JohnnyD

philosopher of time travel

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 21 41 61 81
    • 19.6.2017  22:31

Bohovský coming-of-age s fakt skvelo napísanými postavami, ktoré sa vymykajú klasickým jednorozmerným škatuľkám na dobrých a zlých. John Hughes by bol hrdý.

• 19.6.2017  22:28

Prvých desať minút sa mi na to len veľmi ťažko zvykalo a napriek tomu, že film už normálnejší nebol, celkom dobre som sa bavil. Hudba a strih ale ostali otravné po celú stopáž.

• 19.6.2017  22:26
    February (2015)

Klasický zástupca súčasného trendu art-house hororov s dôrazom na pomalú "slow-burn" atmosféru, ambientnú hudbu a dlhé statické scény. K tomu snežná výprava a fajn casting na čele s ako vždy rozkošnou Emmou Roberts a hororová istota je zaručená. Nie tak rýchlo. Na rozdiel od It Follows či The Witch je February totižto iba generická kópia skutočne prelomových filmov. Oz Perkins iba skladá film z kúskov iných filmov a absenciu originality sa snaží zakryť nechronologickým vyrozprávaním príbehu a riadnou dávkou nezodpovedaných otázok, čo je klasický trik tvorcov bez talentu.

• 3.6.2017  23:59
    Lost River (2014)

Gosling je síce audio-vizuálne celkom zručný a najal si aj skvelého kameramana, no ako rozprávač je ešte horší než Refn a to nehovoriac o budovaní atmosféry, kde je medzi nimi rozdiel niekoľko líg. Prečo väčšina tvorcov týchto vizuálne podmanivých filmov s dôrazom na atmosféru takmer v zásade kašle na príbeh? 5/10

• 2.6.2017  22:22
    Sukničkář (1987)

Molly, Robert a atmosféra 80s (vrátane vtedajšieho 50s fetišu v podobe soundtracku) je super, no úprimne neverím, že to malo nejaký scenár.

• 31.5.2017  22:57
    Wonder Woman (2017)

Réžia je bohovská. Kamera je nádherná, farby sú krásne ostré, akčné scény nadupané a pritom maximálne prehľadné a čerešničkou na torte sú spomaľovačky vyštylizované do komiksových póz (prerazenie okna!). Základný koncept filmu (motív vojny) a jeho "filozofická" rovina sú tiež skvelé. Problematický je ale scenár, hlavne kostrbato dolepené scény, najmä kvôli humoru (kupovanie šiat je úplne do očí bijúco navyše). Re-shoots by sa radšej ako na targetovanie jednotlivým segmentom trhu mohli viac využívať na uhladenie logických dier. Wonder Woman je tak film na pomedzí niečoho, čo mohlo vzniknúť, keby mala Patty Jenkins dosť času a priestoru (nezabúdajme, že k filmu priskočila na poslednú chvíľu) a tým, čo si vynútila panika vo Warner Bros po rozporuplnom prijatí Batman v Superman. PS: Čo to má Gal Gadot za prízvuk?

• 31.5.2017  22:46
    Sedmilhářky (TV seriál) (2017)

Príbeh je síce predvídateľný, ale v konečnom dôsledku je v tom celom najmenej podstatný. Najdôležitejšia je atmosféra snobskej komunity kdesi v Californii a hlavne bohovsky napísané a ešte lepšie zahraté postavy. A Reese Witherspoon si kradne celý seriál pre seba!

• 31.5.2017  22:36

Najlepší Marvel od začiatku Fázy 2. Konečne originálny príbeh, ktorý nie je len generickým derivátom ako väčšina príbehov od Avengers. No vrcholom je neskutočný vizuál plný úžasných masiek, kulís a "domaľovaných" pozadí. James Gunn replikuje campy space opery a paperbackové obaly sci-fi románov a privádza tento štýl do dokonalosti. Guardians of the Galaxy vol. 2 skvelo pripomína, že film je v prvom rade vizuálne umenie a že dokáže stvoriť pred očami tie najneskutočnejšie svety a bytosti.

