Host (2020)

Kvalitní žánrová duchařina včetně různých (ironických) citací a sebereflixivního parodování. Velice nadprůměrně hodnotím dvě věci, které u podobných filmů nejsou obvyklé. 1) Hlavní zápletka se strhne kolem toho, že si účastnice/íci samotní utahují ze strašení a hororu. Film se nebere vážně a o to větší dopad pak mají jednotlivé "vážné" scény. Taková variace na brechotvský zcizovací efekt. 2) K démonickému vraždění dochází nekompromisně a bez dlouhých keců. Gradace jsou velice decentně dávkované a když pak dojde k eskalaci hororu, děje se to ve velmi rychlém sledu a velice rychle to pak i stupňuje k vyvrcholení. Myslím, že to má dost zajímavý efekt - narozdíl od duchařin obvyklé stopáže tady vlastně čekáme, co přijde, od samotného začátku. Do postav se musíme vžít během krátkého úvodu a hned jsme v pozoru, co se bude dít. Co se týká formy, tak hlavní inovace není určitě Zoom hovor a kamery notebooků, ale právě ona strohost a přímočarost, s jakou se před těmi kamerami děj odehrává. Spousta globálních velkorozpočtovek by se na tomhle mohla vzdělávat.

Zachraňte se! (2020)

Českými diváky a divačkami zjevně velice nepochopený artový skvost. Sci-fi žánr slouží primárně jak kulisa k rozjímání nad etickými a filozofickými problémy současných západních společností. Dialogy jsou důmyslné a protkané jemným humorem. Mezi postavami ústřední partnerské dvojice funguje velmi dobrá energie odkazující jednak k tomu, že mají už ledacos vztahového za sebou a jednak k tomu, že něco společně stále budují a oba chtějí rozvíjet. Pokud někdo hledá film o invazi mimozemšťanů, tak je tady úplně špatně - vetřelčí invaze zde slouží především jako alegorie. Mimochodem, na Rotten Tomatoes byl vyhodnocen jako jedno ze tří nejlepších sci-fi za rok 2020 a průměr z 90 recenzí je 89 %. Vůbec se nenechte odradit českým hodnocením a vzhůru do toho. Za mě velice příjemné překvapení.