schizmo

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 7 14 20 26
    • 17.10.2017  11:42
    Šikana (2001)

Živě si pamatuju, jak se mnou zamávala Clarkova prvotina Kids. Tenkrat jsem byl plus mínus ve věku hlavních protagonistů, dokonce s podobnými zájmy (skejt, brusle, zahálka... drogy a holky ne, tam jsem se ještě nechytal :D), takže identifikovat se s osudy parchantů nebylo tak těžké. Kdo by to tenkrát tušil, že autor neproniká do mentality mládeže naposled. Ken Park nebo právě Bully jsou další drsnou hovězinou, která vás zhnusí v plné čáře. Jakoby se Clark uměl ponořit do hlav nevycválaných děcek, vybrat exemplární případy a nasázet je do neveselého příběhu. A to ostatní se musí dostavit samo. Ruku na srdce, autor není žádnej umělec - film je surový, místy až neumětelský, ale to jakoby dodávalo na intenzitě samotné závažnosti tématu. Když pominu místy přímo až debilní dialogy, nevybavuju si místo, u kterého bych netrnul nějakým druhem zhnusení...

• 25.9.2017  14:44
    Lonely The Brave - Victory Line (hudební videoklip) (2014)

Tenhle song, respektive videoklip mi zlomil srdce hned v několika možných rovinách. Přesně v tolika, kolik jich sám obsahuje. Ono se vlastně stačí ponořit do emotivní hudby, tklivého hlasu a nechat se unášet už tak dojemným textem. Ta vzácná alchymie, která nám umí vykouzlit husí kůži po celém těle je zde mimořádně silná a útržek textu, který mluví sám za sebe: "so our steps begin to synchronize, when the world starts spinning out, our hearts begin to beat in time, as our eyes start fading out", vás donutí přemýšlet v jakém rozpoložení asi byl člověk, který text psal. Potud základní esence songu, další roviny však přináší sám kreslený videoklip, který mimořádně důmyslným způsobem staví do kontrastu etický aspekt našeho bytí a strach. Strach v mnoha různých podobách, který nás nutí konat nejrůznější paletu rozhodnutí, která jsou často v rozporu s námi samými. Zraněná (zřejmě lovci postřelená) vlčice nabídne ztracenému a promrzlému chlapci svoji kožešinu a maso oplátkou za to, že se postará o její osiřelá mláďata, které by osamělá umřela. Vlčice obětuje vlastní život pro záchranu potomků, což je v přírodě bežné. Občas se najde i vztah mezi zvířetem a člověkem, kdy zvíře položí svůj život za záchranu lidského, ale je otázkou, jak moc si člověk dokáže uvědomit svůj závazek, kterého je součástí, neboť jak pravil již Malý princ: "jsme zodpovědni za ty, které jsme k sobě připoutali". Když chlapec souhlasí s nabídkou vlčice, asi si ještě nedokáže domyslet vážnost závazku, který přijal. Vezme vlčici život a obleče se do její kůže, když ale stojí tváří v tvář vlčatům, která vidí chlapce oblečeného do kožichu jejich matky, dostane strach. Možná jen neunesl tíhu závazku, možná byla tíha morální situace sama tak neúnosná, že zkrátka neobstál a vydal se na útěk. Vstříc své lovecké rodině, která ho již hledala. Jenže na dálku chlapec ve vlčí kůži vypadal jako vlk... Obávám se, že tento klip přináší spoustu morálního ponaučení pro každého z nás, emotivní apel, který se line celým příběhem jen dokresluje význam celého sdělení. Když jsem videoklip viděl poprvé, plakal jsem...

• 18.9.2017  19:11
    Bodom (2016)

Solidně nastartovaný slasher / survival, který bohužel dojel na svou překombinovanost.

• 5.9.2017  11:15
    Deep Star 6 (1989)

Super autentická osmdesátková atmosféra, ale ta nuda! Ta nuda!!!

