JohnnyD

philosopher of time travel

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 21 42 62 82
    • 13.9.2017  08:45

Na rozdiel od fenomenálneho All that Glitters ma toto veľmi nezobralo. Áno, estetika Breta Eastona Ellisa tam je, ale viac menej len v minimalistickom opisnom voice-overi hlavného hrdinu, inak je to pomerne jednorozmerné a nie veľmi vtipné. A kamera je otrasná. PS: Ako tam Ross dostal všetkých tých hercov?

• 13.9.2017  08:21

Pomerne nevyrovnané a nie veľmi vtipné, i keď originalitu viacerým scénam ubrať nemožno (najmä záverečná poviedka o ejakulácii).

• 13.9.2017  08:17

Vynikajúca skvelo obsadená konverzačka, ktorá, aj keď ju režíroval Rob Reiner, dýcha atmosférou klasických ephronoviek.

• 8.9.2017  22:15
    To (2017)

Muschietti a spol. konečne dostali z Kingovho námetu niečo poriadne. Oceňujem najmä kacírsky prístup, kedy sa nebáli robiť zásadné zmeny oproti knihe (žiadna priehradka!) a vymýšľať celé nové scény a motívy (i keď aj v tom sa dalo ísť ďalej, napr. vyškrtnúť aspoň jednu z hlavných postáv, ako to aj spravili v jednej verzii scenára). Dialógy i postavy sú nadštandardne dobre napísané, každý z hrdinov má aspoň jeden charakter-formujúci okamih a to nielen v rámci Losers (hoci na najväčšie klasiky ako Stand By Me, Super 8, či Stranger Things to nemá). A Bill Skarsgard je famózny, no zaslúžil by si viac priestoru ako postava, nielen ako škeriaci sa prízrak - jeho najlepší moment je hneď prvý, kedy sa asi jediný krát poriadne rozrozpráva. Film bohužiaľ straší prevažne kombináciou hlučných zvukových efektov, ľakačiek a nechutných CGI (škoda že nevyužili ručné efekty, malo by to viac 80s atmosféru). Nie je to úplne najlacnejšie, ale určite tu bol priestor viac pracovať s atmosférou a budovaním napätia. Vyslovene problematické je posledné dejstvo. Kým dovtedy skoro všetky scény pomerne zručne na seba nadväzujú, odchodom zo strašidelného domu sa krkolomne naruší dovtedy plynulé stupňovanie príbehu, ktoré sa do konca stopáže nepodarí vierohodne zlepiť. Škoda, že z toho nevznikol osemdielny seriál. PS: Vo dvojke chcem Molly Ringwald ako Beverly! Alebo rovno celý brat pack!

• 7.9.2017  19:17
    To (TV film) (1990)

Predloha je asi mojim najväčším knižným sklamaním, no myslel som si, že stačí to skrátiť a zamerať sa na správne momenty a mohlo by to fungovať minimálne ako film. Ako veľmi som sa mýlil. Ak knižné postavy šušťali papierom, netuším, čo povedať o filmových, ktoré nielenže zo seba vydávajú absurdné patetické vety, no ich charaktery sú zdegenerované na jednorozmerné škatuľky (vrodený architekt, hypochonder, vtipálek, žena...). Navyše ich herecké obsadenie je katastrofálne a to najmä u dospelých (medzi niektorými je až 14 ročný rozdiel a je to vidieť!). Vina padá jednoznačne na Tommyho Lee Wallacea. Nielenže nedokázal ukočírovať hercov a scenár, film má otrasný strih a mnohé scény sú strašne krkolomne nakrútené (hlavne tie, kde sú vizuálne efekty). Ak predloha nedávala veľmi zmysel, tak film už nedáva zmysel vôbec. Aj keď má tri hodiny, je to vlastne jedna dlhšia scéna pri vode nasledovaná trápnym schádzaním sa hlavných hrdinov, ktoré je popretkávané spomienkami a samoúčelnými ľakačkami. Všetko sa deje náhodne, od zjavenia zla, až po jeho zničenie. A hej, Tim Curry je úplne priemerný.

• 2.9.2017  11:12
    Hra o trůny (TV seriál) (2011)

Najväčším paradoxom Game of Thrones je, že minimálne nateraz to je asi najslávnejší zástupca súčasnej "zlatej éry" televízie, no v skutočnosti má seriál oveľa bližšie ku Xene. Kým súčasná seriálová scéna sa viac a viac približuje filmom, Game of Thrones je napriek obrovskému rozpočtu stále len rutinný dávkovač informácií bez akejkoľvek snahy zapojiť do rozprávania kameru či hudbu. Za celých doterajších 7 sezón je tam len jediná filmová scéna a to "súd" so Cersei na konci siedmej série a to je na dnešok sakra málo. Game of Thrones je napínavý a zaujímavý seriál a nečudujem sa jeho popularite, no aj s ohľadom na zásadný pokles kvality dialógov a zvratov so šiestou sériou je viac než zjavné, že stojí a padá na svojej predlohe a prínos tvorcov seriálu je zásadne menší, než sa zdá. Navyše neschopnosť riešiť konflikty (najmä vojenské) inak ako s deus ex machina začína byť už riadne otravná.

