Desatero přikázání (1956)

Pekne sa na túto biblickú epiku pozeralo. Kategória „celovečerný film“ je úplne na mieste, keď si naňho vyhradíte 4-hodinový večer. Oproti iným TOP hollywoodskym eposom (Ben Hur, Lawrence z Arábie) tu však chýbajú veľké akčné scény. Je to tak statické, nakrúcané v štúdiových kulisách, ale stále príjemné pozeranie, mnohé širokouhlé kompozície uhranú a pozitívnym prekvapením je, že zadné projekcie ani špeciálne efekty dodnes nepôsobia smiešne. Naopak, finálne rozostúpenie mora je vizuálne zaujímavé aj dnes.

Stewart vs. Mitchum (2017) (TV film)

Tiež si myslím, že títo velikáni si zasluhovali samostatné dokumenty s podstatne bohatším obsahom a dlhšou minutážou. Ďalej som tiež nepochopil zámer postaviť ich proti sebe, dramaturgicky si to dokument neobhájil. Kúsok to skákalo z témy na tému a priveľký priestor mali vojnové konflikty. Skôr to bol obraz Ameriky než portrét hereckých ikon. Ako cinefilská jednohubka však potešila.

Žádné prudké pohyby (2021)

Príbeh spolu s MacGuffinom mi bol ukradnutý, ale bavili ma hviezdni herci a najmä tá old-schoolová obrazová stránka (neobvyklé rakurzy, aké sa dnes už bežne nevidia)! Toto by chcelo kino.

Stranger Things - Season 3 (2019) (série)

Po nemastnej-neslanej dvojke mi trojka krásne sadla! Leto (nákupák, zábavný park, kúpalisko) tejto sérii naozaj seklo.

Velké ticho (1968)

Spaghetti western pocukrený snehom! Minimalistický, nemý hrdina Trintignant vs. uhrančivý zlosyn Kinski v zasnežených drsných kulisách a za Morriconeho tónov, pripomínajúcich orient. Je tu veľa „ale“ (občasná vykrádačka Sergia Leoneho, miestami lacnosť kulís, nie stále výrazný soundtrack a občas neprítomný Trintignant), ale cez všetky mini-výhrady sa dá preniesť a užiť si tento herecky a atmosférou presný špagetový western o pomste a lovcoch ľudí z prostredia amerického Utahu. Záver je odvážny!

Mustangové (1961)

Zomierajúce hviezdy zachraňujú mustangy... Neo- a anti-western s úchvatnou nostalgiou za starými dobrými časmi, ktorá sa tu miesi s tragikou prítomnosti (hodnou dramatika Arthura Millera). V kontexte okolností  je to naozaj pecka na plné. Okolnosti: Miller napísal scenár a ušil rolu osobne pre Marilyn v snahe zachrániť  ich manželstvo; ona na pľac večne meškala, bola neustále pod vplyvom a bola to pre ňu posledná filmová rola; Huston na pľaci pravidelne popíjal; Gable zomrel pár dní po nakrúcaní; o necelé dva roky po ňom ho tragicky nasledovala aj Marilyn a pre oboch tak šlo o ich labutie piesne.

This Much I Know to Be True (2022)

Z Cavea už dávno nie je iba muzikant. Je to poet a jeho zhudobnené básne sú nadpozemskou záležitosťou. Ghosteen a Carnage sú toho ostatným dôkazom. Pre fanúšikov povinnosť a jasné hodnotenie v rozpätí 4-5*. Prakticky šlo o sériu špičkových „videoklipov“ z nahrávania albumu s občasným náhľadom do zákulisia. Krásne nasnímané (celky v pohybe striedajú polodetaily v pohybe), atmosfericky nasvietené, precízne ozvučené. Mystické.  4,5*

Bouřlivé výšiny (2011)

Odvážnym hereckým obsadením bola známa knižná predloha príjemne aktualizovaná. Andrea Arnold priniesla do príbehu nenaplnenej, sebadeštruktívnej lásky nevtieravú fixáciu na prírodné motívy, dokresľujúce nespútanosť prostredia a krehkosť vzťahov. Prepasírovala tak do filmu veci, ktoré neboli explicitné v knihe, no čitateľ ich medzi riadkami cítil. Z tejto verzie cítiť sexuálne napätie, špinu, pot, čiastočky prachu, vlhkosť trávy, štipľavý vietor vo vlasoch i na tvári. Naturalistické, živočíšne a poetické zároveň.

Koně se také střílejí (1969)

Veľká hospodárska kríza, 1932. Jedni pred ňou utekali na niekoľko týždňov na tanečný parket s vidinou výhry 1.500 doláčov, iní zasa utekali na tribúny tohto „predstavenia“. Celý čas sa nepozrieme mimo zábavný pavilón, ale existenciálnu ťažobu krízy vidieť na protagonistoch a ich fyzickej a psychickej vyčerpanosti a celkovo zúfalstve, niečo také neľudské podstúpiť. Termín reality show je v tomto prípade doslovný. Zaujímavosťou je, že snímka si vyslúžila až 9 nominácií na Oscara, no nie tú za Najlepší film!