Mirešák

Miroslav Olšák

Česko

<< předchozí 1 2 3
    • 18.1.2018  10:35

Coby matematik musím ocenit, že z odborného hlediska film dával smysl, když mluví třeba o záporných hodnotách gamma funkce nebo vzorci na odhad počtu rozkladů. Je plusem, že se nesnaží líčit Brity jako nechápavé záporáky, a Ramanujana jako superčlověka (i Ramanujan může udělat v matematice chybu). Postavy dvou hlavních hrdinů jsou tak uvěřitelné a mně blízké.

• 6.1.2017  00:07
    The Wave (TV film) (1981)

Oproti Německé verzi dvakrát kratší a přesto obsahuje víc podstatných myšlenek z originálního experimentu a nijak neztrácí na působivosti.

• 3.1.2017  00:13

Parodie na náboženství pokračuje, tentokrát ještě víc náboženství a míň pohádka. V jedničce mi pozemská dějová linka přišla málo zajímavá, tak jsem doufal, že ve dvojce to napraví (když nejsou původní pozemskou linkou nijak vázáni). Místo toho se tvůrci rozhodli pozemskou linku skoro vymazat, což mi pořád nepřijde optimální -- gagů je víc, takže zábava dobrá, zato příběh je víc o ničem a neobsahuje ani nějaké to překvapení -- najednou si uvědomuju, jak je jednička promyšlená. Škoda, pozemští představitelé tentokrát hráli taky dobře. Jestli se plánuje trojka, tak se přimlouvám opět za zajímavou pozemskou dějovou linku s chytrým řešením od ústřední dvojice, která nebude vyžadovat víc než dva zázraky.

• 3.1.2017  00:00
    Ex Machina (2014)

Námět super. Škoda konce, který mohl být logičtější a morálně méně jednoznačný.

• 11.1.2016  23:37
    Derren Brown: strach a víra (TV pořad) (2012)

Ano, u kouzelníka člověk nemá jistotu, jestli v údajném dokumentu taky trochu nepodvádí. Nicméně tady mu celkem věřím... protože mě to činí šťastným :-)

• 2.1.2016  01:50
    Kancelář Blaník (TV seriál) (2014)

Ne že by se to blížilo klenotu Jistě pane ministře, ale za tu krátkou stopáž nestihne nudit, a některé fóry jsou povedené. Jen mi přijde škoda, že i když to reaguje na aktuální události, tak to končí zcela fiktivně, a divák, aby pak dohledával, co tvůrci skutečně vzali ze zpráv, a co už v žádných novinách nebylo.

• 2.1.2016  01:39

Už jsem si z Disney a jiných pohádek zvykl, co předznamenává romantická písnička mezi princem a princeznou, či jaké chování očekávat od čarodějnice, která si v jiné písničce libuje v plné síle své kouzelné moci. O to více mě potěšilo, že tenhle děj ale tak plochý a předvídatelný zkrátka není. Postavy jsou srozumitelné, ale zdaleka ne černobílé. Disney sám podkopává svoje klišé, aby nakonec předvedl rozuzlení, které je sice v souladu se základním pohádkovým principem o "lásce", ale narozdíl od jiných pohádek zde tento princip dává smysl. Tento konec nemám jak (oproti třeba Na vlásku) zkritizovat za "falešnou šťastnost". Někteří příběh Frozen kritizují, ale já na takhle rozumnou pohádku čekám od dětství... P.S. Srdce se snadno změnit nedá, ale hlavu lze přesvědčit.

• 2.1.2016  01:37
    V hlavě (2015)

Musím dát za pravdu komentářům, které kritizují odysseu radosti a smutku mimo centrálu. Vypadají jak zamčení ve hře, ke které divák nezná pravidla, nikdy není jasné, jak jsou daleko od cíle (smutek by vždy řekla nesmírně, radost kousek). Překážky v ní stejně podivné jako jejich řešení, přičemž se podivnnost stále více stupňuje a řešení je nakonec podobně ujeté jak ve Shrekovi II. Tvůrci tím chtěli předvést nádherný svět plný fantazie, jenže když ve vzduchu visí závažný problém, tak si ty nádherné barevné kuličky, obláčkové a kartové domečky a podobné vymoženosti, tolik emocionálně neužiju. Navíc tato odysea má dost malé dopady na mysl (krom toho, že jsou pryč). Na druhou stranu, fantazie tvůrců je podobně jako v Byl jednou jeden život kouzelná, a podobně jako v něm, i zde autoři předkládají skutečné psychologické poznatky. Vtipů je poskrovnu, ale jsou super (reklama na žvýkačky je tak typická, že typičtější snad být nemůže), a konec funguje perfektně. Hodnocení: 4.5 P.S. Kdyby někoho zajímala psychologie, jak se v hlavě zpracovávají samotné názory, doporučuji video Bending truth na Youtube -- je to amatérsky animovaný dokument, vysvětlující to na příkladu člověka naverbovaného scientology.