• 31.5.2017  22:26
    Stážisti (2013)

Úprimné absolútne nerozumiem existencii tohoto filmu. Na jednej strane je to prikrášlená hlúpa limonáda na rozmedzí 80s komédie a Disney filmu, no je doplnená niekoľkými nekorektnými scénami (dlhá R-ková scéna v striptízovom bare) a absurdnými popkultúrnymi hláškami, ktoré by neboli vtipné ani 20 rokov dozadu.

• 18.5.2017  21:49

Generický 80s sequel. Vyšší bodycount, viac monštier, viac sexu, trochu mytológie, predvídateľné zvraty a otvorený koniec. A to je asi tak všetko. Nech už bol Prometheus akýkoľvek, bol to film, ktorý ponúkal niečo nové a ktorý mal viacero skvelých momentov. Covenant je mdlý bezobsažný priemer recyklujúci staré motívy a tie dve hodiny pôsobia ako jedno natiahnuté dejstvo. Po kritike nedopovedanosti Promethea film celkom jasne ponúka odpovede na to, ako vznikli Votrelci, no satisfakcia sa nedostavuje. Tajomno a otázky Promethea boli pôsobivejšie než prostá doslovnosť Covenantu. Nehovoriac o tom, že tie najzaujímavejšie tajomstvá (kto sú Space Jockeys a prečo to všetko) sú zrušené jednou scénou a už sa ďalej neriešia (pritom ten dizajn mesta je asi to najlepšie na filme). Stále je to vizuálne prvotriedny, draho vyzerajúci a relatívne krvavý film, akých je v kine pramálo, no dokonca aj v tom bol Prometheus (napriek dieram v scenári) o krok vpred. Proste generické pokračovanie ako od nejakého remeselníka a nie od vizionára, akým je/bol Ridley Scott.

• 8.5.2017  15:21
    8 žen (2002)

Síce ma príbeh veľmi nebavil a bolo mi v podstate jedno, kto to spravil, pozeralo sa na to skvelo. Kostýmu, kulisy, pozorne vybraté herečky a k tomu kopec detailov ako nádherný padajúci sneh za oknom - ako obraz je to skvostné!

• 8.5.2017  15:18
    Hladová řeka (amatérský film) (2017)

Hudba je bohovská, Tomáš Mann zas frajer ako vždy, príbeh síce originalitu nepobral, ale je dostatočne zábavný aj zaujímavý (historky z minulosti), no prevedenie je evolučne pozadu za hocičím, na čom choze participoval či už režijne alebo scenáristicky. Technické prevedenie je na amatérskej úrovni (zlý zvuk, nevydarený pokus o retro atmosféru znížením jasu, kostrbatý strih) a podobne scenár je snažne neobrúsený a vyžadoval by si zásadný redraft (zhustenie viacerých scén do replík, prekopanie štruktúry a prepísanie konca a väčšiny dialógov). Ak som "To není moja sestra!" dal kvôli neoriginalite dve hviezdy, tu nemôžem dať viac ako jednu.

• 28.4.2017  19:26
    Rozpolcený (2016)

Shy, where are you? Ak z traileru vyzeral námet nudne už po minúte, samotný film tomu veľmi nepomohol. Split je doteraz jednoznačne najhorší Shyov film, čo som videl (taktne som nevidel Last Airbender ani After Earth), pôsobí ako generický direct-to-dvd thriller a nemá nič zo Shyamalanovho rukopisu: po silnej audiovizuálnej stránke a pomalej slow-burn atmosfére niet ani stopy, príbeh má ledva jednu vrstvu, nieto viac, postavy sú nezaujímavé a mysteriózno tu človek nenájde ani mikroskopom. James McAvoy navyše padol do klasickej pasce na prvý pohľad zábavnej role, v ktorej sa ale úplne stratil a výsledok je len pocit trápna. PS: Ak doteraz doteraz vyzeral Unbreakable 2 ako zlý nápad, po tomto filme to platí dvojnásobne.

