Superbad (2007)

Skvelá a výstižná teenagerská komédia, ktorej hlavnou nevýhodou je, že je nepríjemne nepredvídateľná a celý čas som sa pri nej cítil trápne alebo nervózny. Vrcholom je jednoznačne úvod plný apatowovských fuckovačiek, kde kraľuje božský Jonah Hill. Casting brilantne dopĺňajú dokonalí fízli (Seth Rogen) no najmä grandiózny McLovin/Fogell!!! Ten by si zaslúžil vlastný spin-off.

Hrůza přichází z moře (1955)

Málo priestoru pre Harryhousena a príliš veľa pre keci. Síce film príjemne prekvapí, že chobotnica sa nezjaví len na konci, no nič to nie je platné, lebo dokopy je vo filme aj tak asi 15 minút. Doba splodila aj lepšie kúsky.

Amityville 2: Posedlost (1982)

Komplexnejšie a určite lepšie ako predošlý film. Väčší rozpočet, viac masiek, efektov, pekná kamera a zaujímavý námet. No čo zo začiatku vyzerá ako trošku kreatívne upravený prequel končí ako za hlavu chytená šaškáreň. Nielenže sa postavy nevolajú tak, ako sa volali v skutočnosti, hlavný "hrdina" tak ani nevyzerá, no vrcholom je záverečná neokrôchaná vykrádačka Exorcistu.

Thor (2011)

Kto by to povedal, že niet ideálnejšieho režiséra pre komiksového Thora ako Kenneth Branagh. Jasné, ak by mu nechali ešte voľnejšiu ruku a miesto dvoch troch akčných scén, by boli dve tri zrady a shakespearovské dialógy, bolo by to úplne dokonalé, no napriek tomu je napríklad Loki jednou z najzaujímavejšie napísaných postáv v dejinách filmových komiksov. Thor má vtip, akciu, emócie, výborné masky a miestami aj efekty, no najmä skvelý dej a je krásnou ukážkou toho, ako je dobre, že sa Marvel vzoprel veľkým producentským spoločnostiam a začal si veci robiť po svojom.

Horor v Amityville (1979)

Má to pár skvelých nápadov, no inak scenár je tak mizerný, že len kúzelník by z toho vyčaroval niečo viac ako priemer. Hlavnou chybou scenára (okrem dementných dialógov) je neschopnosť udržať atmosféru. Napríklad najstrašidelnejšia scéna (oči za oknom) je na konci úplne amatérsky odstrihnutá a dej je presmerovaný na iné miesto. Takto sa hororová atmosféra nebuduje a to je aj chybou mnohých súbežných dobových hororov. Odhliadnuc od toho tu máme občas fajn hudbu, Margot Kidder, ktorá je na zahryznutie (nočná košeľa!) a ... celú plejádu otrasných prehrávajúcich hercov na čele s neuveriteľne zlým 70s machom Jamesom Brolinom. Škoda, že sa scenár viac nešprtal v mytológii, väčšina motívov pôsobí samoúčelne a nemá vo filme opodstatnenie (studňa, miestnosť za pivnicou, Jody, satanisti...).

DC Showcase: Jonah Hex (2010)

Anime smrad je tu zo všetkých DC showcase animákov najmenší, bohovská je najmä hudba a atmosféra a drsne sa tváriaci Jonah Hex. A koniec je dokonalý! Škoda len tej krátkej minutáže.

DC Showcase: Green Arrow (2010)

Animácia s príchuťou anime vie nasrať, no Green Arrow je dostatočný týpek na to, aby zachránil celý film. Síce Green Arrow nedosahuje úroveň božskosti z Batman: the Brave and the Bold (tam vytvoril nezabudnuteľnú dvojicu s Batmanom a navždy sa zapísal do môjho srdca ako najcoolovejší hláškar a vtipkár), no napriek tvrďáckemu imageu je to stále ten pohodový a vtipný hrdina, ako ho máme radi.

DC Showcase: The Spectre (2010)

Spectre je dozaista zaujímavá postava, no ten príbeh je podpriemerný a iritujúci je najmä vizuál kombinujúci odpornosť anime a pózerské imitovanie 70tych rokov.

Ďábel (2010)

Moja logika má síce väčšie nároky, no aj tak je to príjemne krátke so skvelým námetom a ku koncu s celkom hustou atmosférou. No a zjavenie diabla je bravúrne. Shyamalanovský filozoficko-náboženský rukopis je neprehliadnuteľný, nabudúce by to ale chcelo väčší rozpočet a lepšieho režiséra. Privítal by som viac takýchto malých originálnych hororov od Shya. V dnešnej spleti remakov je takýto film ako požehnanie...

Zrození Planety opic (2011)

Pomsta Sithov s opicami. Temný, dusný, pochmúrny film, kde je od začiatku jasné, že sa dobre neskončí. Odkaz na astronautov potešil, digitálne opice skoro na neuverenie, ich gestikulácia mrazivá a James Franco nebezpečne sympatický. Najzaujímavejšie je, že tomuto ikstému pokračovaniu/remaku sa už tesne po premiére podarilo presne to, čo pôvodnému filmu. Byť kultom svojej doby.