Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Animovaný
  • Horor

Recenze (2 112)

plakát

Tiché místo: Část II (2020)

[90%] Viděno v kině a to kurva po dlouhé době, resp. letos v r. 2021 poprvé! Šílená doba, koronavirová! Jak já ty kina miluji. No, takže TICHÉ MÍSTO: ČÁST II … Už podle traileru mi bylo jasné, že tohle bude velkolepější, než první počin. Nechci se zde moc okecávat, tak se to pokusím shrnout v kostce. Určitě je to tak na lepší 4*, ale já těch 5* prostě dát musím. Nejen tím, že jsem velké plátno po delší době viděl, ale prostě to nemá žádnou zásadní chybu. Je pravda, že jsem ve finále čekal nějaké větší a zásadnější rozuzlení, které, se sice nedostavilo, ale ani jsem v to neočekával. Je prý potvrzeno, že vznikne třetí film, takže se možná nějakých překvapivých zvratů téhle začínající postapokalyptické série, dočkáme. Má to opět NAPĚTÍ, ale především perfektně ozvučené a kamerou nasnímané scény. Jsou rozděleny do celého rozsahu filmu, takže zde nuda nehrozí. Stopáž je relativně krátká, takže mi to uteče rychle. Hudba od Marca Beltramiho je zde ještě výraznější než v jedničce, takže super! Herecké obsazení je na tom velice dobře. Emily Blunt zahrála svůj dobrý standart, Millicent Simmonds sehrála charismatickou dívku, Cillian Murphy mě zde bavil asi nejvíc – zahrál přirozenou a uvěřitelnou roli. John Krasinski zde byl pouze v úvodu, který mapoval první den apokalypsy. Co k tomu ještě dodat? Mě to bavilo hodně, spoustu aspektů je zde asi ohraných, ale opravdu nemám nic, co bych vytkl. Těším se na další shlédnutí a rovnou už na třetí díl!

plakát

V zajetí démonů 3: Na Ďáblův příkaz (2021)

[90%]  Po delším čekání tu máme třetí díl V ZAJETÍ DÉMONŮ! Bohužel, pandemie koronaviru si vybírá svoje daně. Do kina na to holt nejdu, neboť to dříve vyšlo na internet. Ale dost o tom. Hezky jsem si to naladil v mé velké TV a užíval si film až do konce. Asi budu jeden z mála, že jsem tomu dal plný počet hvězd, ale já si prostě nemohu pomoci. Spoustu lidí tu píše, že to prostě není od Wana atd. Jasně, James Wan to nerežíroval, určitě by tu jeho rukopis byl vidět, ale přesto jsem s režisérem – Michael Chaves spokojen. Jeho předchozí počin z téhle řady související hororové série, La Llorona mi nepřišel vůbec špatný, taková jednohubka. Za to tohle je opravdu poctivé pokračování CONJURING série. Rozdílem oproti předchozím dvěma dílům je tak trochu v žánru. Už to není vyloženě duchařský horor s řádnou porcí lekaček, ale zaměřuje se to i spíše na postavy. Takže balancujeme mezi hororem, thrillerem/ drama atd. Především jsem rád, že se to soustředí na ústřední dvojici, postav manželů Warrenových. Patrick Wilson a Vera Farmiga to zvládli opět skvěle. Fandil jsem těm postavám až do konce. Takže i to NAPĚTÍ zde bylo cítit. Jasně, nepůsobí to po celý čas filmu nějak moc strašidelně a tak, ale ta starostlivost, vytíženost postav je opravdu dobře zahraná. I vedlejší postavy mě baví. Úvod je skvělý, skoro jak kdyby ho točil Wan. Podrobné scény, kdy Ed Warren vláčí malého chlapce, jenž je posedlý po schodech apod … Tempo snímku se asi v prostřední cca části zpomalí, ale není na tom nic špatného. Mě to stále bavilo. Celkový příběh a odhalování démonů je jednoduchý, ale pozornost si to u mě udrží. Lekaček je zde méně, ale třeba taková technická stránka a rozpočet je obstojný. Rko je tu využité tak akorát. Je tu mnoho dobrých scén. Třeba ta mimořádná schopnost Lorraine, která vidí nadpřirozené věci ve svých vidinách – to jsou zajímavé scény. Samozřejmě se to nedá brát moc vážně s ohledem na to, že nám ve filmu běží titulek, že je to založeno podle skutečných událostí. Ale co … Finále je dobré a jsem rád, že k ukončení zla ďáblů nepřispěje jen dvojice manželů Warrenových. Takže nesrovnával bych to s Jamesem Wanem, který je v tomto žánru bezesporu nejlepší. Chtěl jsem dát lepší 4*, ale nakonec se musím přiklonit k té páté, nejvyšší hvězdici. Režisér mě mile překvapil. Byla v tom filmu vidět velká snaha. Ono natočit něco takového je už dost ohrané a já jsem rád, že to má stále potenciál. Tak doufám, že vznikne ještě aspoň čtvrtý CONJURING. Třeba podobné záležitosti jako je série INSIDIOUS, tam se povedly první dva díly. Třetí byl teda pěkně slabý a čtvrtý už lepší, ale stále nic extra, proto jsem zvědav, jak se vyvine pátý INSIDIOUS. U Annabele také …první díl vcelku solidní, ale druhý a třetí  - žádná sláva. Takže když to tak porovnám, tohle je SUPER! Ještě zmíním hudbu, ta zde nebyla nijak výrazná, ale pro potřeby filmu byla ucházející. Těším se na další shlédnutí!

