gumolit

Twitter: gumolit

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 12 16
    • 14.10.2019  19:00
    Slunovrat (2019)

Režisér Ari Aster je vo svojich 33 rokoch života označovaný za jednu z prekvapivých súčasných nádeji hororového žánru. Stačili mu k tomu dva filmy a jeden dokument. Jeho debutom bol minuloročný artový horor Desivé dedičstvo. Druhý film Slnovrat drží celkom pohromade lepšie ovšem za výlučný sa ho dá len považovať pri neznalosti oveľa znepokojivejších asijských alebo európskych hororov. Takmer dve a pol hodiny sa radí skôr k tradícii folkových horororových filmoch. K tomu najlepšiemu patrí anglický snímok zo 70.rokov The Wicker Man (známejší je u nás bohužiaľ komicky zlý remake s Nicolasom Cageom).Príbeh ocenia hlavne tí , ktorí hľadajú inšpiráciu ako sa rozísť s partnerom. Aj keď sa celý film odohráva za denného svetla, od začiatku je jasné že oslava slnovratu nebude prebiehať bezbolestne. Prví šokujúci moment je nanešťastie veľmi skoro a od toho okamihu dáva zápletka čoraz menší zmysel. Hlavní hrdinovia totiž nezoberú nohy na plecia, ale aj keď sú znechutení zostávajú stále v dedine. S tým ako sa blíži film k finále, je stále zreteľnejšie že Asterovi rovnako ako v jeho debute prerástli cez hlavu jeho ambície, pravdepodobne z množstva smeru do ktorého sa rozprávanie rozbieha i z veľaváženého štýlu. Slnovrat príliš dáva najavo, že chce byť zásadným príspevkov v hororovom žánri. Dlhá stopáž, pomalosť a vážnosť, presne načasovaný strih z pekných scén na scény hrozné ale samy o sebe nezaručujú veľkú myšlienku či psychologickú hĺbku. Natočiť psychologicky horor a pri tom nechať hercov aby prehrávali a postavy sa chovali ako stále väčší hlupáci, znamená si podrezať pod sebou konár na ktorom celý film stojí. Z antropologického hľadiska je Slnovrat pozoruhodný a interpretačne otvorenosti podnetný, ale snahou vtĺkať nám každým záberom do hlavy že sa schyľuje k niečomu ohromojúcému a že sledujeme mimoriadne sofistikovaný film je s ubiehajúcimi minútami len stále viac a viac únavný. Lepšie by Asterov znova nevyvážený film fungoval ako muzikálová komédia o partii kvetinových detí, ktoré pod vplyvom halucinogénnych látok tancujú na lúke a obliekajú si zvieracie kostýmy a zoznamujú sa s cudzou kultúrou a kuchyňou. Aj keď Ari Aster patrí medzi šikovných tvorcov a dokáže v rámci jednej scény vytvoriť veľmi hutnú atmosféru, mal by si do budúcna uvedomiť na čo stačí a nepreceňovať svoje sily a potom to dokáže.Ovšem nesmie zase prísť s tou istou témou a myšlienkou ako aj teraz a ako aj v minulom snímku pretože tá jeho nuda a zotrvačnosť bude pôsobiť absolútne nezaujímavo a hlavne už hlúpo.Má sa ešte čo učiť aby si ho filmový svet zapämatal.

• 14.10.2019  11:28

Jeden z najhlúpejších záverov v historii filmu!!

• 1.10.2019  13:29

Aj keď je zápletka filmu v podstate tou najnudnejšou akú som len videl( partia chlapíkov sa rozhodne vykopať tunel pre optický kábel cez polku Ameriky) výsledkom je prekvapivo silný snímok. Veľký obdiv tvorcom, ktorým sa podarilo z tak banálneho príbehu vytvoriť skvelú drámu. Základom sú samozrejme skvelo zahrané postavy v podaní Jesse Eisenberga /Social Network/,Salmy Hayek so šedivými vlasmi ale i napriek tomu stále so sex appelom a hlavne Alexandra Skarsgarda /Tarzan/, ktorý tu podáva nadpriemerný výkon a je na nespoznanie. Myslím že im veľmi rýchlo uveríte že ide o príbeh na základe skutočných udalostí ovšem to by ste sa dostali do omylu. Aj keď to tak nevyzerá príbeh je absolútne vymyslený no skvelo.Režisér Kim Nguyen je na dobrej ceste divákov zaujať

• 30.9.2019  10:28
    Temný krystal: Věk vzdoru (TV seriál) (2019)

