CiTrus007

CiTrus007

Petr Mánek

okres Praha
Nekonvenční ajťák, občasný jazz pianista a ukecaný milovník filmu

homepage
Twitter: petrmanek

• 6.6.2013  00:02

Pro mě jeden velký debakl. Refn se zřejmě pokusil o další experiment a tentokrát se mu to šeredně vrátilo. Celému filmu dominuje extrémně unuděná a opilá atmosféra. Postavy na sebe neustále vrhají mlčenlivé pohledy, které trvají věčnost. Když už někdo naváže dialog, nestojí to za nic, a že by se samotní herci přetrhli, to také nemohu říct. Ikonický karaoke vrah Pansringarm udržuje pokerface, místy se tváří skoro jako Kim-Čong-Il, kdežto Gosling zase obměňuje tisíc a jeden pohled do kamery. Zatímco herecké výkony jsou poněkud unylé, dynamika snímku je velmi kontrastní. Refn chvílemi diváka kolébá a nudí až k usnutí, chvílemi mu zase trhá bubínky řvem lidí, kterým jsou vypichovány oči, řezány uši a všemožné končetiny. Celým snímkem se také nese velmi naturalistické pojetí násilí, a tak jsme já i sousedi se slabšími žaludky u některých scén instinktivně přivírali oči - nechť je to varování pro slabší nátury. Scénář je velmi surrealistický, dalo by se říci až avantgardní; přesto je však velmi prázdný a vyústění celé zápletky je nedotaženo velmi neuspokojivým způsobem. Po všech těch výtkách ale musím na tomto filmu jednu věc vychválit, a to audiovizuál. Na zpočátku zvláštně potmavlé obrazy nočního života asijské metropole si rychle zvyknete a opojně saturované barvy prostupující každý záběr se v některých chvílích úžasně snoubí s dekadentně laděným soundtrackem. Dvojice Smith-Martinez se asi doopravdy vyřádila. Bohužel to ale filmu pomáhá jen okrajově. Podle trailerů jsem očekával trochu něco jiného a ještě jednou musím podotknout, že jsem byl dosti zklamán. Byl jsem ale zklamán hodně originálním způsobem. Za Goslinga, občasný vtípek a uhrančivou kameru dávám 3/10.

• 3.6.2013  23:30

Abrams zdánlivě pokračuje v duchu předchozího dílu, zkušený divák ale pozná, že trochu vyčáchleji a dospěleji. Nový díl postrádá mladickou dynamiku, dějovou nadupanost a vtip "jedničky". Místo nich se ale zaměřuje na nové, ještě lepší sci-fi vychytávky, úchvatnější záběry, kvalitu příběhové linie i hlavních postav; nechybí ani Mindelovy oblíbené lens-flares v každém druhém záběru. Novinkou je celkem velké množství odkazů a propojení s předchozím filmem (hlášky, recyklované záběry) a dalšími Star Trek filmy obecně. Ve scénáři mě (po jednodušším předchůdci) překvapilo více dějových zvratů a pomalejší složení všech kusů skládačky dohromady. K hereckým výkonům snad nemám výhrad, Pine-Quinto fungují opět dobře, větší prostor dostala Zoe Saldana a malé cameo Leonarda Nimoye nikdy nezklame. Ačkoli o jeho hereckých schopnostech nepochybuji, Cumberbatch v tomto snímku působí bez výrazu a trochu jako terminátor. Přesto se role záporáka zhostil dobře a svojí chladností a vypočítavostí konkuruje i samotnému Spockovi. Vyvrcholení a rozuzlení je ikonické a zčásti uspokojivé, přestože je jemně předvídatelné. Navíc, většina dobrých scén byla bohužel předem vyplácána na upoutávkách. Podtrženo, sečteno: "Dvojce" sice chybí drive "jedničky", nemusí vás to ale vůbec mrzet, protože vám to Abrams vynahradí jinak. 8/10

• 3.6.2013  00:27
    Apollo 13 (1995)