Xtremo (2021)

[76%] Španělé prostě umí! Po akční stránce to bylo v podstatě dokonalé. Něco ve stylu Johna Wicka a to opravdu nechci přehánět. Akčních sekvencí bylo hodně. Hlavní hrdina bojoval proti velkému množství protivníků. Ale naštěstí zde akce nezačala nudit, i když jí mohlo být o trochu méně. Příběh vůbec nepřekvapí, moc nezaujme, ale ničím špatný není. Vedle vydařené akce mě nejvíc asi bavilo ústřední duo záporáků, kteří si zahráli zlé, mexické bratry v posledním Rambovi. Ti dva to zahráli opravdu bravurně, takže si mou pozornost udrželi až do konce. Takových filmů se natočilo dost, ale zde není, co bych extra zkritizoval. Skvělá AKCE a výteční záporáci. I hlavní hrdina krom svých bojových dovedností ušel. Asi bych to ještě víc zdramatizoval, abych měl o hlavního herce větší strach, ubral pár akčních sekvencí atd, ale co … každý den se na to dívat nebudu, ale někdy se k tomu třeba s chutí vrátím.

plakát

Spirála strachu: Saw pokračuje (2021)

[50%] Po dlouhém čekání, způsobeném pandemií tu máme další přírůstek z filmového universa SAW. Ani se nedá říci, že je toto pokračování série. Ta v návaznosti ukončila propojené dějové linii v sedmém dílu zvaném SAW 3D. PO 7 letech v r. 2017 vzniklo volné pokračování s názvem JIGSAW, který dle mého názoru důstojně navázalo na ty díly předchozí. Až na nějaké malé nedostatky jsem s 8 filmem byl spokojen. No a co tento film ? Zmínka o Johnu Kramerovi tu je, ale jen na okraj. Prostě tu máme napodobitele skládačkové vraha (Kramera). Po skončení snímku jsem byl trochu rozpačitý. Nevěděl jsem, co si o tom mám myslet. Rozhodně je to o dost slabší, než předchozí části, na které nedám dopustit. Určitě jsem zde neočekával nějaké dějové propojení, nejsem naivní. Ale zkrátka mi to přišlo celé takové uhozené. Hlavní herec Chris Rock tomu zde bohužel nasazoval korunu. Jako určitě si myslím, že se svým způsobem snažil, ale proboha ten jeho hlas? Nyní si říkám, jestli jsem si neměl počkat na dabing. xD Opravdu to bylo hrozné ho poslouchat, k tomu sem tam ty jeho rádoby emoční výjevy. Až v cca 3/3 snímku mi přestal vadit. Co se týče děje, tam není nic co by zaujalo, ani ta atmosféra tu prostě není. Jen ke konci jsem si trochu oddychl a řekl si, že mi to ten starý dobrý SAW trochu připomnělo, Ve finále to mělo rozumnou pointu, návrat dobrých hudebních motivů od Charlie Clousera atd. Ostatní postavy mě též nebrali. PASTI. Aspoň něco kladného. Co se týče logiky, byly technicky složitě navržené, takže jsem si říkal, že napodobitel Jigsawa musel snad mít komplice, ale co … Na pasti se dalo dívat, měli trochu děsivější závan než v předchozím osmém filmu JIGSAW. Akorát byly vcelku krátké. Takže ve zkratce, chybělo toho dost. Darren Lynn Bousman, který tento film režíroval (má na kontě druhý třetí a čtvrtý film téhle série) předvedl obyčejný průměr. To zmíněné finále nebylo jak už jsem psal špatné, mělo to dobrou pointu, která to zachránila tak, abych ty slabé 3* dal, ale úplný konec to mělo divně useknutý. Znovu se k tomu asi už vracet nebudu. Nelituji tedy, že to nevidím v kině. Doufám, že už tuto sérii nechají plavat. Případně desátý film bych si představoval návratem starých postav a zodpovězení jistých otázek. Mohl z toho být větší brak, ale i tak se nevyhnu zklamáním, když mám tuto ságu tak rád. Takže asi tak …