• 28.4.2017  19:14
    Absurdistán (2006)

5/10 Nápad fajn, ale spracovanie pomerne odfláknuté. Taká komédia (vrátane vizuálu), ktorých sa v osemdesiatych rokoch točilo habadej. Ak by si Judge dal na tom viac záležať a nešiel by len po prvoplánových vtipoch, mohla byť z toho skutočne skvelá satira.

• 28.4.2017  19:13

Bohovská nadčasová pecka a dokonalá satira na white-collar jobs, ktorú musí milovať každý, ktorý si niečim podobným prešiel, alebo dobre pozná toto prostredie. Množstvo skvelo napísaných postáv, výborne vypointovaných gagov a v neposlednom rade kvantum detailov z korporátneho sveta! Za skoro 20 rokov zostarli maximálne obrazovky počítačov.

• 26.4.2017  00:04

Aj keď to nemá na vizionárske horory ako The Witch či It Follows, The Pact je dozaista jeden z najlepších hororov za posledných 10 rokov. Pre ujasnenie, vo filme sa objaví aj ouija, takže sa nachádzame v riadne priamočiarej žánrovke. Film síce originalitu veľmi nepobral, je tu pomerne dosť účelovostí a osobne mám oveľa radšej horory, ktoré tlačia na atmosféru, no The Pact je dokonalé žánrové remeslo s asi najlepšou sériou ľakačiek, akú som kedy videl. Čo divák čaká od filmu o strašidelnom dome, to dostane. Kto by si myslel, že v roku 2012 sa dá nakrútiť skutočne mrazivý horor o dome, v ktorom straší? Mal som zimomriavky a užíval som si to. PS: Vidíš, Wan, takto sa to robí!

• 24.4.2017  22:43

Alternatívne sa tváriace Lifetime movie s mizernými hercami (Emily Blunt kolosálne nezvláda rolu), riedkou zápletkou a otrasne napísanými dialógmi a ešte horšími monológmi akoby od pätnásťročného debutanta, ktorý zažil život len medzi reklamami na Hallmarku. Najprekvapujúcejšie na celom filme nakoniec je, že bol nasadený do kín a nie o polnoci na káblovku.

• 24.4.2017  00:47
    Babadook (2014)

Strašne ukričané a nekoherentné. Klasický príbeh vystavaný na psychickej chorobe, ktorá láme vnímanie reality a snov. O čo menej obmedzené sú pravidlá filmového sveta, o to menej zaujímavý je príbeh samotný, lebo ťažko sa báť o realitu postáv, ak je to pravdepodobne len ich halucinácia. Možno ako priamočiarejšia dráma by to bolo zaujímavejšie. Možno. Čo ale treba oceniť sú úžasné kulisy domu. Tam by som chcel vidieť poriadny gotický horor.

• 22.4.2017  17:47
    Mokřina (2014)

Je strašne osviežujúce vidieť takto skvelo zvládnuté remeslo. Všetko šľape, ako má. Kamera je nádherná - najmä tie letecké zábery na bažiny, ale aj iné zábery napr. scéna snímaná cez stekajúci dážď po okne auta. Herci sú skvelí a to nielen tí v hlavných rolách. No vrcholom je scenár. Síce mu chýba silnejšie rozuzlenie, ALE: 1. Storytelling je bravúrny, scenáristi si uvedomujú, ako dávkovať divákovi informácie. Celý príbeh je vyrozprávaný cez pohľad dvoch hlavných postáv - detektívov. Nie cez voice-over, proste divák vidí len to, čo vidia oni. Úplne základné jednoduché pravidlo, ktoré netuším prečo väčšina podobných filmov porušuje. 2. Väčšina postáv tu má poctivý background. Nie sú to len figuríny, ktoré musia povedať repliku, aby posunuli vyšetrovanie ďalej. Majú svoje vlastné príbehy, ktoré ale nezaberajú veľa filmového času, ale sú umne vložené do pár viet, ktoré prednesú. 3. V neposlednom rade skvelo využité je vloženie príbehu do Španielska čerstvo po konci Francovho režimu, čo ešte viac prehlbuje jeho uveriteľnosť. Kiežby sa z toho stal scenáristický štandard. PS: Okrem obvious choice True Detective mi to atmosférou pripomenulo taliansky The House with Laughing Windows.

