JohnnyD

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 22 43 64 85
    • 18.10.2018  20:24
    Halloween (2018)

Halloween 2018 je bezprecedentným potvrdením statusu Michaela Myersa, ktorý žáner slasher stvoril a v každej jeho etape prispel zásadným filmom a dnes ho možno začať považovať za rovnako legendárnu postavu ako Draculu či Frankensteinovo monštrum. Film ponúka viaceré zaujímavé motívy a to najmä posun postavy Laurie Strode, či šokujúci zvrat pred policajným autom. No práve ten, ktorý tak rýchlo ako začne, aj skončí, je skvelým príkladom toho, že Gordon a spol nemali odvahu vydať sa skutočne inou cestou. Podľahli čaru nostalgických "legasequelov" a až príliš sa vyžívajú v parafrázach originálu, čím sa dostali do pasce, čo vidieť na finále. To je síce pomerne originálne (i keď prehodený koncept obete a lovca sme videli už v Halloweene H20), ale keď dôjde k samotnému koncu, ten už len beznádejne variuje konce dvoch predošlých dielov ságy, pričom na rozdiel od ostatných citácií vo filme (menovite napr. šatník, posteľné prádlo, duch, či vyučovanie v škole) skôr ako účel, budí príklad toho, aké náročné je ukončiť film inak, ako to už desať krát pred vami urobili iní tvorcovia. Halloween 2018 je skvelý, nekompromisný slasher, ale dvadsať rokov starý Halloween H20 je menej nostalgický, fatálnejší a lepšie vyrozprávaný. Budúcnosť žánru preto predstavuje skôr It Follows. Halloween 2018 je až príliš zahľadený do minulosti. PS: môj rozbor naratívu ságy: https://dennikn.sk/blog/596710/oda-na-halloween-a-jeho-nekonecne-pokracovania/

• 15.10.2018  13:13

Sympatický Douglas, toporný Maguire, rozkošná Holmes a tradičný Downey Jr. v klasickej do seba zahľadenej spisovateľskej reflexii, ktorá je až príliš postavená na nelogických (prečo hneď nevrátil tú bundu) a samoúčelných (scéna s knihou a autom) zvratoch. Inak fajn atmosféra daždivej zimy a skvelý Bob Dylan.

• 12.10.2018  13:10

Bohovské súboje, krv, sex, bordel, pestrofarebné kulisy, sneh - nádherne nakrútená exploatačná pecka, kde sa stretávajú dve kráľovné žánru Reiko Ike a Christina Lindberg.

• 12.10.2018  10:29

Klasická spielbergovka o deťoch, ktoré musia bez pomoci dospelých bojovať proti nadprirodzeným potvorám vyliezajúcim z diery na záhrade, ide úplne podľa šablóny podobných filmov z 80tych rokov s postupným budovaním napätia a mytológie s trochou humoru, vrcholiac orgiami ručných efektov, svetiel, hmly a neónov.

• 11.10.2018  20:55
    Noc démonů (1988)

Jedno z béčiek s mizerným scenárom, ale skvelým nasvietením, maskami, gore, synťákovým soundtrackom a podmanivou hororovou atmosférou, ktorých sa v priebehu 80tych rokoch nakrútilo habadej a dnes ich je ako šafranu.

• 11.10.2018  20:53

Veľmi civilná dráma o rozpade rodiny z vyššej strednej triedy na pozadí so skvelou atmosférou jesene na prelome 70tych a 80tych rokov. 7/10

• 11.10.2018  11:21

Klasický 80s zombie gorefest so skvelou hudbou a životnou rolou Linney Quigley.

• 10.10.2018  21:54

9/10 Kto by povedal, že takúto skvelú americanu nakrúti Tajvančan? Neskutočná atmosféra USA sedemdesiatych rokov a ešte lepšia atmosféra mrznúceho Novembra, skvelé postavy, brilantní herci, čarovná hudba a pozorný scenár, ktorý má len jednu chybu - zbytočný predvídateľný zvrat na konci. Celý čas som dúfal, že sa túto prepletenú vzťahovku podarí rozmotať inak ako tým najväčším klišé. Škoda.

• 10.10.2018  17:38
    Oklamaný (1971)

Skvelá atmosféra Juhu počas americkej občianskej vojny, charizmatický Clint, panenské osadenstvo domu a troška zvrhlosti. Bohužiaľ iba troška.

• 10.10.2018  15:15

5/10 Priemerné amerikanizované giallo so peknými modelkami, 80s módou a príjemným rozuzlením. Ale inak je to nuda a vraždy sú mizerné.