• 5.9.2017  10:12
    Pallbearer - I Saw The End (hudební videoklip) (2017)

Už od prvních tónů jsem věděl, že tohle bude mimořádná deska. Tak hluboce mě zasáhla a od dob desky "With Tragedies Adorned" od zesnulých YEARNING se mnou na doom metalové scéně nic tolik nerezonovalo. Znáte ten pocit, když si něco pustíte a dostaví se sevřené nitro, bušící srdce a husí kůže? Tak tohle se mi přesně děje u poslechu "I saw the end". Znalci samozřejmě tuší o čem je koncept hudební škatulky doom metal, ale to se samozřejmě nemusí týkat civilní části společnosti, která se s kapelou setká. Anglické slovo doom vyjadřuje zkázu nebo záhubu, takže pochopitelně nepůjde o nic veselého a kapele PALLBEARER se prostě povedlo toto slovo naplnit asi tím nejtrefnějším obsahem v té nejryzejší podobě. Nejenže hudebně je to čistá deprese, ale také textově nejde o nic veselého, což vlastně podrhuje i tento klip. Ačkoli se kapela opírá určitou symboliku v textech, z každého řádku je patrné, že jen uměleckou formou popisuje charakteriku člověka i celé společnosti. O podobné problematice samozřejmě zpívá spousta kapel, ale ty spíše apelující formou poukazují na určité problémy, které v člověku podpoří naštvanost a odhodlanost něco s tím udělat. Po poslechu "I saw the end" jsem plný zármutku a beznaděje, že ten stejný tvor umí tvořit tak krásnou hudbu a zárověň ničit planetu, na které žije. Obávám se, že my všichni ten konec uvidíme... PS: pro mě jedna z desek roku!

• 4.9.2017  10:57

Dlouho jsem si lámal hlavu s tím, co mi dělá u trojky Terminátora problém a konečně jsem to rozlousknul. Je to ta otřesná lo-fi produkce jak z nějaké portugalské telenovely. Ta všechny ty super ikonické scény jako je jízda jeřábem nebo venčení rakve totálně pohřbí a ne zcela prvotřídní efekty ještě víc vytáhne. Zkušenému oku samozřejmě neunikne určitá revivalovitost některých pasáží, ale to píšu na vrub ne zcela potentnímu režisérskému rozhledu. Je vidět, že duch génia již nebyl přítomen a tvůrci nebyli schopni s ním držet krok, natož pak mít ambice překonávat Judgement Day.

• 30.7.2017  20:28
    Zlato (2016)

Ono koukat na herectví Matta McConaugheyho je samo o sobě zážitek. Protože podobně jako Jeff Goldblum má velmi jedinečnou pohybovou mimiku a řeč jeho těla je prostě koncert. Když k tomu přidáte vynikající "životopisný" příběh, který není nepodobný takovému Vlku z Wallstreet + třeba War Dogs, máte tu zaděláno na velmi zábavný biják. Výborná retro věc!

• 20.7.2017  18:55
    LSD made in ČSSR (TV film) (2015)

Tak tady šel potenciál úplně do kopru. Dokument o klíčové látce, která umožňuje transpersonální a spirituální zážitky, ale která je zde, jak jinak, presentována spíše jako halucinogenní droga. Takže pochopitelně zde dostali prostor lidé, kteří jsou naprosto nekompetentní o tomto tématu mluvit, zatímco světová kapacita v oboru Stanislav Grof zde dostane jen pár chvil. Československo, jakožto velmoc na výzkum LSD je zde prezentována jako komunistický aparát s vlastními zájmy, ale nikdo se již nezabývá potenciálem, který tato látka nabízí, takže se člověk logicky musí vracet čerpat do knih. Obrovská škoda.

• 6.7.2017  11:30

Další dojebaná série, která se vymkla z rukou...

• 5.7.2017  22:07

Ježiš, to je tak blbý, až to člověka uráží. Twillight pro odrostlejší mládež opět selhal na plné čáře, takže krom pitomého děje, bravíčkového obsazení (+kupa českých jmen), efektů jak z počítačové hry a nesmírně impotentních dialogů, tu vlastnění není nic, co by stálo za řeč. Kdo jim tohle může ještě baštit???

