langdon" Rufalllo (pořád duchem nepřítomen) je stále všude pozdě, a to i přes veškeré akční spěchání diváka časem omrzí. Aby situaci zachránil, přispěchal pan Leterrier s krátkým románkem, který ovšem krachuje na tom, že Mélanie Laurent nedovede pořádně ztvárnit emoci. A tak, ač se Morgan Freeman s Michaelem Cainem snaží seč můžou (a že se snaží), herecky už film nevzkřísí. Soustřeďme se tedy spíše na zápletku. Ta začíná dosti originálně, její rozuzlení je ale klasickým exemplářem scénáristické bezradnosti – zoufalého pokusu o uzavření příběhové linie, jež se vymkla kontrole. Zbývá tedy už jen technické zpracování, proti kterému nemám vůbec nic. Zvláště pak kamera se povedla výtečně. To je ale bohužel asi tak všechno. Musím přiznat, že jsem byl trochu zklamán a možná i podfouknut. Pokud by si tým scénáristů ukousnul trochu menší sousto, mohlo to dopadnout mnohem lépe. 6/10

• 6.8.2013  00:36

Starověký sci-fi epos dost neobratně našroubovaný na Černočernou tmu, která byla úplně o něčem jiném. Snímek se může pyšnit novou, dosti šílenou mytologií, velkolepými scénami, bohatšími efekty, Judi Dench a úplně odlišným klimatem, které ani špetkou nepřipomíná ten noční horor skupinky ztroskotanců s tajemným Riddickem. Z něj je teď bájný bojovník-polobůh, který jako jediný stojí v cestě všemu zlu. Kde já jen podobnou zápletku slyšel? Twohy bohužel z nadprůměrné jedničky odstranil vše zajímavé a prázdné místo zaplnil extrémně klišovitou a absolutně vysušenou PG-13 zápletkou na úrovni Beowulfa. Zůstal už jen ten Riddick, se kterým celá série stojí a padá. V tomto ohledu ale Diesel funguje překvapivě dobře a většinu filmu drží nad vodou svými hláškami a bojovými scénami. Bez něj by to byla o hvězdičku horší zábava. 5/10

• 19.7.2013  00:33

Lepší a smysluplnější než jednička, technicky dokonalejší a pro diváka mnohem sledovatelnější. Bohužel je to ale stále ta samá hovadina jako dřív. Formát zůstal také podobný: sem tam nějaké ty nerealistické hi-tech hračičky, horský zasněžený spektakl, pořádná porce výbuchů a přestřelek, ninja souboje s mečem i bez a na závěr samozřejmě veledůležitý nukleární zápas o budoucnost svobodného světa. Tím ale všechny podobnosti končí. Nová herecká sestava totiž výrazně pozměnila styl filmu – už totiž nepůsobí tak kýčovitě a komixově jako přechozí díl. Většina původního castu je pryč, a tak více prostoru dostává původně upozaděné trio "Rock"-Cotrona-Palicki, které navíc podpoří – jaké to příjemné překvapení – důchodce Willis. Díky němu se atmosféra odlehčí, snímek nabere spád a hlavně chybějící bad-ass. Když člověk nepřemýšlí, může se klidně dívat. Pro inteligentní diváky bez vypínače mozku je to však ztráta času – poznáte je podle dvou hvězdiček. 6/10

• 10.7.2013  00:02

Okoukaná americká vlastenecká pýcha s dlouhými shoty na národní chlouby, srdceryvnou hudbou k rozpárané vlajce a patetickým klišé "we will rebuild" na závěr. Pominu-li však hlavní dějovou linii, je z toho celkem obstojná a adrenalinem nabitá akce, ve které si Butler úspěšně hraje na Johna McClana. Eckhart je prezident na houby a Yune působí drsně, ačkoliv má lepší pokerface než Kristen Stewart. Jedinou hereckou protiváhou jim je pouze Morgan Freeman, který nikdy nezklame. Scénář je totálním rip-offem většiny Smrtonosných pastí, je jen obohacen o prezidentskou tematiku, opepřen dnes již klasickou nukleární zápletkou a aktualizován do 21. století skrze novodobou korejskou krizi. Film je technicky řešen kvalitně, zvláště se mi moc líbila noční stínová a denní barevně vyvážená kamera. Patriotický soundtrack bych ale přitlumil. Výsledkem je slušná a nenáročná zábava, od které nic než akci raději nečekejte. Amerikanofobům a umělcům nedoporučuji. Yippie-kai-yay! 6/10

• 6.7.2013  22:34
    V rozpuku (2013)