• 10.10.2018  13:55
    Le regine (1970)

Priemerný eurohoror s pekným vizuálom ale množstvom strašne dlhých rádoby-poetických scén.

• 10.10.2018  11:23

Hektická kravina, kde už v prvých 5 minútach sa nachádzajú asi tri mysteriózne šoky akoby z pera treťotriedneho románopisca rangu Garetha Marenghiho. Nejako tak mohol vyzerať A Cure for Wellness, keby ho netočil Verbinski, ale nejaký švajčiarsky televízny režisér bez talentu a štýlu.

• 9.10.2018  21:37

Úžasná dobová atmosféra, kulisy, kostýmy, účesy, pastelové farby a big bandová hudba, ale inak strašná nuda. Trvá hodinu, kým sa tím zostaví, krádež zaberá pár sekúnd až minút a heist nie je nijako zaujímavý. Koniec je fajn, posledný záber štýlový ale na 127 minút je tu pramálo vzrušenia.

• 5.10.2018  19:29
    Babylon Berlín (TV seriál) (2017)

Klobúky, dlhé plášte, dym, cigarety, swing, prostitútky, kabaret, policajti, mravnostné oddelenie, kríza, chudoba, secesia, art deco, komunisti, náckovia, monarchisti, porno a ešte raz cigarety. Babylon Berlin je splnený sen, skvelá atmosferická jazda weimarským Berlínom, škoda len že na rozdiel od pulpovej prvej série sa v dvojke (pri zachovaní skutočne uletených zvratov a over-the-top záberov) rieši viac politika a historické udalosti.

• 30.9.2018  22:09

Southland Tales tohto desaťročia - prepletená post-moderná meta-bizarnosť na n-tú. Nejako hlboko sa mi to rozoberať nechce, tobôž už nie hľadať v tom nejaké skryté odkazy, ale bavilo ma to dostatočne a nakrútené je to nádherne. Skvelá óda/paródia na L.A., noir, popkultúru a paranoju.

• 22.9.2018  23:36
    Jedna noc (TV seriál) (2016)

Realistická súdna dráma, ktorá je síce postavená na prípade, ktorý je pomerne pritiahnutý za vlasy, ale spracováva ho nanajvýš uveriteľne. Najväčšou devízou je autenticky pôsobiace vyzobrazenie toho, ako takéto obvinenie ovplyvňuje obžalovaného a všetkých okolo vrátane solídneho náhľadu do práce vyšetrovateľov, súdov i väznice. Akurát by si to žiadalo zostrihať o jednu až dve časti. V žiadnom prípade to nie je strhujúca adrenalínovka ako True Detective, no aj pri zohľadnení iného tónu je The Night Of miestami priveľmi rozvláčny a nesústredený.

• 17.9.2018  20:53

Treťotriedna variácia na Soderberghovu trilógiu, ktorá sa snaží imitovať predlohu, ale výsledok je k smrti nevtipný, fádny, tupý heist bez akéhokoľvek napätia - a napriek móde a ženskému osadenstvu - i bez štýlu. Jediné, čo tu stojí za zmienku, je famózna Anne Hathaway, ktorá si užíva rolu rozmaznanej hollywoodskej hviezdičky.

• 17.9.2018  20:49

Nevyrovnaný mix skvelých scén, množstva vaty a indie klišé. Ale prostredie pakistanskej rodiny v USA je skvelé a zaslúžilo by si vlastný sitcom. 7/10

• 16.9.2018  10:37
    Disenchantment (TV seriál) (2018)

Meh. Strašný priemer. Má to celkom solídny rozjazd (hlavne pasáž v elfovskom svete), ale potom ti ide na autopilota. Rozprávkovo-stredoveký svet je využitý minimálne, príbehy sú rutinné (vrátane najhoršej rutiny v podobe "klamal som a potom sa začali valiť dôsledky klamstva") a záverečný cliffhanger je skôr na nervy, ako láka na ďalšiu sériu. 5/10

• 10.9.2018  22:27
    Kazišuci (2018)

Prekvapivo skvelá zábava s famóznym Johnom Cenom (ale ani zvyšok castingu nezaostáva). Má to vulgárny humor, obstojne načrtnuté postavy a prekvapivo to v rámci absurdity hrubozrnej komédie celkom dobre hrá s motívmi dospievania, sexuality a rodičovstva.

• 9.9.2018  11:32

Pomerne vyčerpávajúci náhľad do asi najmocnejšej a najbohatšej sekty súčasnosti. Azda nadíde raz deň, kedy FBI vyvedie Davida Miscaviga v putách.