• 3.7.2017  08:32
    Pavoučí nestvůra (TV film) (2001)

Masky hlavní nestvůry jsou fajn, zbytek je hrůza!

• 29.6.2017  19:51
    Teď ne, Broskvičko (amatérský film) (2015)

Všechno, co na slezsku nesnáším v jednom filmu :D

• 21.6.2017  23:07

Teatrální a přehrávaná "jízda" odnikud nikam...

• 21.6.2017  13:56

Dlouho jsem tenhle film obcházel, protože Richard Gere je především idol našich maminek, než kdovíjaký herec. Navíc film je prezentován jako rodinný a tahle nálepka se mi totálně ekluje. Nakonec jsem to zkusil a s klidným svědomím můžu říct, že toho je to nejsilnější, co jsem kdy viděl. Snímek totiž přináší skutečný příběh neuvěřitelné věrnosti psa primitivního plemena Akita Inu - Hachika, který vás totálně vyždíme a zničí! Takže pokud tomu někdo dal označení jako "rodinný film", tak to musel být pěkněj naschválníček a chtěl by vidět plakat celé rodiny :D. Skutečně od půlky filmy mi jektala čelist, jak snad ještě nikdy v životě, takže pokud jsem byl na konci filmu vyšťaven emočně, stejnou měrou i fyzicky. Úplně zhroucenej. Vlastně ani nevím, jestli mám odvahu tohle vidět podruhé. Tenhle film vás zlomí, vycucne, pohodí a zmáchaného slzami bude vláčet ještě nějakou chvíli za sebou. Jen pro odvážné jedince a na vlastní riziko!

• 20.6.2017  19:19
    Mumie (2017)

Nová Mumie je zábavná. A Cruise v ní taky. Navíc je to celý dost vtipný, skoro bych až řekl, že to těží ze starých béčkových hororových komedií. Jen je to celý navlečený do novodobý produkce a solidních efektů. Do toho si přidej pokokot akce a máš super popcornovou jednohubku. Jedinou větší slabinou je docela okaté přehánění, ale to vem čert, já jsem spoko.

• 15.6.2017  20:08

Tahle kráva měla štěstí v neštěstí. Díky souhře náhod a obětavé práci lidí ze zvířecího azylu se nejenže nedostala na jatka, ale podstoupila operaci a rebailitaci předních zmrzačených nohou. Je to docela kontrast, když si představíte, že někdo bez mrknutí oka zvířata vraždí a konzumuje, zatímco jiní se zoufale snaží o záchranu i těch nejodepsanějších případů. Fawn by mohla být se svým příběhem precedentním případem a hlavně příkladem pro nás pro všechny.

• 15.6.2017  14:55
    Presento - Požičaný svet (hudební videoklip) (2016)

Člověk by si mohl říct, že tohle je jen další kritizijící song sestavený z témat většiny ožehavých témat dnešní lidské společnosti. Song, jakých tu bylo už nespočet. Co když ale každé jedno slovo textu je pravda? A není to jen přehlídka alarmujících témat o stavu společnosti a přístupu lidí jako takových. Jednomu je z toho úplně smutno, ale osobně to vidím tak, že pokud dokážeme problém popsat, dokážeme ho i řešit. A to je vlastně poselství tohoto klipu - poukázat na záhubu, do které se řítíme a zavčasu se probudit. Presentovu tvorbu hluboce uznávám, Filipa cením jako člověka a nemám problém přiznat, že jeho texty mi způsobují husí kůži i lesklé oči. Měli bychom si takové interprety více hýčkat a podporovat je!

• 12.6.2017  18:55
    Dare (2013)

Místy až husina :)

• 12.6.2017  08:27
    Až oči mé se rozevřou (amatérský film) (2015)

Výbornej dobovej kraťas se neuvěřitelně autentickou atmosférou, kamerou i zvukem!

