Fantom Paříže (2001)

Lehce zapomenutelný harlekýnský bizár. Takhle nějak si představuji filmy Tinto Brasse experimentujícího s LSD.. Mimochodem, víte o tom, že G.Depardieu musel pro roli Obelixe zhubnout..?

Defendor (2009)

Skromnější prostředky, ušlechtilejší cíl. Defendor kicks nejen Kick-Ass´s ass a stačí mu k tomu pouhá maličkost - mít duši.. Komiks je ve Stebbingsově vydařené prvotině jen prostředkem a o nějakém jeho parodování nemůže být ani řeč. Takže, buďte v životě poctivý jak Arthur, za sebe a své blízké DEFEND(OR) ATTACK a pamatujte, že zbraně jsou jen pro zbabělce.. Dvojice W.Harrelson a R.Downey jr. chytla v posledních letech po jistém útlumu druhou hereckou mízu a já jim v jejich počínání ohromně fandím. A Elias Koteas? No podle té podoby si myslím, že mu ještě doteď posílá bohatý taťka DeNiro výživné..

Zátaras (1997) (TV film)

Jak by zapěl Roy Orbison: „I drove all night to get to you..“ Nechápu, proč si Hraničář místo Dodge Challenger nepůjčil koně od Bílého Gandalfa.. Remake tupý jak žiletka frontmana ZZ Top a já jen lituji, že nespatřil světlo světa i ten český z konce osmdesátých let v režii Soukupa. Lukáš Vaculík v něm spěchal v bílém embéčku z Aše do Karviné za svou těhotnou přítelkyní, ale poslední den natáčení někdo ukradl na place z nachystaného zátarasu oba dva buldozery a film se nedokončil..

Barbar (2009)

Fight Club Vikingů? Sběr květů netřesku na severské vysočině? Objevování Nového světa? Scénárista se rozhodl šetřit dánské lesy? A nebo jednooký Ódin vede své bojovníky do Valhally zkratkou přes peklo? Rozhodně bych nevyčítal filmu rozvleklost (to by musel trvat jedenkrát tolik), ba naopak bych si užíval toho klidu bez mobilních telefonů, i-podů a aut, jenž v dávných dobách panoval i astrální zvukové složky, která místy svádí až k pnutí (uctivě zdravím Verbala111). Nicméně nepopírám, že pro ty, co čekali něco ve stylu 13th Warrior, to musel být popcornový Ragnarök.. Jednu hvězdu navíc dávám Refnovi za to, že mi dovolil snít o pětihvězdičkovém snímku Wrath of One-Eye, kde by Thórovo kladivo Mads 120 minut nepřetržitě podřezával, vykosťoval, sekal a vyhřezával každého, kdo mu přijde pod ruku.

Čarodějův učeň (1977)

Černý mlynář s rozpolcenou lebkou, temné síly, rakve, krev a šibeniční vrchy vs. víra v lásku, jenž rozbuší srdce. Strašte ale nyní tímto děti, co v 5 letech sledují z gauče (v levé ruce samostříl, v pravé meč) Van Helsinga na DVDéčku.. Animované zpracování lužickosrbské legendy s indickými kořeny znova potvrdilo, že práce filmového vizionáře Karla Zemana je v našich končinách i po jeho smrti krajně nedoceněná.

Ponorka U-571 (2000)

Řemeslně docela dovedně natočeno a až na McConaugheyho poulícího oči, jako by se mu tlačil mozek z hlavy ven, i dobře zahráno, ale ty wasserbomby neškodně explodující pár metrů od trupu a další technické, či historické nesmysly svádějí k myšlence, že v tom kufru nebylo šifrovací zařízení Enigma, ale stroj na výrobu slaného popcornu.. Ti američtí hoši byli v takové ráži, že klidně mohli vplout do ústí Labe v Severním moři a proti proudu řeky Spree dorazit až do Berlína, kde by za zpěvu písně 'Blaze of Glory' v podání Bon Joviho proklouzli vodovodním řádem do vůdcovy vany zrovna v době jeho koupele a jedním přesně mířeným torpédem by natrhli jeho říšskou Arsch. Když si Mostow začal pohrávat s fikcí a žánrem sci-fi, mohl to dotáhnout až do konce, no ne..?

