Všežrout

okres Rokycany
Filmový všežravec

<< předchozí 1 2 3 4 5 6 8
    • 11.11.2018  14:39
    Dnes v jednom domě (TV seriál) (1980)

František Filip nám tentokrát servíruje "román pro obrazovku" o tom, jaké je to úžasné a pokrokové vyměnit Malou stranu či rodnou "barabiznu" za krásné nové sídliště. A tentokrát jde do tuhého, socialistickou propagandou se zde dávkuje masově a často je halena do biblického (!) hávu - bytovka jako archa pro všechny a sídliště jako celá flotila arch. "Pixly" jsou tu snímany jako katedrály a lehká kritika odbývána např. takto: "A víš, že ten barák je docela hezkej? Kdo říká, že tyhlety baráky jsou ošklivý, ten musí bejt úplně slepej" (stavbyvedoucí Panc). Jednotlivé díly jsou zasazené do období jednoho roku (od zimy do zimy) s důrazem na tehdy nejvýznamnější společenské události a normalizační každodennost (Silvestr, sledování TV, 1. máj, víkendové odjezdy na chalupy, domovní schůze apod.). Řada promluv je neopakovatelných: "Se na mě díváš jak na Pinocheta!", "Seká v emigraci hlavy kuřatům, dva tisicé denně, 18 mil od hospody.", "takovej pantofel, pod kterej bych se já vešel, se ještě nenašel", stejně jako řada dílčích dějových linek: cynický pár Strachotovic a jejich silvestrovský výstup, starý Panc, těšící se na buldozer, protože neni kočka, která se drží místa; skororozvod Jarky s Krejzou, kvůli elektromotorům (Krejza se pere za hospodářství s těmi "na hoře" a nedá mu to ani doma); petrbokovic pes, pohřbený do základů další piksly ("víte co, dejte nám ho tady do vejkopu, bude mít nad sebou pomník jako nemá žádnej člověk a ještě na něj budou chodit čůrat pejskové"); Slávek, co chce mít svatbu na 07. 11. (VŘSR), aby měl každý rok ohňostroj; řidič komunálních služeb a zároveň teatrolog Pilich a nespočet dalších. "Já se odsud nechci jakživ stěhovat!" (Jarka)

• 11.11.2018  13:25
    Ve znamení Merkura (TV seriál) (1978)

Další z normalizačních seriálů, který nám může posloužit jako dokument doby, pokud si nevzpomínáme, jak to ještě nedávno chodilo na našich státních hranicích a jak probíhala celní a devizová kontrola. Jednotlivé díly tvoří samostatné dramaturgické celky a pouze první a poslední na sebe navazují. V každém z nich zavítáme na jinou celnici (periodicky: Hřensko, Rozvadov, Cheb - Strážný, Bratislava a nakonec Harrachov / Náchod). I přes své "pohraničnické" téma je seriál poměrně apolitický a díky kvalitnímu hereckému ansáblu i divácky atraktivní, s mnoha odlehčenými a vtipnými částmi. Samozřejmě i těmi nezamýšlenými, plynoucími z absurdity své doby (například boj s pašeráky konfekce ve čtvrtém dílu).

• 22.8.2018  22:15
    Hvězdy nad Syslím údolím (TV seriál) (1986)

Top momenty: 1. díl: Janžurová v podprsence, Nárožný ve slipech a Somr v červených trenýrkách. 2. díl: Veškrnová a její dítě cizokrajného původu. 3. díl: exaltovaná hippie Bydžovská a hláškující Pláteník: "pro pořádnou ženskou je plotna oltář."