• 2.1.2016  01:34

Že mohli aktéři fungovat jen v rámci předepsaných kolejí je jasné, ale mohli si pro konfrontaci vymyslet i chytřejší otázky než "A víte, že je KLDR považována spolu s Iránem za osu zla?" Třeba by jim to šlo líp, kdyby tam tolik nechlastali :-)

• 28.12.2011  22:31

Kdysi byli lidé unešeni z tónů varhan, nyní jsou unešeni z rockových koncertů. Je to snad špatně křesťanství zmodernizovat? Jestli ono není špatně samotné křesťanství... A ještě jedno mě film naučil: na "Ježiši kriste!" odpovědět "haleluja :-)".

• 28.12.2011  22:26

Viděl jsem jedno divadelní zpracování též pohádky jistými páťáky a přišlo mi lepší. 1) V českém znění jsou zde písničky zcela nesrozumitelné. 2) Je smysluplné vypít zohyzdňující lektvar za účelem být nejkrásnější? Já to nepochopil, třeba mi to nějaké dítě vysvětlí.

• 25.12.2011  16:40
    Světová náboženství (TV seriál) (1999)

Již při pohledu na obal DVD je jasná mizivá snaha o nezaujatost. Křesťanství: "... dva základní prvky křesťanství: oslavu víry a oddanost společnosti. Nicméně právě za tuto oddanost zaplatil biskup Oskar Romero, ale i mnoho dalších křesťanů v Salvadoru vlastním životem ...", oproti tomu Islám: "... zájem o Islám trvá odedávna -- stejně tak i obavy z něj. V celé řadě evropských velkoměst ze zvyšuje napětí mezi muslimy a nemuslimy ..."

• 13.11.2011  23:20
    Pan Včelka (2007)

První půlka je pěkná -- hi-tech úly, soud se včelami "Myslíš, že mají nadnárodní potravinářské firmy dobré právníky?". Jenže po rozsudku už to přestává být vtipné a děj se začíná ztrácet v moralitách.

• 20.9.2011  15:49

Výhody a nevýhody tohoto filmu vnímám velmi podobně jako u filmu Avatar: velmi neoriginální děj ("důvěřuj svému nitru", copak mi to jen připomíná) a skvělá vizuální stránka (sovy v dokumentu v bonusech byly od těch animovaných takřka k nerozeznání). Akorát sovy neměly narozdíl od Avatara tak mohutnou propagaci.

• 9.8.2011  15:38
    Na vlásku (2010)

Když nahradíte dábelský smích čarodějnice frází "I love you most", je markantnější než kdy jindy, že je pan král je sobečtější než matka Gothel a že její argumenty nejsou úplně beze smyslu. Když se přidá zrádnost hlavního hrdiny shledávám, že setřídit postavy podle špatnosti je podobně obtížné jako v případě krokodýlí řeky. Stále nemám jasno v tom, nakolik to považovat za pohádku.

• 25.7.2011  23:36

K převedení knihy na plátno nemám výhrad. K oné knize však již ano. 1) Jedna z největších chyb celé HP série je název její -- Harry nemá důvod být hlavní postavou, jak správně poznamenal Nevil "Každou chvíli někdo umírá, je jedno jestli je Harry živý nebo mrtvý." 2) Autorka tvrdí že poslední HP je nejdospělejší, tak proč celý kouzelnický svět černobíle rozdělila na dobro a zlo? 3) Mám pocit, že se Voldemort snaží být sedmkrát lepší než Sauron (počtem viteálů), což se neblaze promítá na rozštěpenosti děje. 4) Chudák Severus.

• 8.5.2011  22:20
    Megamysl (2010)

Námět je nevšední a výborný. Jinak mám ale pocit, že je to místy zdlouhavé, tedy to mohlo dopadnout lépe.

