mortak

věčný student

<< předchozí 1 2 3 4 20 39 57 76
    • 31.5.2020  20:53
    Cats (2019)

Cats nejsou muzikálem s příběhem, ale především zpívanou poezií. T.S .Eliot zrovna není jednoduchý básník (jeho Waste Lands jsem se snažil kdysi ve svém intelektuálním životě rozklíčovat, marně), ale Weberovi se podařil na Broadway husarský kousek. Vzal "high-brow" poezii a pokusil se ji převést do lehkého muzikálu, aniž by zničil básníkovy vážné podtóny. Povedlo se mu vytvořit magickou show, kde se postupně z company vyčleňují jednotlivé charaktery, zpívají poezii a tančí. Jenže film potřebuje něco víc než magii divadla. A bohužel břídil Hooper všechno pokazil. Soustředil se hlavně na triky místo na choreografie (a tvrdě narazil), nedal company tvar a tvář, odkazuje na Londýn třicátých let dvacátého století, na dobu TS Eliota, ale vůbec s výpravou a místem nepracuje... a obsadil Rebel Wilson, která tu působí jako pěst na oko. Přesto se mu nepodařilo Cats zničit. Tři hvězdy si rozhodně film zaslouží za baletní krásu Francescy Hayward, Jennifer Hudson je důstojnou nástupkyní Sarah Brightman, a Beautiful Ghosts je jedna z nejkrásnějších písní posledních let. A Taylor forever, jsem její oddaný fanoušek.

• 31.5.2020  16:57

Star Wars ve stylu Pirátů z Karibiku (hlavně třetího dílu). Prostě Disney má svůj neměnný "styl" nejvíc připomínající bombastický cirkus. Nejsou tu plnokrevné postavy, ale spíše jen figurky na šachovnici, které se rychle posouvají mezi políčky-planetami, a neustále se za něčím honí, či popřípadě něco urgentně řeší (a to se pak vlastně pro děj ukáže jako nedůležité). Do tohoto kolotoče naskakují neustále nové epizodické postavy, zatímco ty ze starších dílů jsou odsouvány do role statistů. Jistě, Poe s Finnem z nezkušených fracků dospějí do role hrdinů (i když po většinu filmu dělají kulisu Rey), nu a Rey se splní ten největší životní sen všech slušných ctnostných dívek (nápověda: copak chtějí slušné dívky po zlobivých chlapcích?). Jenže výsledkem není něco nezapomenutelného (což by třetí díl trilogie tohoto jména měl určitě být), ale naprosto průměrný spotřební blockbuster na jedno použití. A ten párovácí závěr je na facku.

• 25.5.2020  21:57

Výborná divadelní hra, ale pro mou okoralou duši je to jen za tři hvězdy. Ten vojín Santiago není pro Sorkina moc důležitý, jeho smrt je pro něj jen záminka ke spáse duše Toma Cruiseho dokonalou Demi Moore (škoda, že jejich milostná scéna byla nakonec vystřižena a spása probíhá jen v duchovní rovině). Santiago si zasloužil víc než být McGuffinem...

• 23.5.2020  17:45

Sto minut reklamy na překrásné Wudang mountains, jeho pověstné bojové umění a hlavně taoistickou mystiku ztělesněnou bohem Xuanwu a principem jin-jang. Bohužel je to všechno mizerně spletené dohromady. Nějaké ty poklady, aby hlavní hrdinové mohli navštěvovat taoistické památky, nějaký ten záporák, do toho ještě kung fu turnaj... Tři hvězdy dávám jen za ten překrásný kung-fu jin-jang balet v knihovně.

• 23.5.2020  08:58

V prvním díle vlastně šlo o virtuální teambuilding se sympatickými hrdiny v zajímavých avatarech. Počítačové akční scény byly pak takovou třešničkou na dortu. Druhý díl bohužel žádný tým k dispozici nemá a snaží se ho nahradit dvěma mini příběhy o hádajících se dědcích a milencích v krizi. To ovšem na dvouhodinový film nestačí a tak si každý avatar jede za sebe. Občas se nějaká scénka povede, ale většinou jde o prázdnou slámu. Dvě akční scény a finále to nezachrání. Vítězně z toho vychází pouze Karen Gillan, která nemusí předstírat, že je něčím jiným, a Awkwafina prokazující cit pro komediální timing.