• 11.6.2017  19:41

Tohle je docela rozporuplný dokument. Na jedné straně ukazuje psa a jeho plemena jako neuvěřitelnou a krásnou skupinu zvířat - tak variabilní, pestrou, se všemi těmi vlastnostmi, které vás jen mohou napadnout. Zkrátka naprosto customizovaný společník pro lidské potřeby, nálady či chtíče. Na druhou stranu, tohle je jen a jen výsledek lidské posedlosti modifikovat vše kolem sebe, zvířata nevyjímaje. Je pak na inteligenci každého člověk, jako moc mu rozum a empatie dovolí zohlednit ne úplně růžovou historii plemenitby a všech těch pokusů a experimentů, které stojí za obrovskou spoustou let šlechtění až po dnešní výsledky tak, jak psy se všemi jejich vlastnostmi známe dnes. Film je ze začátku postaven na docela vratkém a typickém přístupu k tzv. americkému snu - na začátku je lidské ego, následuje spousta práce člověka i psa a teprve pak je ke zvířeti přistupováno ke živému tvoru. Naštěstí však dokument upozorňuje i na spoustu rizik, které s sebou toto odvětví přináší, včetně všemožných genetických zatížení a nemocí (rakovina, hluchota, slepota, dyplazie, atd), které samozřejmě známe i my "koncoví uživatelé" a tyhle nešvary nás budou trápit čím dál více, protože čím déle se exerimentuje a neuváženě přistupuje ke genetickému materiálu, tím více může výsledek podléhat zatížení. V tomto případě už je na každém z nás, jak se k takové problematice staví - přecejen pes je tu odnepaměti a jeho plemena, jak je známe, více či méně, také. Teprve až silný etický movement dnešních dní nás nutí ohlížet se za dlouhou a dramatickou historií lidské pýchy, kterou člověk projektoval do šlechtění (nejen) psích plemen. Nyní, více než kdy dříve, máme možnost postavit se k této problematice s čistou hlavou a rozhodnout se, jakým způsobem se v ní chceme angažovat.

• 29.5.2017  13:14

Fiktivní dokument z budoucnosti satyrickou formou přináší absurditu utrpení zvířat. Retrospektivní forma vzpomíná na doby krutosti a bezhlavé konzumace masa, vzestup veganství až po terapeutické přijmutí vlastní ukrutné minulosti. Těším se, až to bude pravda a na tuhle šílenou dobu budem vzpomínat se zatajeným dechem.

• 28.5.2017  19:51

Hlavní problém posledního Residenta, teda krom toho, že je to opět pěkná mizérie, je že si tvůrci měli rozmyslet, jestli spíš chtít film nebo spíš hru. A pokud byl záměr v tom, že chtěli film co nejvíc přiblížit hře, považuju tento nápad za výsostně špatný. RE řekl všechno v prvním díle (který byl už tak značně průměrný) a žádná další nástavba mu nepomůže. To, že měl někdo odvahu ždímat to na 6 samostatných pokračování, to bych nazval vrcholnou nesoudností o šesti dějstvých. I když má film občasné světlé momenty, nejde si nevšimnou, že se zde blíží značné recyklaci prvního dílu a ještě prohlubuje pachuť z toho, že Milla nenatočila od dob Pátého elementu žádný dobrý film.

