Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Horor

Recenze (4 078)

plakát

Rocky Horror Picture Show (1975)

S dekadencí a hororovou parodií si pohrávající travesti párty ze zámečku Eltona Johna, poslepována z muzikálových čísel ve stylu raného Freddie Mercuryho, Kissáků, rokenrolu a pořadu Možná přijde i kouzelník. Osobně mi chyběl už jen duet Korna s Vondráčkovou, nahý Pepa Melen za bicími a dosud štíhlý Johnny Travolta v rozhalence, hladící Meat Loafa po jeho objemné motorkářské hýždince.. Vše podstatné shrnula kleopatra a já nepřistoupím, ač tím budu trošku chcát proti uragánu Ella, na místní módní zvyk neupřímného vystavování vlastního vkusu k obdivu prostřednictvím nadhodnocení filmových (někdy rádoby) kultů. Rocky Horror Picture Show házím ze čtvrtého patra směr skleník, stejně jako Marsellus Wallace Tony Rocky Horrora a není za tím masáž nohou, ale ta k smrti nudná bizarnost. A co může být horšího, než kontroverzní bizarnost, co nedokáže bavit, či alespoň zaujmout..

8 MM (1999)

„There´s three rules in life: One, there´s always a victim; two, don´t be it.“ - „And three?“ - „I forgot what three is.“ Schumacher, věren své režisérské kariéře Jekylla & Hydea, tentokrát ukázal svou lepší tvář a potopil rutinérské soukromé očko, sledující doposud leda tak nevěrníky, do stoky perverzního pornoprůmyslu a vražd. Vyplavat z ní ven bude vyžadovat rozhodnost s požehnáním, odpuštění, i smíření se skutečností, že nic už nebude stejné jako dřív.. K husté atmosféře vydatně přispěl scénárista Se7en A.K.Walker, který měl buď enormně krásné dětství a vše si tímto vynahrazuje a nebo jej naopak celé mládí ve sklepě zneužíval pedofilní otčím. Jednu z mála pih na tom krásném, ale pořád mainstreamovém hnusu bych viděl v osobě jménem Cage, která na podobné role prozatím herecky nedorostla, což je nejlépe vidět v jakékoliv konfrontaci se špičkovým J.Phoenixem. Jsem snad jediný, komu tady chybí biografie Dino Velveta..?

Romeo krvácí (1993)

„You don´t own love. Love owns you..“ Mírný jazzový vánek profoukne nad zkaženým pódiem newyorkského Brooklynu a hrajíc si s listy nástěnného kalendáře, dovane až kdesi k zapadlému bistru v arizonské poušti. Usaďte se pohodlně do sedaček, virtuóz Oldman, ač se mu lepí smůla na patu, přichází.. Velmi dobrý nápad s vypravěčem ve třetí osobě a černý humor vykompenzují kvantitu zvratů ve druhé půlce Medakova filmu, který svým melancholickým příběhem připomenul starou pravdu, že až když člověk něco ztratí, teprve potom si uvědomí, jak moc to potřebuje. Tak snad zase 1.prosince, Gary…

plakát

Bojovníci s peklem (1968)

Parta namistrovaných Soptíků s dlouhými hadicemi a v azbestových oblecích ne nadarmo podobných uniformě Eso Rimmera likviduje ty nejnebezpečnější požáry vrtů po celém světě (dobrodružná část) a zatímco oni nasazují životy a ventily, jejich ustarané manželky nasazují k pláči, antidepresiva a časem i parohy (to je ta část dramatická). Režiséru McLaglenovi patří kredit, že se mu tu machistickou atmosféru kolem neskromných krotitelů hořící ropy občas podařilo odlehčit nějakým tím vtípkem a mimochodem, kdyby legendární John Wayne použil v maskérně na svůj nos růž, byl by to celý Víťa Jandák..