Naprosto bezkonkurenční snímek, kterému nemám co vytknout. Nechybí špičková herecká sestava, realistické efekty, dobrá kamera ani příjemná hudba od Jamese Hornera. Zápletka je správně uchopena a vyvážena co do autenticity i zábavnosti. Toto se zkrátka povedlo. 10/10

• 3.6.2013  00:19
    Sunshine (2007)

Tento film má dvě tváře - první je malorozpočtové sci-fi pozlátko s úžasnými CGI, zvukovými efekty od NASA a vědeckou přesností, druhou je hodně ujetý vesmírný horor ve stylu Vetřelce. Film se postupně přelévá z jednoho do druhého a mezitím se stupňuje šílenství a vrcholí zápletka. Boyle vsadil ve zpracování na originalitu a zvolil méně obvyklé klišé. Zvláštní záběry, méně známí herci, výpravný scénář hraničící s dokumentárním pojetím - to vše na diváka zapůsobí velmi alternativně, ale i realisticky. Zasazeno do klasického příběhu o záchraně planety, nepůsobí vůbec ohraně. Byl jsem tedy zpočátku dosti příjemně překvapen. Bohužel však právě tyto charakteristické rysy Sunshine v kritických oblastech zrazují a podlamují. Interiérové konverzačky mohou býti realistické, jsou ale také neskutečně nudné. Základ pro celou zápletku je pochybný a zvyšující se koncentrace šílenství ve vzduchu také neslouží žádnému zjevnému účelu. Je to škoda, tento snímek mohl dopadnout o dost lépe. Přesto i ve své současné podobě není vůbec špatný. 7/10

• 30.5.2013  21:56

Vyvedená vzpomínka na poválečné L.A. v mafioso stylu s akční zápletkou, jež svým zpracováním hraničí téměř s guilty pleasure. Brolin i zde po svém retro-badass antré z MiB 3 potvrzuje, že se jeho výraz hodí do jiné doby, Sean Penn je dokonale slizký hajzl a svůdné rty Emmy Stone přebíjí už jen Goslingův světácky zamilovaný obličej. Film je krapet plochý, dialogy nejsou nic moc a každou chvíli se naskytne nějaká ta rvačka nebo přestřelka. Kamera i střih jsou ale dostatečně kvalitní, a tak když už si neužijete ono americké retro, můžete alespoň vypnout mozek, sledovat všechny ty souboje a fandit bandě drsňáků, co vzali spravedlnost do vlastních rukou. Dobrá zábava, nečekejte ale nic hlubšího... 7/10

• 30.5.2013  10:39
    Goldfinger (1964)

K tomuto filmu už bylo tolik řečeno, že není příliš co dodat. Příběhová linie mě příjemně překvapila svojí spletitostí, Connery šarmantně svádí jednu ženu za druhou, Fröbe je správný zloduch, film je prošpikován akcí a na konci nechybí ani pořádný souboj dobra se zlem. Tento snímek je zkrátka prototypem bondovky jako žánru. 8/10

• 28.5.2013  22:40

Luhrmannův velmi silný a emotivní snímek úžasně vystihuje zlatou atmosféru smetánky prohibičního New Yorku. Diváka během prvních 20 minut přeplní tolika dojmy, že se potom už ani nestíhá soustředit na propracované maličkosti, když jej nemilosrdně vláčí od večírku k večírku. Vše ustupuje do pozadí až s příchodem DiCapria, který velmi rychle ovládne vypravěčův i divákův život. Zápletka se začne postupně odvíjet a divák začne v lyrizované atmosféře rozpoznávat, kdo je klaďas a kdo záporák. Finále je samozřejmě téměř patetizované, ačkoliv bych jej (neznaje knihu) vytušil již dlouho předem. Musím říci, že tento film mě opravdu zasáhl. Co jsem očekával, jsem doopravdy dostal. Vše je úžasně uzpůsobeno tak, aby jednotlivé komponenty zapadaly do sebe. A když odhlédnu od uhrančivého vizuálu (poklona Dugganovi), zbývá ještě opojný soundtrack a úžasný herecký výkon ústřední čtyřky (DiCaprio-Mulligan-Maguire-Edgerton). Film je opravdu oslavou kvality řemesla, a nezklamal mě ani scénář. Přestože má film knižní předlohu, netrpí žádným z obvyklých symptomů - jedině snad občasnými voice-overy vypravěče Maguira, které však nepůsobí nikterak vloženě. Jinak je opravdu vše tak dokonale vyřešeno, že jsem doslova valil oči. Tomuto snímku se zkrátka podařilo dostat se mi pod kůži. Velmi povedené. 9/10

