Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Animovaný

Recenze (3 293)

Čas (2021)

Mám na Shyamalana slabosť a toto je navyše krásna čistučká žánrovka ako podľa nejakej hororovej/sci-fi poviedky z 50tych rokov. Jasné, občas je to kŕčovité, skvelé dialógy striedajú horšie, ale kamerové vychytávky (naháňačka na pláži, či scéna v hotelovej izbe) sú stále mimoriadne estetické a príbeh je výborne vystavaná jednohubka.

plakát

Stranger on the Third Floor (1940)

Čakal som, že u prvého noiru budú tie žánrové prvky striedmejšie, ale ide to na plné gule. Príbeh je síce pre dnešného diváka príliš vykonštruovaný (bol som prekvapený, že to nie je podľa knihy, lebo s tými voice-overmi a flashbackmi to zaváňalo literatúrou), ale fanúšik dobovej žánrovej kinematografie si to náležite užije. A má to len hodinu!

Black Widow (2021)

Marvel ako sterilné direct-to-dvd akčné béčko z roku 2004. Hej, to tu ešte nebolo. Počas prvej polhodiny som v kine reálne zaspával. V podstate tu nie je nič hodné zmienky, azda okrem záverečnej asi trojminútovej akcie vo vzduchu, dobrého prízvuku v ruštine oboch ústredných sestier a skvelej Florence Pugh (ktorá tu ako jediná niečo hrá, lebo Scarlett Johansson scenáristi napísali len nudnú melancholickú pózu, David Harbour hrá Slavoja Žižeka a Rachel Weisz má tu viac menej nudné cameo). Tvári sa to strašne vážne, ten občasný humor totálne nefunguje, slovné výmeny sú kŕčovité a príbeh je strašne priehľadný. Pritom námet o spojení fiktívnej rodiny, z ktorej sa stáva reálna rodina, je parádny. Lenže ujal sa toho Marvel autopilot.

plakát

Ulice strachu – 3. část: 1666 (2021)

Desaťminútový flashback natiahnutý na hodinu a potom ťažkopádne finále. Zručný rozprávač by tento monumentálny príbeh na tri filmy dokázal vtesnať do jedného dvojhodinového filmu (s prižmúrením oka si viem predstaviť dva). Nakoniec tak nefunguje žiadna z línií - 1994, 1978 ani 1666 - lebo vnútorne je to nekoherentné a napriek mimoriadnej minutáži žiadna línia nemá dostatok času na rozpracovanie postáv a motivácií, lebo tých postáv je tu habadej.

Rozhněvaný muž (2021)

Najautentickejší noir od Basic Instinct. Úplne tam vidím Mitchuma alebo Bogarta. Parádna drsná jazda s atmosferickou hučiacou hudbou, množstvom násilia a s ultradrsným Stathamom a výborne vyskladaným nelineárnym príbehom. Nie je to nahláškovaná komédia ako klasické Ritchieovky, ale aj tu sa nájdu momenty, ktoré divákovi vyčaria úsmev na perách.

Valmont (1989)

Pekná kostýmovka, ktorá takmer vôbec nie je erotická (s výnimkou jedného bozkávania zadku), naopak je pomerne dosť komediálna. Herci sú skvelí (najmä Anette Benning a mladučká Fairuza Balk), ale chýbajú tomu emócie a život.

plakát

Ulice strachu – 2. část: 1978 (2021)

O stupeň lepšie ako prvý diel. Oveľa lepšie napísané postavy (ale nepochopil som tú pózu v podobe tajomna, že ktorá sestra zomrie), Sadie Sink je parádna, bol by z toho výborný slasher, keby sa to nebola stredná časť jedného príbehu. Viac času mohlo byť venované postavám, tie sú ale z pohľadu trojdielnej ságy ukradnuté, lebo prežijú len dve.

plakát

Osvoboďte Britney Spears (2021) (TV film)

Tak NYT sa rozhodli robiť dokumenty. Dobrá správa je, že človek teraz nemusí vyše hodiny čítať longread a môže si to rovno pozrieť. Zlá správa je, že štandardné súčasné longready sú násobne lepšie napísané, než je toto nakrútené. Zo 74 minút sa dokument nezmyselne venuje polhodinu predstavovaniu divákom, kto je to Britney Spears (It's Britney, bitch!), aby sa až v poslednej polhodinke dostali k problému "conservatorship". Výsledok je tak technicky zručnejšia varianta na americké televízne dokumenty o celebritách. Showbiz pre mestských intelektuálov. Je to štýlovejšie ale stále pomerne povrchné. Čo ma ale vyslovene vytočilo je neprístojný priestor pre papparazzi fotografa, ktorý sa tam snaží štylizovať za dobráka, ktorý vlastne len robil, čo Britney chcela. No isteže..

plakát

Rychle a zběsile 9 (2021)

Popcornová lobotómia. Ultradebilné dialógy a zvraty kolísajú na hrane paródie a úprimnej debility, akcia je solídna, ale najmä v sedmičke sme videli oveľa lepšie akčné scény a hercom strašne chýba niekto s charizmou a dobrým komediálnym timingom. John Cena by to dal, ale to by tu nesmel mať takú nudnú postavu. Proste chýba tu Jason Statham, The Rock alebo Idris Elba.

Amadeus (1984)

Motív (hoc vycucaný z prsta) rivality medzi Salierim a Mozartom (a Bohom) je parádny a na to, že to má tri hodiny (Director's Cut) to dobre odsýpa. Za srdce ma to ale nejako extra nechytilo, no najmä pražská Viedeň je pre mňa dosť meh.