Přišla v noci (2023)

Tchýně je trpká, i kdyby z cukru byla.. Společenská a mezigenerační výpověď natočená levně a rychle. Horor ve smyslu invaze lupičů osobního prostoru a energetických upírů, ve kterém jsou obětmi všichni a antagonisty i ti na první pohled nejasní. Co kdyby jím byl i ten, kdo se mezi dvěma mlýnskými kameny, či obecně tváří v tvář jakémukoliv problému, odmítá vzepřít, protože snadnější je skuhrat? Na podlaze jsou hračky, ale rozkopané. Crocsy, hořčice a igelitka z Lidlu..

The Live Ghost (1934)

Celkově příliš upovídané a při náboru námořníků pomocí triku s vejcem a pánvičky zbytečně se opakující, ale od zjevení ducha ze dna láhve už zajistí zábavu Stanovy skřeky při atacích hysterie a paniky. Když už tam máme ten nádech nadpřirozena, není se co divit, že kapitán udělá s krky ústředního dua to, na co se chystá Pazuzu u malé Regan..

Highlander 3 (1995)

Ignorace katastrofální dvojky a návrat ke kořenům včetně dějové linky se jeví jako rozumný krok, ale nečekejte žádný Miracle. Krátkozraký Lambert nezáživně putuje v čase i prostoru, zoufale mu při tom schází Královna, jednou na jeho katanu nalehne badatelka Unger a všudypřítomné modré blesky doprovodí zoufalé trikové nápady (what the fuck scéna s utíkající dolní polovinou těla Kanea připomněla holografické problémy Rimmera v epizodě Queeg). Apropo, Van Peeblesův kondomy žvýkající sorcerer docela slaboučký. Clancy „Kurgan“ Brown by ho shodil ze střechy továrny na značky jen dloubnutím ukazováčku..

Keoma (1976)

„The world keeps going around and around so you always end up in the same place.“ Keoma reprezentuje Svobodu, babizna s vozejkem Smrt a nenarozené dítě Život. Symbolismus, mystika, Shakespeare, Peckinpah. Nyní už máte potřebné indicie k tomu, abyste se zorientovali v lehce děravém příběhu průběžně dopisovaného scénáře a pochopili, proč se Nero po návratu z Woodstocku ihned zapojil do produkce zpomaleně umírajících nesvobodných padouchů a pouštěl si k tomu tam pořízené hudební nahrávky. Špagety došly, kruh se uzavřel. Franco může Björnu Borgovi vrátit paruku.. „He can't die. And you know why? Because he's free. And man who's free never dies..“

Bernie (2011)

Ze všech nabízených modelů rakví měl pro něj nejvyšší cenu mrazák v garáži. Nemyslím si, že pohřebníka Bernieho Tiedea hnala gerontofilie či vypočítavost, on jen chtěl životem na vysoké noze býti blíže k Pánovi.. Látka jako stvořená pro Coeny, ale protože o Texasu toho nejvíce ví Texasané, chopil se jí Linklater. Blackovy četné pěvecké vložky kompenzuje šílená estetika doplňků kanceláří, bister a obývacích pokojů a ten odvážně zvolený koncept kombinace mockumentary a černé komedie to dovede až k finále, kde postoje jdou ruku v ruce s ovlivněním úsudku. Ostatně soudím, že Kartágo musí být z rozsudku zničeno..

Dva popletové (1933)

Truhlářská dílna je pro ty dva místo, kde zadřená tříska v prstu bude tím nejmenším. Zatímco ten tlustší fyzicky trpí, druhý se soustředí na lazebnictví a provokace za účelem zbavení se nepohodlných kolegů. Nelze ale podcenit ani úvod, kdy Laurel v čase 1:07 klasickým pohybem rozežene vši a následně představí audio systém, za který by se nemuseli stydět ani mechanici z Pimp My Ride..

Intimní osvětlení (1965)

Okresní frťan venkovského realismu. Úvod života si nepamatujeme, vyvrcholení většinu z nás mine a rozuzlení rychle zapomeneme. Zbývají jen tisíce drobných a ještě menších zápletek.. „To jsou neděle..“

Spoonful of Sugar (2022)

Nadržený tesař, despotická manželka, co se řeže žiletkou a jejich alergiemi prolezlý astronaut hrající si s mrtvými králíky. Není se co divit, že roli chůvy převezme mladší sestra Fantozziho Mariangely! Kdyby mi taky kápla acidu, možná bych z těch mizerných hereckých výkonů a neschopnosti účelně vyplnit celovečerní formát neměl nutkání na to vyšinuté kvarteto shodit z vrtulníku sud s napalmem. A po pointě druhý..

To se mi snad zdá (2023)

Od princezny Marušky po Freddyho Kruegera, aneb zebří beta samec vyveden bez vlastního přičinění ze stáda a následně dravými šelmami zahnán zpět.. Alegorický vůz slávy ozdobený její opojnou hodnotou, zaplacenou cenou a rychle nastupující pomíjivostí přijíždí se zajímavým střihem, který si hraje s orientací diváka v čase a prostoru, allenovským vkladem podzimních konverzací a pár scénami, které údajně některé nutí vypíchnout si oči a já nevím proč (profesor Matthews prdí na nevěru). Myšlenka závěrečné dohry je zjevná, ale otázkou je, jestli byla na místě.. V rolích s prvky autoreflexe to Cageovi v poslední době sluší (a tím nemyslím to, že vypadal jak Honza Nedvěd)..

Hog Wild (1930)

Úvod s hledáním klobouku, co je na hlavě, je trochu slabší, ale co chtít po někom, kdo přijme Stanovu nabídku pomoci při montáži antény na střechu. Čtyři události, které možno kvalifikovat jako neúmyslné zabití ve fázi pokusu (3x pád do jezírka, jeden průlet komínem), skončí jako tradičně bez zranění, takže je možno na konci předvést prototyp vozidla pro snadnější parkování ve městě..