Takže najprv takto neznášam bábky.Nemal som ich rád ako dieťa a po jednej dnes už smiešnej príhode v zahraniči v obchode s veľkými bábkami čo vyzerali ako živé už duplom.Mátala ma v nočnch morách minimálne pol roka a ked som videl za nášho socializmu v televizzi to blbé slniečko na rukavičke poprípade Harvepina (samozrejme len pamatníci možu vedieť) zhnusilo sa mi to ešte viac.No nemôžem len zlé veci tvorcovia bábkových seriálov o Patovi a Matovi alebo klasicka legenda Jiříi Trnka mali niečo do seba a aj ich obdivujem že mali s tým toľko trpezlivosti a viem že to dali mesiace práce len s 10 minutovým dielom.Čas šiel rýchlo,doba sa menila a v 80. rokoch zavítal z ameriky pán jim Henson. Henson oživil aj Muppetov čo v Amerike vyvolalo ošial no u mňa tieto blbé stvorenia s veľkou hubou si nikdy srdce a obdiv nezískali.Ovšem režisér mal aj iné plány. Bábky oživil aj do dvoch celovečerných filmov, jeden fantasy muzikál s Davidom Bowiem a Jennifer Connely , ktorý ani po rokoch nestratil na kvalite i napriek niektorým blbých pesničkám a potom krásnu fantasy dobrodružnú čistú bábkovinu Temný kryštál.Dokázal im vdýchnuť dušu, pôsobilo to nádherne no a v dnešnej dobe technologi ked som zhliadol obidva snímky na Blu- ray to len potvrdzuje.Zdalo sa , že bábkové filmy sú na vzostupe a našli si svojho nápaditého tvorcu, ktorý dokázal doslova čarovať a boli všetci zvedaví ako bude príbeh Temného kryštálu pokračovať.6ial nestalo sa.Pán Henson nečakane zomrel na infekciu začiatkom 90. rokov a bábkoherctvo s ním.Dlhé roky sa snažili zachovať jeho odkaz v trápnych Muppet filmoch, či plánoch na pokračovanie Labyrintu a hlavne kryštálu.no nakoniec na Netflixe takmer po 30 rokoch vznikol seriál The Dark Crystal: Age of Resistance ako prequel k filmu a bábky znova ožili.No tak napoly.Príbeh je sprvu akosi zmatený , potom pribúdajú postavy a príbeh sa niekam posúva no bohužial vatšinou prešlapuje na mieste.Opakované zasnenia hrdinov, dookola vysávanie esenciíí a pavúky v každom dieli aj ked scéna s nimi je vždy výborná.Bábky sú už bez duše , všetko riadi digitálna technológia a to je ten problém.Stratilo to srdce.Kým Henson dokázal sa piplať s každým pohybom bábky a dalo mu to roky práce, tu to vyzeralo dosť plytko.Raz darmo nová technika neznamená dobrý film svoje vie aj George Lucac, ktorý ma vždy napadol pri sledovaní seriálu vždy ak sa ukázala nejaká podivná príšerka.Katostrofa to zase nie je, dokázal som sa aj baviť a vizuálne to niekedy vyzeralo krásne.dokonca aj postavu malého Podlinga Hupa považujem sa milú , vtipnú a vydarenú len škoda že ho bolo málo no z hrdinov bol najzaujímavejší. Nebudem tvrdiť ako že od Pána prsteńov nevzniklo lepšie fantasy pretože to by bol výsmech kvalitným filmom ako Faunov Labyrint či obľúbeného seriálu Game of Thrones, dokonca aj seria o Harry Potterovi.Kedˇto beriem ako sériu určite vedie GOT ovšem v bábkovom a animovanom svete určite Temný kryštál.Je na vás či mu dáte šancu a či vôbec budete pozerať na nejaké bábky, ktoré zažívajú dobrodružstvá vo vymyslenom svete.seriál bol odľa mňa chyba stačil by nám z toho jeden film a bolo by.Takto bude ešte dalšie a dalšie pokračovanie čoho sa obávam pretože to nebude dobrý ťah.Jedno je ale isté pôvodný film bol magický a čarovný, toto je len náznak toho ovšem pán Jim Henson sa nemusí obracať v hrobe , myslím že sa môže spokojne zhora usmievať.Keby tu bol určite by sa mu to páčilo. HODNOTENIE : 5,5/10

• 24.9.2019  20:40

Nádherná nostalgicky dobrodružna klasika ...

