Frankensteinova nevěsta (1935)

Skvelé pokračovanie, ktoré vylepšuje neduhy jednotky (absenciu hudbu a nemluvného netvora). Šikovná úvodná rekapitulácia jednotky, finále dynamicky zostrihané. Názov klame telom a mne to nevadí: nevesta je „len“ hnacím motorom pre viaceré postavy.

Zde jsou lvi (1958)

Ďalší noir na nikotínový pohon (po americkej klasike Out of the Past /33 ks/ či medzinárodnom neo-noiri Incident v hoteli Nile Hilton /cez 40 ks/), narátal som 48 cigariet! Skvelá snová kamera: skosené kompozície, nasvietenie nočnej ulice a tváre hrdinu, zadné svetlo rozptýlené v dyme/hmle, mraky cigaretového dymu vo svetle. Príbeh s démonmi minulosti tiež silný a manželka hrdinu by sa ako femme fatale nestratila ani v americkom filme noir!

Juha (1999)

Aj na režisérove pomery (a jeho časté hry so žánrovými priesakmi) veľký formálny experiment. Namiešal tu nemý film, grotesku a koncert v jednom. Rušivo môže jedine pôsobiť výrazná zvuková stopa. Obsahovo je to však stále „starý dobrý“ Aki.

Muž na střeše (1976)

Film dvoch polovíc: detektívnej, „ukecanej“ a akčnej, „zásahovej“. Paradoxne ma tá prvá svojím tempom nebavila, avšak naplno som si následne užil autentický a strhujúci policajný zásah na titulného ostreľovača na streche, ktorý je nakrútený nesmierne dynamicky. Výborná práca kamery, strihu a réžie.

Na cestě s mámou (2022)

Pekná islandská klubovina. Starý mládenec (v starej fordke), psíček a mŕtva matka na zadnom sedadle, ktorá ožíva podľa hrdinovej potreby, sa vydávajú naprieč krajinou za... veď viete, cesta je cieľ. Minimalizmus, absurdnosť a žánrový naratív road-movie pripomenú z väčšej časti Jarmuscha (a z menšej Akiho Kaurismäkiho) a magicko-snové prvky zasa Felliniho. Spomenúť musím tiež meditatívny, prevažne husľový soundtrack a uhrančivé, širokouhlé kamerové kompozície.

Černá výprava (1973)

Pre fanúšikov 70´s kriminálok a filmu noir povinnosť! Nie nepodobné inej adaptácii Richarda Starka – Point Blank (1967). Antihrdina vs. Organizácia. Duvall síce nie je Marvin, ale s rolou mĺkveho a rázneho pomstiteľa sa popasoval obstojne. Navyše tu máme celý rad noirových veteránov vo vedľajších úlohách: Roberta Ryana, Marie Windsor, Jane Greer či Elishu Cook Jr.! Noiristov tiež potešia detaily. Napr. mňa konkrétne scéna s ukážkovým vábením femme fatale, kedy náprotivok odpovedá: „Muž časom zistí, že s niektorými ženami sú iba problémy.“ Nechýba povinná žánrová výbava: silné zbrane, krásne ženy, parádne autá, veľké psy.

Bullet Train (2022)

Asi takto by to dopadlo, keby v rýchlovlaku vystrájali Guy Ritchie s Tarantinom a vybrali si svoj slabší deň. Uletená akčná gangsterka (s nečakanými hviezdnymi cameo rolami). Tak uletená, že chvíľku trvá, kým sa na toto bláznovstvo naladíte. Nuda nehrozí, dopredu to však ťahajú najmä herecké sympatie a akčné choreografie.  3,5*

Ve při (2023) (seriál)

High society vs. Low society, kde obe strany používajú veľmi low metódy. Chytľavé, zábavné, nepredvídateľné, s parádnymi koncami. Finále nečakane konverzačné, filozofické s nečakaným presahom. 4,5*

Maestro (2023)

Silnejšie v detailoch ako v (chladnom) celku. Miestami exhibícia (kameramanská, hudobná, herecká), miestami nuda. Kino by tomu pomohlo.

Panna zázračnica (1966)

Hravý, smutno-pekný lyrický film. Surreálnou mizanscénou a prvkami magického realizmu nemôže nepripomenúť Jakubiska a Felliniho. Panna zázračnica je slovenská umelecká femme fatale... a múza. A Szomolányi čaruje.