Vím, kdo mě zabil (2007) odpad!

Multimalinová reputácia tohto "diela" ma podnietila k prešetreniu obvinení z vykonania vážneho filmového zločinu..Zhliadol som priehršť kompromitujúcich faktov [ako najzávažnejší evidujem úchylný scenár, ďalej príšerné dialógy, samoúčelné scény mrzačenia prstov ako aj ešte viac samoúčelnejšie scény Lindsayinho opakovaného sa zvíjania pri tyči, patetické herectvo - aj keď v tomto bode musím podotknúť že malinu pre Lindsay Lohan by som jej neudelil za predvedený herecký výkon ako skôr za rozhodnutie vziať tak otrasne napísanú úlohu resp. dvojúlohu v tak otrasne napísanom scenári] a priznávam že všetky tieto položky ma SPOČIATKU svojim spôsobom pobavili ako súčasť nejakej [ne]úmyselnej[?] paródie..Lenže POTOM presnejšie keď som bol v domnení že to sledujem už minimálne hodinu som s prekvapením zistil že v skutočnosti mám za sebou len necelú polhodinu, že chaotickosť a absurdnosť deja sa nebezpečne stupňuje, že režisérova neschopnosť vytvorenia mrazivej thrillerovej atmosféry a režisérova schopnosť terminálneho otrávenia "rádoby" umeleckou štylizáciou obrazu do modrej farby ma štve čím ďalej tým viac, rovnako ako Lindsay ktorá sa pri tyči ohýba veľmi profesionálne ale pri tom veľmi neprofesionálne zo seba nezhadzuje podprsenku..Napokon teda viem, kto [ne]zabil tú bezrukú a beznohú aj tú druhú bezrukú a beznohú, a viem aj to, že obvinenia z vykonania vážneho filmového zločinu v podobe tohto počinu sú viac než relevantné.

Ptáci (1963)

Vtáčiky poletujúce nad malebným Bodega Bay náhle dostali chuť zobnúť si z ľudkého mäsa a pán Hitchcock tak dostal príležitosť potvrdiť svoj status povestného majstra v budovaní filmového napätia..Husia koža na mojej koži [nielen] počas sledovania vrán zákerne sa množiacich za chrbtom šlukujúcej Tippi potvrdzuje že Hitchcock potvrdil ZNAMENITE a ešte aj tu a tam prihodil milo infantilný zmysel pre humor.. Do kolien nezrážajúci scenár ako aj zubom času postihnuté triky však Vtákov nerobia tým úplne najlepším kusom čo som od Hitchcocka zatiaľ videl.

Smrt čeká všude (2008)

Suverénnym spôsobom šlapajúci pumpovač adrenalínu v ktorom na mňa osobne veľmi zapôsobil aj zobrazený cit pre detail [vzdúvajúca sa zem v spomalenom zábere tesne pred výbuchom, mucha na mihalnici maximálne sústredeného snipera=wow] ..Okrem prvotriedne zvládnutej akcie Bigelow skóruje plusové body i za osviežujúco nepatetický a nesentimentálny pohľad pod kožu členov tímu na zneškodňovanie bômb.. Držím palce na Oscaroch!

Sejmi je všechny (2007)

Charizmu správneho akčného hrdinu vyžarujúci Clive Owen ich sejmul úplne všetkých a použil pri tom inteligenciu, pištole, samopaly a... mrkvy?! Až takto extrémnu haluz som nečakal a ešte viac som nečakal že sa pri tom budem tak skvele baviť..Zápletka je síce chaotická a prekombinovaná na entú, ale choreografia akčných scén je neskutočne nápaditá, strih neuspávajúco frenetický, Giamatti dokonale slizký, Bellucci dokonale sexy, hlášky a situácie sakramentsky zábavné [určite aj preto lebo s hlavným hrdinom zdieľam jeho znechutenie nad "šviháckymi"copmi chlapov v strednom veku či nad hlasným sŕkaním kávy z hrnčeku]..A najlepšie je, že táto šialená non stop akčná jazda trvá presne tak dlho ako má a ani o sekundu dlhšie.

