JohnnyD

philosopher of time travel

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 21 42 62 82
    • 17.11.2017  23:18

Najzaujímavejšie okolo Fantastic Four z 2015 je tá psychológia v pozadí. To si fakt niekto z 20th Century Fox myslel, nech už bol pôvodný zostrih (údajne) hocijako zlý, že naliať do toho ďalšie milióny, hodiť do koša 2/3 filmu a nakrútiť triviálne tretie dejstvo prinesie nejaký úspech? Nebolo múdrejšie vysrať sa na dotáčky a strata by bola stále nižšia? Tie dotáčky sú odfláknuté (parochňa!), napriek tomu zjavne stáli dosť veľa (komplet CGI finálny súboj), ale každému musí byť jasné, že tu niečo nehrá, keď má komiksový veľkofilm za 150 mega ledva hodinu a pol.

• 17.11.2017  19:18

Je udivujúce, ako celistvý je film, keďže ho podľa všetkého (viď vystrihnuté scény, ktoré sa objavili v traileroch a rumours o pôvodnom zostrihu 180 minút) postihlo pretáčanie/prepisovanie, ktoré ťažko nájde obdoby. Výsledok je produkt - solídny, priamočiary a zábavný - ale produkt bez autorského rukopisu. Ale vždy budem mať radšej odvážnejšie filmy ako Batman v Superman, ktorý ma síce väčšie chyby no aj jasný podpis a víziu autora.

• 4.11.2017  17:03
    Baby Driver (2017)

Premárnený ultimatívny teenage koncept o mladíkovi, ktorý zbožňuje hudbu, všetko okolo neho je cool, vrátane neho samotného, jeho krásnej ženskej a drsného jobu, ktorý má. Bohužiaľ vidieť že Wright má už po štyridsiatke. Ak by sa toho ujal niekto mladší, kto by trochu rozpracoval hlavnú postavu a nevyužíval ju len ako benzín do auta, bol by to punk dekády.

• 4.11.2017  16:58

90%. Neskutočná Charlize, špina západného a šeď východného Berlínu, padajúca železná opona, new wave, modroružový neónový fetiš a nadupaný over-the-top špionážny príbeh. Len ten prekombinovaný záver je trochu zbytočný. A chcelo to viac neue deutsche welle! Každopádne mám vybratý svoj obľúbený spôsob smrti: byť zabitý Charlize Theron!

• 1.11.2017  22:42
    My Fair Lady (1964)

Skvelé ale George Cukor sa s tým teda nemaznal a bez akýchkoľvek kompromisov servíruje trojhodinovú divadelnú hru vrátane intermezza. Napriek úžasnej Audrey, skvelej hudbe, dialógom i kostýmom je to miestami predsa len trochu úmorné.

• 31.10.2017  21:38

Mockumentary o upíroch, že to ešte nikoho nenapadlo. Vtipné, pracuje to s mytológiou okolo jednotlivých bytostí, dobre to využíva koncept dokumentu a konfliktu upírov s realitou a prekvapivo to nemá veľmi hluché miesta. Stu! Stu! Stu!

• 28.10.2017  15:49
    matka! (2017)

Najväčšou devízou je hutná atmosféra nočnej mory, kde je človek len bezmocným až kafkovským pozorovateľom a všetko sa na neho valí bez toho, aby s tým niečo mohol urobiť. Je to asi najvernejšie prenesený zlý sen, čo som videl na plátne. To a niekoľko skvelých scén (hlavne v tretej tretine, ktorá je už naplno utrhnutá z reťazí akože "reality") je fajn, zvyšok je priemerná až miestami iritujúca šeď. Tá "intímna" kamera lepiaca sa na krky postáv sa nehodí na veľké plátno, no najmä všetká tá alegória je úplne prvoplánová. Tak priemerný film, že si ani nezaslúži tú kontroverznosť, ktorej sa mu dostáva.

• 17.10.2017  23:09

3/10 Tak trápne som sa v kine necítil už dlho. Mix recyklátu z jednotky, priemerných CGI a úbohosti (celí Statesmen sú jeden veľký cringe) v over the top háve, ktorý ničí všetko funkčné na predošlom filme. Golden Circle je hektická (a pritom ubíjajúco dlhá) priemerne zrežírovaná a po kreatívnej stránke úplne vyčerpaná estráda. Všetko je tak preexponované, že tu nefunguje ani zápletka (akú úlohu v tom evil masterplan malo zabitie Kingsman?), nieto postavy, zvraty, či emócie. A humor je na úrovni bratov Wayansovcov.

