Gran Turismo (2023)

[90%] Kino mi uniklo … No, nevadí, i tak jsem si to v pohodlí domova užil do syta! Tohle téma je možná už trochu ohrané, ale zde jsem po celou dobu sledování měl úsměv na tváře. Dle traileru mě ústřední klučina, co miluje závodění na konzoli moc nezaujal, bál jsem se, že bude moc otravný a nafoukaný. Naštěstí se to nestalo a ve filmu si mě neskutečně získal. K tomu mu sekundoval jako trenér David Harbour, který mě bavil snad ještě více! Zato takový Orlando Bloom mě zde moc nebavil, resp. jeho arogantní postava, ale sehrál to asi dobře, to zas jo. Technická stránka filmu je dokonalá, skvělé závody … Mělo to i velké napětí, a i jsem tu zažil pár dojemných chvil. Na toto téma tu máme spousty jiných filmů viz Rivalové apod., které jsou asi objektivně lepší, ale mě tohle sedlo jak ulité a nemůžu hodnotit jinak než plným počtem hvězd.

Clickbait (2021) (seriál)

[83%] Tahle osmidílná minisérie mi docela sedla. Od začátku do konce mě to bavilo, hluchých míst zde bylo minimum. Epizody se postupně věnovali jednotlivým postavám, vše bylo přehledné až do finále. Pointa byla za mě docela slušná a moc jsem ji nečekal. Někteří tu píší, že závěr je moc překombinovaný a hloupý, ale mě to tak nepřišlo. Během dvou dnů jsem tuto netflix záležitost s chutí zkoukl jak nic.

Papežův vymítač (2023)

[55%] Celkově to není tak slabé jako většina dnešních hororů. Jenže tomu chybí nějaká ta větší strašidelnost, lekačky a pořádný náboj, který by tento žánr měl mít. Ještě tak ta první půlka snímku mě bavila docela dost, především se o to zasloužil skvělý Russell Crowe, který vymítače sehrál na výbornou. Zbytek herců je nevýrazných. A hlavně v poslední cca třetině filmu mě to už skoro vůbec nebavilo. Technicky to bylo natočeno celkem slušně, jen už mi to vymítání přišlo jaksi dlouhé. Takže koukatelný průměr, na který se hned zapomene, ale tragédie to také není.

Těla (2023) (seriál)

[93%] Sedlo mi to jako ulité! Podobnost s DARK jak tu někteří píší tu určitě je, ale já bych to moc nesrovnával. Oproti DARK je tohle mnohem srozumitelnější – zde jsem snad vše podstatné pochopil. Od začátku mě to navíc vtáhlo do děje a postav. Napínavé to bylo od začátku do konce. Ani ta homosexuální linie mezi tím novinářem a vyšetřovatelem mě nepohoršila. Poslední dva díly se tempem umírnily, ale vysvětlilo se tam vše podstatné. 4 dějové linie – ani nevím, která mě bavila více. Dál se o tom nebudu rozepisovat, každého to asi až tak neosloví, ale u mě tentokrát Netflix zabodoval.

Uprostřed ničeho (2023)

[55%] Začátek se mi docela líbil, přišlo mi to napínavé, drsné, jenže jakmile se hlavní ženská hrdinka ocitla na scéně sama, tak mě to začalo tak trochu nudit. Ten porod mi přišel trochu mimo, ale i tak to bylo poté takové místy moc přehnané, ale ok … Žádné větší zápory bych v tom neviděl, na to jedno vidění to nebyl zas tak špatný survival film, ale znám lepší …

Vymítač ďábla: Znamení víry (2023)