• 20.5.2017  15:28

Asi SPOILER: Ach jo, pokud jsme všichni doufali, že Covenant všechno vyřeší, pak musím říct, že neřeší nic. Ono prostě dělat prequel, který nevytvoří nadstavbu, ale v podstatě pachuť, je od základu špatně. Pokud je původní tetralogie nedotknutelnou ságou o vraždících monstrech něčím, na co si nedáte sáhnout, sotva budete odpouštět samotnému režisérovi snahu dát jí přidanou hodnotu, která ovšem ukazuje to, že samotný Vetřelec je tu až na druhém místě. Prometheus se mi na začátku moc nelíbil, časem jsem mu ale začal přicházet na chuť až jsem si ho nakonec docela obíbil a upíral zrak k pokračování. Protože, co si budem povídat, místo odpovědí nám přinesl jen další otazníky. Covenant sice přímo na Promethea navazuje, ale pointu, kterou přinese, vám, pokud nejste filozof kreacionista, naprosto zkazí chuť. Tedy minimáně do doby, než se s ní vyrovnáte. Což může a nemusí přijít. Je to jako když věříte v santu clause a pak vám řeknou, že dárky nosí kurýr od PPL. Toliko osobní brek, pojďme k filmu samotnému. Covenant je virtuózní béčko s prvotřídním orgastickým vizuálem. Interiéry, exteriéry - pecka! Ačkoli si většina divánků stěžuje na nezáživné postavy, tak s tímhle osobně problém nemám a řek bych, že dokonale vykreslují jistou temnou atmosféru. Co se týče napětí, tak tady jsem celkem spokojen, je to prakticky maximum, co může recyklovaná sága nabídnout, takže pokud se povzneseme nad určitou šablonovistost, tak i zde jsem byl příjemně napínán. Některé scény jsou vyloženě brutální gore - ve 4DX vám cáká do xichtu krev, takže ten zážitek je zde opravdu famózní. Díky rychlému sledu událostí a tradičnímu nelogickému chování postav tu máme co dělat s rychle nastalou bezvýchodnou situací a netýká se to je toho, že v minulých dílech vás naháněli vetřelci - tady máte problémů hned několik a bohužel podstatně horších, než je xenomorf likvidátor. Jeho zrození je mimochodem docela odfláknuté, jakoby se tvůrci soustředili na všechno ostatní a náš milý alien je tu doslova a do písmene jen do počtu. Konec je předvídatelný, ale solidně rozehrává další možné díly. Dávám za 4 protože tuším, že si Covenanta oblíbím stejně jako všechny ostatní vetřelčí filmy. Nezbývá jen doufat, že další díly budou míň filozofie a víc staré dobré školy!

• 18.5.2017  13:43

Tohle je zaručeně nejkontroverznější a nejoriginálnější zpracování příběhu krále Artuše! Nevím, co Ritchie bere za drogy nebo jestli fetuje přímo kouzla, ale tohle utržení z řetězu dělá z tradiční předlohy naprosto nekonvenční zážitek. Když opomenu častou přehnanost někteých věcí, hýření trikovými efekty a reminiscence na jiné fantasy filmy (hlavně LOTR), dál už dostáváme jen pozitiva. Největší devízou filmu je troufalost s jakou pracuje například kamera - všechny ty slow motion, quick motion a nesmyslné point of view záběry, které byste si nedovololi do historického filmu dát ani, kdyby to měl být váš poslední hrdinský skutek vás chvílemi nutí myslet, že se natáčelo na GoPro :D. A vůbec celková neomalenost s jakou je servírován například humor, který film posouvá taky úplně bokem, je na pováženou. Jako by si tvůrci řekli, že prostě zkusí, co je divák schopen akceptovat. A ten se kupodivu královsky baví. Prostě jako koncept to funguje překvapivě a totálně skvěle. Pokud bych měl vypíchnout nějakou věc, tak rozhodně herectví a charisma Charlieho Hunnmana, protože ačkoli nejsem žádným fanouškem testosteronové feelingu a tím pádem vlhkého vzduchu v kině, tady jsem prostě žral jeho výkon jako náctiletá nadržená fanynka. Přehled, se kterým to odehrál, prostě bere dech - skoro jako by se nenarodil pro to být jen králem ve filmu, ale zároveň pro tuhle roli. Klobouček! A poslední, co bych rád zmínil, je naprosto vymykající se soundtrack, který je postaven na zajímavé rytmické odlišnosti od přístupu většiny skladatelů a tvoří pořádnou třešeň na několikapatrovém dortu. Tahle anarchistická zážitková kinematografie mne velmi mile překvapila.

• 15.5.2017  13:11
    Pasažéři (2016)

Když jsem si rozmýšlel, co o filmu napíšu, napadlo mě něco ve smyslu "intergalaktická sci-fi o největší hysterce, která kdy vstoupila do vesmíru". Jenže ve výsledku je to fakt pěknej romantickej film s velmi přesvědčivým Chrisem Prattem a především zřejmě nejlépe zpracovanými interiéry vesmírné lodi, jaké jsem kdy viděl. Trocha dramatu, trocha humoru, trocha napětí a hodně romantiky zabalené do prvotřídního vizuálu a produkce až se skoro dá říct, že forma vítězí nad obsahem, protože jakožto milovník ultimátních dojáků si zde na své moc nepříjdu. Nicméně filme je to rozhodně příjemný.

