• Pohádka
  • Rodinný

Jsem vrah? (1987) (TV film)

Pavel Kříž hystericky řve: "Nebuď hysterická!", čímž vystihuje podstatu celé téhle podivnosti, kde imrvére řvou všichni nezřídka neadekvátně k situaci. Je dost na pováženou, jak se chovají rodiče k dospělým dětem a naopak, ale jako rodinné psychologické drama to nefunguje, natož jako kriminálka.

Klíč svatého Petra (2023) (TV film)

Jestliže pořád pojedeme ve schématu, že každej král musí bejt senilní dement, to se pak těžko v 21. století vysvětluje smysl existence monarchie, která je přitom jak známo v Evropě stále nejstabilnější státní zřízení.  Líbil se mi motiv nebeského klíče, kterej umí otevřít všechny zámky na světě, ale s tímhle tématem se dalo pracovat víc a líp. A když máme tolik krásných památek, které si vystačí samy o sobě, nechápu opět nutnou digitální bramboračku Zvíkov-Žleby-Sychrov. Ale v kontextu pohádek posledních let je tohle docela príma kousek, to zase jo.

Napoleon (2023)

O Napoleonovi jsem načetl poměrně dost knih a nepředpokládal jsem, že by film naplnil moje očekávání. Chtěl jsem si užít vizuální podívanou s tím, že občasný prohřešek dokážu odpustit. Jenže tenhle Napoleon kupí od první minuty tolik zásadních nesmyslů, že jeho vizuální podoba neměnná několik desetiletí nebo rozvodový protokol sepsaný v angličtině se v celku jeví jako prkotina. Že se Napoleon ke svému okolí často choval jako netaktní hovado, je obecně známo, ale dalo se to ukázat i na jiných doložených událostech s jinými lidmi než jenom ve zdlouhavých scénách s Josefínou. Války a bitvy se dějí nahodile bez jakýchkoliv vysvětlivek a všechno je to pořád zastíněno vztahem k Josefíně. Svým způsobem je to v pořádku, byla to osudová žena jeho života a dal by se natočit film jenom o nich dvou s historickým pozadím, ale v tomhle pojetí je geneze jejich vztahu neúměrně zdlouhavá až rušivá. V bitvě u Slavkova je úplně hnusný počasí, zatímco historicky známý pojem slavkovské slunce patří k významné symbolice napoleonských válek a v Napoleonově vnímání vlastních úspěchů mělo důležitou pozici. Krom toho bych řekl, že Slavkov i Borodino se točily ve stejných exteriérech, v případě Slavkova ale s nesmyslně vysokou hornatinou v pozadí. Kromě drobného výstupu Luciena Bonaparta při státním převratu 1799 film úplně ignoruje další sourozence, kteří přitom obsadili několik evropských trůnů a svými neustálými nároky a hašteřením rozesírali Napoleonovy vize a plány. S tím souvisí i vůbec nezmíněná občanská válka ve Španělsku, která Napoleonovi několik let blokovala miliónovou armádu a významně přispěla k rozkladu celého systému. Že se z Egypta a Elby vracel hlavně kvůli Josefíně je naprostej nesmysl ignorující jakýkoliv politický souvislosti nehledě k tomu, že Josefína zemřela prakticky rok předtím a nikoli v řádu hodin před Napoleonovým návratem. Nutno ale přiznat, že Napoleonova triumfální cesta z Elby do Paříže s postupným přechodem celé armády na jeho stranu na mě z celýho filmu zapůsobila nejvíc. Plus ještě byla fajn korunovace, která vizuálně zcela odpovídala podrobnému Davidovu obrazu v Louvru. Kromě těchhle dvou scén a efektního zobrazení bitvy u Waterloo mě Napoleon hodně zklamal. Strašně slabou stránkou jsou i dialogy, přitom historicky je doložena spousta rozhovorů, které se v literatuře vyjímají skvostně, ale v tomhle ohledu film naprosto postrádá napětí. Jako příklad se dá uvést Napoleonovo vystoupení před Direktoriem po návratu z Egypta. Bylo to vynikajicí rétorické cvičení, zatímco film se omezí na jeho nesmysné lakonické sdělení, že Josefína je děvka.

Tvoje, nebo moje Vánoce? (2022)

Neskutečně zábavná konfrontace mezi staroanglickou tradiční rodinou a rozdováděným spolkem přistěhovalých čmoudů. Je neuvěřitelný, že jsme ho k tomu přemluvili. - Výhodou je, že když ti někdo postřelí psa, tak ti pak dluží velkou laskavost.

Telefon pana Harrigana (2022)

Trochu se to táhne, ale díky tomu vynikne geneze zvláštního přátelství mezi starým boháčem a mladým klukem doplněná luxusním interiérem domu pana Harrigana. Duchařská zápletka je soft, ale jako celek moc fajn film.

Vánoční příběh (2022)

Řekl bych, že Karel Roden nečetl celej scénář, protože v jeho filmografii se Vánoční příběh jeví jako šlápnutí do hovna. Mě to ale bavilo moc, protože tolik mých oblíbenců v jednom filmu byl nářez. Byť ten příběh je dost překombinovanej a snůška náhodných setkání dost nevěrohodná. A klidně by se to mohlo odehrávat v kterýmkoliv ročním období, ta atmosféra vánoc je tam našroubovaná trochu nešikovně.

Přišla v noci (2023)

Zábavné, mrazivé, absurdní. Na minimálním prostoru a s málo známými tvářemi skvělá studie manželského vztahu, do kterého brutálně zasáhne nikým nezvaná matka/tchýně. Simona Peková má určitě našlápnuto sáhnout si na Českýho lva. Jediný, s čím jsem měl problém, byl účelově vystavěný mikrokosmos postav. Dejme tomu, že překladateli lotyšské literatury lze přiznat úlohu asociála odříznutého od světa s minimalistickou sociální bublinou, ale ženská, co pracuje v obrovským špitálu, musí mít kolem sebe spoustu lidí, co pomůžou, poradí, zatímco tady jsou ti dva v řešení problému odkázaní sami na sebe. Seber si tady Kocoura a běžte do prdele.

Holky bez zábran (2023)

Nijak nevybočující středoškolská kravina, ale náramně zábavná se spoustou vizuálních gagů a dobrých hlášek. Až do konce skvěle vypilovaná zápletka s ananasovým džusem. Ve vedlejší roli potěšil Nicholas Galitzine, kterýho jsem viděl v romantických až melodramatických postavách, tady se ale předvádí jako výbornej komediální talent.

Věčně mladá (2015)

Nádherná ukázka toho, že chtít být forever young přináší nesporné výhody, ale taky zavání řadou průserů. Furt se stěhovat, měnit jména, ukončovat vztahy a zoufale se vyhýbat focení, dyť z toho by normálnímu člověku muselo hrábnout už po pár letech.

Prezidentka (2022)

Jo, zlatej covid, to se to točily exteriéry bez lidí. I když je to vizuálně kýč jako prase, musím říct, že tolik pěkných záběrů Prahy už jsem ve filmu dlouho neviděl. Příběh je ovšem celkem o hovně, naivně poskládanej a se spoustou připitomělých dialogů. Momentu odhalení paní prezidentky úplně chybí nápad a humor, chtělo by to lepšího scenáristu. Ale má to celkem příjemnou náladu. Co je to vlastně za chlapa? Má vůbec prověrku?