[70%] Viděno v kině v IMAXU. No, poslední dobou mě novější horory moc nebaví. Na toto jsem zašel asi jen tak z plezíru, a nakonec jsem odcházel z kina docela příjemně naladěn. Když to vezmu kolem a kolem, tak to určitě žádná velká pecka není, ale naopak bych to ani žádným velkým průšvihem nenazval. Původní film si moc ani nepamatuju, tohle nové jakoby volné pokračování má především společný známý soundtrack a celkově vymítání, nic víc. První půle filmu se rozjíždí velmi pomalu, tam bych asi trochu přidal nějaké strašidelné scény navíc apod. Ale na druhou stranu si to buduje docela dobrý dojem z postav – ani jedna z nich mi nepřijde hloupá. Druhá cca část filmu se už víc rozjede a ve finále to začne být docela napínavé. Technická stránka filmu je docela dobrá, v některých scénách i pěkně ozvučená. Finální vymítání asi nepřinese nic extra nového, ale pěkně se na to dívalo, a i to v posledních okamžicích bylo trochu i emotivní. Jako celek by to mohlo fungovat snad ještě lépe, ale co, těchto filmů bylo natočeno už poměrně dost, tak proč být přehnaně kritický? Režisér má u diváků asi velký vroubek z posledního a docela odfláklého Halloweenu, i mě zklamal, ale v tomto případě si reputaci alespoň trochu napravil – u mě teda. Jak vidím zdejší hodnocení, tak tento nový Vymítač spousty diváků moc neoslnil. Takže asi tak.

Sestra II (2023)

[33%] Štěstí, že jsem tento duchařský horor neviděl v kině. Nebudu se zde rozepisovat, že je tento snímek související část ze série filmů z ikonického V zajetí démonů (The Conjuring) z r.2013. Každopádně tento horor postrádá snad vše, co bych od tohoto novodobého hororového žánru očekával. Napětí, pořádný děj, drsné a ozvučené scénky apod. Nemělo to skoro žádný náboj. Technicky to bylo natočeno relativně dobře, ale to je asi tak všechno. V druhé půli je tu dost sekvencí, kdy se tu pořád něco děje, ale co z toho, když jsem u toho skoro spal či jsem to vůbec nevnímal. Hudební skladatel Marco Beltrami je bohužel už dávno za zenitem, takže ani jeho OST mě zde vůbec nebavilo. Herci též nic moc. No, chtěl jsem dát jen 1*, ale nechci být až tak krutý, žádná trapárna to nebyla, jen jedna velká nuda, tak snad příště no. I když tento žánr je dle mě téměř už vyčerpaný …

Stvořitel (2023)

[80%] Viděno v kině. Trailery mě docela nalákaly, ale pořád pro mě tento STVOŘITEL nebyl na seznamu mých očekávaných filmů, na kterých jsem chtěl zajít na velké plátno. Nakonec jsem vyrazil, holt jsem zatím stále věrný kinům. Takže bez nějakého okecávání mě Stvořitel ve finále dost příjemně překvapil. Je teda pravda, že prvních cca 30 min bylo pro mě dost matoucích, nějak jsem nevěděl, co si mám o filmu myslet, jenže pak jsem se do toho už zabral a ten zmatený úvod jsem poté nějak přijal. Není to tak uhlazené jako Terminátor či jiné sci-fi filmy jako je Blade Runner atd, zde má svůj, řekl bych drsnější a realističtější pohled na budoucnost, kdy válčí roboti s lidmi. Chvílemi jsem si říkal, že to snad musí být Rko, ale dobrý. Akce je zde rozložena po celém filmu, chvílemi je opravdu dobrá a je jí hodně, ke konci spíš až moc, ale nevadí. Hlavní herec J.D.Washington mě zde bavil tak akorát, postupem času jsem si ho i získal. Stejně tak i zbytek herců. Hudba od Hanse Zimmera zde byla taková obyčejná, ke konci víc gradovala, ale postačila. Ten vztah mezi hlavním hercem a tou robotkou se vyvíjel docela slibně a v posledních scénách jsem i nějaké ty emoce ucítil, ne že ne, jak tu někteří píší, že je to chladné a bez emocí - to bych se hádal. Spíš jako celek je to chvílemi zmatené, určité úpravy bych zde provedl, jinak si nemůžu stěžovat. Od začátku jsem měl trochu problém to celé pobrat, ale pak už to šlapalo jak hodinky. Za mě je to docela ambiciózní a nevšední počin. Těším se na další vidění. A rozhodně bych se neubránil pokračování, i když pochybuji, že nějaké vznikne. PS: Ti policejní roboti - to byla opravdu libovka. 😉

Saw X (2023)