• 21.5.2020  18:19

Vše dle pravidel daného žánru. Nepřekvapí, neurazí, ale ani moc nepobaví.

• 18.5.2020  21:45
    Zhan lang 2 (2017)

Frank Grillo jako vraždící nelítostný západní kolonista žoldák (hrůzná minulost), a proti němu Jacky Wu, přítel afrického kontinentu, vždy připravený pomáhat africkým dětem a ženám (zářivá přítomnost). Zatímco v prvním díle Feng prokázal schopnost bránit čínské hranice, ve druhém díle neochvějně stojí na straně čínských spojenců. Závěrečná scéna s vlajkou je opravdu neuvěřitelná, ale funguje velice dobře. Pokud chcete utvářet duch národa, musíte takto jednoduše využít jeho základní prvky. Akční scény odsýpají (i když civilisté umírají po stovkách), honičky a bitky mají tu správně nereálnou choreografii, a dostaneme i Fast&Furious s tanky. Tak proč nad tím ohrnovat nos...

• 17.5.2020  11:26

Jaa, Adkins, či Uwais na sestupné cestě k segalovkám, willisovkám, nebo lundgrenovkám. Chrlí hloupoučká béčka, která jim sice jejich početní fandové na VOD zaplatí, ale při sledování budou nadávat, jak je to slabé.

• 16.5.2020  22:28
    Čan lang (2015)

Náborový film pro kluky do armády. A docela dobrý, jako malý kluk bych to žral. Jako velkému klukovi mi je trochu divné, že pár amerických žoldáků v čele s Adkinsem docela té super speciální jednotce zatápí a nemilosrdně ji likviduje. Ještě že ten Jacky Wu všechno zachrání...

• 16.5.2020  20:36
    Maso a krev (1985)

Verhoeven se pokusil natočit romantický film, ve kterém jako v reálném životě dívka přijde o panenství s rošťákem a gaunerem, a pak se rozhoduje, zda to budoucí manželství nebude spíš dobré s tím hodným (my inženýři (jako v tomto filmu Steven) o tom víme hodně, protože se často ženíme (bez sexu) se s použitými (vyžilými) spasitelkami, které se před námi pár let snažily (sexem) napravit nespolehlivého gaunera). Bohužel se mu film rozpadl na dvě části - první hodina je docela slušná, všichni se chovají spíše jako zvířata než lidé, vlastně jsou zde jen vrazi, mučitelé, a jejich oběti. Druhá polovina je ovšem spíše přepálený akční film, ve kterém zvrat střídá zvrat. A najednou bychom měli k těm zvířecím lidem něco cítit, bát se o ně, a to po všech těch hrůzách moc nejde. Proto nejspíš film propadl. Verhoeven se měl inspirovat u Bernada Cornwella, který v době vzniku filmu psal cyklus o Richardu Sharpovi. To byl voják sympaťák. Martin v podání Hauera je jen zvíře.

• 14.5.2020  21:45
    Na nože (2019)

Budu velmi rád, když se Benoit Blanc na plátno co nejdříve vrátí. A též doufám ,že v dalších filmech bude už hlavní postavou. Ana de Armas jako "damsel in distress" se svými eskapádami prostě není hlavní tahoun, a střední část filmu tím docela trpí. Pochopitelně jako u správného "whodunit" vše do sebe nakonec krásně zaklapne, přesto to uvolnění tempa trochu zamrzí.

• 11.5.2020  21:45

Já chci toho pravého Bucka od Jacka Londona. Skutečného Bucka, který byl hozen do krutého světa, a naučil se rány přijímat i rozdávat. Tu filmovou CGI obludu, tu čtyřnohou Armádu spásy, toho ušlechtilého superpsa, si prosím strčte někam. Dvě hvězdy za to, že i přes všechny ty instagramové obrázky z toho občas ten Jack London probleskne.

• 11.5.2020  13:07

Ach ty ženy. Jen se na muže podívají, chvíli mluví o lidských právech, a najednou střih, a z nájemného žoldáka je ve vteřině bojovník za pravdu, lásku, a za ty pravé nefalšované evropské hodnoty. Nutno uznat, že Jennifer je krásná až k zbláznění, jenže celé to spojení toho nejprovařenějšího hollywoodského příběhu s výcvikem dětských vojáků působí docela dost perverzně. Nic se tu nezkoumá, a vše je tak dokonale černobílé (to platí i na oba hlavní hrdiny), až to skutečné násilí vlastně působí nějak tak filmově. A tak by to u reality nemělo být.

