Afgánský zlom (1990)

Jeden z mnoha sovětských (ruských) válečných filmů situovaných do Afghánského konfliktu. A jak bývá zvykem: neurazí, ani nenadchne. Potěšilo: Pramálo patosu, slušné dramatické momenty. Nepotěšilo: Slabý příběh, průměrné technické zpracování, slabě vykreslená psychologie postav, anonimita vojáků a otřesný dabing... Ale tyhle pluska a mínuska obecně sedí na srovnání válečných filmů z produkce USA/SSSR(Rusko). Jedny jsou po příběhové a technické stránce našlapané, ale zase se brodíte v tunách patosu a nereálných superhrdinech v amerických uniformách....3,5*

Afghánistán: 40 let války (2020) (seriál)

Velmi zdařilý dokument, který dost pomůže k pochopení, jak moc a proč je Afghánistán komplikovanou zemí. Fokus je na pohled z Afghánské strany. Místy mi chybí víc informací, větší hloubka a někteří dle mého významní katéři. Obsáhnout takto složitých 40 let do 4 dílů po 50 minutách nutně vede k jisté zkratkovitosti. Minimálně Sovětská invaze a válka s mujahidýny nedostala potřebný prostor. 4,5*

All Through the Night (2020)

Je za tím vidět kus práce a energie. Hutná atmosféra podpořena výbornou kamerou. Fajn herci. Jen škoda příběhu/scénáře čitelného vždy tak 10 záběrů dopředu.

Američtí bohové (2017) (seriál)

Vizuální pastva a solidní šílenost. I v současné široké seriálové produkci Velmi originální. Nosná myšlenka zajímavá, seriálové odbočky fajn a jako celek, to přes někdy překotné a někdy zas zdlouhavé vyprávění působí poměrně celistvě. Sice nic co by se alespoň pro mě stalo kultem, ale na další sérii mrknu. Některé postavy fakt stojí zato.

Amnestie (2019)

Není to špatný film, jen mi vyobrazení Leopoldovské věznice přišlo málo deptající a vězni včetně hlavního „záporáka“ jako z Mad Maxe.. 3,5*

Anatomie zrady (2020) (TV film)

Solidní televizní historické drama. E.M. znám jen okrajově, tedy dokumentární stránku nebudu hodnotit. Labuda slušný. Důvody pro kolaboraci nejsou moc objasněny. 3,5*

Appaloosa (2008)

Mírně nadprůměrný western, který mírně postrádá dramatičnost. Vyzdvihnul bych minimalisticky hrajícího Vigga. Naopak nesympatický Ed Harrys a odulá René Zellweger (ta ten její ksicht se fakt nedá koukat) film sráželi. 3,5*

Argo (2012)

poctivá filmařina! historicko-politické dramata můžu a tohle je solidní přírůstek do této skvadry...

Arn (2007)

Muselo to stát spoustu peněz (no nejdražší Švédský film). Vizuál, kostýmy, výprava, kulisy… to vše funguje na 100%. Selhává scénář, dramaturgie a casting. Celkově je to dlouhá nuda, hlavní hrdinové jsou vláčeni osudem a mě bylo celkem jedno, jak dopadnou. I proto že charisma hlavních postav je na bodě nula. Celkově jsou postavy zcela černobílé. Co je však zásadní – chybí zde jakékoliv silnější scény hodné zapamatování. U historických filmů to často bývá nějaká epická bitva. Arn na konci místo epické bitvy nabídne šarvátku v soutěsce, která je tak na úrovní kvalitnější české televizní pohádky.

Atomic Journeys: Welcome to Ground Zero (1999)

Dokument o jaderných zbraních, který se snaží mapovat historii a zeměpisné lokace amerických testovacích výbuchů. Z velké části je dokument zaměřen na výbuchy podzemní a jistý prostor je věnován i možnostem mírového využití jaderných bomb (ovšem důkladněji o této problematice pojednává spíše dokument: http://www.csfd.cz/film/228752-nuclear-dynamite/). Celkově zajímavá podívaná nedosahující kvalit Trinity and Beyond .