• 18.8.2018  18:47
    Dynastie Nováků (TV seriál) (1982)

Další výprava do socreálu začátku osmdesátých let, ve které se nám opět vyskytuje notoricky se opakující herecká skavdra tehdejší doby. Nutno ale podotknout, že je to obsazení na úrovni. Jako všechny obdobné seriály nám i tento slouží coby dokument tehdejší každodennosti - nepotismus, všimné, melouchy, zahrádkaření, nedostatek určitých komodit atd. Určitě je ale stravitelnější a neškodnější než angažovanější dílka. 3,5 *

• 11.2.2018  15:42
    Bez ženské a bez tabáku (TV seriál) (1980)

Role p. Krónera (starý Kubáň) připomíná roli p. Brodského (starý Dubiňák) v seriálu Stříbrná pila i se všemi jeho charakteristikami (staromilství, nesoulad s moderní dobou, život dle starých pořádků a hodnot, neustálé kverulanství). P. Krónerovi však sedla o poznání lépe a lze mu jí tak zcela uvěřit, včetně valašského dialektu. Jeho neustále hláškující postava je tím hlavním důvodem, proč si tuto "televizní hru" pustit ("mám v hubě, jak cigán po chlebě" apod.). Hned v prvním díle se podařilo nastínit jasný kontrast "jeho" světa s tím současným, industriálním - výprava kočárem do Ostravy, les vs. továrna, moderní technika a provoz jako novodobé nestvůry, kulturní šok "návštěvníka z jiné doby". Seriál je i na svou dobu vlažně angažovaný a přesto, že se v posledních dílech celá dědina chystá na příjezd partyzánské delegace, neuvidíme z ní ani jednoho účastníka a nedojde ani na žádný státo(strano)tvorný projev. Za to nás v posledním díle čeká pravá hospodská mela jak od Lady, při které se nikdo na věk neohlíží a rány tu rozdává i řimbaba Srstka.

• 16.12.2017  12:32
    Poslední loď (TV seriál) (2014)

Mr. Bay. Námořnictvo spojených států. Globální pandémie. Kombinace, která by měla být schopna dát dohromady opravdu nadupaný seriál. Po pilotu a prvních dílech jsem byl spokojený, nadprůměrně, s dalšími díly nadšení postupně opadávalo. Nečekal jsem žádnou "clancyovskou" sofistikovanost, ale nečekal jsem ani totální šablonovitost, kterou by mohla alespoň vyvažovat pěkně po bayovsku natočená akce. Ta ale schází. Postava ruského admirála Ruskova je zcela nevyužitá, pouhá karikatura a podobně je to s celkovou psychologií většiny postav, jejich plochostí. Přidává se i totální nevyužitost vylidněného nemocného světa a trestuhodná nevyužitost atraktivního prostředí torpedoborce Nathana Jamese. S dalšími a dalšími díly první série se vynořovala otázka "stojí mi to vůbec za dokoukání?" Nestálo, poslední díly dobíhaly na pozadí jiných činností. Škoda, ale v konkurenci dnešní seriálové top-produkce nemá The Last Ship šanci, chtělo se mi napsat. Pak ale přišel zlom, poslední díl 1. série, vplutí do Baltimoru a druhá série, která z většiny zahladila všechna předchozí vyplísnění. Takle nějak už by reálná pandémie a její následky mohly vypadat.

• 13.12.2017  22:36
    Stříbrná pila (TV seriál) (1978)

Další pozapomenutost z normalizačních dob, kdy i dřevaři byli "pány" a točili se o nich seriály. Po pozvolnějším rozjezdu prvních dvou dílů naberou osudy klanu Dubiňáků na dramatičnosti a zavedou nás z Beskyd do Prahy, Brna i Prachatic. Není nouze o antická rodinná dramata, generační vzpoury a neshody, útěky z domova a probublávající třídní nenávist mezi hajnými a lesními dělníky (inteligencí a nádeníkama). Vše směřuje, i formou road movie, k velkolepému finále na lesnickém dnu.

• 30.4.2017  12:33

Být zamilovaný sovětský pionýr, který na tuto romanci vyrazil se svojí komsomolskou láskou, zřejmě bych po jeho skončení propadl značné depresi a ani příslib nové bytové jednotky na moskevském předměsti by mne neobměkčil. Jak někdo trefně poznamenal ve foyeru kina Mír v Krnově, jedná se tu vlastně o sovětského předchůdce La La Landu.

