Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Drama
  • Animovaný

Recenze (3 414)

Drum (1976)

5/10 Úvod v bordeli potešil, na Cheryl Smith mám slabosť a rozkošne si užíva rolu rozmaznanej dcérenky južanského statkára a na záver nás čakajú solídne jatky, ktoré pripomenú Tarantinovho Djanga, ale inak je to len slabý odvar šokujúceho Mandinga a najmä Pam Grier je to totálne do počtu a má tu asi jednu hlášku a nikoho tu nezabije. Why?

Mandingo (1975)

Masakrálna exploatačná nálož, z ktorej šokantnosti som bol najmä v prvej tretine totálne odpálený. Brutálna dávka násilia, rasizmu a sexu v historickom kontexte, ale pritom klasickej exploatačnej šablóne, ktorá sa najprv vyžíva vo všetkom zakázanom, aby to na konci ospravedlnila s "vykúpením". Koniec je trochu slabý, ale Mandingo je bezpochyby jeden z top klenotov blaxpoitation.

Casino (1995)

Podobne ako Goodfellas aj Casino bolo vo svojej dobe osvietením svojou réžiou mixujúcou drsnú gangsterku, rockovú hudbu a suchý humor, ale dnes pôsobí strašne otrepane (zostarlo to ako máloktoré štýly) a ten rozmáchly príbeh naprieč desaťročiami zošitý otravnými voice-overmi a akože vtipnou štylizáciou je mimoriadne toporný, umelý a neprehľadný. Ale Sharon Stone je skvelá.

Hlad (1983)

Mimoriadne pôsobivá moderná gotika s precíznym vizuálom a množstvom eye-candy záberov na kostýmy, architektúru, dizajn, či fantasticky namaľovaných a nasvietených hercov (geniálny casting, len škoda, že Bowie tu je tak krátko a Susan Sarandom má otrasný účes). A špeciálne poteší Bauhaus počas úvodných titulkov!

plakát

Všechno, všude, najednou (2022)

Racionálne uznávam, že je to skvelé a pomerne originálne, ale za srdce ma to vôbec nechytilo. Navyše sa neviem zbaviť dojmu, že väčšinu z toho sme už videli (lepšie spracované) v Rick and Morty. Ale teším sa, že v ostatných rokoch má Jamie Lee Curtis parádny comeback. A A24 je najlepšia produkčná spoločnosť súčasnosti.

Elvis (2022)

Asi tri krát mi z toho zovrelo hrdlo, aké je to celé fantastické. Toto nie je gýč ako Bohemian Rhapsody ale pravé filmové umenie. Elvis je geniálne koncipovaný monumentálny životopis kráľa rokenrolu, kedy Baz Luhrmann fantasticky rámcuje viac ako 20 ročnú kariéru Elvisa do veľkých blokov, kedy sa odohráva aj niekoľko časových línií naraz. To je hudbou i obrazom vynikajúco prestrihané, pričom Luhrmamnn si pomáha tak estetikou videoklipov ako aj dokumentov. Najlepším príkladom je pasáž s That's All Right, Mama, kde je v jednom "klipe" predstavený začiatok Elvisovej kariéry a jeho detstvo a korene v blues i v gospele. To všetko s troma obrazmi a troma zvukovými stopami naraz. A Austin Butler sa totálne prevtelil do Elvisa, že som zabúdal na to, že to nie je Kráľ samotný. Naopak keď bola záverečná pasáž s archívnym Elvisom, nejaký čas mi trvalo, kým som si uvedomil, že to nie je len Butler v maske. Dajte tomu chlapovi Oscara a to okamžite.

Hvězdná pěchota (1997)

Oceňujem, že Verhoeven zadaptoval tento fašizoidný román do formy paródie líznutej maniermi sci-fi z 50tych rokov, ale veľmi na tom vidieť, že ho tá kniha tak nebavila, že ju ani nedočítal. Nápad skvelý ale spracovaniu chýba dravosť a hlbší záujem, je to taký námet na 15 minútový kraťas natiahnutý na 2 hodiny v kulisách ako z televízneho sci-fi z 90tych rokov.

plakát

The Dorm That Dripped Blood (1982)

3/10 Koniec a (občasné) gore sú fajn, ale inak je to remeselne skoro na úrovni amatérskeho filmu. Je tu asi jeden záber na campus, zvyšok sa odohráva v mizerne osvetlených kulisách nejakého paneláku.

Obchoďák smrti (1986)

5/10 Ten názov je úplne fantastický, horšie to je s filmom samotným, ktorý je priemerné 80s béčko s yuppie úvodom, fetišom nákupných centier, otrasnými účesmi, ale aj fajn synťákovou hudbou, dobrým gore a krásnou Barbarou Crampton, ktorá tu vytasí svoje dve zbrane.

plakát

Thor: Láska jako hrom (2022)

Humor na mňa na rozdiel od Ragnarok veľmi nefungoval, ale Christian Bale je úplne fenomenálny a jeho záporák Gorr je taký parádny, že mu človek fandí. Okrem toho je tu solídna dávka eye candy záberov (najmä v čiernobielom svete), Guns N Roses (i keď mohol Taika prepašovať viac piesní ako najväčšie hity), Dio počas záverečných titulkov, prvotriedny casting (Natalie Portman!) a hlavne záver to u mňa zlomil, a tak dávam s čistým svedomím štyri hviezdy, ale zároveň dodávam, že scenár je pekný bordel plný MacGuffinov a samoúčelných zvratov. James Gunn je, zdá sa, len jeden.

Ovládací panel
47. nej uživatel Slovensko