• 11.10.2017  18:38

Ponurý, slow-burn, audiovizuálny zážitok a po obsahovej stránke skvelé pokračovanie, ktoré nie je remakom jednotky, ale rozvíja jej motívy a pridáva ďalšie (vzťah medzi K a Joi je najlepšia romantická línia za dlhú dobu!). Od dokonalosti prvého Blade Runnera to má ale stále ďaleko; dystopický svet jednotky bol po vizuálnej stránke ešte prepracovanejší a najmä záhadnejší, no najmä scenár má viacero slabých pasáží. BR2049 totižto úplne zbytočne a niekedy aj krkolomne skoro všetko vysvetľuje (to expozičné rozpamätávanie sa na detstvo bolo úplne zjavne nakrútené v dotáčkach). Napriek tomu je to stále unikátny kino zážitok a dôstojné pokračovanie. Spokojnosť a veľmi silné štyri hviezdičky.

• 8.10.2017  17:55

Tento klasický indie príbeh o podivných ľuďoch v reálnom svete vyniká najmä skvelo napísanými postavami tak, že nespadajú do indie karikatúry, ale sú pomerne uveriteľné. K tomu je to ešte parádne zrežírované!

• 8.10.2017  17:44
    Pustina (TV seriál) (2016)

9/10 Atmosferické a dusné. Brutálny vizuál, neskutočná kamera, esteticky naštylizovaná špina zakapajúceho severu Čiech a precízne vystavaný príbeh z prízrakov, ktoré tieto oblasti strašia. Aj keď je koniec trochu deus ex machina, skvelo spája všetky línie príbehu. Vyslovene ma iritovali len samoúčelné cliffhangery, ktoré sa hneď v ďalšej časti ukázali slepou stopou.

• 8.10.2017  17:41

Príjemná light variácia na klasickú Animated Series, ktorej vadou je vlastne len trápna prdiaca scéna a následná pasáž v bare. Inak je to priamočiara atmosférická jednohubka ako z čias pred refreshom so Superman: Doomsday. Vizuál je krásny, dabing presný, hlášky skvelé a príbeh je príjemne over-the top. Určite lepšie ako väčšina ultra-vážne sa tváriach akčných DCUAO filmov z posledných rokov.

• 1.10.2017  22:53

Strašná škoda, že Mancini nemá k dispozícii väčší budget a film sa preto skoro celý odohráva v sterilnom prostredí blázinca. Príbeh nie je síce žiadna sláva a až príliš variuje už otrepanú tému, že všetci okrem hlavnej hrdinky si myslia, že Chucky je len bábka. No tá Manciniho obsesia s tesným previazaním celej ságy, vrcholiaca opäť raz v potitulkovej scéne, musí nadchnúť každého fanúšika naratívu pokračovaní.

• 13.9.2017  08:45

Na rozdiel od fenomenálneho All that Glitters ma toto veľmi nezobralo. Áno, estetika Breta Eastona Ellisa tam je, ale viac menej len v minimalistickom opisnom voice-overi hlavného hrdinu, inak je to pomerne jednorozmerné a nie veľmi vtipné. A kamera je otrasná. PS: Ako tam Ross dostal všetkých tých hercov?

• 13.9.2017  08:21

Pomerne nevyrovnané a nie veľmi vtipné, i keď originalitu viacerým scénam ubrať nemožno (najmä záverečná poviedka o ejakulácii).

• 13.9.2017  08:17

Vynikajúca skvelo obsadená konverzačka, ktorá, aj keď ju režíroval Rob Reiner, dýcha atmosférou klasických ephronoviek.

• 8.9.2017  22:15
    To (2017)

Muschietti a spol. konečne dostali z Kingovho námetu niečo poriadne. Oceňujem najmä kacírsky prístup, kedy sa nebáli robiť zásadné zmeny oproti knihe (žiadna priehradka!) a vymýšľať celé nové scény a motívy (i keď aj v tom sa dalo ísť ďalej, napr. vyškrtnúť aspoň jednu z hlavných postáv, ako to aj spravili v jednej verzii scenára). Dialógy i postavy sú nadštandardne dobre napísané, každý z hrdinov má aspoň jeden charakter-formujúci okamih a to nielen v rámci Losers (hoci na najväčšie klasiky ako Stand By Me, Super 8, či Stranger Things to nemá). A Bill Skarsgard je famózny, no zaslúžil by si viac priestoru ako postava, nielen ako škeriaci sa prízrak - jeho najlepší moment je hneď prvý, kedy sa asi jediný krát poriadne rozrozpráva. Film bohužiaľ straší prevažne kombináciou hlučných zvukových efektov, ľakačiek a nechutných CGI (škoda že nevyužili ručné efekty, malo by to viac 80s atmosféru). Nie je to úplne najlacnejšie, ale určite tu bol priestor viac pracovať s atmosférou a budovaním napätia. Vyslovene problematické je posledné dejstvo. Kým dovtedy skoro všetky scény pomerne zručne na seba nadväzujú, odchodom zo strašidelného domu sa krkolomne naruší dovtedy plynulé stupňovanie príbehu, ktoré sa do konca stopáže nepodarí vierohodne zlepiť. Škoda, že z toho nevznikol osemdielny seriál. PS: Vo dvojke chcem Molly Ringwald ako Beverly! Alebo rovno celý brat pack!