Očekávání a zklamání - toť krátká charakteristika tohoto filmu. Režisérské duo rozvinulo striktně dokumentaristický scénář bez náležité propracovanosti a utnulo jej tak neobratně, že si divák z filmu neodnese jakýkoliv pocit rozuzlení. Dynamika zde téměř neexistuje a film vede příběhově odnikud nikam. Přesto je ale herecky a technicky dobře zvládnut a podává autentické svědectví o gruzijských poměrech. Za tento hořkosladký koktejl dávám 5/10 [KVIFF 2013]

• 6.7.2013  00:14
    Gloria (2013)

Lelio vypráví o stárnoucí Glorii velmi fragmentovaně. Jednotlivé epizodky z jejího života se ovšem skládají do velmi pestré a příjemně hořkosladké mozaiky, kterou byl navíc proložen malý lovestory. Možná by snad jen šly některé scény a záběry vynechat, protože i se slabými 111 minutami tento snímek působí až příliš dlouze. Silné 3* 6/10 [KVIFF 2013]

• 6.7.2013  00:08
    1009 (2013)

Tento krátký film mě minul naprosto vším. Jsem zmaten. 4/10 [KVIFF 2013]

• 6.7.2013  00:05

Tahanice odnikud nikam s výraznou hereckou mělkostí. Prolog naladí diváka na romantický road movie, rozuzlení bohužel přílš nepotěší. 5/10 [KVIFF 2013]

• 6.7.2013  00:02

Originální začátek a konec. To mezi tím je ale velmi nezáživné (nejen herecky) a donutilo mě odebrat hvězdičku. 5/10 [KVIFF 2013]

• 4.7.2013  16:25

Další intimní zpověď bláznivé hysterky, která kdysi něco znamenala. Hodně procítěné, psychologicky silné a nevyrovnané. Umělecky ale ucházející. 6/10 [KVIFF 2013]

• 12.6.2013  23:46

Zdá se mi, že jsem právě dokoukal stominutovou reklamu na syna Willa Smithe. Ač je právě Will hlavní devízou celého snímku, objevuje se před kamerou jen sporadicky a dobrých 80% přenechal mladému Jadenovi. Ten však ve svých patnácti ještě celovečerní film sám neutáhne, a tak divákovo oko hledá něco, čeho se chytnout. Zaujmou vás krásné postapokalyptické krajinky plné trochu laciných CGI zviřátek, sci-fi vychytávky z budoucnosti, které ovšem tentokrát dopadly trochu budgetově, a flashbacky do minulosti, která nápadně připomíná Hvězdnou pěchotu s Willem Smithem v hlavní roli. Barvy i kamera jsou na ucházející úrovni, film drží dobře pohromadě a má spád. Problém je však jinde. Willovi moc nejde role zraněného chladnokrevného taťky/vojáka v ústranní a mladý Jaden zase umí být jen naštvaný nebo soustředěný, ale nic mezi. Celá dynamika jejich vzájemného vztahu, na které má vše stát, je navíc emocionálně na bodu mrazu a o kvalitě dialogů se raději nebudu ani zmiňovat. Kdyby se také podařilo vystřihnout nekonečné proluky mezi replikami a pár naprosto zbytečných scén, které Shyamalan zřejmě vyhrabal v archívech National Geographic, mohl jsem jít domů mnohem spokojenější a o dobrou čtvrthodinku dříve. Před koncem mě však Shyamalan mile překvapil, když se mu podařilo (možná neúmyslně) vystřelit si ze sebe sama a některé ze zmíněných prohřešků využít pro pobavení obecenstva. Snad možná i proto závěr snímku, ve kterém Will předává pomyslné žezlo svému synkovi, působí mnohem méně pateticky a trochu více ironicky a komicky. Za hezkou přírodu, občasného Willa Smithe a cynický vtípek na závěr dávám 5/10.

