Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Non Metal Jacket. Přeskočíme-li pro další vývoj příběhu potřebnou expozici virginského prosťáčka, co by od jisté doby neublížil ani japonské mouše, dostane se nám kostry Kubrickova kultu. Příprava rekrutů na peklo války a oddělování slabých článků řetězu buzerací je ozvláštněna konfliktem hrdosti hlavního hrdiny s armádní mašinérií. Dobře se na to dívá, divák si klade nevyhnutelné otázky a jako bonus se seržant V.Vaughn snaží přiblížit vytříbené rétorice seržanta R.L.Ermeyho (pochopitelně marně). Jenže znáte to, jak je to ve skutečnosti - lehko na cvičišti, těžko na bojišti. Příjezdem na Okinawu se Gibson utrhne ze řetězu a začne to tam sázet. Brutální naturalismus vyhřezlých orgánů, který nezná míru ani opodstatnění, triviální působení na strunu sentimentu, patos uliček slávy a religiózní jinotaje. Vzhledem k tématu chápu přítomnost těchto aspektů, příčí se mi však způsob jejich podání.. Adventista sedmého dne, který chytl do ruky zbraň, jen aby z ní vyrobil improvizovaná nosítka. Pacifista v Pacifiku, který pod palbou zachránil desítky životů, píchal morfium Američanům i Japoncům a kdyby šel kolem Bela Lugosi v kostýmu Drákuly, píchne mu ho taky. Záchranářské aktivity desátníka Desmonda Dosse jsou bezesporu úctyhodné, ale proč se jich musel chopit zrovna režisér, který má na zpracování podobných kronik heroismu jen hrstku předností a hromadu nedostatků..?

Exploze (1992)

Až uvidíte Pierce Brosnana utíkat, nechtějte selfie, ale snažte se jej předběhnout.. Tradičně elegantní, teď navíc i depilovaný Ir se zmítá mezi pozicí suverénního blbečka a sebelítostného manžílka, láká zpátky svou choť, protože ona je prostě „jeho žena“ a přitom odhaluje spiknutí, při kterém se oči amerických senátorů změní na oči angoráka a bum! Při jeho povolání je trochu zvláštní, že je více těch, které zabije vlastními trhavinami z vazelíny, hnojiva a acetonu, než těch, které zachrání deaktivací bomby, ale když se jednou kácí teroristický hvozd, létají třísky.. Klasická akční devadesátka, tentokrát s hláškujícím hrdinou, tragikomickým padouchem, sexem ve vaně a koncem, jenž trochu zabrousí i do hororových vod. Při srovnání s podobným Blown Away nutno podotknout, že Jeff Bridges přestřihával drátky Tommy Lee Jonese o něco zábavněji..

Zvířátko (2016)

Naivní Smíšek si myslí, že má v kleci přítele Pipina a on to Sauron v podprsence! Dokud se Mazlíček ještě pohybuje ve stalkingové rovině, má díky úlisnému Monaghanovi, kterému by se vlezl do každé nosní dírky pecen lembasu, i nějaký směr. Sice neoriginální, ale má. Od „odhmotnění“ kamarádky Claire však už není o co stát a Torrens se zamotává do pavučiny pitomostí, samoúčelného gore a tlachání dvou pomatenců. Doporučuji vyčkat na extra scénu po titulcích, kdy se do toho vloží Zdeněk Srstka..

Kam se poděla sedmá rota? (1973)

Ústup v týlu nepřítele, nebo čtyřčlenné kleště? Francouzi se s těmi 6 týdny ponížení vyrovnávají po svém, třeba humorem s občasnou střelbou do vlastních řad. Co na tom, že Němci jsou tu takoví idioti, že kdyby se jim ve Vítězném oblouku zasekl tank, zrušili by tažení a vrátili se do Berlína.. Možná jsem čekal něco víc sofistikovanějšího, ale oproti našemu „Stůj, nebo se netrefím!“ je to pořád neuvěřitelná hlína..

