JohnnyD

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 22 43 63 84
    • 14.8.2018  08:48
    Postřižiny (1980)

Hudba je čarovná, atmosféra malomesta na prelome republiky a monarchie skvelá, no celé je to afektované, kŕčovité a zastaralé. Chýba tu zmysluplný konflikt alebo aspoň trochu ľudské jednanie postáv. Aspoň náznak toho, že film sa odohráva hoci len v niečom, čo matne pripomína skutočný svet. Postřižiny sú akoby rozpohybované dobové reklamné maľby. Síce štýlové, no neskutočne afektované a gýčové. Toto je ten mýtický láskavý humor? Ak áno, tak prosím pekne nasrať.

• 13.8.2018  08:50
    Pěna dní (2013)

Akoby surreálna adaptácia realistického románu z druhej polovice 19 storočia. Číra kreativita, dychberúce detaily, skvelé ručné efekty, masky, kostýmy, výprava, kulisy... jednoducho podmanivé. A tá myš! Akurát druhá tretina sa trochu tiahne a ak by to Gondry prestrihal o 15 minút, filmu by to skôr prospelo ako ublížilo. 9/10

• 13.8.2018  08:45
    Mládí (2015)

Tretí film v rade o starnúcom umelcovi, ktorý pre traumy z minulosti žije roky v úzadí a nie je schopný nadviazať na svoju zašlú slávu. A s úplne rovnakým vyvrcholením ako v This Must Be a Place. Skvelo sa na to pozerá, má to nádhernú kameru a niekoľko úchvatných scén, ale Sorrentinov štýl (aj kvôli nedotiahnutému scenáru s prebytkom expozičných dialógov a "coelhovských" múdier) je tu v niektorých momentoch už za hranou sebavykrádania.

• 31.7.2018  23:50

Gotická Amelie z Montmartru. Sean Penn síce vyzerá fenomenálne, ale doteraz som sa nerozhodol, či jeho herecký výkon bol skvelý alebo otrasný. Cheyenne je vizuálne jednoznačne inšpirovaný Robertom Smithom no jeho čudné pohyby a reč sú niekde medzi Michaelom Jacksonom a sfetovaným Stevom Strangeom. Napriek tomu, že ide o originálnu (a vzhľadom na nazi tému) relatívne zábavnú road movie, oveľa zaujímavejšia je prvá časť v Anglicku, ktorá je o Cheyennovi, kým zvyšok je o jeho konflikte so svetom. A zďaleka najlepšou scénou je dialóg s Davidom Byrneom.

• 31.7.2018  23:38

Najlepší horor desaťročia. Žiadna post-moderná žánrová hra či exploatačná prehliadka nechutností. Hereditary je nekompromisný progresívny horor, pri ktorom súdobé horory ako Sinister alebo Conjuring pôsobia ako rozprávky pre deti. Videl som pár stovák hororov, ale ešte nikdy som sa tak intenzívne nebál. Akoby klimax Don't Look Now natiahnutý na celovečernú stopáž. S minimom gore efektov a ľakačiek a s dôrazom na pochmúrnu znepokojivú atmosféru Ari Aster vytvára číry dvojhodinový teror. Dunivá nepríjemná hudba, dlhé statické zábery, pozorne komponované scény, neskutoční herci (či už fenomenálna Toni Collete alebo casting roka v podobe mrazivej Milly Shapiro) a úzkosť vygradovaná na maximum. Bez deus ex machina záveru, či šokujúcej pointy - ešte aj pár desiatok minút pred koncom nie je zrejmé, čo sa to vlastne deje a napriek tomu všetko na konci zaklapne. Toto je budúca klasika na úrovni Exorcistu či The Shining.

• 29.7.2018  12:29
    Mafiáni (1990)

Biedne vyrozprávaná (otravné voice-overy a slabo uveriteľný 25 ročný časový horizont) treťotriedna variácia na Godfathera. Remeslo je to solídne a tá dva a polhodinová stopáž celkom ubehne, ale v žánri i vo filmografii Martina Scorseseho sa nájdu násobne lepšie kúsky.

• 28.7.2018  13:17

Nepamätám si, kedy som naposledy vypol film po polhodine. Tie mizerne napísané postavy a dialógy sú jedným slovom neznesiteľné...