Zvrácená (2021)

[25%] Co k tomu říci? Rozhodně tento film nikomu nedoporučuji! Je to absolutní nuda. Kdo má tento žánr rád, ať se tomu vyhne. Od začátku to diváka snad ani nemůže zaujmout. První 2/3 filmu – nic se tam výrazného neděje, a když už, tak je to bez napětí, beze strachu, bez nějakých emocí, bez ničeho prostě. V poslední cca třetině se snímku se to už zakční, ale žádná sláva … efekty jsou možná ucházející, ale víc to nenabídne. Dokonce ani můj velký oblíbenec J. D. Morgan to zde nezachrání. Je zde vcelku nudný, holt Negana z TWD umí asi nejlépe. To je vše.

Rozhněvaný muž (2021)

[85%] Konečně dobrý film! Absence solidních áčkových filmů mi v dnešní koronavirové době chybí. A přesto se občas najde solidní kousek, viz tento počin od úspěšného režiséra – Guy Ritchi. Abych se pravdu přiznal, od něj toho nakoukáno moc nemám. Před tímto Rozhněvaným mužem jsem viděl akorát prvního Sherlocka Holmese, který bych zaonačil tak nějak průměrně a poté loňské Gentlemany, které mi už vůbec nesedly. No, dost se srovnáváním. Typická Stathamovka toto není a jestli je to klasický styl tohoto režiséra, to nevím a bádat po tom nechci. Podstatné je, že mi to ihned od začátku sedlo. První hodina byla naprosto skvělá. V té cca další části též nemám víc výtek, jen mi to ve finále přišlo takové moc urychlené, asi bych stopáží tak 15 – 20 min přidal, nebo nevím. Zřejmě mě to asi tak bavilo, že mi ty 2 hodiny utekly opravdu rychle. Možná bych ještě trochu obohatil scénář atd. ale to už jsou v mých očích pouhopouhé detaily. Jason Statham zde byl určitě drsný, zpočátku teda chladnokrevně vypočítavý, že jsem si zpočátku myslel, že se to nemůže jmenovat Rozhněvaný muž (pravda, překlad je trochu jiný). Stathamovu postavu jsem vnímal jako metodicky, klidnou, chladnou a plánovací. Souboje zde nemá, což mě netrápilo. Máme tu pár dobrých přestřelek, zejména ta při prvním přepadení, a ve finále je to už střílecí masakr. Takže i Rko se trochu ke konci ozvalo, ale tak nějak přiměřeně. Úplné, finální zúčtování (pomsta) byla kratší, než jsem si myslel, ale rozhodně stylová (myslím tím především Jasonovu pomstichtivou řeč). Takže co dál psát? Od začátku napětí, kvalitní režie v rámci kamery … Líbila se mi i hudba (opakující se motiv se dal stále poslouchat). Ostatní herci krom výborného Stathama bez připomínek. Takže, abych dal plný počet hvězd, něco bych tu ještě přidal. To ale neznamená, že jsem si film neužil. Krom toho mám toto téma s přepadáváním trezorů a dodávek rád. Těším se na další shlédnutí!

plakát

Co jsme viděli, co jsme slyšeli (2021)