• 11.9.2019  01:56

Slovenský Daniel Craig ako invalida? 😀Každopádne dá sa to pozrieť ovsem niektorí bez tituliek budú mať veľký problém ja som ho nemal.Nie je to extra film ale čo viac si v našej kinematografii priať a ti neherci sú lepší nez keby sa tam objavila naša mladá herecká,, elita"

• 10.9.2019  12:04
    Free Solo (2018)

Americký horolezec Alex Honnold sa pripravuje na najväčšiu výzvu svojej kariéry- zdolanie skoro kilometer vysokej skalnej steny bez použitého istenia. Dokument Free Solo ktorý natočili Honnoldovi priatelia, berie v úvahu všetky možnosti ale jednoznačnú odpoveď neposkytne. Samozrejme predtým sa zoznámime s postavou, jeho prípravami a aj to ako ho priateľka od toho činu odhovára. Aj počas rozhovorov spomína že dlhú životnosť na svete mať nebude ak bude takto v adrenalíne pokračovať asi ako jeho predchodcovia no berie to s kľudom. Napínavosť dokumentu nastáva v deň D kde sa odhodlá bez nejakej špeciálnej výbavy na skalnú stenu Nakoľko je to trúfalý čin si uvedomujete vďaka etickému dilematu filmárov majú len kvôli atraktívnym záberom lietať okolo neho s dronmmi kde pre neho môže byť akýkoľvek zlý pohyb osudný. Free Solo je tak o nebezpečnom pohybe na hrane nielen z hľadiska horolezeckého, ale tiež dokumentaristického.Filmový dokument zaslúžene ocenený Oscarom ponúka empatický portrét muža, ktorý potrebuje cítiť blízkosť smrti, aby mohol žiť naplno a dych berúci famózne nasnímaný adrenalínový pohľad nezrovnateľný so žiadnym hororom alebo thrillerom. V tomto prípade ide skutočne o život a nie naoko.

• 8.9.2019  12:07

Podobných filmov nie je veľa.o to viac si príbeh o priateľstve malého dievčaťa a bieleho leva musíme ceniť.Film ako taký nie je až tak príliš prekvapivý ani nejako nápaditý , ale jeho sila spočíva v posolstvu ochrany prírody/hlavne levov samozrejme/ ale i skutočnosti , že bol natočený bez akýhkoľvek trikov a všetko je reálne.Natáčal sa tri roky a herečka vyrastala spolu s levom od jeho narodenia, preto tam cítiť to priateľstvo a silné puto človeka so zvieraťom.Je to o sebe samom rarita, lebo také poctivé natáčanie je časovo náročnejšie.Výsledkom je nakoniec milý film pre všetky generácie.Nie je dokonalý ale má v sebe úžasné kúzlo dobrodružstva.

• 26.8.2019  17:35
    Expres na západ (TV film) (2011)

Zaujímavé...fakt veľmi zaujímavé aj keď sa tam nič nedeje

• 19.7.2019  18:36

Veľmi zlá vykrádačka Zakladného inštinktu a madonna síce kozy a zadok má skvelý ale ako herečka je otrasná!Pár bodov za Dafoa a Juliannu Moore ale inak strašná nuda..vlastne ten príbeh je predvidateľný neskutočne.

• 24.6.2019  18:37
    Oklamaný (1971)

Celkom nečakané..trochu zabudnutý film s príchuľou pozdejšieho Kinga a jeho Misery alebo dokonca určite aj Lars Von Trier si niečo požičal.Film o tom čo sa stane asi ked sa chlap dostane zranený do rúk žien v internátnej škole.Psychologické dráma s Clint Eastwoodom v netradičnej zápornej roli ma príjemne prekvapil.

• 23.6.2019  19:51

Viac ako trištvrte filmu je len v štúdiu so smiešnymi kulisami a polovica prestreliek v tme absolútne zle pozrel len kvôli clintovi ktorý má konečne trochu vatšiu rolu ale dieru isto s týmto nespravil...

• 23.6.2019  12:18

Spievajúci Lee Marvin a Clint Eastwood vo viac než 2 hodinovom muzikálovom westerne , kde nepadne za celý film ani jeden výstrel je aj na mňa už silná káva....

• 17.5.2019  12:40
    War Machine (2017)

Satira na nezmyselnú vojnu a hlavne aj na Americkú armádu.Proste bavil som sa Brad Pitt v jednej zo svojich najlepších rolí.Samozrejme ostatni sú tiež skvelí ale kvoli Bradovi sa oplatí pozrieť.