• 28.7.2018  12:55
    Batman Ninja (2018)

Holy Batomanu! Stredoveké Japonsko, námorné bitky, samurajovia, ninjovia, opice, transformers, Power Rangers, katany, Great Wave of Kanagawa, hora Fuji... všetko, čo ste kedy chceli vidieť vo filme o Batmanovi v Japonsku je tu. Teda okrem Godzilly. A nie je to len fan service, okrem toho to má aj celkom koherentný dej, skvelé zvraty a nápady (farmár a jeho dcéra) no najmä dychberúci pestrofarebný vizuál. Žiaden DC animák nevyzeral tak skvelo. A to neznášam anime a predošlý anime crossover Batman: Gotham Knight pokladám za najhorší animovaný film od DC.

• 28.7.2018  12:50
    Strašení (1963)

Kým v reálnom živote dokáže v noci človeka vystrašiť aj prievan, trepanie dverí a rozhegané schody na filmovom plátne jednoducho nefungujú. The Haunting je síce základný kameň filmov o strašidelných domov a definuje mnohé jeho základné žánrové atribúty, s výnimkou úžasnej čiernobielej kamery a nasvietenia tu ale nie je nič pre diváka staršieho ako 10 rokov.

• 28.7.2018  07:06

Priemerná romantická komédia ozvláštnená o opačný vekový rozdiel, kedy ONA je o skoro 20 rokov staršia ako ON. Bol by z toho lepší sitcom ako film, lebo premisa (traja mladíci sa po párty nasťahujú do domu hollywoodskej paničky) je ako z TV seriálu.

• 27.7.2018  13:29

Koláž rôznych prípadov a scén zo života advokátov a sudcov, ktorým dlho chýba hlavná zápletka a ktoré spája Al Pacino ako idealistický právnik a téma nadvlády korupcie a nespravodlivosti. Zaslúžilo by si to ale silnejšiu ruku strihača (šmahom ruky by som vystrihol celú pasáž s vrtuľníkom a nehodiaci sa humor).

• 26.7.2018  13:45

9/10 Stockholm Syndrome: The Movie. Štýlová jazda. Minimalistická réžia (žiadna hudba), parádna analógová kamera, skvelá atmosféra 70tych rokov, jedno dusné letné popoludie, úžasne napísané postavy, ktorým stačí pár viet a pozorný herecký výkon, aby dosiahli hĺbku, čo niekedy nedosiahnu ani po celú stopáž a pravdaže božský Al Pacino.

• 18.7.2018  21:40
    Samotáři (2000)

Nesympatické postavy, nevyrovnaný scenár, otravné kratučké scény a zahmlievačky, ale aj skvelý Macháček a MItevska a najmä podmanivá atmosféra svojej doby. Kult generácie - ale nie tej mojej.

• 17.7.2018  20:47

Mizerne vyrozprávaný (prvých dvadsať minút sú len flashbacky a krkolomné expozičné vysvetľovačky) príbeh akoby z jednej priemernej časti Flasha natiahnutej na dvojhodinovú stopáž a so sileným nevtipným humorom (kým Michael Peňa v jednotke kraľoval, tu je to trapas za trapasom). Tento paškvil prešiel rukami piatich scenáristov počas troch rokov? Okrem toho Peyton Reed je úplne mizerný režisér a film nemá (s výnimkou asi päťminutovej scény v kvantovej zóne) žiadnu atmosféru a ani náznak štýlu. Je síce fajn po dlhšom čase vidieť Michelle Pfeiffer, i keď viac menej len v cameo role, ale drvivá väčšina zúčastnených nepredvádza nič (strašná škoda nevyužitého Waltona Gogginsa!). Nakoniec jednoznačne najlepšia herečka vo filme je desaťročná Abby Ryder Fortson, ktorá predvádza lepší komediálny výkon než veterán Paul Rudd.