• 13.12.2016  22:05

Oficiální dokument USMC, kterým provází Lee Marvin, sám bývalý mariňák (veterán druhé světové války). Dokument je součástí bonusů speciální dvoudiskové edice Tuctu špinavců.

• 13.12.2016  20:15

Dokument se vzpomínkami herců a štábu na natáčení Tuctu špinavců je součástí speciální dvoudiskové edice filmu.

• 20.10.2016  00:01
    Food Choices (2016)

Příliš povrchní, bez oponentů (tvůrce si vybral pouze takové mluvohlavy, jejichž názory kolidují s jeho), bez šokujících záběrů, které by vás mohly skutečně vyburcovat, bez konfrontace představitelů např. mléčného nebo masného průmyslu a celkově cílené především na severoamerické diváky a jejich stravovací návyky.

• 22.12.2014  22:01
    Lila (2014)

Odkaz: www.seberizeni.cz/lila/

• 7.12.2014  14:10

Pomiňme řadu nepřesností a nesmyslů, které film obsahuje, protože totálně přestřelený závěr filmu je všechny hravě trumfne. Ani se mi nechce věřit, že to natočil Ayer. Hodně slabě za tři. Hlavní výtky k nahlédnutí v tomto komentáři: Review by Staercke

• 23.6.2014  20:50

Možno vidět v dobré kvalitě a s anglickým dabingem zde: http://youtu.be/2brrHNUqkvQ

• 18.11.2013  21:16

Nad průměr tento dobrodružný snímek zvedají hudební vsuvky bluesového zpěváka Joshe Whitea (nepůsobí nijak násilně a zapadají do celkové atmosféry filmu) a okouzlující Ella Raines.

• 5.11.2013  20:13
    Milujeme (1951)

Po téhle budovatelské smršti úsměvů, soudružské pospolitosti a nezměrného elánu do rubání, by vzal horníky na milost i Bakala ;) Viděno dne 05. 11. 2013 na CS filmu.

• 12.10.2013  10:28
    Stuky (1941)

Jako dodatkovou četbu k filmu doporučuji knihu Navzdory (vydanou u nás v polovině devadesátých let) nejznámnějšího pilota Stuk Hanse-Ulricha Rudela, který byl také jediným nositelem nejvyššího německého vyznamenání (Rytířský kříž se zlatou dubovou ratolestí, meči a brilianty) uděleného za války.

• 22.9.2013  20:36

Tento film sráží nejen očividně omezený rozpočet, ale především nevhodný výběr herců, kteří by se hodili spíše do Mashe a né do snímku s ambicemi vykreslit realisticky počáteční fázi angažmá USA ve vietnamském konfliktu. Film vznikl v roce 1978, 3 roky poté, co již obě vietnamské republiky splynuly v jednu a v USA bylo toto téma stále nezahojenou mokvající ranou. Tento defétistický, hořkobolný pocit se táhne celým filmem, jehož hlavním poselstvím je, že se USA neměly nikdy do tohoto konfliktu zapojovat. Ač je film zasazen do roku 1964 (před incident v Tonkinském zálivu), vypovídá spíše o době, ve které vzniknul. Hlavně vykreslením a chováním postav, kopírujících standardní klišé "mírového hnutí" o vojácích sloužicích v Namu (např. sergeant opilec, medik kuřák opia). Nejen o tomto posunu charakterů oproti knižní předloze viz její autor (Daniel Ford) v tomto článku: http://www.warbirdforum.com/movie.htm

• 7.9.2013  11:42

Bavil jsem se náramně, syžet je sice takový rodokapsovější, ale "pán ze sušárny vlasů" a esesák Adamíra tohle dílko zcela právem pozvedávají o několik řádů výš. Srovnávání se Spalovačem mrtvol není od věci. Opravdu sehr lustig ;-)

• 10.6.2013  07:42
    Odpor (2008)

Jako dobrodružný film možná, ale jako "true story"? Těžko... Viz alespoň tento komentář na IMDB: http://www.imdb.com/user/ur20526123/

• 4.5.2013  11:37

Jeden z bonusových obsahů (Vintage Featurette) dvd Bitevní pole.