• 9.5.2017  11:53
    Uteč (2017)

No ty kráso! Tohle je po Don't Breathe další totální pecka, co se z těch minoritnějších žánrů dostala do kin. Nadšené hodnocení IMDB skýtalo prostor pro solidní očekávání, ale takhle pochmurnou a znepokojivou bombu jsem fakt nečekal. Hned od začátku se pracuje s docela přísnou a napjatou atmosférou a každá další minuta filmu ji snad ještě prohlubuje. Celé to pak podtrhuje výborná hudba, výprava nebo důmyslně sestavené obsazení. Děj se dost zajímavě vyvíjí a ve vás vzbuzuje ještě více zvědavosti. Charaktery postav a rozkrývání temného příběhu je stejně znepokojivé jako uchopení rasové otázky, která je výborně vypointovaná. Jako zábavnější thriller jsem už dlouho neviděl, nejednou jsem váhal, jestli nedám plnej počet!

• 8.5.2017  12:53
    Monkeywrench (2010)

Krátký hraný film zachycuje dobré srdce eko-sabotérky, která sice pomůže zraněnému dřevorubci, avšak ani tehdy nezapomene na své poslání.

• 6.5.2017  16:32

Zůstává mi rozum stát, nad odlidštěným přístupem laboratorních pracovníků, kteří s ledovým klidem mučí, zabíjejí, pitvají a vyhazují do koše bezvládná těla, která ještě před chvílí byla živými a zdravými štěňaty či koťaty. Co se v člověku asi zlomí, že je schopen takových věcí. Jenže mnohem krutějším zjištěním je, že všechny tyhle pokusy jsou přímou reakcí na poptávku, kterou konzument vytváří. Naprosto cokoli nás obklopuje je nebo bylo testováno na zvířatech, ať už je to kosmetika, léčiva, přípravky, potraviny a vlastně nejspíš cokoli, co bylo uměle vyrobeno. V tomto dokumentu se zmiňuje, že konkrétně tato zvířata padla za oběť výzkumu vakcíny, takže pokud doma máte kočku nebo psa, jste také přímo zodpovědni za tohle utrpení. Tak či onak, zodpovědni jsme všichni!

• 4.5.2017  09:04
    Spojenci (2016)

Ani jako válečný, ani jako drama mě to neoslovilo. Závěrečná scéna je sice silná, ale chybí tomu hloubka po všech směrech.

• 24.4.2017  13:51

Vůbec jsem netušil, že Marvel ukrývá takový poklad aneb první marvelovka, která se opírá o věci, které jsou skutečně možné. Představte si, že se lopotíte na své duchovně / spirituální cestě se střídavými úspěchy a pak příjde film založený na komixové předloze a je v něm většina toho, kam se snažíte dostat. Docela se divím, že tak náročný či abstraktní námět s kořeny v mnoha kulturách a jejich spiritualizmu může být vůbec atraktivní a následně pak funkční téma pro největší comixové studio. A vzhledem k tomu, že se nejedná o žádné ezoterické minimum, ale poměrně pokročilé vědění, tak by mě zajímalo, jak se autor k těmto podnětům dostal. Samotná vizualizace za hranice vědomí, duše, realit, vesmírů pak nabídne takovej kolotoč, jaký by jste si nepředstavili ani s tou nejbujnější představivostí. Až si říkám, že filmový grafici museli být na pořádném tripu - a proč taky ne? Ale dost spoilerování. Dr. Strange je silný i po všech ostatních stránkách - košatý a šťavnatý děj, precizní triky, kamera, produkce, sympatické obsazení, mrda humoru a celkově to do sebe zapadá tak, že si lebedíte blahem. Doporučuju tuhle jízdu ve stavu, protože to byl takovej fičák, že jsem myslel že si vystoupím. Kupodivu i za střízliva je to stejná pecka!

<< předchozí 1 2 3 4 7 14 20 26