Šógun - Nachové nebe (2024) (epizoda)

I napriek tomu že som bol pripravený a vedel že čo sa stane a má stať, už znova a po tretí krát ma to emocionálne zase dostalo !

Duna: Část druhá (2024)

Duna: 2 je pokračovaním už tak vynikajúcej Duny 1 a s radosťou môžem povedať, že tento film je vydarený. Naozaj si myslím, že tento film je úžasný vo všetkých smeroch. Možno predsa len prvý diel bol lepší už len z pohľadu toho že sa držal viac knižnej predlohy. Druhý diel práve preto sklame fanúšikov kníh pretože okrem vynechania niektorých postáv je zmenené aj záverečné finále či vzťah Chani a Paula. Ale aj keď knihu poznám ako filmový fanúšik som tieto veci prehltol a i napriek tomu som si Dunu vychutnal. Už len to je umenie tak ťažkú knihu natočiť a chápem zámery režiséra, že trochu pozmenil príbeh.Nebudem skeptik a Dunu 2 budem chváliť. Okrem toho si myslím, že je to aj jeden z najdôležitejších filmov, aké boli kedy natočené. Dosahuje tak veľa na toľkých úrovniach. Napríklad, kedy sme naposledy videli vedecko-fantastický film s majstrovskými hereckými výkonmi, (všetci herci sú skvelí hlavne Timothe Chalamet ) hlbokými postavami, dokonalou kamerou, dokonalým zvukovým dizajnom (zoznam by mohol pokračovať...) a ktorý je adaptovaný z románu?! Ale konkrétnejšie, verím, že tento film nám ukázal skutočnú silu. Denis Villeneuve nás vzal niekam, kde ešte nikto nebol a je to skutočne neopísateľný zážitok. Dokonale využil širokouhlé zábery, a jeho kameraman robí s filmom zázraky. K tomu sa pridáva nepoškvrnený zvukový dizajn. Hans Zimmer opäť vytvára neuveriteľné originálne skóre a Villeneuve ho dopĺňa dokonalými zvukmi v pozadí.Tento film zbytočne rozpisovať alebo kritizovať, nezaslúži si to. Hodnotenie že je filmom desaťročia nie sú vôbec prehnané, pretože za 10 rokov som fakt nevidel nejaký film čo by mi utkvel v pamäti (okrem prvej Duny a Parazita.) Rozbieha sa síce pomalšie, ale to je dobre. Potrebuje to, takže týmto spôsobom všetko na seba neustále nadväzuje, čo nakoniec vybuchne v jednom z najlepších vrcholov aj keď pozmenených oproti knihe ako som spomínal. Naozaj som stále v úžase a mohol by som stále hovoriť o tom, aké je všetko skvelé, ale verte mi, stačí si pozrieť film. Choďte do kina pretože na veľkom plátne to má to čaro. Budete ohromení. Ďakujem, Dennis Villeneuve a všetci, ktorí pracovali na tomto filme, a budem netrpezlivo čakať na Dunu: Mesiáš!Nech žijú bojovníci!HODNOTENIE 9/10

Death's Game (2023) (seriál)

Po prvej polovici som vedel, že to bude jeden z najlepších seriálov, aký som videl. Po druhej polovici vedel, že som sa fakt nemýlil.  Prečo? Jeho kvality sú jasné od scenára po herectvo a réžiu. Ani nehovrím koľko žánrov je tam pospájaných dokopy od fantasy, thrilleru, krimi, akcie . trochu aj hororu ale hlavne sa jedná o skvelú drámu.  Drámu, ktorá sa musí dotknúť srdca, môžem opísať ten zážitok, a vôbec mi nevadilo že scény boli asi najviac emotívne než som poslednú dobu videl a slzička sem tam vyjde.  Som veľmi nadšený zo sledovania všetkých 8 epizód , Nikdy sa to nedá predvídať, dokonca ani jedna epizóda , každá epizóda má svoj jedinečný nádych, Bola to životná lekcia, ktorá vás prinúti veľa premýšľať  o veciach vo vašom živote. Je to určite seriál ktorý vás musí dostať, pozrite si ho a sami uvidíte, akí sú ľudia vzdorovití a podobní zároveň. Stálo to za to!

V karavanu po Maďarsku (2023) (seriál)

Maďarsko je krásne. Dokument nám ukazuje tie najkrajšie miesta krajiny, historickú kultúru, národné jedlá a to všetko za doprovodu herečky ktorá v krajine vyrastala. Cesta s Vicou Kerekes je príjemná pôsobila na mňa tým najlepším dojmom. Sprévádza nás po jej obľúbených miestach, tlačí klobásy, slaniny, halázsle a guláše do hlavy a popíja vínko. Nepomôžem si ale jej prirodzený sex appeal dodáva tomu šmrnc.  V hereckej scéne patrí medzi herečky , ktoré sa nehrajú na celebrity a takých je málo. Nakoniec kto by rád s ňou necestoval. A to že pletie slovenčinu s češtinou a maďarčinou na to sa môžem vykašlať takéto malichernosti ma absolútne nezaujímajú ako tu poniektorých.

Temný případ - Part 4 (2024) (epizoda)

Ja neviem niektori pozeraju asi iný seriál, že nič sa nedeje to ste slepí?Mám pocit , že hodnotenia sú tu také že pozrie 5 minut a hodnotí. Skvelá časť, konečne som sa aj bál.