• 5.3.2011  23:28

První pohádka působila přinejmenším zvláštně. Werich se ozval až po značné době a mluvil o něčem úplně jiném, než se odehrávalo na plátně. Druhá pohádka se tvářila ukrutně tradičně, i když pojmout se dala všelijak (já to vidím jako "jak se Honza stal Rychlomilem a pak zase Honzou"), ale bylo to jakési uspěchané a nebylo příliš jasné, proč se postavy chovají tak. jak se chovají. A poslední pohádka film zachraňuje -- přehledná, vtipná, animátorsky nápaditá.

• 2.3.2011  10:50

Dítě zapomělo kdesi daleko plyšáka. Rodiče: Nebreč, koupíme ti nového. Dítě: Já ale chci najít toho starého. Rodiče: Proč? Určitě najdeme stejného plyšáka, jako se ztratil. Dítě: (rodiče by asi nepochopili argument, že mě ten starý plyšák možná hledá, že by se mohl urazit, že by mohl být zlý na ostatní hračky a že zkrátka nechci být jako ta zlá holčička z TS3) Prostě chci!

• 20.2.2011  10:02

Je pravda, že je to takový mix Harryho Pottera (především Klofan, draci, trochu i jiné vyučování) a Ratatouille (táta je kápo našeho klanu a říká, že lidi jsou zlí, ale nejsou, podívejte, jak jsem si tady jednoho pěkně vycvičil). Několikrát se však situace vivine lépe, než bych na základě jiných filmů čekal. Nikdo neudělá nějakou zásadní chybu, co by příběh zamotala, takže pozitivita situace po celou dobu příjemně roste. A to z toho dělá velmi pěknou pohádku. A jestli chci draka? Ovšem že. Kdo by nechtěl takového inteligentního, mocného, milého a oddaného přítele.

• 20.2.2011  09:59
    Old Surehand (1965)

Tato zfilmovaná Mayovka za ostatními nezaostává, ale ztratí se mezi nimi. Nechybí zde padouch, co se snaží vyvolat válku mezi indiány a bělochy, odvážný a spravedlivý člověk s takřka nadpřirozenou schopností (trefit se mávnutím pistolí, kterou bude muset dokazovat) snažící se zachovat mír, jeskyně, honba za zlatem, přivázání ke kůlu, romantika, plížění se, vysvobozování zajatců, rvačka v hospodě, úkryt v jeskyni, samovraždící se padouši ... Jistá postava se snažila (ne příliš úspěšně) napodobit Sam Hawkinse, přebíral i hlášky, jestli se nepletu. Vinnetua nebylo mnoho, ale vzhledem k názvu filmu to nepovažuji za chybu. A samotný Surehand mi občas připomínal spíš Hercula Poirota než Shatterhanda.

• 20.2.2011  09:57

Zfilmovaných Mayovek je neuvěřitelné množství a všechny jsou na jedno brdo, mají podobné příběhy, hudba je univerzální. Je tahle o tolik lepší, že dávám vyšší hodnocení než ostatním? Ne, jen je první.

• 14.2.2011  16:05
    Den & Noc (2010)

Tak tohle je jednoznačně nejoriginálnější animovaný kraťas. Už nápad porovnávat den a noc na různých místech je fajn, pak se k tomu přidají dva 2D animovaní panďulácové a zabalí se to do jakéhosi předvádění se s pěkným vyvrcholením. A aby toho nebylo málo, tak snad všechny zvuky, které produkují ty dvě potvůrky, vydává ve skutečnosti jejich pozadí.

• 14.2.2011  01:07
    Shrek 2 (2004)

Když jsem to poprvé viděl, nezdálo se mi moc dobré. Jak se podobal konec dvojky konci jedničky, mi přišlo neúnosné, byl jsem zmatený, jak to bylo s tím čajem. Vtipy sice dobré byly, ale tak nějak mimo děj. (srovnejte třeba Pinocchiovy kalhotky z dvojky a "tys nezabil draka" -- "pracuji na tom" z jedničky). Ale musím uznat, že tento film na prvního Shreka bravurně navazuje (že na to snad museli myslet předem) -- velmi chytře odpovídá na otázky (které dívák ani nepokládal s tím, že z něčeho se vyjít musí), proč Fiona ve věži čekala na prince Charmina a jak to vlastně bylo s tím zakletím. A pak dvě nové úžasné postavy: Krutý záporák skvěle padnoucí do myšlenky parodování pohádek a kocour v botách s nepřekonatelným kukučem (co je proti němu Wall-e).