• 10.5.2020  19:12

Davis, Crawford, i Buono to svou vyšinutostí táhnou nahoru, na svou dobu je to neobyčejně explicitní a kruté, bohužel trochu selhávají scénář a režie. Aldrich evidentně spoléhá na sílu hereček, která překlene logické lapsy, jak v ději, tak v psychologii postav. Na druhou stranu na film se dvěma stárnoucími herečkami nechtěl nikdo dát peníze, a tak, když je Aldrich nakonec dostal, nebylo jich moc, a muselo se točit rychle. A výsledek je i po těch letech mrazivá trefa do černého.

• 6.5.2020  20:25
    Naostro (1979)

Asi se nedokážu ztotožnit s chlapem, který nenávidí sex a myslí jen na Boha. Ten film má silné téma, ale není ho schopen uvést na plátně do života. Je uvnitř mrtvý jako hlavní hrdina.

• 6.5.2020  08:47

Úvodní honička navnadí, jenže pokud tu místo sympatického týmu dostaneme partu nesnesitelných pitomců, co se chovají v akci jako totální hovada, tak sorry jako tohle ne.

• 6.5.2020  08:41

Proč a jak bylo popraveno drogovým gangem 13 čínských rybářů se dodnes oficiálně přesně neví. Asi šlo o exemplární test, protože na lodích byl amfetamin, o kterém druglord Nor Kham nevěděl, a neměl z něj profit. K tomu se spekuluje o účasti zkorumpovaných thajských protidrogových policistů. Tato linie je však ve filmu jenom naznačena jednou scénou (zkoumání dráhy kulek), ovšem i tak thajská policie nevychází z filmu moc lichotivě. Jenže to je vlastně jedno. Se skutečností mimo úvodních scén nemá film nic společného. Jde o neskutečně nabušenou akční jízdu s pedálem sešlápnutým k podlaze od první sekundy filmu. Vrcholem je pro mě honička v obchodním centru, protože závěrečná půlhodinová akční orgie je už v některých momentech over-over-top. Mekong je to, o co se neúspěšně snažil Bay v 6 Undergroud - akční jízda se sympatickými hrdiny. Na víc jak tři hvězdy to není, protože je to silně přepálené, ale ty dvě hodiny utečou neskutečně rychle.

• 5.5.2020  08:09

Otrocky převedená kniha na plátno. Scénárista se snaží být co nejvíce věrný originálu, jenže už rozdělení na dva příběhy toho, co je v knize jednota, už by mělo znamenat najít nějaký nový klíč k interpretaci. Takto se však třeba návrat Henryho Bowerse s ničím nespojuje a vypadá jako další schválnost natahující film. Touha převést na plátno každý zákrut tisícistránkové knihy ústí do nekonečného sledu více či méně povedených lekaček (a jednoho camea s odkazem na Dark Tower). Je pravda, že King ve svých knihách často opakuje jednu situaci stupňující se až k finále a katarzi, ale dokáže to podat tak, že mu to čtenář žere. Chapter 2 bohužel tuto Kingovu vlastnost silně podtrhlo, a převedlo ji do ubíjející monotónnosti. Alespoň že to finále se docela povedlo.

• 3.5.2020  10:03

První Sindibád stejný jako ty dva následující. Nijak charismatičtí béčkoví herci jsou jen doplňkem loutkové akce. A na tu se i po těch letech hezky kouká.

• 2.5.2020  12:07

Na mě až moc kultivované. Pokud to takto mezi Baumbachem a JJL proběhlo, může být docela rád. Když si čtu, jak Lucie Vondráčková chce po Plekancovi 68 milionů za odloženou kariéru, tak JJL byla docela zlatíčko. Manželská historie má své higlighty (soud, hádka), ale na Bergmanovy Scény z manželského života to nemá. Snad proto, že Bergman psal o dospělých lidech, zatímco tady vidím jen tři děti, dvě v dospělém věku, které chtějí za každou cenu všechno. Proto jen čtyři hvězdy.

• 2.5.2020  10:00
    Likvidátor (1996)

Tak dlouho se upravuje scénář hlavní hvězdě na tělo, až se celý film změní na beztvarý výrobek bez chuti.