Astronaut (2006)

„Sláb jenom ten, kdo v sebe ztratil víru a malý ten, kdo zná jen malý cíl.“ Vzít si k srdci slova Svatopluka Čecha, nenechat se zastavit překážkami a s pomocí milující rodiny vyplnit své tužby, i kdyby exekutora věšeli, to je zkrátka americký sen. Pamatujte si, že v pohádkách se z něj nikdo neprobouzí. Když raketa poprvé odstartuje horizontálním směrem a peníze dojdou, zase se najde někdo, kdo tu nebezpečnou zábavu zaplatí.. Pokud nebudete brát Polishův snímek příliš vážně a zaměříte se jen na symboliku ohledně důležitosti snů v lidském životě, můžete si z něj i něco vzít. Třeba, že když už se jednou vracím z orbitu do Texasu, snažím se přistát doma na verandě, abych stihl večeři.. Je mi jasné, jakpak by takové soukromé kosmonautské aktivity dopadly u nás. Pokud by raketu za večer neprodali přičinliví kočovníci do sběrného dvora a majitel i za cenu ztráty nervů a peněz provedl rekolaudaci stodoly na odpalovací rampu, stejně by nevzlétl kvůli ochráncům přírody, protože nadměrná hlučnost při startu narušuje u populace ploštic proces pohlavního rozmnožování. Vesmírný program nemá v ČR budoucnost..

Černá kniha (2006)

Protinacistický odboj v Nizozemí na způsob Hurvajze Verhoevena.. Krvavě rozstřílená těla, rozšmelcované hlavy, barvení na blond všude, prsa Carice van Houten v záběru častějc než zdvižené pravice, strohé zamyšlení se nad relativitou morálky v časech válečného běsnění a jedna černá kniha uprostřed červené knihovny. Nejdražší a komerčně nejúspěšnější snímek země tulipánů je sice vizuálně opulentní, ale po emoční stránce působí velmi často uměle a nuceně melodramaticky. Když úchylný vévoda masa a krve chce, umí brak vysvětit mnohem efektněji..

Maigret - Maigret a případ mrtvého muže (2016) (epizoda)

Maigret oproti kladení pasti projevil několik náznaků emocí (smích, hněv) a dokonce se pokusil i o vtip, šprýmař jeden, ale Atkinson tu uzdu ku prospěchu věci ne a ne povolit. Moc mi tam nesedla moderní „sherlockovská“ hudba a Paříž 50.let až příliš vypadala jak současná Budapešť, nicméně jako televizní detektivka britské provenience určitě konkurenceschopné. Českým dabingem navíc vznikl zajímavý paradox, že ze členů československého gangu udělali Rusy, aby při tlumočení proti sobě nestála na obou stranách čeština a zároveň došlo k dostatečnému odlišení východní a západní kultury. Souhlasím, však východ jak východ, barbar jak barbar..

Oči mé matky (2016)

Za trochu lásky šel bych světa kraj, stodolu měl zamknutou a šel bych bosý, těla u ledu - ale v duši věčný máj, v hlavě vichřici - a bodal jako vosy... Další nekroslátanina o omamné vůni hnilobného zápachu a chorých hlavičkách patologických patologů, tentokrát Normičky Batesové. Absence barvy měla vnést do studie nemocné psyché trochu toho umění, leč bez nápadů a nějakého ozvláštnění zavedených žánrových šablon můžete nasvěcovat zbídačelé zajatce před stodolou klidně hodiny a efekt to nepřinese. Podezřívám režiséra Pesceho, že u natáčení některých scén vytáhl z příruční ledničky ruku své matky a hladil se s ní v rozkroku..

Památkáři (2014)

Kterak Dannyho kunsthistorici potlačili nacistické sběratelské vášně.. Neotřelá válečná odbočka, u které nefungující symbióza komiky a tragiky unaveně funí na záda tvůrčímu záměru a exponovaná důležitost zachování kulturního dědictví úpí pod nánosem patetického omílání. Bez ohledu na výše napsané, Clooney své ovlivnění Coeny zapře jen stěží..

Město nic neví (1975)

Kamera za houkajícím majákem při průjezdu Ostravou naznačovala, že by z volhy mohl vylézt Frank Drebin, ale ono ne. Jen pohulující Kanyza, snaživý Jelínek, Mlčenlivej Bob Zahajský, nudné historky sypající Sherlock Hašek a vše dokreslující hlas vypravěče hodící se do dokumentárního snímku o reprodukčních praktikách láčkovců. Tihle lidé přes noc bdí, aby vy jste mohli v klidu spát! No, má úcta.. Už scházelo jen: „Maminko, tatínku, já se bojím pershingů!“ - „Nic se neboj, milé dítě, SS-20 ochrání tě!“