• 21.4.2017  20:12
    Expres foto (2002)

Strašná rutina, ktorá vôbec nerozvíja potenciál námetu. Ten, hoci nie je nejako extra originálny, je sám o sebe znepokojujúci. No spracovanie ide po pomerne predvídateľnej línii a druhá polovica (a hlavne klimax) stojí na deus ex machina zvratoch, po ktorých sa hlavnému antihrdinovi začne zrýchlene meniť charakter. Nehovoriac o iritujúcom mizernom storytellingu. Úvodná scéna začína nasledujúcu retrospektívu - v oboch má rozprávač zásadne odlišný hlas, nehovoriac o tom, že už prvá scéna rozprávania sa odkláňa od jeho subjektívneho videnia a vidíme veci, čo on nevidel. Nejde pritom o nedôveryhodného rozprávača, len o mizerný scenár. Čo sa týka Robina Williamsa, mal už aj lepšie role a lepšie výkony (aj v rámci žánru).

• 20.4.2017  22:27

Treťotriedna verzia Neon Demon. Má to moje viaceré obľúbené témy ako L.A., odvrátenú stránku showbiznisu, body-horror, či synťákový ponurný soundtrack. Prevedenie je ale nanajvýš amatérske. Postavy nemajú motivácie, násilie a absurdnosti sú samoúčelné, kulisy nedôveryhodné a na povolenie nakrúcať v exteriéroch L.A. nezostali peniaze. Skoro nič tu nefunguje. Navyše Alex Essoe čoby céčková Daisy Ridley je vskutku mizerná herečka. Veľké sklamanie.

• 18.4.2017  22:59

Atmosféra je viac než uchádzajúca, úpalová scéna pátrajúcich chlapcov za dunivej ambientnej hudby je vyslovene podmanivá, no poväčšine je to až hypnotická nuda. Od prvého záberu je jasné, že sa záhada nerozlúšti, no neprichádza žiadna adekvátna náhrada za chýbajúce odpovede. Proste žiadne Virgin Suicides, kde chýbal motív samovrážd, no v konečnom dôsledku to bolo jedno. PS: Čo ale nepochopí je, prečo sa táto lyrická dráma s miernym mysterióznym oparom objavuje z času na čas v rebríčkoch najlepších hororov!

• 17.4.2017  13:38
    Pevné pouto (2009)

Je osviežujúce vidieť Jacksona robiť niečo iné ako multimiliónovy kultový franchise. Prvá tretina je úplne famózna: skvelá atmosféra 70tych rokov, úžasná Saoirse Ronan, voice-over predznamenajúci desivé scény, ktoré budú nasledovať a slizký Stanley Tucci. Akurát Mark Wahlberg tradične nezvláda rolu. Ani zvyšok filmu nie je v princípe zlý, no tie mizerne vyrenderované new age/Windows wallpaper scény v "in-between" svete sú too much of a good thing a ak by sa celé vystrihli, nielenže by to filmu neuškodilo, no priam by ho to posunulo o level vyššie. Stačil by duch Susie, ktorá sa pohybuje niekde na rozmedzí dvoch svetov a jemne dáva do pohybu kľúčové udalosti príbehu. Po Timovi Burtonovi je Peter Jackson ďalší režisér prekliaty multimiliónovými rozpočtami a zbytočnými digitálnymi efektami.