• 15.7.2018  19:34

Opulentné parties, do seba zahľadená vyhoretá rímska smotánka, alkohol, drogy, sex, disco, chorály, katedrály, galérie i opustené ulice a námestia Ríma na pomedzí neskorej noci a skorého rána. Neskutočná atmosféra, vynikajúce dialógy a nadpozemská kamera - keby takto vyzeralo viac európskych filmov, možno by som častejšie podvádzal Hollywood. Ale skončiť to mohlo o pár (desiatok) minút skôr. Ako píše Rogue, nie ani tak pre obsah, ale pre zbytočnosť.

• 14.7.2018  12:07
    Lovci hlav (2011)

Niečo medzi prekvapivým žánrovým mixom alebo prekombinovaným thrillerom vyskladaným z účelovostí a logických lapsusov.

• 15.6.2018  10:36

Strih je vyslovene otrasný a scenár nijako nevybočuje z klasickej revenge linky, no inak je to parádne exploitation o idealistickom učiteľovi, ktorému prerastie cez hlavu banda pankáčov. Záverečný masaker je parádny, Michael J. Fox poteší a ústredná pieseň "I Am the Future" od Alice Coopera je úplne famózna. Škoda, že nedošlo na crossover s Death Wish.

• 28.5.2018  21:12

Solo by bol priemerný, aj keby vyšiel ako obskúrny komiks v expanded universe. Mizerný scenár bolestivo inscenuje odpovede na otázky, ktoré sa nikto nepýta. Kocky, stretnutie s Chewiem, jeho prezývka, kessel run, stretnutie s Landom, gambling o Millenium Falcon a dokonca i priezvisko Hana Sola - toto je kostra príbehu, tomu je podriadený primárny dej. Úmorná nekonečná nuda a rutina najhoršieho razenia. A k tomu ešte big screen cameo postavy, ktorej oživenie bolo jedným z najstupídnejších nápadov "expanded universe". Jediným svetlým okamihom je Emilia Clarke, čoby jediná osoba na plátne s charizmou a s niečim čomu sa hovorí herecký výkon.

• 25.5.2018  16:38
    Deadpool 2 (2018)

Humor je stále pubertálny a hlavná cieľovka je 8-14 rokov, no na rozdiel od jednotky má Deadpool 2 celkom solídny a prekvapivý príbeh. A Domino je bohovská postava! 7/10

• 20.5.2018  19:08

Postráda to autentickú atmosféru Moskvy 50tych rokov, adekvátny budget a skúsenejšiu réžiu, ale aj tak je to nepretržitá kanonáda nekorektného čierneho humoru s bohovským castingom. Prečo vlastne Michael Palin posledných dvadsať rokov v ničom nehral?

• 11.5.2018  09:08
    Psí ostrov (2018)

"Dogu, notu petu!" Neskutočná animácia a vizuálna stránka, z ktorej by sa dalo vyprintscreenovať aj 100 wallpaperov, geniálny dabing (aj keď mi chýbal Owen Wilson!), japončina up to 11, tradične čarovný Desplatov soundtrack, bohovský timing gagov a všadeprítomná andersonovská absurdita - Isle of Dogs sa bez problémov môže zaradiť medzi najlepšie filmy Wesa Andersona.

• 8.5.2018  19:57

Oukej, takže DC testuje Rkový Suicide Squad? Zopár fajn hlášok, nudná akcia a nezaujímavý príbeh o čarovnej vizitke. Zoom, Killer Frost i Banshee potešia, ale je to tak hektické a prepostavované, že si ich človek ani neužije.

• 7.5.2018  13:28

Melodramatická pocta starým epickým flákom, ktorá si dáva za úlohu v podstate nesplniteľný cieľ: dôveryhodne zreplikovať niečo čo fungovalo v úplne inej dobe a je v kontraste so súčasnými diváckymi očakávaniami. Díva sa na to pomerne dobre, ale nemožno sa ubrániť dojmu, že ako ručne animovaná Disneyovka by War Horse fungoval oveľa lepšie.