• 22.5.2013  22:04

Opět vtipné, opět ujeté a opět celkem i zábavné. Je jisté, že tento film rozhodně netrpí dnes tolik častým syndromem sequelu - nepůsobí vůbec vyčáchle a není dle mého soudu o nic horší než jednička. Trpí ale také úplně stejnými problémy, nebudu se zde však opakovat (viz můj komentář k jedničce). Dobrá oddechovka pro chvíle nudy a prázdnoty v mozkovně. Pobaví, spolehlivě rozveselí a většinu diváků příliš neurazí. 5/10

• 22.5.2013  16:35

Věděl jsem do čeho jdu a nic moc mě tedy nepřekvapilo. Austin Powers je vskutku bláznivá špiónská parodie, která zachází s Jamesem Bondem velmi podobným způsobem jako Spaceballs s Hvězdnými válkami. A právě na komické stránce toto dílko nejvíce získává i nejvíce ztrácí. Vtípky sice většinou pobaví, odpustil bych si ale místy trochu toho nechutnějšího humoru, který taky někdy působí dost trapně. Scénář, ač je záměrně překombinovaný, vypadá vcelku solidně a herci fungují na výbornou, zejména pak ústřední dvojka Myers-Hurley. Podtrženo, sečteno, Austin Powers vytěžuje svůj potenciál a spolehlivě rozesměje, nic víc od něj ale neočekávejte. 5/10

• 21.5.2013  21:42

Mnohem lepší než jednička co do kamery i scénáře, stále však takové přeplácané béčko prošpikované špionskými klišé od začátku do konce. A to se vůbec nezmiňuji o předvídatelnosti zápletky a sérii naprosto nemožných triků, při kterých by se Ice Cube v reálu zabil dřív, než by řekl "xXx". Nemůžu si také odpustit, že mi určitá část připomíná stylem i "street race" pozadím filmy F&F, zejména pak první dva díly. V každém případě všechny atributy u tohoto filmu fungují. Ne příliš dobře, ale alespoň fungují (narozdíl od předchozího dílu). Takže stačí otevřít oči, vypnout mozek a užít si hodinu a půl béčkové akce. 5/10

• 19.5.2013  22:09

Hezký nápad, originální zápletka, trocha vtipu a sem a tam nějaká ta akce. Jen je to na můj vkus příliš zdlouhavé. Rozhodně to ale nedopadlo jako rip-off Twilightu, čehož jsem se na začátku obával a za což si Levine získal mojí sympatii. S tím tempem je to ale problém. Film začíná celkem vtipně a svižně, podobně jako Zombieland nebo Shaun of the Dead. Postupem času jsem ale začal získávat pocit, že ačkoliv příběh postupuje, všechno se víc a víc zpomaluje. A na konci jsem už byl tak trochu unuděným zombíkem i já sám. Je to škoda, scénář i herci fungují dobře a málem mě přesvědčili o čtyřech hvězdičkách, kvůli té dynamice ale dávám jen tři. 6/10

• 16.5.2013  13:53

Začínám cítit odér vytěžené značky a nerad bych viděl, aby série Die Hard skončila jako stejně rozplizle a překombinovaně jako třeba Piráti z Karibiku. Bohužel přesně tam díky tomuto dílu míří. Nevím, co celý film podkopává víc - přestárlý taťka Willis, nevzhledný synáček Courtney, který neumí hrát, nebo třeba naprosto neschopný a nevýrazný záporák Koch, kterému není na konci dopřána ani pořádná bitka. Film postrádá jakoukoliv dějovou kohezi, gradaci a akční vyváženost a buď s postavami hází z bitky do bitky nebo se pokouší o povrchní emoce, které působí vysoce trapně a nepřirozeně. A kamera, té mám také co vytknout - obraz zde totiž funguje jen na dvě nastavení: boj černochů v tunelu nebo oslňující záře. Kromě toho se mi příčily bezzvučné několikasekundové rozmazané záběry při výbuchu čehokoliv - to je čistý kýč a akční klišé. Sečteno, podtrženo: tento film je bezesporu nejhorší Smrtonosnou pastí dosud a podle mě s původní trilogií už nemá vůbec nic společného. Herci i scénář jsou ploší jak prkno a samotný film také není udělán příliš dobře. Za celý tento nepovedený vtip dávám 5/10 a budu se modlit, aby další Smrtonosná past byla lepší nebo raději nebyla.

• 12.5.2013  20:57

Kdybych to nedokoukal až do poslední scény, kde se (spoiler alert) mihne Vin Diesel, byl bych proti, aby se celá tahle splácanina jmenovala Fast & Furious. Black není Walker a Japonsko není USA. Jediné, co tento film pojí se zbytkem série, jsou (ne zas tak) rychlá auta. Po nadějném sequelu celkem zklamání... 4/10

• 3.5.2013  22:38

Rodriguez vsadil na klasické pojetí a vrací se zpět k pitomostem a parodii. Někdy do ale přepískne, a tak nedokáže zabránit efektu vytěžené ságy, s jejíž kvalitou to jde postupně do kopru.