• 7.9.2018  18:25

Bez audiovizuálnej pôsobivosti Sorrentinovej neskoršej tvorby, zato s prebytkom kŕčových monológov a coelhovského filozofovania. Priemerný eurofilm. 5/10

• 3.9.2018  22:06

Hollywoodske remeslo v tej najväčšej kráse. Kým v prvých dvoch filmoch ságy to vyzeralo, že pokiaľ sa séria nevydá smerom ku komédii, nebude to fungovať, McQuarrie a spol. dokázali tento pulpový béčkový námet o gumených maskách, prekombinovaných zradách a šialených akčných scénach vtesnať do niečoho, čo sa tvári a budí seriózny dojem, no zároveň si drží nadhľad a neskĺza do sebaparódie. To je prosím pekne číre umenie a majstrovská žánrová zručnosť. Mission: Impossible - Fallout je monumentálna popcornová akcia, ktorá len ťažko nájde v súčasnosti konkurenciu a jednoznačne najlepší diel ságy!

• 2.9.2018  10:50

Paráda! McQuarrie doviedol koncept MIssion Impossible do dokonalosti. Ideálny mix seriózneho (resp. vážne sa tváriaceho) deju, prekvapivých zvratov, bombastických akčných scén, hlášok a sexy vizuálu. Akurát to piate variovanie rovnakých scén (napr. nahackovanie systému tým, že Tom Cruise sa spustí/ponorí/zlezie k zdroju) je už trochu únavné. 9/10

• 1.9.2018  17:56

Je to síce štýlové a remeselne skvelo nakrútené, ale zároveň aj pomerne fádne vyrozprávané a v druhej tretine som skoro zaspal. Hlavne záporák, napriek rozkošnému motívu, je ťažkotonážna nuda a šeď. Keď to človek porovná s Phillipom Seymourom Hoffmanom, ktorému pár viet stačilo na mrazivého badassa...

• 1.9.2018  17:51

JJ Abrams konečne doviedol sériu plnokrvne do nového tisícročia. Síce tu nie je až taká opulentná akcia ako v najdivokejších scén(k)ach predošlých filmov, no čo i len veľká scéna/pasáž vo Vatikáne vo svojej komplexnosti a stýlovosti tromfne oba predošlé filmy. Abrams navyše skvelo inovuje trademarky, takže gumové masky už nie sú také komické ako v predošlých filmoch. Príbeh je menej céčkový, i keď škoda toho McGuffina a nudnej romantickej línie. No hlavne úplne tu kraľuje Phillip Seymour Hoffman. Hoci nemá veľa priestoru na herectvo, jeho charizma z neho robí jednoznačne vo svojej dobe najlepšieho záporáka série.

• 31.8.2018  11:58

John Woo tomu dodáva over-the-top pompéznosť (holuby!) a je tu oveľa viac akcie než v jednotke, no príbeh je stále mizerný, záporák úplne hrozný a gumové masky a podobné zvraty sa nehodia k relatívne vážne sa tváriacemu zvyšku filmu. K tomu ešte lacná romantická línia a kilo sentimentu na záver. Blech. Ale Hans Zimmer riadne dáva (pripravuje sa na Dark Knighta) a Tom Cruise je frajer.

• 27.8.2018  21:26
    Who Is America? (TV seriál) (2018)

Who Is America? zlyháva v scénach, kedy stavia voči sebe extrémnu ľavicu a extrémnu pravicu, lebo vtedy ide len o pobúrenie, ktoré je pochopiteľné. Naopak Cohen exceluje v momentoch, keď voči sebe stavia ten istý extrém. Vtedy uvoľnení respondenti dokážu zo seba dávať nevídané veci. Škoda vynechanej Palinovej a slabý útok na krajnú ľavicu.

• 26.8.2018  20:57

Film na pomedzí sociálnych drám čiernej vlny a komédie českej školy s tradične skvelým Danilom Stojkovićom ale pomerne rozháraným scenárom, kde scéna za scénou na seba nadväzujú často dosť krkolomne.

• 14.8.2018  08:48
    Postřižiny (1980)

Hudba je čarovná, atmosféra malomesta na prelome republiky a monarchie skvelá, no celé je to afektované, kŕčovité a zastaralé. Chýba tu zmysluplný konflikt alebo aspoň trochu ľudské jednanie postáv. Aspoň náznak toho, že film sa odohráva hoci len v niečom, čo matne pripomína skutočný svet. Postřižiny sú akoby rozpohybované dobové reklamné maľby. Síce štýlové, no neskutočne afektované a gýčové. Toto je ten mýtický láskavý humor? Ak áno, tak prosím pekne nasrať.

<< předchozí 1 2 3 4 22 43 64 85