xxmartinxx

xxmartinxx

Martin Svoboda

okres Nymburk


Twitter: MartinSvoboda91
Facebook: martin.svoboda.14606
Instagram: marsv91

210 bodů

Můj deníček

 • 22.11.2017 v 22:01

  IDFA 2017

  Většina dokumentů z IDFA tu bohužel chybí, než je někdo doplní, udělám si odkladiště zde. 

  (Uváděno v pořadí, v jakém jsem filmy viděl.)

   

  Land of the Free - 4/5
  Empatické, přitom stále ochotné hrdinům neušlapávat cestičku. Sice si trochu myslím, že příběh moc rámuje na "klaďase" a "zlé kluky", tahle zkratka ale slouží nějakému sdělení a z toho zobecnění něco vyplývá - takže ok.

   

  I am - 4/5
  Těch deset minut by vlastně mohla být fotka, aniž by se ztratila větší část sdělení, na druhou stranu možná právě přidání rozměru času, v tomhle případě jakési dynamické statičnosti, nabízí novou úroveň uchopení.

   

  Švéd v žigulíku - 4/5
  Milý film, i když v kontextu zbytku IDFA je tím patrnější, jak zbytečné je neustálé české utíkání k humoru a odlehčenosti. přesto nejlepší část české delegace - a to přestože jde o film začátečníků. Kdo by to čekal.

   

  Of Fathers ond Sons - 5/5
  Strhující pohled do "zkažené" duše fanatického džihádisty a milujícího otce. Hrůzné svou bezvýchodností, svým dojmem, že hrdinův názor je tak pevně zakořeněn v jeho životě a v prostředí, v němž existuje, že přemýšlet o změně je skoro nemožné. (Jeden z několika IDFA filmů, v jejichž kontrastu se ukazuje nepovedenost Daliborka.)

   

  Alicia - 3/5
  Repetitivní a příliš dlouhé - a to i když vezmu v potaz,ž e repetitivnost je součástí sdělení. Sestříhejte to ale na hodinu, abych neusnul, a jsem váš,

   

  Nic jako dřív - 3/5
  Pořád jsem rozpolcený. Na jednu stranu skvělý střih a práce se zvukem, na druhou trochu rozpadlá struktura, repetitivnost a upřímně řečeno si ani nejsem jistý, co přesně si z toho může publikum odnést. Možná právě proto ale to může fungovat jako předmět diskuze, což nejde jen tak smést ze stolu. 3 a 1/2

   

  Piet is Gone - 3/5
  Občas pro mě bylo těžké vnímat, kdo a co, a asi bych upřednostnil lepší ujasnění výchozí situace - kdy mi vlastně doteď není jasné, jak k celému zmizení vlastně došlo. Mnoho kusých momentů je ale strhujících, jen je lépe poskládat.

   

  Golden Dawn Girls - 5/5
  Pokud by mělo něco ukázat nefunkčnost Daliborka, tak Golden Dawn Girls. Místy běhá mráz po zádech, místy se člověk směje - každopádně sledování těchhle dcerek a paniček z prominentních fašistických rodin Řecka je přesně tím hlubokým pohledem na nepochopitelnou "kastu", který je potřeba.

   

  The Red Soul - 4/5
  Paralely k Russian Job jsou očividné a odhaluje se, jak na pohled "malé" zahraniční dokumenty zvládají v porovnání s českými velký záběr a mnohem komplexnější uchopení tematiky. (I když tady srovnávám jen povrchně, ty filmy se od sebe docela odlišují.) Na každý pád by mě zajímalo, jak to bude vnímat někdo, kdo není z postsovětské země.

   

  Over the Limit - 5/5
  Absolutně vtahující zážitek, jeden z nejintenzivnějších zážitků za dlouhou dobu. přitom to je tak jednoduché! Tenhle polský masakr ukazuje druhý extrém oproti komplexnosti většiny dokumentů IDFA - někdy stačí vložit důvěru do jednoduchého námětu "příprava na olympiádu" a při správném uchopení vznikne něco nezapomenutelného, po čem člověk opouští sál jakoby přejetý vlakem.

   

  Svět podle Daliborka - 1/5
  Tady bych se opakoval. Zajímavé je jen, jaký nezájem tenhle "kontroverzní" film vyvolal v Amsterdamu, kde se "chytří" lidé nedohadují o dokumentárních konceptech ani o tom co dokument smí a nesmí být, ale prostě hodnotí, jestli vznikl dobrý film s jakýmkoliv sdělením. Což tady očividně nevznikl.

   

  Faces/Places - 3/5
  Agnes Varda jezdí po Francii a rozdává lidem radost. Nemůžu tvrdit, že to místy nemá kus kýčovité chytlavosti, ale nakonec to především prošumí k nezájmu.

   

  Another News Story - 4/5
  Rozhodně by prospělo lépe směřovat pozornost a ujasnit si koncept. Přijmout tenhle rozpadlý film vyžaduje hodně kompromisů, na druhou stranu samotný nápad otočit během uprchlické krize kameru na žurnalisty je hodně dobrý.

   

  Inconvenient Truth 2 - 3/5
  Co říct. Al Gore má rád planetu Zemi skoro stejně tak jako sám sebe a věnuje v tomhle filmu energii na propagaci obojího. Místy je to úžasně vlezlé, dokonale hrající na emoce. Jako agitka funkční, na druhou stranu - Gore už je natolik zprofanovaný, že těžko říct, jestli ještě může někoho přesvědčit.