• 4.5.2018  18:17

V rámci možností to dopadlo nad očakávania. Napriek pretlaku postáv Infinity War nepôsobí umelo ako Civil War a nie sú tu ani samoúčelné skupinovky, ako bola letisková scéna v CW. Príbeh je celkom koherentný a humor vynikajúci. Oproti CW má film skvelý vizuál (najmä scény vo vesmíre), ktorý si požičiava z estetiky Guardians of the Galaxy. Akcia a CGI sú prvotriedne, ale je to pomerne too much of a good thing. Ku konci sú niektoré akčné sekvencie (najmä digibordelová masová bitka vo Wakande) celkom ubíjajúce a zručný strihač by film dokázal skrátiť aj o viac ako desať minút a nikto by si to nevšimol. Vyslovene problematická je réžia bratov Russoovcov. Väčšina zvratov je ako z treťotriednych komiksov, kedy sa hrdina rozhoduje, či obetuje iného hrdinu alebo zachráni ľudstvo. Guess what happens. Russoovci z toho nedokážu vydolovať nosný motív, ako trebárs Johnson spracoval motív hrdinstva v The Last Jedi, a len intuitívne lepia scénu za scénou. Infinity War je prvotriedna lunaparková zábava ale nič viac. Mali to dať Jamesovi Gunnovi.

• 30.4.2018  16:27

Priemerná dráma nehodná mena Stevena Spielberga. Miesto pôsobivej staromódnej atmosféry (fetišistické zábery na tlačiarenské stroje) skôr upúta staromódny storytelling postavený na klišé a melodramatických scénach. Tá posledná je pomaly ako z nejakého komiksového filmu.

• 30.4.2018  14:05
    The Ritual (2017)

Má to skvelo nasnímané lesy, drevené oltáre, runy, idoly a úžasné monštrum, ale postavy sú mizerne napísané, tie akože hlboké motivácie (a snové pasáže) sú smiešne a hrdinovia sa správajú ako banda retardov, že prvá polhodina je pre ich nelogické správanie až neznesiteľná. Ale na druhej strane okultných pohanských hororov nikdy nie je dosť a The Ritual je solídny zástupca žánru.

• 30.4.2018  13:59
    Annihilation (2018)

Ambiciózna weird tale s námetom na opulentné vizuálne orgie, ktoré sú využité tak na polovicu. Škoda, že sa Garland a spol. nevydali priamočiarejšou a hororovejšou cestou. Mohol to byť novodobý Votrelec. Takto je to solídna žánrovka s niekoľkými skvelými nápadmi, solídnym vizuálom, ale aj s nezaujímavými background stories a nelogickým klišé záverom.

• 20.4.2018  18:42

Nikto nečaká nový film, nikto si ho neželá a aj tak vždy príde. Deviaty diel je klasickým príspevkom do ságy, kombinujúci fádnu zápletku, koncentrovanú nudu a remeselne podpriemerný vizuál, komplet v štýle druhého, tretieho, šiesteho a siedmeho dielu. Atmosféra je nulová, v auguste na Miletičke je viac kukurice než tu a vraždy sú smiešne a často spojené s nezmyselnými snovými flash-forwardmi. Kým Genesis bol prekvapivo záživný diel, toto je vatová nuda. Prečo vlastne ešte nikto nenakrútil prequel? 3/10

• 20.4.2018  18:35

Atmosferickejšie než väčšina oficiálnych dielov, ale stále na tom vidieť, že ide o pomerne amatérsku záležitosť.

• 17.4.2018  21:56

Spielberg je stále majster, ale na túto latku je proste príliš starý. Film je o nostalgii za osemdesiatymi rokmi. On tú dekádu spolu-vytvoril. A to je rozdiel. Mal to dostať 30 ročný pankáč. Kľúčový problém je tón filmu. Napriek riadne ustrelenému námetu, je tu pomerne veľa relatívne vážne sa tváriacich scén a kameňom úrazu je nudný ultraseriózny záporák. Z môjho pohľadu boli len dve možnosti ako to nakrútiť: buď ako drsné dospelé punkové dystopické sci-fi (s najväčšou pravdepodobnosťou by film prepadol) alebo ako over-the-top prepálenú farebnú jazdu s preexponovanými postavami, ktoré ich predstavitelia maniakálne prehrávajú (presne ako v The Lego Movie). Ready Player One má bližšie k tomu druhému, no bohužiaľ sa nedokáže odpútať od hry na seriózny film smerom k totálnemu úletu. PS: Už som totálne znudený z hľadania easter eggov a odkazov vo filmoch. Bolo to cool pred 15 rokmi.

<< předchozí 1 2 3 4 22 43 63 84