• 14.2.2011  01:05
    Shrek (2001)

Originální, parodizující (-> vtipné), z doby, kdy počítačových animáků bylo poskrovnu. Některé pasáže (bitka s rytíři, návrat s Fionou) ale mohly být kratší.

• 14.2.2011  01:02

3.5* Heh? Tohle že je podle dětské knížky od autora Karlíka a továrny na čokoládu? Nedokážu si představit o čem ta předloha může být. Film mi přišel jako něco mezi Za plotem a Úžasňákovými (zvláštní kombinace, že?). Naštěstí, narozdíl od Za plotem, se film alespoň tolik netváří, že Lišákovo počínání (kradení jídla) je správné, on je prostě "divoké zvíře". I když závěr už byl tak trochu moc. Ale bylo to vtipné, skvélá grafika. U scény s vlkem nechápu: 1) proč ve filmu byla 2) proč ji tu tak obdivujete.

• 10.2.2011  23:58
    Já, padouch (2010)

Už když jsem si přečetl, o čem to je, tak jsem mě pocit, že je mi to nějaké povědomé -- nevrlý člověk, kterého "polepší" děti. Vzpoměl jsem si na Kolju, Shreka. Těch holčiček jsem se dost obával a bál jsem se, že ve filmu budou dost nesnesitelné (zvlášť v traileru to tak vypadalo). Naštěstí ty holčičky tak otravné nebyly (zvláště nejstarší se chovala docela rozumně) a když jsem si u filmu uvědomil, že to chování dětí je věru trefné, přišel jsem na film, který má tomuto asi nejblíž: Vzhůru do oblak. Ano, ať už padouch nebo ambiciózní stařík, mají sen, po jeho naplnění zjistí, že lepší než ten sen jsou děti, pak tu máme podobnou závěrečnou scénu na vznášedlech. Já padouch se mi jeví být lepším, už proto, že mám radši akci než dojímání, navíc komické scénky mimoňů jsou zábavnější než ukecaný pes s ptákem. Jen ta originalita se omezila na úvod filmu.

• 10.2.2011  16:45
    Podraz (1973)

Na existenci tohoto filmu jsem narazil, když jsem si něco četl o Entertaineru. Když jsem pak zjistil, že to tu má skvělé 20. místo, rozhodl jsem se, že to chci vidět. Očekávání tedy byla příjemný zábavný film s příjemnou zábavnou melodií, a ta byla naplněna. U některých podvodů je podveden i divák, a vůbec mi tenhle koncept podsvětí, kde "ti hodní" se nesnižují k tupým praktikám jako je násilí či atentáty, vyhovuje mnohem více (i když je to možná méně věrohodné) než třeba Kmotr nebo Pulp Fiction. Kdyby byl Podraz nový film, tak řeknu, že scéna s Pokerem je parodie na Casino Royale.

• 4.2.2011  23:56

Prilis mnoho otazek, zadna odpoved. Sceny, ktere jsou nejnepochopitelnejsi, jsou soucasne i nejdelsi. To, ze se ten kosmonaut nestrefil me neprekvapilo tolik, jako to, ze se poprve strefil. A HAL 9000 byl zcela bezbranny, chudacek. Vubec se mu nedivim, ze se choval tak jak se choval.

• 31.1.2011  15:09

Jak spočítat kvalitu české pohádky? K procentům na ČSFD přičtěte polovinu roku premiéry. Příklad: kdyby přišel Bočan se svými čerty v roce 2010, dostal by jen 76 procent namisto 89. Mám pocit, že nové české pohádky jsou bezdůvodně odsuzovány. Dříve jsem viděl logické opodstatnění v argumentech překomplikovaný / nulový děj, přílišná infantilita, takřka žádný vtip, chudinká výprava, ale u této pohádky argumenty jaksi dochází, tak zbývá už jen chabý argument, že pohádky už nejsou in. Tato pohádka je milá, vtipná (hlášky by se našly), má pěkně udělané peklo (něco mezi Saxanou a S čerty nejsou žerty), a řekl bych, že přebíjí klasiky jako Pyšná princezna či Mrazík.

<< předchozí 1 2 3