Brazilský masakr (2006)

Než nadobro opustíš brazilskou pevninu, nachystej k odběru čerstvoučkou ledvinu / se slumů vylézá chudinská chátra, boj se boj, turisto, chcou i tvá játra..! U podobných filmů zažívám tři stavy. Buď jsou mi hlavní hrdinové sympatičtí a přeji jim záchranu. Ještě lepší varianta je, že to jsou namyšlení nabobové, kterým smrt bude obzvláště slušet. A pak je tu ta třetí, nejhorší a případ Turistas - absolutní lhostejno. Stockwell pro jistotu minimálně třetinu filmu zahalil do tmy, na místo určení/mučení dostane skupinku dárců dosti vykonstruovaným způsobem a originálního nepředvede prakticky nic. Touto cestou bych chtěl panu režisérovi dodatečně poblahopřát, neboť jeho film obdržel prestižní vyznamenání brazilského Ministerstva cestovního ruchu udělované za přínos a rozvoj zahraniční turistiky, tzv.Córnea Ouro (Zlatá rohovka)..

Turbulence (1997)

Co to bylo? Připoutejte se, prosím 3..? Chyběl už jen Pan Tau na křídle.. Po dvaceti minutách filmu se to dopravní letadlo s žalostným Liottou na palubě mohlo z letové hladiny 200 metrů propadnout vlivem turbulencí o 210 metrů níž a nic by se vlastně nestalo - jen by aerolinky TCA kupovaly novou vánoční výzdobu. Než tuto hrůznou inscenaci vidět někdy znovu, to se raději pokusím uplést Hectoru Elizondovi dva krásné copánky..

Peklo (2003)

Peklo ve věznici Kravavi a tuzemské výkopové práce mají hodně společného. Jen pár lidí něco dělá, ostatní stojí a čumí, časem na sluníčku všichni zčernají a hlavně se tam (v kontextu předchozí kariéry JCVD) vlastně moc nekope.. Brutálnější verze Shawshanku z matičky Rusy se směšnou snahou o duchovní rozměr a digitální můrou navrch. Apropo, neviděl jsem žádný rozštěp - stará belgická třísla to už neunesou..?

Ruslan (2009)

Kdyby Steven, představující ruského ex-gangstera (v jeho případě "vorvaň v zakoně"), ulehl břichem nahoru na dno kráteru od tunguzského meteoritu, byl by jeho pupek stále nejvyšším bodem Sibiře.. I přes hlavně při soubojích iritující kameru a střih (snahu zakrýt jisté fyzické indispozice docela chápu) to nebylo úplně k odpisu, ale nesebekritický sumec Seagal v hlavní roli je už delší dobu jenom k plačtivému smíchu. Myslete si, co chcete, ale tento oholený Bud Spencer, na jehož koženou bundu padnou při šití 3 hektary materiálu, už dávno patří na smetiště akčního filmu. Vždyť mít ho v roce 1783 bratři Montgolfierové naloženého v koši, nikdy by se do encyklopedií nedostali..

Čtvrtý druh (2009)

Buď lidi v aljašském Nome moc chlastají a nebo jim fakt sedá na okno alienská bubo bubo a unáší je paprskem (pokud je to někdo fyzické konstituce Homera Simpsona, použije dva).. Vkládání rádoby autentických pasáží dělením obrazu mi přišlo zbytečné až kontraproduktivní a s přibývajícím časem se tak Osunsamniho mulderovský hoax začne měnit na laciný domeček z karet, v kterém mi v samotném finále chyběl už jen pan Kuřák z Akta X, vyfukující obláček cigaretového dýmu přímo do režisérského "believe or not" ksichtu. Přesto některým scénám nelze upřít punc napínavosti a kdyby vám zrovna v daný okamžik usedla na okenní římsu bílá sova, mohly by vaše spodky a vaše stolice klidně zažít blízká setkání třetího druhu...

plakát

Vysoká hra patriotů (1992)

Odvážný, inteligentní, americký ex-analytik CIA, žijící v harmonické rodině vs. vrahounský bastard z IRA s pomstychtivou snahou tyto krásné vztahy podle narušit. Hádejte, koho na konci zabalí do severoirské vlajky… Noyce předvedl řemeslný standard libovolného zfilmování Clancyho politického thrilleru. Nabídne sice pár povedených akčních scén (i když ta závěrečná na člunech se zdála nekonečná), či názorně ukáže, jak hoši z Langley získávají supertajné informace očumováním ženských poprsí přes satelit, ale ve finále zjistíte, že Patriot Games ve vás krom hromady klišé nezanechaly vůbec nic, snad je mírné vnitřní napětí, jestli Ryanovi budou kupovat modrou nebo růžovou výbavičku. A Harrison? Ten vypracoval svůj třes bradičky při emotivních scénách k dokonalosti..