• 28.4.2020  21:08

Věrné skutečnosti, strhující, a nabité emocemi. Jednou, ovšem podstatnou vadou na kráse, je vymyšlená postava hraná Wahlbergem. Často je citován názor jednoho Bostoňana: "Nechceme vidět lidi, co tam nebyli. Obzvláště pokud jsou všude." A těm, co tady film kritizují za patos, zkuste si na chvíli představit, jak ležíte ve své krvi s nohama propíchanými hřebíky. Díky tomuto patosu se Amerika po každé nečekané ráně zvedne, napřímí, a vrátí ránu s daleko větší silou. Kéž by se toto dalo říci o Češích.

• 28.4.2020  19:34
    Super 8 (2011)

Stejný problém jako třeba u knižních pokračování Bonda, které nejsou od Iana Fleminga. Autoři používají stejné postupy, snaží se věrně o mistrův styl, ale pořád někde něco trčí, nebo naopak chybí. A bohužel v Super 8 toho trčí proti E.T. až moc. Nestačí mít jen partu na kolech, emzáka, armádu a první lásku. Abrams se tak snaží namíchat se Spielbergem za zády ten správný koktejl, až vypadá jako žáček třesoucí se na dobrou známku u zkoušky.

• 26.4.2020  21:45

Co se týče muzikálových čísel, tak špička, co se týče příběhu, tak nejhorší křesťanská červená knihovna - zprůměrovaný výsledek tedy za tři hvězdy. Marian the Librarian, Shipoopi, nebo Trouble se dají vidět znovu i znovu, a Till There Was You převzali a dobře zaranžovali i The Beatles. Potěší i větší využití company - Iowa Stubborn, úvod filmu, či i krátké zpívané mezihry. The Buffalo Bills jsou tu trochu navíc. Bohužel příběh sám je ne moc fungující limonáda o tom, jak ctnostná knihovnice spasí polibkem podvodníka se zlatým srdcem, a udělá z něho lepšího člověka. Vzhledem k tomu, že z vlastní zkušenosti vím, že polibek věřící intelektuálně založenou dívku sexuálně neprobudí (a nikdy jsem nepřišel na to, jakým způsobem ji probudit), bylo mě "profesora" Hilla na konci líto. Tak strašný osud si nezaslouží žádný muž, ať už provedl cokoliv.

• 23.4.2020  08:39
    Barbarella (1968)

Na jedné straně silně nepovedený film, na druhé však je však sympatický tím, o co se snaží. Vadim byl vždy mizerný amatérský filmař, v žádném svém filmu neprokázal cit pro tempo, vedení scény, či gradaci. Byl však dítě štěstěny, letěly na něho krásný ženský, které pak fetišisticky snímal ve svých filmech. Barbarella je mužský erotický sen o ženě, která nemá problém se svou sexualitou a přijímá ji přirozeně (což už samo o sobě je sci-fi jak řemen). No, a Jane Fonda byla v době natáčení filmu zakomplexovaná bulemička, která se nemohla vyrovnat s tím, že z ní Vadim udělal sex symbol (billboard k filmu La Ronde dnes vypadá nevinně, ale tehdy to byla bomba). Takže přesný opak toho, co Vadim chtěl zobrazit. Kombinace neschopnosti režiséra natočit soudržnou scénu, dát filmu směr a tvar, a herečky, která neví, co hrát, nehodí se do role (je spíše submisivní než akční typ) a ještě ji nenávidí, dává filmu to pravé "guilty pleasure".

• 22.4.2020  19:58

Další sériová disneymarvelovka, která se bohužel ke své vlastní škodě snaží být víc než je. Je vlastně příjemné vidět motiv, tak známý z bělošské příběhové tradice (El Dorádo, Tarzan a Opar, Hiltonův Ztracený Obzor atd. - prostě příběh o nalezení ztrácené bohaté civilizace bělochy), rozpracovaný z druhé strany, ze strany domorodců. Potud dobrý. Jenže když se z Black Panthera stává mesiáš černošské komunity v USA, přinášející bohatství a moc ghettům, tak mi to připadá stejně politicky přihlouplé, jako když se Beyonce na SuperBowlu hlásí k teroristické organizaci (zkuste si představit, kdyby se někdo v Německu začal takto hrdě hlásit k RAF ze stejné doby). Do toho ještě ten křečovitě propagovaný návrat ke kořenům... Nu, a najednou je Black Panther na Oskarech, američtí recenzenti se předhánějí v superlativech, a obyčejný divák se diví. Vždyť by to měla být jen pohádka, nic víc. Jenže mnoho lidí chce vidět v Marvelu víc než v něm je.