• 8.5.2019  12:45
    Sucker Punch (2008)

Hrozný film skoro ako inscenácia ani tie boje za nič nestáli, pozrel som si to len kvôli Tomovi Hardymu ale ten tu hrá maximálne 3 minúty automechanika.Radšej sa vyhnúť tomuto ešteže to je ťažko zohnať

• 8.5.2019  12:41
    Stuart: Život pozpátku (TV film) (2007)

Veľmi zaujímavý film inak ťažko zohnateľný ovšem kvúli skvelému výkonu Toma Hardyho sa to oplatí touto rolou v nezávislej produkcii fakt boduje škoda že to nemalo viac potencionálu.

• 7.5.2019  13:19

Presne okopírovaný remake filmu z roku 2014 kde Stellan Sarksard vyhráva nad Neesonom na celej čiare.Zlých Rusov vymenili za Indiánov a vraždy sú totožné s originálom jedine čo nechápem že film režiroval ten istý pán čo originál asi mu dobre zaplatili. Zostanem verný švedskému filmu toto bola zbytočnosť.

• 5.5.2019  13:40
    Bumblebee (2018)

Nebyť tej hudby 80.rokov a atmosféry tej doby hodnotenie tohto klišé by bolo menšie ovsem v tej dobe som vyrastal a akosi pôsobil film na mňa nostalgicky inak klasický nič nové som nevidel dokola to isté z ríše Transformers.

• 25.4.2019  17:27

Čo robí Metal Years zaujímavým?Skutočnosť že môžeme vidieť známych muzikantov počas úspechu,ktorý v tej dobe zažívali.Polovica z nich už ani neexistuje má dávno po sláve.Proste môžete si upraviť svoje názory.Niektorí sa púšťajú do filoofovania,niektorí si hladia svoje ego,niektorí nevedia o čom rozprávajú alebo naopak dokazujú že ich slová majú nejakú hlbku.Škoda že je tam vatšinou plno glam rockových kapiel ale zase vidieť Ozzyho uplne zhúleného robiť si raňajky alebo Chrisa Holmesa v bazené ožratého na molsa oplatí.

• 25.4.2019  13:53

Ach no... to bolo zase. Raz darmo slovenská tvorba aj keď sa trochu rozhýbala nejaké extra filmy neponúka nie je tomu ani teraz inak. Thriller Dôverný nepriateľ je síce možno lepší než niektoré zahraničné filmy a kľudne by im mohol konkurovať ovšem tí naši či českí herci bieda /Porubjaková hrozná až to bolí/ Ale musím povedať že keby sa Gabika Marcinková hlavná to postava nevyzliekla za 40 minút dokonca 5 krát z toho 3 krát sa sprchuje a raz ehm..masturbuje vo vani tak to ani nedopozerám Je to najlepšie čo tento film ponúka. Režisér Karel Janák má asi veľmi rád Kubrickovu Vesmírnu odyseu a HAL 9000 ale skôr na Zemi než vo vesmíre a určite pozná aj špeciálny čarodejnícky diel Simpsonovcov č. XII kde v jednom dieli sa dom zamiluje do Marge kopírujúc spominanu sci fi klasiku a ešte aj snímok Demon Seed z roku 1977. Janák proste je pekný zlodej ale kto dnes vo svete filmografie je originálny? Technicky veľmi vydarená vec, Marcinková ako píšem sexi ale inak mizerný scenár. Darmo zázraky filmové sa na Slovensku diali naposledy niekedy v 80. tych rokoch.

• 24.4.2019  10:45
    Ant Head (2018)

Kto robil tú psycho depresívnu hudbu??Hlava je jasne z Ereaserhead :-)

• 24.4.2019  10:22

What The Hell?? :-)

• 14.4.2019  06:28

Cyntorýn zvieratiek je jedna z najdesivejších kníh akú som od Stephena Kinga čítal. Jej filmové spracovanie z roku 1989 bolo na svoju dobu ale i dodnes celkom slušné a hlavne sa držalo predlohy. To čo nám ponúka nové spracovanie nemôžem akceptovať a považovať za dobré.Stephen King určite nebude tiež nadšený. Je síce pravda že aj nedávne TO nebolo podľa knihy ale fungovalo skvelo tu nefunguje skoro nič. Predvidateľné lakačky, úplné dokecaný dej ktorý sa vlečie do vražedného finále bez budovania atmosféry no a okrem Johna Lightowa aj hrozní herci. Niežeby to bola úplná katastrofa taký kocúr Church je nezabudnuteľný a niektoré scény s Rachelinou sestrou fungujú ovšem to je málo. Film sa absolútne nehodí do kín a skôr by som ho akceptoval ako televízny film na Netflixe tam by fungoval takto nie. Ak si mám vybrať vyberiem si staršie spracovanie,dokonca aj tu zpackanu dvojku tá bola aspon vtipná, alebo knihu alebo dokonca aj klip od Ramones.Takéto zpackané spracovanie skvelého Kingovho románu je proste trestu hodné.