• 2.9.2017  11:03
    Šéf (2014)

Ukážková pohodová americká limonáda, aké kedysi tvoril Cameron Crowe.

• 2.9.2017  10:59
    The War On Drugs - Holding On (hudební videoklip) (2017)

Skvelá skladba a nádherný klip bez zbesilého strihu, či komplikovaného dovysvetľovania, ale geniálne jednoducho vyrozprávaný cez sled o všetkom vypovedajúcich scén.

• 2.9.2017  10:46
    Apocalypto (2006)

Veľmi zmiešané dojmy. Striedajú sa tu mizerne nakrútené scény ako z nejakej inscenácie na Viasat History s úplne famóznymi scénami, ako je apokalyptická pasáž v meste a jeho okolí. Každopádne oceňujem odvahu nakrútiť takúto špecifickú dobovku.

• 21.7.2017  21:26

Reeves je úžasný remeselník, jeho filmy vyzerajú niekoľkonásobne drahšie, než v skutočnosti sú, ale je to mizerný rozprávač. Zase je tu prísľub fatálnych motívov, ktoré hýbu celým svetom, no príbeh sa sústredí na pár desiatok ľudí a opíc uzavretých na jednom mieste. Navyše žiadna vojna o planétu sa nekoná, ide iba o lokálny konflikt, ktorý stojí na pomerne nedôveryhodnom zvrate (vojaci chcú postaviť akýsi múr a preto nepozabíjajú opice). Na rozdiel od dvojky (potvrdilo sa, aký zbytočný to bol diel) trojka posúva mytológiu výraznejšie vpred, má zaujímavejšie kulisy (zima) a najmä retro-70s hudba je úplne bravúrna. V konečnom dôsledku je to teda obstojná dospelá popcornová zábava. 7/10

• 20.7.2017  23:12
    Dunkerk (2017)

Zatiaľ suverénne najhorší Nolan a celkom ma udivuje, že najlepší rozprávač generácie zlyhal práve na svojej najväčšej devíze. Technicky je to pravdaže bravúrne (aj keď tých 150 mega tam nevidno), ale tá chaotická štruktúra jednoducho nefunguje. Film sa skladá z prelínajúcich sa cca 3-4 dejových línií, z ktorých sa každá odohráva v inom čase a na konci sa spoja. Výsledok je, že v súslednosti línií sa ťažko orientuje a pri pomerne krátkej stopáži nemajú priestor na dostatočné rozvinutie. Na jednej strane je skvelé vidieť v kine drahý, dospelý film, aké sa bežne točili v 70. rokoch, no celkový dojem preráža fakt, že Nolan, čoby jeden z najlepších režisérov generácie, si vybral príliš náročný námet (resp. formu) a po prvý krát výrazne pohorel. PS: Len ja som mal dojem, že ten Dunkirk roku 1940 vyzerá až príliš moderne?

• 20.7.2017  22:46
    Bazén (2003)

Zaujímavá atmosféra, tajomná hudba, podmanivá Ludvine Sagnier a zaujímavý koniec, to by šlo. Bohužiaľ celé je to omotané klasickými neduhmi európskych artoviek (i keď je to oveľa prístupnejšie), ako sú chladné postavy, triviálne zvraty (celá mysteriózna dejová línia trvá asi 10 minút) a prebytok samoúčelného sexu. Je možné, že to všetko bolo súčasťou meta-roviny, ktorú ponúka koniec, no úprimne je mi jedno, čo tým Ozon myslel.

• 19.7.2017  21:49

Na Homecoming je najosviežujúcejšie, že to vôbec nie je komiksový film s riadnou dávkou humoru ale presne naopak, je to komédia s komiksovým hrdinom v hlavnej role. Postavy sú tak skvelo napísané, až mi bolo ľúto, že je to film s rozpočtom 200 mega a nie radšej seriál. A Vulture je konečne prvý záporák v pavúčej ságe, ktorý sa vyhýba klasickej schéme dobráka, ktorý sa po nebezpečnom experimente stáva proti svojej vôli hajzlom. Trvalo to síce 5 filmov, ale dočkali sme sa.