[97%] Viděno v kině. Musím se přiznat, že toto jsem opravdu nečekal. Jsem velký filmový fanoušek, spoustu filmů a seriálů dost emotivně prožívám a filmová a nyní již nekonečná, hororová a drastická série SAW k nim rozhodně patří. Asi bych se rozepsal na několik stran, jak pro mě tahle sága moc znamená. Ano, je to brutální, po letech jsem trochu víc vyměkl, tak jsem se trochu nového dílu bál, abych to zvládl bez újmy, ale v pohodě. Tento nový SAW X mě překvapil především tím, že nějaké drsné a krvavé pasti tu byly až na nějakém třetím či čtvrtém místě. Celé to bylo o hlavní postavě Johna Kramera, kterého zde hrál opět skvělý Tobin Bell, který je pro tuto roli prostě stvořen. Tento nový přírůstek SAW je tvořen nejen pro fanoušky, ale i pro běžné diváky, jak je vidno dle poměrně slušných ohlasů a recenzí. V první cca třetině se tu buduje příběh o nemocném Johnovi, který se tak po víc jak po půl hodině nepříjemně dozví, jak ho ti rádoby lékaři v Mexiku podvedou. V tom bodu, kdy s ním vyjebali, jsem opravdu Johna litoval, bylo to fakt hnusný. Proto jsem Kramerovi fandil jak rychle je s pomocí svých následovníků pochytal do HRY! Amanda tu hraje od cca 45 – 50 minuty, takže plnohodnotnou roli zde má. Stejně jako Johnovi jsem i jí zde fandil! Oběti, kteří zde hráli hru jsem vůbec nefandil, max u jedné, která chudák zemřela, i když se docela snažila, ale holt jí chybělo pár vteřin času. Celé to na mě po první půli snímku působilo tak napínavě a osudově ze strany ústředního Johna Kramera – prostě jsem mu nemohl nefandit. Všech těch několik hráčů, co uvrhl do hry spolu s Amandou – ti všichni si to zasloužili oprávněně. A k tomu ten finální twist, který dle recenzentů a tvůrce filmu neměl přijít. A já jsem byl mile šokován jak ta skvělá pointa na mě ve finále tak zapůsobila. Především jak si jedna z postav nečekaně musela zahrát hru. Tobin Bell to zvládl totálně se ctí. Stejně jako Amanda, kterou zde hrála opěr Shawnee Smith. Novější herci  - super. O soundtrack se opět postaral výtečný Charlie Clouser, kterého si budu opět poslouchat ve své MP4ce. No, co si budeme povídat, na mě to působilo hodně osobitě. Byl to prostě film o Johnu Kramerovi– jeho dramatické poloze a povedlo se to na výbornou!  Finální pointa tu byla, a to hodně povedená! A k tomu to mělo po titulkovku a pozor, byl v ní S P O I L E R jako HOVADO! Hoffman se tam objevil a já se kurva radoval jako malé dítě. K O N E C SPOILERU! Už aby vznikla „JEDENÁCTKA“ ! Snad v dalším SAW projektu dostane prostor detektiv Hoffman nebo dr. Gordon či další ze starších postav …

Ještěr (2023)

[70%] Benicio Del Toro je u mě velmi výrazný herec; pár dobrých rolí měl. A říkám si, že jich mohl mít ještě víc … No nic, takže nyní k tomuto filmu … Jak se mi vlastně líbil? Tak těch 136 min je docela dlouhá stopáž, ale já si vlastně moc nemůžu stěžovat. Pravda, mohlo to být scénářem a celkovým zpracováním svižnější, ale mělo to na všechno hodně prostoru, což bylo na jednu stránku dobře. Benicio měl skvělou postavu, stejně jako ostatní další. Našlo se tu několik dobrých a reálných scén, které se v tomto krimi žánru moc neobjevují. Finále bylo trochu urychlené a né moc šokující, ale bylo realistické. Stejně jako celý film. Spíš bych z tohoto udělal novou kriminální minisérii. Potenciál na to to opravdu má. Nějaká ta hluchá místa to má, je to hodně tempem pomalé, ale v žádných aspektech tohoto snímku si nemohu výrazně stěžovat. Asi si to už podruhé jen tak nepustím, ale to 1 vidění mi přišlo úplně v pohodě. Vylepšil bych toho víc, ale i tak jsem relativně spokojen.