• 16.4.2017  17:28
    Predátoři (2010)

Je pomerne smutné, že trvalo 20 rokov vyprodukovať nový diel a je to takéto fádne béčko, ktoré poskytuje len veľmi riedku zápletku a neposúva mytológiu nikam a to napriek tomu, že ani minúta filmu sa neodohráva na Zemi. Je to len ďalšia (relatívne priemerná) killovačka s dosť zvláštnym castingom (povedzme si, že miscast typu Adrien Brody v Predators sa udeje iba raz za pár rokov). 5/10

• 15.4.2017  16:22
    Dárek (2015)

Vynikajúca jednohubka vyskladaná na dvoch rozorvaných postavách. Dusná paranoja prvej polovice sa po zložení tajomnej skladačky prehupsne do psychologického thrilleru, pričom v oboch žánroch film funguje. A Jason Bateman tu úplne exceluje. Prečo vlastne márni čas v tých priemerných komédiách? The Gift síce žiadnu dieru do histórie kinematografie neurobí, ale keby bolo takých solídnych žároviek viac, hneď by bol svet krajší.

• 15.4.2017  16:15
    Slídil (2014)

Janko Tribula: The Beginning. Výnimočne som mal dojem, že filmu by sa viac hodil formát minisérie. Zaujímavý námet stojí na psychike hlavného hrdinu, ktorý je bohužiaľ v rámci filmu nedostatočné rozpracovaný. Nevieme, prečo sa chová, ako sa chová. Expozícia nám dostatočne nevysvetľuje prítomnosť týchto čŕt predtým, než sa naplno prejavia. Nenastupuje ani nejaký razantný prerod. Chcel by som vedieť viac o ňom, o jeho minulosti, myslení atď. Odhliadnuc od toho je to osviežujúci psychologický thriller, ktorý sa celkom úspešne vyhýba klišé, ktoré divák očakáva. Atmosféra nočného L.A. je fajn, no digitálna kamera jej, podobne ako v prípade Collateral, vôbec nesedí a pýta si to analógové zrnenie.

• 14.4.2017  18:33
    Modrý samet (1986)

V prvom rade Blue Velvet má úžasnú analógovú atmosféru technicolorových farieb, 50s fetišu, starých flákov, zamatu či pastelových textílií. No ako obvykle úplne ma to nepodmanilo. Na to je tam priveľa atmosféru narušujúcich momentov a v prvom rade príbeh je strašne jalový. To už radšej nepochopiteľný mindfuck Lost Highway alebo prekombinovaný guľáš Mullholand Drive. Tuším, čo ľudia na Lynchovi vidia, bohužiaľ ja to nevidím.

• 14.4.2017  18:23
    Elysium (2013)

Blomkamp je technicky zručný režisér, má fajn nápady, no je to mizerný scenárista a dramaturg. Elysium má zaujímavú zápletku (i keď nemožno povedať, žeby bola nejako extra originálna), kde Blomkamp opäť rozvíja tému sociálnej nerovnosti. No samotná kostra príbehu je zložená zo série deus ex machina zvratov a náhod. Nehovoriac o tom, že všetko zaujímavé sa vystrieľa viac menej v úvodných dvadsiatich minútach. Nakoniec by možno bolo aj fajn, keby mu toho Aliena 5 zobrali a dali niekomu inému.

• 14.4.2017  18:16

Prvá polovica je mysterióznou konverzačkou v starom zámku, druhá časť je zase skvelá priamočiara akcia naprieč bohovsky vyzerajúcimi exteriérmi tajomného ostrova. A Leslie Banks je úplne maniakálny! Skvelá rýchlo ubiehajúca zábava.

• 14.4.2017  11:51

Triviálny predvídateľný príbeh, nudné postavy, mizerný záporák. Ani neviem koľká v poradí ďalšia fádna akčná nuda v DCUAOM, že už ma aj unavuje nostalgicky spomínať na filmy, ktorými táto séria začala. Celkom ľutujem tých animátorov, ktorí si dávajú toľko práce na niečom, čo malo byť hodené do koša vo fáze prvého draftu scenára.

<< předchozí 1 2 3 4 21 41 61 81