• 19.7.2017  21:35

Amatérsky Mad Max. Ako do toho dostali tie všetky hviezdy, preboha? Klasická preštylizovaná artová nuda s prázdnym dejom, ktorá stojí na absurdnom úvodnom pílení končatín (jediná silná scéna) a potom už nasledujú len dlhé statické zábery, pomätené pózy hercov a chaotické konanie postáv. Veľmi podobné rovnako samoúčelnému francúzskemu Raw.

• 19.7.2017  21:32
    Raw (2016)

Artová verzia Ginger Snaps, ktorá vsádza na hnus čoby lacný nástroj marketingu. Kým Ginger Snaps bol originálnym hororovým coming-of-age, Raw je remeselne priemerná póza s plytkými vyštylizovanými postavami v nedôveryhodnom prostredí. A to sa mi minulý rok tak strašne páčil Neon Demon.

• 5.7.2017  10:32
    Hon (2012)

Drsná mrazivá paranoidná dráma s bohovským Madsom Mikkelsenom. PS: Chcel by som vidieť priamočiary remake s Liamom Neesonom, ktorý by na konci zobral spravodlivosť do vlastných rúk a začal krágľovať obyvateľov mesta a v poslednom zábere by vystrelil mozog tej malej suke!

• 19.6.2017  22:31

Bohovský coming-of-age s fakt skvelo napísanými postavami, ktoré sa vymykajú klasickým jednorozmerným škatuľkám na dobrých a zlých. John Hughes by bol hrdý.

• 19.6.2017  22:28

Prvých desať minút sa mi na to len veľmi ťažko zvykalo a napriek tomu, že film už normálnejší nebol, celkom dobre som sa bavil. Hudba a strih ale ostali otravné po celú stopáž.

• 19.6.2017  22:26
    February (2015)

Klasický zástupca súčasného trendu art-house hororov s dôrazom na pomalú "slow-burn" atmosféru, ambientnú hudbu a dlhé statické scény. K tomu snežná výprava a fajn casting na čele s ako vždy rozkošnou Emmou Roberts a hororová istota je zaručená. Nie tak rýchlo. Na rozdiel od It Follows či The Witch je February totižto iba generická kópia skutočne prelomových filmov. Oz Perkins iba skladá film z kúskov iných filmov a absenciu originality sa snaží zakryť nechronologickým vyrozprávaním príbehu a riadnou dávkou nezodpovedaných otázok, čo je klasický trik tvorcov bez talentu.

• 3.6.2017  23:59
    Lost River (2014)

Gosling je síce audio-vizuálne celkom zručný a najal si aj skvelého kameramana, no ako rozprávač je ešte horší než Refn a to nehovoriac o budovaní atmosféry, kde je medzi nimi rozdiel niekoľko líg. Prečo väčšina tvorcov týchto vizuálne podmanivých filmov s dôrazom na atmosféru takmer v zásade kašle na príbeh? 5/10

• 2.6.2017  22:22
    Sukničkář (1987)

Molly, Robert a atmosféra 80s (vrátane vtedajšieho 50s fetišu v podobe soundtracku) je super, no úprimne neverím, že to malo nejaký scenár.

• 31.5.2017  22:57
    Wonder Woman (2017)

Réžia je bohovská. Kamera je nádherná, farby sú krásne ostré, akčné scény nadupané a pritom maximálne prehľadné a čerešničkou na torte sú spomaľovačky vyštylizované do komiksových póz (prerazenie okna!). Základný koncept filmu (motív vojny) a jeho "filozofická" rovina sú tiež skvelé. Problematický je ale scenár, hlavne kostrbato dolepené scény, najmä kvôli humoru (kupovanie šiat je úplne do očí bijúco navyše). Re-shoots by sa radšej ako na targetovanie jednotlivým segmentom trhu mohli viac využívať na uhladenie logických dier. Wonder Woman je tak film na pomedzí niečoho, čo mohlo vzniknúť, keby mala Patty Jenkins dosť času a priestoru (nezabúdajme, že k filmu priskočila na poslednú chvíľu) a tým, čo si vynútila panika vo Warner Bros po rozporuplnom prijatí Batman v Superman. PS: Čo to má Gal Gadot za prízvuk?

• 31.5.2017  22:46
    Sedmilhářky (TV seriál) (2017)

Príbeh je síce predvídateľný, ale v konečnom dôsledku je v tom celom najmenej podstatný. Najdôležitejšia je atmosféra snobskej komunity kdesi v Californii a hlavne bohovsky napísané a ešte lepšie zahraté postavy. A Reese Witherspoon si kradne celý seriál pre seba!