Elmer Gantry (1960)

Medzi pevnou vierou v Boha a náboženským fanatizmom vždy existovala tenká hranica a ľudia túto hranicu prekračovali za čias horlivého kázania Elmera Gantryho rovnako ako dnes..Spása hriešnikov sa mnohým podnikavcom potvrdila ako výnosný biznis v minulosti a tak fičí vo veľkom i v súčasnom svete..Satirou okorenený a výbornými hereckými výkonmi zahustený [zaslúžený Oscar za fanatické kazateľské nasadenie Burta Lancastera] príbeh tohto filmu pôsobí nadčasovo i 50 rokov od dátumu jeho výroby.

Zabij mě něžně (2002)

Hlboko podpriemerný erotický thriller, v ktorom som zaregistroval erotiku, ale s napätím sme sa akosi minuli.. Takže aspoň ten vášnivý sex a ešte pár pousmiatí sa nad nechcene [alebo žeby chcene?] absurdným vyznením niektorých scén..grahamová Heather je síce veľmi chutná, ale jej postava vďaka scenáru a mám podozrenie že čiastočne i kvôli jej hereckému nenadaniu, celý čas pôsobí ako hlúpučká a ešte k tomu aj nadržaná hus..Ralphov brat našťastie zvláda významne uprené pohľady i presvedčivé herectvo, jeho klišoidne napísaný charakter mu to ale celé úspešne kazí..A tak čo mi z Killing Me Softly najviac utkvie v pamäti je nepríjemné prekvapenie spôsobené tým, že režisér masterpiecu Zbohom moja konkubína je schopný natočiť i niečo tak bezkrvné a nepresvedčivé ako je toto.

Polibek pavoučí ženy (1985)

"The nicest thing about feeling happy is that you think you'll never be unhappy again." Pavúčia žena s dokonalou slzou stekajúcou po líci, zašlá filmová teatrálnosť nacistickej propagandy slúžiaca ako úlet od drsnej väzenskej reality, dva vynikajúco vykreslené charaktery v jednej cele a ich nesmierne ľudská, emotívna interakcia.. Môj silný filmový zážitok, depresívny, dojímavý, nezabudnuteľný.

Dvojník (1984)

Zo zmiešaných pocitov, ktoré mi Dvojník spôsobil, vystupuje do popredia skôr sklamanie než nadšenie..De Palmova krásna režijná exhibícia v dlhej a o to pôsobivejšej sekvencii "viacrozmerného" prenasledovania v nákupnom stredisku a následne na pláži, ma po celkom zaujímavom úvode prijemne navnadila na napínavý thriller v old school štýle..ten však v okamihu vystriedalo niečo, čo si neviem vysvetliť inak ako paródiu na daný žáner v "spotrebnom hollywoodskom" kontexte..Nieže by ma to vyslovene nebavilo až do [fakt divokého divokého] konca, len mi ten výsledný, mierne hybridný počin akosi nesadol.

Tři pohřby (2005)

Tri pohreby v jednom originálne uchopenom rozprávaní o skutočnej sile priateľstva, zločine, potrestaní a vykúpení..Tento film je podľa mňa síce zbytočne dlhý, ale prvky drámy, krimi a westernu využíva a strieda dokonale, presvedčivé herecké výkony, skvelá kamera a hudba [Marco Beltrami] spolu s hutnou atmosférou a silnou výpovednou hodnotou filmu si určite zaslúžia nadpriemerné hodnotenie.

Piráti na vlnách (2009)

Sympaticky uletená, až bláznivo komická pocta rock´n´rollu, 60. rokom a pirátskym rádio staniciam, z ktorej som mal celý čas pocit, že tvorcovia sa pri natáčaní evidentne bavili veľmi dobre..A tak isto som sa bavil aj ja a to hneď z viacerých dôvodov - v prvom rade neustále hláškujúci herci, ktorí si svoje kultovopotenciálne charaktery náramne užívajú [najväčšiu príležitosť vybúriť sa dostali Rhys Ifans a Kenneth Branagh a obaja vo svojich úlohách excelujú], slušná dávka nesmrteľných rockových hitov, spestrenie v podobe "titanicovskej" akcie a umierneného sentimentu i extrémne potešujúca účasť oslňujúcej January Jones..The boat that rocked je teda pre mňa jednoznačne the film that rocked and rocked pretty cool.