• 3.5.2013  22:36

Podobné jedničce. Nese se ve stejném duchu, jen se snaží být trochu vážnější, což jde očividně proti celému jemně dementnímu příběhu. Stále se ale divák příjemně pobaví... 5/10

• 3.5.2013  22:34

Oddychová akční rodinná blbost na nedělní odpoledne. Nehledejte v tom nic vážného, ani nic polovtipného. Zde Rodriguez dotáhnul srandu a všemožné pitominky do extrémů a vysloveně paroduje. Nedá se ale říci, že špatně. 5/10 za hodinu a půl ucházející zábavy.

• 27.4.2013  21:33
    Thor (2011)

Kromě Natalie a krásného CGI Asgardu, na kterém si designéři vyhráli víc než je zdrávo, tu není moc k vidění. Komiksová předloha totiž nebyla do filmu přetavena příliš šťastně, a tak vše působí hodně ploše a neosobně. Překvapivě ani herecké výkony hlavní dvojky nedosahují úrovně, která by jim příslušela. A fantastický příběh, jakkoliv může být originální, vyznívá spíše úsměvně. Tento film měl potenciál i prostředky, bohužel ale má očekávání nenaplnil. Přesto se ale na něj dá dívat, místy je to doopravdy pastva pro oči... Za úžasný vizuál a částečný fail dávám 6/10.

• 23.4.2013  11:04
    G. I. Joe (2009)

Co naplat, je to prostě ptákovina, možná bych měl doplnit: americká blockbusterová ptákovina. Na druhou stranu se na to zase dá souvisle dívat... Stačí vypnout mozek, fandit hrdinům, nenávidět padouchy, nevyhledávat věcné souvislosti a těch 113 minut uteče jako voda. Dalšího hodnocení nejsem schopen. 3/10

• 23.4.2013  10:34
    Konečná (2013)

Extrémně kýčovité, předvídatelné a prošpikované filmovými klišé od začátku do konce, přesto si nalézá svou cestu k divákům. Schwarzenegger samozřejmě hraje prim; sice zestárl, přesto sype hlášky z rukávu a střílí jak zamlada. Zahrát normální postavu ale stále moc nedovede, i když se o to hodně snaží. Na to jsou tu ostatní herci, jejichž úkolem je zasadit vykořeněného guvernéra Kalifornie do děje a udržet ho tam za každou cenu. Je jim ale na můj vkus přenecháno až příliš mnoho času. Scénář je napsán béčkově dle očekávání, někdy je trochu plochý, někdy vyloudí úsměv a v několika situacích máte nutkání říct si WTF?! (třeba v té finální bitce, která vypadá spíš jako mačkárna v domově důchodců) Vizuál neurazí, taky toho u hranic s Mexikem není moc k vidění, film je ale o dost krvavější než dřívější Schwarzeneggerovky. Řada scén se vyplácá hned v upoutávkách, zklamáni ale z kina neodejdete... Za ucházející akci, pár vtipných momentů a nostalgické narážky na vše možné dávám 5/10 a 3*.

• 15.3.2013  22:44

3 hvězdičky za nápad a úžasné CGI. Jinak se obávám, že to je dvouhvězdičková zábava. Samotný příběh je klasický lovestory nesmělého mladíka s Kirsten Dunst, který je ale tak natahovaný, vytěžovaný a překrucovaný, že to snad už uměleji ani nejde. Bohužel to celkem efektivně zkazí veškerou námahu designerů, filmařů a herců, která je opravdu znát. A ještě abych nezapomněl, přidávám drobné mínus za zuby Timothy Spalla.

• 4.7.2012  23:51
    Alpy (2011)

Nic komerčního, tohle je pravá filmařská ujetina. Celkem mě překvapilo, že tohoto počinu jsou schopni zrovna Řekové. Nicméně, musím předestřít, že tento film skýtá pro diváky i mnoho dalších překvapení. Kdo je tedy vyhledává a rád se nechává vykolejit, je zde na správném místě. Já se přiznám, že jako konzervativnější člověk jsem byl poněkud zaskočen. Tři hvězdičky za originální nápad (za zbytek dvě). [KVIFF 2012]

• 2.7.2012  22:55
    V mlze (2012)

Tady něco visí ve vzduchu, a není to smrt ani utrpení. Na tomto snímku mi nevoní především ruský k smrti nudící styl střihu a vyprávění. Scény, kde na sebe protagonisté mlčky zírají, jsou střídány pouze okamžiky, kdy s někým bojují. Nevím, ale doufám, že ruský film má na víc než na napůl polykané dialogy a ohlušující přestřelky... [KVIFF 2012]

• 2.7.2012  22:43
    Práskač (1962)