Soumrak (1998)

Áno, tento 90´s neo-noir si takto nízke hodnotenie nezaslúži (a práve to ma dlhé roky i napriek hviezdnemu obsadeniu tak odrádzalo). Paul „Frajer“ Newman po Harperovi (1966) znova po rokoch hrá súkromného detektívka, tento raz na dôchodku. Voice-over je rýdzo chandlerovský („Keď vám vravia, že nebudete potrebovať zbraň, znamená to, že si zoberte rovno dve“) a rovnako tak celá výstavba príbehu, ktorý inak nemá znalcom čo nové ponúknuť. Potešia však LA lokácie a trademarky (napr. nástup femme fatale skrz záber na nohy). Pre noiristov či fanúšikov Chandlera ide o príjemnú povinnosť.

Spider-Man: Daleko od domova (2019)

Benátky, (slovenská pieseň v podaní Marcely Laiferovej), Praha, Berlín, Londýn. Príjemný a zábavný Spider-trip po Európe. PS: Tie trademarkové WTF konce sa mi začínajú páčiť!

Spider-Man: Homecoming (2017)

Tínedžerský koncept (presun z univerzity na strednú školu) mi veľmi sadol a priniesol osvieženie. Holland mi pripomína mladého Tarona Egertona. 3,5*

Belfast (2021)

Branagh napodobnil Cuarónovu Romu, keď si v čiernobielom obale zaspomínal, ako vyrastal v neľahkých časoch v rodnej štvrti. Po viacerých stránkach však jeho Belfast pôsobí rozporuplne a nesúrodo. Obrazová stránka je elegantne uhladená, miestami ale zbytočne rušivá (viď tie samoúčelné, nehodiace sa rakurzy neraz pripomínajúce Sin City či Rodinu Adamsovcov). Príbeh zasa balansuje na barikáde medzi „svěrákovskou“ tragikomédiou a civilnou rodinnou drámou. Akoby tam režisér chcel dať všetko, ale ono to spolu proste neladí. To neustále upozorňovanie na formu je rušivé. Moja recenzia.

Dívej - Žraločí léto (2021) (epizoda)

Prvá epizóda nie je len o individuálnom fenoméne, kontexte jeho doby ani o lete, kedy vznikli letné blokbastre, ktoré nadobro zmenili rozhodovacie procesy hollywoodskych štúdií. Je to najmä o každom z nás, kto číta tieto riadky. Poskytuje nám nostalgické pohladenie: pripomína láskavosť detstva, vzrušivosť dospievania, prvé kupovanie lístkov do kina, vôňu popcornu, usádzanie sa v tme, na zem padajúci popcorn, híkanie, zatláčanie sa do sedadiel, zakrývanie si očí, pohltenie obrazom, zvukom, príbehom... PS: Potešila imitácia slávnej scény vrátane vertigo-efektu!__ „Filmy dokážu zastaviť čas. Ako vanilková zmrzlina stekajúca vám po zápästí. Ako spanie pod holým nebom. Ako prvý bozk.“__ „Najlepšie filmy, rovnako ako tí najhorší ľudia, vám môžu zanechať jazvy, dajú vám odvahu namiesto strachu a keď máte šťastie, tak aj nádej. A kde nie je nádej, sú možno žraloky, dlhé stratené letá a mladé dievčatá v tme kina, odriekavajúce známe repliky, ktoré už dávno poznajú naspamäť.“

Poslední souboj (2021)

Nečakane komorná, historická konverzačka (s nečakanou štruktúrou), ktorá vyvrcholila parádnym súbojom. Herci výborní, prekvapivo si ma však najviac získala Jodie Comer. Scott to stále vie.

Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun (2021)

Možno najandersonovskejší Anderson. Čo záber a kompozícia, to maximálne vyšperkovaná mizanscéna, využitá na 110%. Umelecká pocta novinárčine v teréne, a zďaleka nielen nej. Každá poviedka má svoje osobité čaro a príbeh (väzenie, študentský manifest, únos) a zároveň dominantný i vedľajší presah (výtvarné umenie, divadlo, animovaný film, šach, gastronómia). PS: po Bondovi a Dune toto „menšie“, ale solídne estetické kino pohladilo dušu. Pozerajte to rozhodne odpočinutí, je to náročne obsahovo aj vizuálne.

Přebíhání (2021)

Rebecca Hall nakrútila minimalistickú, konverzačnú dobovú drámu, ktorá má čo ponúknuť najmä pripravenému divákovi. Retro štýl nesadne každému, je potrebné sa nastaviť na scenár presýtený témou rasovej tolerancie, dialógy občas pôsobia šablónovite až otravne a mnohých odradí pomalšie tempo. Po technickej stránke však Passing predstavuje solídne remeslo a esteticky vkusný kúsok.

Deštivý den v New Yorku (2019)

Typický, „súčasný“ romanticko-konverzačný Woody. Je evidentné, že v hl. postave vidí seba. A nezaprel v sebe filmového intelektuála. Potešili (síce strohé) dialógové odkazy na filmy noir (Sunset Blvd., White Heat, Out of the Past). Ako jeho poctu noiru však odporúčam Manhattan Murder Mystery  (1993).

S láskou Vincent (2017)

Od pohyblivých obrázkov k rozpohybovaným obrazom. Nový level vzájomného ovplyvňovania sa filmového a výtvarného umenia. Za príbeh (priam detektívne pátranie po stopách Vincentovej smrti) 3*, za to inovatívne spracovanie minimálne 4*!