• 26.5.2013  20:15
    Já, legenda (2007)

Hezky natočené dílko, které smyslně a realisticky popisuje slasti i strasti post-apokalyptického života v NYC. Po delší době vidíme konečně pořádný herecký výkon ze strany Willa Smithe, který se své one-man-show role zhostil opravdu dobře. Film rozhodně není kvůli jediné hlavní postavě příliš prázdný a v příhodných chvílích až lyricky naplňuje diváka atmosférou přírody rozmáhající se v srdci velkoměsta. Vše se ale mění v noci, kdy jakoby Lawrence přepnul do hororového režimu se snahou diváka vyděsit za každou cenu. V tom mu pomáhá právě ta lyrická denní idylka, na kterou si až příliš rychle zvyknete. Upozorňuji, že tak rychlý přechod z plochého klidna do extrémně dechberoucí hrůzy může u slabších spoluobčanů způsobit zdravotní komplikace. Na filmu oceňuji opravdovost a uvěřitelnost. Na druhou stranu by se mi líbil trochu větší spád příběhu - to je ale bohužel daň všech filmů s knižní předlohou. 7/10

• 26.5.2013  18:09

Dokonalý začátek - cameo s Cruisem, DeVitem, Spielbergem a Britney Spears mě opravdu příjemně překvapilo. Zbytek filmu bohužel nic moc - nechutnost a trapnost z většiny převažuje nad alespoň částečně vtipnými hláškami. Dá se na to dívat jenom kvůli Beyoncé nebo Cainovi. Začínám cítit vytěženou značku. 3/10

• 26.5.2013  14:51

Pětka nastavila laťku velmi vysoko a přestože i zde Lin namíchal velmi obstojný koktejl všeho, co jste na F&F filmech mohli mít rádi, překonat předchozí díl se mu nepodařilo. Přesto se ale dostal skoro na stejnou úroveň a za to si získává můj obdiv. Větší rozpočet je znát a projevuje se zejména v hezčích exteriérech, nabušenějších autech, lepších efektech a mnohem větším arzenálu věcí ke zničení, který nově zahrnuje například tank, formuli nebo letadlo. Ty jsou ale mnohdy zakomponovány do děje tak neohrabaně a nerealisticky, až divák získává pocit, že tam jsou naprosto bezdůvodně jen kvůli okázalosti. Filmem je opět protkán motiv boje hodných zločinců proti zlým zločincům. Tentokrát ale náš tým stojí před opravdovou výzvou, neboť Evans je úžasný záporák, jehož nemilosrdnost a chladnou preciznost přebíjí už jen to, že mu sekunduje good-girl-gone-bad Michelle Rodriguez. Děj bohužel nestartuje na plný plyn, ale rozjíždí se na můj vkus až příliš pozvolna (zatracená konverzačka o rodině). I tak se ale Linovi podařilo udržet dynamiku na uzdě a ukočírovat všechno až do zdárného konce, který je opravdu zběsilý. Prvky z předchozího dílu jako například fragmentování do epizod, nostalgický návrat ke street-race, lovestory Gisele a Hana jen zmíním a raději zhodnotím film jako celek: Šestka není ani lepší ani horší než pětka, je zkrátka jiná. Tak jako předchozímu dílu dominoval jeden velký úkol, zde je hlavním tématem rodina. Kromě výše zmíněných chybiček je tento film velmi povedeným pokračováním série, které nepostrádá vtip ani "koule" a spolehlivě vás uvrhne do velkolepé dvouhodinové akční honičky. A Statham na konci? Sedmička bude zajímavá... 9/10