[60%] Co si budeme nalhávat, je to spíše thriller než horor. Hororových prvků tu moc nenajdeme a celkově tu nějaký hororový nástřel jako téma a pointa trochu chybí. Ale co, první půle nebyla ničím víc zajímavá, ale hlavní dvojice herců mě docela bavila. V druhé půli mě to ještě víc začalo bavit, ale jen do jisté míry, a sice díky těm postavám. Ta minimální hororová výplň je tu prostě jen asi jako bonus. Takže tématika okolo toho zlověstného domu mě vůbec nebavila. Finále mě trochu zarazilo a to především úmrtí jedné postavy, ale logiku to má. Takže mi to jako ztráta času vůbec nepřišlo. Ničím výrazným a zajímavým to nevyniká, díky bohu za Amandu Seyfried, která mě zde bavila. Pro mě neškodná záležitost k nudné noční.

plakát

Kdo mi jde po krku (2021)

[58%] Docela zvláštní film, který mi jako celek vůbec nepasuje. Prostě takový divný thriller. Své klady ale má, takže celkově jako jednohubka to nejhorší nebylo, ale víckrát bych si to nepouštěl. Angelina Jolie to zahrála přirozeně, hezky se na ní dívalo a i po herecký stránce to zvládla tak nějak normálně. Jon Bernthal potěšil, i když zde nic výrazného ve scénáři bohužel neměl. Role chlapce taky celkem ok, ostatní bez připomínek. Nevím, od začátku mě to moc nebavilo, zločinecké duo už vůbec ne. Po technické stránce se tu najde něco málo od akce a vcelku dobře natočené, ale nic extra světoborného. Takže ty první dvě třetiny nic, co bych už ve filmovém odvětví neviděl – naháněčky po lese, útek malého chlapce, následné spojení s A.Jolie, která ho bude chránit atd. Když se ale pomalu chýlil závěr, líbil se mi ten vizuál dále postupujícího se rozsáhlého ohně. To bylo natočené dobře. Nějaká ta logika ve filmu taky trochu harpuje, viz ti dva zločinečtí idioti, co podpálí les a pak v něm hledají toho chlapce, ale co už. Hudba od mého oblíbence Briana Tylera je po delší době lepší. Sice nic extra zapamatovatelného, ale ve filmu to aspoň hezky pasovalo. Takže nic extra výrazného, co bych kritizoval, ale ani nic co bych měl větší chuť chválit.

Žena v okně (2021)

[75%] Navzdory relativně nízkému (průměrnému) hodnocení mě ŽENA V OKNĚ bavila! Ani tempo snímku mi nepřišlo nijak pomalé. Ústřední roli ženy v okně zahrála Amy Adams výborně. Bavilo mě ji sledovat snad ve všech jejích scénách. Julianne Moore se zde moc neohřála, ale ok – potěšilo ji vidět. Gary Oldman zde rovněž nemá nijak velkou roli, ale též jsem ho rád viděl a v českém dabingu, v podání Aleše Procházky krásně jeho hlas zapadal. Ostatní herci bez připomínek. Nerozbíral bych to žánrově a složitě to nepitval. Napětí to mělo, nuda zde nehrozila. Je to docela ohraný typ filmů a zápletky. Trochu mi to připomnělo Dívku ve vlaku. I hudba od Elfmana se mi líbila. Finále má pointu, která mi ale na 100% nepřišla dobře vysvětlená. Nebo mi to asi tak připadalo, ale s nakonec odhaleným viníkem jsem spokojen, jen to k tomu ještě trochu pokazilo asi tak 5 min zběsilé pranice, odehrávající se na střeše, kdy jedna scéna mi přišla absolutně nevhodně natočená. Ale dost s kritikou závěru. Nechci, aby mi to pokazilo dojem z celého filmu. Vidět to ještě jednou někdy klidně můžu. Je to dobrý film.

Kyslík (2021)

[80%] Ale jo, OXYGEN, v čes. překladu KYSLÍK je opravdu jednoduchý, ale strašně poutavý film, který mě bavil od začátku do konce. Nějakým tím příběhem, nápady a větším překvapením to sice nekypí (přeci jen už je na světě natočeno spoustu filmů), tak přesto jsem plně spokojen. Začátek dobrý, prostředek byl asi nejlepší a ke konci tu máme rozumné vysvětlení, pointu atd. Úplný závěr je možná trochu urychlený, něco bych asi ještě vylepšil, ale co už … Hlavní představitelka to zahrála skvěle. Mělo to svou atmosféru a především výbornou hudbu. První shlédnutí je v tomto případě nejlepší. Přesto se k tomu ještě někdy vrátím. Své emoce to mělo, zahrané solidně, takže kdyby bylo takových filmů od netflixu více, nezlobil bych se.