• 21.4.2020  21:36

Tom Rob Smith napsal čistý brak, v němž využil padesátá léta dvacátého století v SSSR pouze k napínavému ději. V každé kapitole nějaký twist, děj letí splašeně dopředu, ale přesto si zachovává soudržnost. Smith celou dobu drží hlavní linii knihy, a tou nejsou překvapivě vraždy, ale obrácení a spasení Lva Děmidova. Proto je v knize na začátku tak důležitá postava, kterou tady hraje Jason Clarke, protože její mučení spustí celý proces sebeuvědomění, až se Děmidov ocitne na stejném místě, a prožívá si to samé. Jenže film toto odbude jedním krátkým záběrem. Proto je tak důležitá podzápletka s učitelem, protože i Demidova žena musí prohlédnout, a začít hledat. Vraždy jsou pouze katalyzátorem, jedním z tmelících prvků příběhu. Nic z toho se do filmu nepodařilo dostat. Scénárista sice pečlivě opsal z knihy akci, a některé twisty (jen ten hlavní cimrmanovský z nejasného důvodu změnil), jenže výsledkem je dvouhodinová šílenost, nedávající moc smysl.

• 20.4.2020  21:35
    Párty Hárd (2019)

Po tom všem hype jsem čekal, že to bude víc propracované. Řezník sice občas dokáže rozehrát situaci, ale nakonec ji řeší vždy tím nejprimitivnějším způsobem - fekálem. Snad jen ta pointa pobavila. Tou jednoduchou primitivností má docela blízko k těm všem českým romantickým komediím, které též jdou cestou nejmenšího odporu. Všechny ty Špindly či Ženy v běhu si užívají maloměstské paničky po třicítce na dámských jízdách, zatímco Párty Hárd je skvělou volbou pro teen večírky s trávou a tuzemákem. A postupem času se konzumenti Párty Hárd přesunou do pozice konzumentů Špindlů, zatímco jejich děti budou konzumovat další Párty Hárd... tak se točí kolo filmového života.

• 19.4.2020  16:05

Film spíše o Andersonovi samém než o pornoprůmyslu. Po slibně rozehrané první polovině se mu scénář rozpadne pod rukama. Mimo Wahlbergova Dicka jsou všechny postavy charakterizovány dost chabě, a za ty dvě a půl hodiny se o nich člověk skoro nic nedozví. Julianne Moore bojuje o syna, ale proč odešla od rodiny, nevíme. JC Reilly kecá, kecá, kecá, ale nic jiného se o něm nedozvíme. Cheadle, Reynolds, to samé. Nějaká ta etuda, ale komplexní pohled tady není. Místo toho se nám dostane Wahlbergových drogových eskapád se šíleným Molinou, které jakoby vypadly z jiného filmu. Anderson podle mě selhal hlavně v tom, že nezachytil to hlavní, proč lidé hrají v pornu. Zneužívání v dětství, dovolující odestoupit duši, když se natáčí, následná orientace na přítomnost, ve které jsou pocity studu nahrazovány luxusem či drogami. Anderson místo toho svou komunitu miluje, a výsledkem je příjemný film, který málokdy hmátne do hloubky. Mimochodem, Nina Hartley tady vypadá opravdu úděsně.

• 18.4.2020  21:03
    Jue ji (2016)

Guo Jingming je v Číně obrovská celebrita. Píše knihy pro mládež, buď limonády pro dívky (série Tiny Times), nebo fantasy. A nejen to, on si své knihy převádí do scénářů, a ještě si je režíruje. Jenže Legend of Ravaging Dynasties je co se týče scénáře naprostá katastrofa. Ani po hodině se v těch jednotlivých dynastiích nedá zorientovat. Guo hází na plátno nové a nové vévody a jejich žáky, a ještě k tomu má každý z nich specifický dar, popřípadě je žákovi přidělen. Plus se ke své knižní sérii asi inspiroval u Pirátů z Karibiku, takže divák vůbec neví kdo s kým a proti komu. Na druhou stranu celá druhá polovina je jedna obrovská velkolepá bitva, která rozhodně nenudí. Prostě nic víc než další sériový young adult výplach mozku.

<< předchozí 1 2 3 4 20 39 57 76