• 22.5.2013  22:04

Opět vtipné, opět ujeté a opět celkem i zábavné. Je jisté, že tento film rozhodně netrpí dnes tolik častým syndromem sequelu - nepůsobí vůbec vyčáchle a není dle mého soudu o nic horší než jednička. Trpí ale také úplně stejnými problémy, nebudu se zde však opakovat (viz můj komentář k jedničce). Dobrá oddechovka pro chvíle nudy a prázdnoty v mozkovně. Pobaví, spolehlivě rozveselí a většinu diváků příliš neurazí. 5/10

• 22.5.2013  16:35

Věděl jsem do čeho jdu a nic moc mě tedy nepřekvapilo. Austin Powers je vskutku bláznivá špiónská parodie, která zachází s Jamesem Bondem velmi podobným způsobem jako Spaceballs s Hvězdnými válkami. A právě na komické stránce toto dílko nejvíce získává i nejvíce ztrácí. Vtípky sice většinou pobaví, odpustil bych si ale místy trochu toho nechutnějšího humoru, který taky někdy působí dost trapně. Scénář, ač je záměrně překombinovaný, vypadá vcelku solidně a herci fungují na výbornou, zejména pak ústřední dvojka Myers-Hurley. Podtrženo, sečteno, Austin Powers vytěžuje svůj potenciál a spolehlivě rozesměje, nic víc od něj ale neočekávejte. 5/10

• 21.5.2013  21:42

Mnohem lepší než jednička co do kamery i scénáře, stále však takové přeplácané béčko prošpikované špionskými klišé od začátku do konce. A to se vůbec nezmiňuji o předvídatelnosti zápletky a sérii naprosto nemožných triků, při kterých by se Ice Cube v reálu zabil dřív, než by řekl "xXx". Nemůžu si také odpustit, že mi určitá část připomíná stylem i "street race" pozadím filmy F&F, zejména pak první dva díly. V každém případě všechny atributy u tohoto filmu fungují. Ne příliš dobře, ale alespoň fungují (narozdíl od předchozího dílu). Takže stačí otevřít oči, vypnout mozek a užít si hodinu a půl béčkové akce. 5/10

• 20.5.2013  22:41
    xXx (2002)

Byl jsem připraven na leccos, ale tedy na tohle zřejmě ne. Většina filmu vypadá takto: Vin Diesel se oblečený jako idiot prohání sem a tam po Praze v amerických autech a čas od času i někoho zastřelí. Interiéry vypadají buď superluxusně, jako kýčovitá goticko-středověká montáž nebo jako naplesnivělé opuštěné místnosti, ze kterých právě vyhnali bezdomovce. Jak jsem zmínil, většina filmu je točená v ČR, dokonce i v Praze, které ale asi moc dobrou reklamu nedělá, neboť jí vykresluje spíše jako Kyjev nebo Moskvu. Semler by se taky mohl naučit používat filtry, záběry vypadají barevně huř, než kdybych je točil já mobilem. A herci? Žádná sláva - Diesel hraje drsňáka jako z F&F a Jackson mu čas od času zahraje do noty, tím to ale končí. O herecké prkennosti Dannyho Treja pomlčím a rovnou se přesunu k nejhoršímu, a to výkonu českých herců, kteří v tomto snímku působí tak nepřirozeně, jak to jen jde. Proč to vždycky, když Američan přijedou do Prahy točit filmy o špionech, musí dopadnout takhle špatně? 2/10

• 19.5.2013  22:09

Hezký nápad, originální zápletka, trocha vtipu a sem a tam nějaká ta akce. Jen je to na můj vkus příliš zdlouhavé. Rozhodně to ale nedopadlo jako rip-off Twilightu, čehož jsem se na začátku obával a za což si Levine získal mojí sympatii. S tím tempem je to ale problém. Film začíná celkem vtipně a svižně, podobně jako Zombieland nebo Shaun of the Dead. Postupem času jsem ale začal získávat pocit, že ačkoliv příběh postupuje, všechno se víc a víc zpomaluje. A na konci jsem už byl tak trochu unuděným zombíkem i já sám. Je to škoda, scénář i herci fungují dobře a málem mě přesvědčili o čtyřech hvězdičkách, kvůli té dynamice ale dávám jen tři. 6/10