RoboCop (1987)

„Nice shooting, son. What´s your name?“ - „Murphy.“ Detroitské zločinecké chátře též znám jako Hrobokop.. Cisterna plná krve, dobře zásobovaný Army shop, policejní Kryton fungující na přesnídávku, explozivní stolní hra Nukem a banda grázlů vedena členem Špidlova kabinetu s brokovnicí. To vše lehce úchylný Nizozemec vsypal do mixéru a vznikl cyberpunkový Flesh & Blood koktejl o vzkříšení novodobého Ježíše z neprůstřelného plechu. Brilantní scéna s nepodařenou předváděčkou robotické drůbeže ED-209 mě vždycky zaručeně rozebere.

Nostradamus (1994)

Fádní životopis Frantíka, co pod vlivem muškátového oříšku tak dovedně zakódoval svá proroctví, že je lze rozluštit, až se daná událost stane.. Mě osobně zaujalo toto čtyřverší: „Po odchodu mém járů necelých 36 tuctů / rozpohybuje Křesťan jména nositel obrazy mé / medvědí lovec, z krajiny dřeváků android i stín génia hudby / pak svědky díla uvrhnou k horoucím peklům nudy..

Prokletý ostrov (2010)

Léčba očistcem nebo politováníhodné nedopatření, k jakému dochází na Shutter Islandu doktora Chocholouška maximálně jednou za deset let..? Scorseseho s divákem si pohrávající lobotomická maškaráda, kterou na čtyři hvězdy vytáhne závěrečná pointa a spousta chytrých náznaků, jenž si člověk uvědomí až zpětně (např. M.Ruffalo a jeho neobratné vytahování pouzdra se zbraní od pasu kalhot). Nejen záběry mrtvých dětiček (tady až zbytečně nadužívané) a motiv šílenství možná svádějí k porovnání s Osvícením, ovšem ani tentokrát se hotel Overlook v základech neotřásl. Prostřední část ostrovní terapie totiž začne trpět na (byť neodiskutovatelnou) tvůrčí svobodu pana režiséra, jehož exhibováním se kolečka dobře namazaného stroje začnou zadrhávat a nezachrání to ani výše zmiňovaný mrazivý konec. Dříve při pohledu na Lea děvčatům vlhly klíny, nyní Leovi neustále vlhnou oči a já se musím přiznat, že mě jeho herectví vůbec neoslovuje. To Ben Kingsley, to je jiná káva..

Zastav a nepřežiješ 2 - Vysoké napětí (2009)

„Who´s got my fucking strawberry tart?“ Víte jakou střihovou exhibicí končí Ritchieho Snatch (položený telefon, dveře od taxíku, kopnutý panák, letadlo a razítko do pasu)? Tak přesně v tomto duchu se odvíjí celý vysoko voltážní Crank 2.. Neposeda Chev je stejně nezničitelný jako jeho jmenovec z NHL a v krutě xenofobním videoklipu pobíhá skrz WTF scény (soulož na dostizích, čínská Gamera contra Chelios) sem a tam hledajíc svou pumpu z pouti v moci triády. Můj počáteční odpor byl překonán, neboť to mělo náboj, solidní napětí okořeněné patřičně neliberálním třením a nad tím vším nukleární výkon nabitého Stathama, jehož život mohli ukončit jedině tak, že by ho poslali strojem času k panu Voltovi do roku 1800, týden před tím, než vynalezne první elektrický článek na světě. I když Chev by mu za pomoci maziva a kulovnice zřejmě neváhal pomoci s urychlením vývoje..