• 7.9.2017  19:17
    To (TV film) (1990)

Predloha je asi mojim najväčším knižným sklamaním, no myslel som si, že stačí to skrátiť a zamerať sa na správne momenty a mohlo by to fungovať minimálne ako film. Ako veľmi som sa mýlil. Ak knižné postavy šušťali papierom, netuším, čo povedať o filmových, ktoré nielenže zo seba vydávajú absurdné patetické vety, no ich charaktery sú zdegenerované na jednorozmerné škatuľky (vrodený architekt, hypochonder, vtipálek, žena...). Navyše ich herecké obsadenie je katastrofálne a to najmä u dospelých (medzi niektorými je až 14 ročný rozdiel a je to vidieť!). Vina padá jednoznačne na Tommyho Lee Wallacea. Nielenže nedokázal ukočírovať hercov a scenár, film má otrasný strih a mnohé scény sú strašne krkolomne nakrútené (hlavne tie, kde sú vizuálne efekty). Ak predloha nedávala veľmi zmysel, tak film už nedáva zmysel vôbec. Aj keď má tri hodiny, je to vlastne jedna dlhšia scéna pri vode nasledovaná trápnym schádzaním sa hlavných hrdinov, ktoré je popretkávané spomienkami a samoúčelnými ľakačkami. Všetko sa deje náhodne, od zjavenia zla, až po jeho zničenie. A hej, Tim Curry je úplne priemerný.

• 2.9.2017  11:12
    Hra o trůny (TV seriál) (2011)

Najväčším paradoxom Game of Thrones je, že minimálne nateraz to je asi najslávnejší zástupca súčasnej "zlatej éry" televízie, no v skutočnosti má seriál oveľa bližšie ku Xene. Kým súčasná seriálová scéna sa viac a viac približuje filmom, Game of Thrones je napriek obrovskému rozpočtu stále len rutinný dávkovač informácií bez akejkoľvek snahy zapojiť do rozprávania kameru či hudbu. Za celých doterajších 7 sezón je tam len jediná filmová scéna a to "súd" so Cersei na konci siedmej série a to je na dnešok sakra málo. Game of Thrones je napínavý a zaujímavý seriál a nečudujem sa jeho popularite, no aj s ohľadom na zásadný pokles kvality dialógov a zvratov so šiestou sériou je viac než zjavné, že stojí a padá na svojej predlohe a prínos tvorcov seriálu je zásadne menší, než sa zdá. Navyše neschopnosť riešiť konflikty (najmä vojenské) inak ako s deus ex machina začína byť už riadne otravná.

• 2.9.2017  11:03
    Šéf (2014)

Ukážková pohodová americká limonáda, aké kedysi tvoril Cameron Crowe.

• 2.9.2017  10:59
    The War On Drugs - Holding On (hudební videoklip) (2017)

Skvelá skladba a nádherný klip bez zbesilého strihu, či komplikovaného dovysvetľovania, ale geniálne jednoducho vyrozprávaný cez sled o všetkom vypovedajúcich scén.

• 2.9.2017  10:46
    Apocalypto (2006)

Veľmi zmiešané dojmy. Striedajú sa tu mizerne nakrútené scény ako z nejakej inscenácie na Viasat History s úplne famóznymi scénami, ako je apokalyptická pasáž v meste a jeho okolí. Každopádne oceňujem odvahu nakrútiť takúto špecifickú dobovku.