• 18.5.2013  22:38

Pohádková dvojka mě příjemně překvapila. Wirkola si tentokrát dal záležet a vytvořil solidní středověkou řežbu, která diváka chytne a nepustí do poslední vteřiny. Dva profi zabijáci, stádo hnusných čarodějnic a různé moderní hračky jako vystřižené z Van Helsinga (2004) - to jsou hlavní devízy tohoto filmu. Renner se do své role diabetického zabijáka dokonale vžil a jeho výkon je bez chybičky, objevem tohoto filmu je pro mě ovšem Gemma Arterton, která nejenže dobře vypadá, ale umí taky solidně hrát a drsňácké hlášky sype jak z rukávu. Sluší se také doplnit, že se Wirkola zřejmě inspiroval u Tarantina v pojetí krve, a tak červená cáká ve většině scén na všechny strany. Pokud vám tedy nevadí drobné znásilnění původního Grimmovského námětu a máte rádi dobře natočená akční jatka, tohle je film, který letos nesmíte vynechat! Guilty pleasure roku. 8/10

• 16.5.2013  13:53

Začínám cítit odér vytěžené značky a nerad bych viděl, aby série Die Hard skončila jako stejně rozplizle a překombinovaně jako třeba Piráti z Karibiku. Bohužel přesně tam díky tomuto dílu míří. Nevím, co celý film podkopává víc - přestárlý taťka Willis, nevzhledný synáček Courtney, který neumí hrát, nebo třeba naprosto neschopný a nevýrazný záporák Koch, kterému není na konci dopřána ani pořádná bitka. Film postrádá jakoukoliv dějovou kohezi, gradaci a akční vyváženost a buď s postavami hází z bitky do bitky nebo se pokouší o povrchní emoce, které působí vysoce trapně a nepřirozeně. A kamera, té mám také co vytknout - obraz zde totiž funguje jen na dvě nastavení: boj černochů v tunelu nebo oslňující záře. Kromě toho se mi příčily bezzvučné několikasekundové rozmazané záběry při výbuchu čehokoliv - to je čistý kýč a akční klišé. Sečteno, podtrženo: tento film je bezesporu nejhorší Smrtonosnou pastí dosud a podle mě s původní trilogií už nemá vůbec nic společného. Herci i scénář jsou ploší jak prkno a samotný film také není udělán příliš dobře. Za celý tento nepovedený vtip dávám 5/10 a budu se modlit, aby další Smrtonosná past byla lepší nebo raději nebyla.

• 15.5.2013  00:50
    Bez soucitu (2010)

Další akční film s Travoltou si dal kromě různých honiček a bojů do erbu navíc i celkem cynický humor. Nejenže kulky létají ze strany na stranu, Travolta ale střílí hned a klade otázky později - tento zprvu nezodpovědný přístup je nakonec vysvětlen jeho postavou, neboť se z postřílených, zdánlivě normálních lidí, záhy vyklubou různí teroristé a zločinci. A takovými scénkami je tento film přímo nadupaný. Trochu mi to připomíná tím vtipem filmy ze série Taxi. 7/10

• 14.5.2013  23:32

Tak tohle je nejlepší F&F z celé dosavadní série. Začátek připomíná MI:3, prostředek a konec zase Dannyho parťáky. Lina taky konečně napadlo dát dohromady herce z jedničky, dvojky i trojky, což byl rozhodně dobrý tah, a Rock do takhle široce obsazeného filmu dobře zapadnul. Nicméně, abych to trochu srovnal s celou sérií, ubylo street závodů a honiček, přibylo konverzaček, plánování a bitek. Tenhle díl taky dostal Toretta i O'Connera na stejnou úroveň - už to není dvojka špinavý policajt vs. zodpovědný záporák, teď jsou oba nastejno a parťáci. Díky hlavnímu úkolu, který dominuje celému příběhu, to ale divák během filmu vůbec nezaznamená a vše do sebe zapadá na jedničku. Řemeslně je toto dílko taky hodně povedené, rozhodně není příliš patrný kontrast mezi akcí a neakcí, čehož jsem se celkem obával. Kamera je božská. Abych to shrnul, můžete se těšit na opravdu stylový nářez... 9/10