• 31.5.2017  22:36

Najlepší Marvel od začiatku Fázy 2. Konečne originálny príbeh, ktorý nie je len generickým derivátom ako väčšina príbehov od Avengers. No vrcholom je neskutočný vizuál plný úžasných masiek, kulís a "domaľovaných" pozadí. James Gunn replikuje campy space opery a paperbackové obaly sci-fi románov a privádza tento štýl do dokonalosti. Guardians of the Galaxy vol. 2 skvelo pripomína, že film je v prvom rade vizuálne umenie a že dokáže stvoriť pred očami tie najneskutočnejšie svety a bytosti.

• 31.5.2017  22:26
    Stážisti (2013)

Úprimné absolútne nerozumiem existencii tohoto filmu. Na jednej strane je to prikrášlená hlúpa limonáda na rozmedzí 80s komédie a Disney filmu, no je doplnená niekoľkými nekorektnými scénami (dlhá R-ková scéna v striptízovom bare) a absurdnými popkultúrnymi hláškami, ktoré by neboli vtipné ani 20 rokov dozadu.

• 18.5.2017  21:49

Generický 80s sequel. Vyšší bodycount, viac monštier, viac sexu, trochu mytológie, predvídateľné zvraty a otvorený koniec. A to je asi tak všetko. Nech už bol Prometheus akýkoľvek, bol to film, ktorý ponúkal niečo nové a ktorý mal viacero skvelých momentov. Covenant je mdlý bezobsažný priemer recyklujúci staré motívy a tie dve hodiny pôsobia ako jedno natiahnuté dejstvo. Po kritike nedopovedanosti Promethea film celkom jasne ponúka odpovede na to, ako vznikli Votrelci, no satisfakcia sa nedostavuje. Tajomno a otázky Promethea boli pôsobivejšie než prostá doslovnosť Covenantu. Nehovoriac o tom, že tie najzaujímavejšie tajomstvá (kto sú Space Jockeys a prečo to všetko) sú zrušené jednou scénou a už sa ďalej neriešia (pritom ten dizajn mesta je asi to najlepšie na filme). Stále je to vizuálne prvotriedny, draho vyzerajúci a relatívne krvavý film, akých je v kine pramálo, no dokonca aj v tom bol Prometheus (napriek dieram v scenári) o krok vpred. Proste generické pokračovanie ako od nejakého remeselníka a nie od vizionára, akým je/bol Ridley Scott.

• 8.5.2017  15:21
    8 žen (2002)

Síce ma príbeh veľmi nebavil a bolo mi v podstate jedno, kto to spravil, pozeralo sa na to skvelo. Kostýmu, kulisy, pozorne vybraté herečky a k tomu kopec detailov ako nádherný padajúci sneh za oknom - ako obraz je to skvostné!

• 8.5.2017  15:18
    Hladová řeka (amatérský film) (2017)

Hudba je bohovská, Tomáš Mann zas frajer ako vždy, príbeh síce originalitu nepobral, ale je dostatočne zábavný aj zaujímavý (historky z minulosti), no prevedenie je evolučne pozadu za hocičím, na čom choze participoval či už režijne alebo scenáristicky. Technické prevedenie je na amatérskej úrovni (zlý zvuk, nevydarený pokus o retro atmosféru znížením jasu, kostrbatý strih) a podobne scenár je snažne neobrúsený a vyžadoval by si zásadný redraft (zhustenie viacerých scén do replík, prekopanie štruktúry a prepísanie konca a väčšiny dialógov). Ak som "To není moja sestra!" dal kvôli neoriginalite dve hviezdy, tu nemôžem dať viac ako jednu.

• 28.4.2017  19:26
    Rozpolcený (2016)

Shy, where are you? Ak z traileru vyzeral námet nudne už po minúte, samotný film tomu veľmi nepomohol. Split je doteraz jednoznačne najhorší Shyov film, čo som videl (taktne som nevidel Last Airbender ani After Earth), pôsobí ako generický direct-to-dvd thriller a nemá nič zo Shyamalanovho rukopisu: po silnej audiovizuálnej stránke a pomalej slow-burn atmosfére niet ani stopy, príbeh má ledva jednu vrstvu, nieto viac, postavy sú nezaujímavé a mysteriózno tu človek nenájde ani mikroskopom. James McAvoy navyše padol do klasickej pasce na prvý pohľad zábavnej role, v ktorej sa ale úplne stratil a výsledok je len pocit trápna. PS: Ak doteraz doteraz vyzeral Unbreakable 2 ako zlý nápad, po tomto filme to platí dvojnásobne.

• 28.4.2017  19:14
    Absurdistán (2006)

5/10 Nápad fajn, ale spracovanie pomerne odfláknuté. Taká komédia (vrátane vizuálu), ktorých sa v osemdesiatych rokoch točilo habadej. Ak by si Judge dal na tom viac záležať a nešiel by len po prvoplánových vtipoch, mohla byť z toho skutočne skvelá satira.

<< předchozí 1 2 3 4 21 42 62 82