• 21.7.2017  21:26

Reeves je úžasný remeselník, jeho filmy vyzerajú niekoľkonásobne drahšie, než v skutočnosti sú, ale je to mizerný rozprávač. Zase je tu prísľub fatálnych motívov, ktoré hýbu celým svetom, no príbeh sa sústredí na pár desiatok ľudí a opíc uzavretých na jednom mieste. Navyše žiadna vojna o planétu sa nekoná, ide iba o lokálny konflikt, ktorý stojí na pomerne nedôveryhodnom zvrate (vojaci chcú postaviť akýsi múr a preto nepozabíjajú opice). Na rozdiel od dvojky (potvrdilo sa, aký zbytočný to bol diel) trojka posúva mytológiu výraznejšie vpred, má zaujímavejšie kulisy (zima) a najmä retro-70s hudba je úplne bravúrna. V konečnom dôsledku je to teda obstojná dospelá popcornová zábava. 7/10

• 20.7.2017  23:12
    Dunkerk (2017)

Zatiaľ suverénne najhorší Nolan a celkom ma udivuje, že najlepší rozprávač generácie zlyhal práve na svojej najväčšej devíze. Technicky je to pravdaže bravúrne (aj keď tých 150 mega tam nevidno), ale tá chaotická štruktúra jednoducho nefunguje. Film sa skladá z prelínajúcich sa cca 3-4 dejových línií, z ktorých sa každá odohráva v inom čase a na konci sa spoja. Výsledok je, že v súslednosti línií sa ťažko orientuje a pri pomerne krátkej stopáži nemajú priestor na dostatočné rozvinutie. Na jednej strane je skvelé vidieť v kine drahý, dospelý film, aké sa bežne točili v 70. rokoch, no celkový dojem preráža fakt, že Nolan, čoby jeden z najlepších režisérov generácie, si vybral príliš náročný námet (resp. formu) a po prvý krát výrazne pohorel. PS: Len ja som mal dojem, že ten Dunkirk roku 1940 vyzerá až príliš moderne?

• 20.7.2017  22:46
    Bazén (2003)

Zaujímavá atmosféra, tajomná hudba, podmanivá Ludvine Sagnier a zaujímavý koniec, to by šlo. Bohužiaľ celé je to omotané klasickými neduhmi európskych artoviek (i keď je to oveľa prístupnejšie), ako sú chladné postavy, triviálne zvraty (celá mysteriózna dejová línia trvá asi 10 minút) a prebytok samoúčelného sexu. Je možné, že to všetko bolo súčasťou meta-roviny, ktorú ponúka koniec, no úprimne je mi jedno, čo tým Ozon myslel.

• 19.7.2017  21:49

Na Homecoming je najosviežujúcejšie, že to vôbec nie je komiksový film s riadnou dávkou humoru ale presne naopak, je to komédia s komiksovým hrdinom v hlavnej role. Postavy sú tak skvelo napísané, až mi bolo ľúto, že je to film s rozpočtom 200 mega a nie radšej seriál. A Vulture je konečne prvý záporák v pavúčej ságe, ktorý sa vyhýba klasickej schéme dobráka, ktorý sa po nebezpečnom experimente stáva proti svojej vôli hajzlom. Trvalo to síce 5 filmov, ale dočkali sme sa.

• 19.7.2017  21:35

Amatérsky Mad Max. Ako do toho dostali tie všetky hviezdy, preboha? Klasická preštylizovaná artová nuda s prázdnym dejom, ktorá stojí na absurdnom úvodnom pílení končatín (jediná silná scéna) a potom už nasledujú len dlhé statické zábery, pomätené pózy hercov a chaotické konanie postáv. Veľmi podobné rovnako samoúčelnému francúzskemu Raw.

• 19.7.2017  21:32
    Raw (2016)

Artová verzia Ginger Snaps, ktorá vsádza na hnus čoby lacný nástroj marketingu. Kým Ginger Snaps bol originálnym hororovým coming-of-age, Raw je remeselne priemerná póza s plytkými vyštylizovanými postavami v nedôveryhodnom prostredí. A to sa mi minulý rok tak strašne páčil Neon Demon.

• 5.7.2017  10:32
    Hon (2012)

Drsná mrazivá paranoidná dráma s bohovským Madsom Mikkelsenom. PS: Chcel by som vidieť priamočiary remake s Liamom Neesonom, ktorý by na konci zobral spravodlivosť do vlastných rúk a začal krágľovať obyvateľov mesta a v poslednom zábere by vystrelil mozog tej malej suke!

• 19.6.2017  22:31

Bohovský coming-of-age s fakt skvelo napísanými postavami, ktoré sa vymykajú klasickým jednorozmerným škatuľkám na dobrých a zlých. John Hughes by bol hrdý.

<< předchozí 1 2 3 4 21 42 62 82