Lara Croft - Tomb Raider: Kolébka života (2003)

Teda oveľa horšie ako jednotka mi to neprišlo, ale áno, je to kravina a je tu menej videoherných eye candy záberov. Angelina Jolie v obtiahnutej lesklej kombinéze je ale na neodolanie.

Frčíme (2020)

7/10 Fčíme na pol plynu. Námet je lákavý, ale fantasy svet nie je veľmi využitý a skôr to pôsobí ako pilot seriálu. Každopádne emotívny záver so skvelou myšlienkou to ťahá do nadpriemeru. Škoda, že sa s tým Pixar viac nevyhral.

Asi to ukončím (2020)

Charlie Kaufman si vybral veľmi slabú chvíľu alebo príliš veľa umeleckej slobody vie byť kontraproduktívne. Má to celkom peknú kameru (ak nepočítam tie nekonečné ukecané scény z auta, kde nie je skoro nič vidieť), ale inak to bolo úplné utrpenie pozerať. Každopádne klobúk dole pred tým, kto to zostrihal do tak skvelého traileru.

Dovolená za trest (2014)

Nie je to nechutné, ani tupé ako priemerné Sandlerovky, ale to je asi to najkrajšie, čo sa o Blended dá napísať. Ani zďaleka to nemá čaro 50 First Dates.

Power Rangers: Strážci vesmíru (2017)

Nápad nakrútiť Power Rangers ako relatívne serióznu tínedžerskú akčnú drámu sa minul 15 rokov dobe. Mohlo to fungovať jedine, keď deti, ktoré vyrastali na 90s Power Rangers, boli vo veku hrdinov, nie dnes, keď má táto generácia 30+. Power Rangers dnes môžu fungovať len ako hyperkinetická zbesilosť pre deti, alebo meta meta nostalgická komédia, v ktorej sa nájdu aj dospelí. A to niekomu fakt prišiel ako super nápad odštartovať univerzum (6 filmov v pláne!) filmom, kde sa Power Rangers prvý krát ukážu po hodine a pol? A do filmu dať len dvoch zloduchov z univerza: Ritu a Goldara? Nepamätám si, kedy som si naposledy pri filme povedal, že si niečo mohli nechať aj na pokračovania. Ja tomu trendu rozplánovania na tisíc filmov jednoducho nerozumiem. S výnimkou Marvelu to v podstate nikomu nevyšlo. PS: Už chápem, prečo sa Saban urazil, keď Joseph Kahn nakrútil svoju bootlegovú meta-parodickú temnú verziu Power/Rangers. Zaťal do živého.

Chůva na zabití: Krvavá královna (2020)

Strašný miš maš a o dosť horšie ako jednotka, no i tak som sa celkom solídne bavil. Základný rozdiel je, že napriek všetkej splatterovskému násiliu bola jednotka relatívne koherentným coming-of-age, ktorý fungoval aj po emocionálnej stránke. Vzťah Bee-Cole-Melanie bol fantastický a uveriteľný a to napriek obskúrnemu príbehu a šialenému humoru. Dvojka je len šialená, zdrogovaná, manická variácia na tínedžerské komédie a čo je ešte horšie významne narúša tú skvelú dynamiku medzi Bee, Coleom a Melanie. Ale aj tak by som z toho chcel aspoň päťdielnu ságu.

Země medu (2019)

Výborný dokument zachycujúci tradičný a polotradičný život, ktorý ešte stále pretrváva na niektorých miestach Balkánu (najmä v hornatých častiach Albánska a Macedónska), navyše cez málopočetnú menšinu macedónskych Turkov. Scenérie vyprahnutých rozpálených hôr sa striedajú s emotívnymi scénami zo života Hatidze doplnené o konflikt s kočovníckou rodinou, ktorá prichádza do opustenej dediny. A pravdaže je tu aj humor (najlepší je jeden zo synov suseda, ktorý dáva hlášku za hláškou). Povinná jazda pre všetkých balkanofilov, ktorí radi objavujú v čase zamrznuté fragmenty zo zašlých časov.

Ostře sledované vlaky (1966)

Vďaka bohu za porno a sexuálnu revolúciu, vďaka čomu dnes už nie je umeleckým mainstreamom sexuálna frustrácia a zápletky o ejakulácii sú tam, kde patria: v hlúpych tínedžerských komédiách pre hormónmi opantaných nevybúrených pubertiakov. Ostře sledované vlaky mohli byť v dobe svojho vzniku tak svieže ako aj provokatívne, dnes je to len jeden veľký gýč. A po raných formanovkách, ktoré som absolvoval minulý týždeň, a tomto tu, sa mi naskytá otázka, či to fakt pred 60 rokmi žili len poloretardovaní frustráti, chlípni starci a šeredné pobehlice.

Tenet (2020)

Akcia je bohovská, kamera nádherná, hudba nadupaná, námet fantastický, ale preboha ten scenár bol čo zač? Mnohé dialógy (hlavne v prvej polovici) bolo také úplne utrpenie počúvať, že fakt by bolo lepšie, keby sa ozval hlas rozprávača a povedal: "A tak sa vydali hľadať ďalší McGuffin." Celá dejová línia s obrazom, ktorá tvorí nosnú časť filmu, nedáva zmysel (nehovoriac o tom, čo a prečo sa skrýva v trezore). Casting nemá čo ukázať (Kennethovi Branaghovi som Rusa neveril a Robert Pattinson je tu takmer bezvýhradne len na expozičné dialógy o tom, ako funguje svet Tenet), vzťahy medzi postavami sú nefunkčné a motivácie Protagonistu a Kat sú úplne jalové. Ich jediný účel je, aby príbeh dospel k záveru, aký si Nolan naplánoval. Taký dojem budí celý scenár. Nolan vedel, ako to chce ukončiť a potom len ťarbavo dopisoval cestu, ako sa tam dostať. Chcel by som to vidieť zostrihané ako hodinu a pol dlhý akčný videoklip.

Pán sedmi moří (1940)

7/10 Akciou nadupaná flynnovka, kde je škoda, že nebola nakrútená vo farbe, kde by vynikli exotické kulisy.