• 12.4.2019  13:31
    Vox Lux (2018)

Divny film... biograricky príbeh zo života fiktívnej popovej hviezdy. Hudba mi nesedela ovsem s Natalie Portman pozriem všetko a jej cynicka a namyslena postava bola skvelá už len kvôli nej pridám hviezdičku naviac ní k filmu sa viac nepotrebujem vracať.

• 8.4.2019  16:32

Juliette Binoche je veľmi zlatá a milá, Daniel Day Lewis ako vždy skvelý, nezabudnuteľná scéna pre mňa so psíkom v závere ale inak ako keby Homer Simspon povedal Nudaaaa!!!Raz mi stačilo a tá dlžka je tiež zbytočná...

• 4.4.2019  10:38

Som fanúšik série Millénium čí už v knižnej alebo filmovej podobe takže na tento film som sa tešil. Herci sú zase noví Blomkwist a Erica nám akosi omladli no a postava Lisbeth je už pomaly ako James Bond ovšem bez povolenia zabíjať no nevadilo mi to.Dej je riadne rýchly,ako akčný thriller zvládnutý škoda len že s knižnou predlohou to nemá teda až na menší detail absolútne nič spoločné oproti švédskej trilogii, ktorá sa ich držala aspon na 80%.No oproti Fincherovmu snímku je to predsa len viac severské a hlavne nie až tak nudné.Som rád že Millénium pokračuje a teším sa už na dalšie spracovanie Muža ktorý hľadá svôj tieň či už podľa knihy alebo nie snád sa ho čoskoro dočkáme. Tie hollywoodské remaky už ani byť nemusia jeden nám stačil.

• 28.3.2019  13:42
    The Dirt (2019)

Kapelu Motley Crue som nemal nikdy nejako extra v láske ich tkz. glam metal a image mi v. 80. rokoch moc nesedel ovšem album Dr.Feelgood považujem za ich vrchol a dodnes si ho rád vypočujem.Samozrejme nejakých pár hitov a hlavne baladou Home Sweet Home nepohrdnem ale rád som ich nemal. Boli to hovadá a natočiť snímok o vzostupe a páde bol skvelý nápad. Takto má nejako vyzeráť film o metalovej kapele proste sex, drugs and rock n roll. Snímok oproti uhladenejšiemu nedávnému Bohemian Rhapsody si naopak servitky pred ústa neberie a tí ktorí kapelu poznajú vedia že to maximálne preháňali.Životopisný príbeh je fakt zábavný asi tak ako bol zábavný rock v rokoch 80.tych a poteší aj prítomnosť Madmana Ozzyho, ktorý v živote kapely hral celkom významnú úlohu.Tí čo nemajú radi metal, rock a ani nevedia kto je Motley Crue tým to nič nepovie ovšem fanúšik bude krochtať blahom a usmievať sa spokojne. Netflix má daľší hlboký zárez na pažbe

• 28.3.2019  11:26

Harvey a hlavne Viggo v jednej zo svojich najlepších rolí

• 20.3.2019  20:51

Zhliadnute skoro po 30 rokoch na Blu ray a stále nádherná nostalgia tento film nezostarol. Vtipné, dobrodružné, fantasy, romantika proste pekná rozprávka. Mladá Robin Wright bola neodolatelna a ostatní herci skvelí.Jedna z mojich najobľúbenejších

• 19.3.2019  12:30

Totálny psycho brutálny úlet a krutá krvavá pomsta ktorá vám len tak nezmizne z hlavy.Všetko temné,filozofické, drsné,fanatické a podladené skvelým sountrackom ktorý by som si v noci pri spaní určite nepustil Potešil úvodný King Crimson a Nicky v boji s motorovou pílou.Film určite nie pre bežného diváka to ani omylom my čo sme tak trochu na hlavu a uletený na týchto béčkových mindfuckoch to zvládneme:-)

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 12 16