• 13.5.2013  22:42

Po bombové jedničce, ucházející dvojce a naprosto vykořeněné trojce se vracíme zpět do království čtyř hvězdiček. Lin vsadil na původní obsazení a rozhodně neudělal chybu. Divák dostane podle očekávání naservírovanou koňskou dávku akce, honiček a jako dezert ještě trochu akce navrch. Navíc, jak celá série nabývá na rozsahu, začínají se celkem zajímavě vyvíjet postavy. Například Badass Toretto přestává být úplně nezodpovědným kriminálníkem a agent O'Conner si špiní ruce víc a víc - jsem celkem zvědavý, kam to povede dál. Na druhou stranu, i zde mi něco chybí, nejsem si ale přesně jistý co. Film mi provedením trochu připadá plochý. Koho to ale zajímá, když vás pobaví, udrží vaší pozornost a neobsahuje žádné začátečnické přehmaty, že? Abych to uzavřel, čtyřka je povedené guilty pleasure, které brand Fast & Furious oživilo a dalo mi naději, že pětka by mohla být alespoň stejně dobrá... 6/10

• 13.5.2013  15:20

Naprosto úžasný krátký film. Má velmi originální námět, dokonalé provedení a krásně vyostřenou pointu. Nemám, co bych mu vytknul. Guy Thys dokazuje, že i čtvrthodinové video může být klenot. 10/10 [KVIFF 2008]

• 12.5.2013  20:57

Kdybych to nedokoukal až do poslední scény, kde se (spoiler alert) mihne Vin Diesel, byl bych proti, aby se celá tahle splácanina jmenovala Fast & Furious. Black není Walker a Japonsko není USA. Jediné, co tento film pojí se zbytkem série, jsou (ne zas tak) rychlá auta. Po nadějném sequelu celkem zklamání... 4/10

• 12.5.2013  20:52

Mám pocit, že tohle vznikne, když dáte dohromady Policajta z Beverly Hills, Miami a nabušená auta. Ucházející pokračování jedničky, rozhodně podle mě netrpí syndromem druhého dílu. 7/10

• 12.5.2013  20:50

Hezká auta, hezké holky, ucházející zápletka. Téměř všudypřítomný adrenalin akorát místy střídají až příliš statické konverzačky. Není to ale nic, co bych nepřekousnul... 7/10

• 3.5.2013  22:38

Rodriguez vsadil na klasické pojetí a vrací se zpět k pitomostem a parodii. Někdy do ale přepískne, a tak nedokáže zabránit efektu vytěžené ságy, s jejíž kvalitou to jde postupně do kopru.

• 3.5.2013  22:36

Podobné jedničce. Nese se ve stejném duchu, jen se snaží být trochu vážnější, což jde očividně proti celému jemně dementnímu příběhu. Stále se ale divák příjemně pobaví... 5/10

• 3.5.2013  22:34

Oddychová akční rodinná blbost na nedělní odpoledne. Nehledejte v tom nic vážného, ani nic polovtipného. Zde Rodriguez dotáhnul srandu a všemožné pitominky do extrémů a vysloveně paroduje. Nedá se ale říci, že špatně. 5/10 za hodinu a půl ucházející zábavy.

• 3.5.2013  22:29

Nechutné a hloupoučké. Tímto filmem Rodriguez zabil celý brand. Nebýt Jessicy Alby, asi bych to nevydržel. Přesto, velké zklamání. 1/10

• 3.5.2013  22:24

Stylové guilty pleasure. Sice béčkové, ale prošpikované různými srandami a narážkami a celkově řemeslně taky moc hezky udělané. 7/10

• 3.5.2013  22:20
    Kick-Ass (2010)