• 20.4.2013  11:18

Vzniknout tento film o 3O let dříve v Německu, bude dodnes nejspíš na indexu zakázaných děl :) Považte, jednání a charaktery hlavních postav (obchodník a dohazovačka - oba ztvárněnými herci židovského původu) přesně naplňují šablonu národně socialistického rasového profilu židovského elementu. Oba nevytvářejí žádné hodnoty, neživí se poctivou prací, pouze parazitují na druhých (on jako bezkrupulózní, zaměstnance vykořisťující a lakotný obchodník, ona jako nemorální manipulátorka s jediným cílem, vytěžit svůj objekt zájmu do posledního centu - "Just leave everything to me"). P.S.: Barbra Streisand je stejně odstrašující i po těch letech od vzniku filmu :)

• 9.2.2013  11:17

Poplatné době vzniku: ostrakizovaní "bolšáni", naivní pánbičkářství ("modlí se ráno, v poledne, večer a přitom jsou na sebe jak psi") a frustrovaný hospodář pijan/palič (Čepek). Film je strukturován chronologicky od Třech králů, přes masopust, topení Morany po Velikonoce, dojde i na pohřeb a svatbu. Zobrazení jednotlivých lidových zvyků k těmto událostem patří k tomu nejzajímavějšímu z celého filmu.

• 6.2.2013  19:11

K získání celkového náhledu na rasovou ideologii Třetí říše doporučuji knihu Svědomí nacizmu od Claudie Koonzové.

• 19.12.2012  11:51

Svižně natočeno (především zde již zmiňovaná kamera zaslouží pozornost), s kvalitní výpravou a sympatickými herci. Na historickou realitu zapomeňte, tohle je šestáková povídka, která vypovídá toliko o II. sv. válce jako počítačová hra Wolfenstein. P.S.: Pokud jste nikdy neviděli důstojníka NKVD tančit tango, prosím, zde máte jedinečnou příležitost ;-)

• 10.12.2012  22:50
    Triumf vůle (1935)

Elektrizující, podmanivá a jedinečná výpověď své doby. Pro současnou generaci signifikantní příklad těch nejsilnějších elementů propagandy NSDAP - masových shromáždění a průvodů s přepečlivou choreografií, promyšleným vizuálem a přesně časovanými projevy.

• 24.11.2012  14:21
    Bobby Z (2007)

Tu třetí hvězdu uděluji jen a pouze za neskutečnou Olivii Wilde! Asi mě čeká v dohledné době několik vlhkých snů :))

• 20.11.2012  20:50
    DO-RE-MI (TV pořad) (1998)

Perverzní zábava :-))) Ale Václav Pergl, ten by vydal za deset hvězdiček : http://youtu.be/UIzrK2nKlyk

• 20.11.2012  20:31
    Most (TV film) (2008)

Bohužel, oproti originálnímu Mostu o poznání slabší a méně naléhavé. Většina dospělých osob je pouhou jednorozměrnou karikaturou, povětšinou morálně slabou a zbabělou. Zcela absentuje přítomnost nějaké kladné osoby, kterou v originálu představoval pan učitel. Od této verze jsem přinejmenším očekával, že by mohla obsahovat reálněji natočenou scénu boje o most, ale bohužel marně. Pouze poměrně zdařilá výprava (lokace a něm.uniformy/výzbroj) stojí za zmínku, jen ta technika občas zabušila do očí - alespoň jsem si rozšířil obzory a od této chvíle poznám i švýcarský tank Swiss Pz 61 (obr.).

• 21.10.2012  16:09
    Rollerball (1975)

"Hra byla vytvořena proto, aby znázornila marnost úsilí jednotlivce...pokud šampion popře smysl, kvůli němuž byla hra vytvořena, pak musí prohrát." Bartholomew

<< předchozí 1 2 3 4 5 6 8