Nejhvězdnější noc popu (2024)

Skvelý retro dokument o vzniku veľkého hitu s účasťou skvelých spevákov a tvorcov. Skvelé zábery, ktoré som rád že sa zachovali a aj keď nie som nejaký fanúšik tejto piesne na dokumente vidno ako sa všetci snažili a verili že tvoria niečo nesmrteľné. Najlepší bol Bob Dylan , ktorý sa tváril ako keby ani nevedel kde je a kládol si otázku .. čo tu sakra robím? .

Koruna (2016) (seriál)

ak a je koniec a trvalo to len nejakých sedem rokov čo od začiatku sledujem tento seriál. The Crown je pôvodná séria Netflixu, ktorá uchvacuje divákov od svojho debutu v roku 2016. Seriál zaznamenáva život kráľovnej Alžbety II., od jej prvých dní ako novomanželka až po súčasnú vládu najdlhšie slúžiacej panovníčky v britskej histórii. Séria je majstrovskou zmesou drámy, histórie a politiky a bola ocenená pre svoju ohromujúcu kinematografiu, zložitý kostýmový dizajn a výnimočné herecké výkony. Nikdy by ma nenapadlo, že ma to môže aj baviť no tu niet čo vytknúť. Seriál obsahuje skvelé herecké hviezdne obsadenie od prvej až po poslednú sériu, scenár je v podstate bezchybný a až na pár výnimiek sa drží reality a skutočných udalostí čo sa stali, kostýmy , kamera, réžia a ešte aj hudba Hansa Zimmera musia upútať. Napriek sporom týkajúcim sa zobrazenia kráľovskej rodiny je The Crown naďalej kritickým a komerčným úspechom. Seriál ponúka jemný pohľad na zložité vzťahy a dynamiku moci v kráľovskej rodine. Pozornosť venovaná detailom je tiež pôsobivá, s precíznym zobrazením historických udalostí a miest. Celkovo si Korunu musí pozrieť každý, kto sa zaujíma o históriu, politiku alebo drámu. Výnimočné produkčné hodnoty, vynikajúce výkony a presvedčivé rozprávanie z nej robia jednu z najlepších relácií súčasnosti v televízii, ak nie aj najlepšiu. Aj ma mrzí že to skončilo. Len vrelo odporúčam! HODNOTENIE 9,510

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

„Killers of the Flower Moon“ je westernová kriminálna dráma, ktorú napísal a režíroval Martin Scorsese, podľa rovnomennej knihy faktu od Davida Granna. V hlavných úlohách Leonardo DiCaprio, Robert De Niro a Lily Gladstone. Film sa dotýka často prehliadaného kúska americkej histórie tým najlepším možným spôsobom vďaka talentu jeho režiséra a hereckého obsadenia.   Začiatkom 20. rokov 20. storočia objavenie ropy na pôde patriacej indiánskej národnosti Osage zmenil kmeň na niektorých z najbohatších ľudí na svete. Toto náhle získanie bohatstva priťahuje pozornosť bielych obchodníkov, ktorí chcú využiť príležitosť a ukradnúť kmeňu Osage čo najviac. Medzi touto skupinou votrelcov je aj Ernest Burkhart (Leonardo DiCaprio), ktorého po príchode do Oklahomy jeho strýko William King Hale (Robert De Niro) povzbudí, aby sa oženil s členkou Osage ako spôsob zdedenia ich majetku. Ernest sa čoskoro zamiluje a neskôr sa ožení s Mollie (Lily Gladstone), mladou Osage ženou, ktorá má silné väzby na bohatstvo svojej rodiny. Ako belošská okupácia rodnej krajiny pokračuje, členovia kmeňa Osage sú opakovane za záhadných okolností nájdení zavraždení, pričom medzi najvýznamnejšie obete patria niektorí z blízkych Molliiných rodín.   Jednou z mojich obľúbených vecí na filmoch je, že okrem toho, že sú príjemným prostriedkom na zábavu, fungujú aj ako skvelá metóda uchovania. Bez ohľadu na to, či je téma nejasná, ak sa o nej nakrúti film a pustí sa do hlavného prúdu, tak už je nejakým spôsobom natrvalo zachovaná. To je obzvlášť účinné, ak sa filmár domnieva, že ľudia by mali byť upozornení na niečo, na čo by sa inak časom zabudlo, a tým to pomohlo udržať jej aktuálnosť pre širokú verejnosť. Jednou z udalostí, ktoré sa často prehliadajú, sú vraždy indiánov Osage, séria vrážd bohatých členov indiánskeho kmeňa Osage na začiatku 20. storočia. Avšak vďaka filmu Martina Scorseseho „Killers of the Flower Moon“ majú diváci teraz šancu poučiť sa o tejto prehliadanej historickej udalosti vo filme, ktorý poskytuje sofistikovaný, oči otvárajúci pohľad na americké zaobchádzanie s jednou konkrétnou skupinou. ich pôvodného obyvateľstva. Podobne ako väčšina Scorseseho najznámejších diel, aj tento film je koncipovaný ako epická, hĺbková štúdia temnej stránky ľudskej povahy. Sledujeme, ako je kmeň Osage, ktorý žije v harmónii medzi sebou, násilne vrhnutý do pamiatok vonkajšieho sveta potom, čo sa na ich pôde nájde ropa. Napriek obrovskému bohatstvu, ktoré všetci nahromadili, Osage nie sú schopní zadržať veľký príliv bielych ľudí, ktorí sa objavujú a pokúšajú sa ukradnúť všetko, čo im právom patrí. Z tohto dôvodu bola ohrozená šťastná existencia kmeňa, pretože sú vystavení častej diskriminácii, najprv verbálnej a potom fyzickej. Tu vidíme, ako vstupuje do hry zlovestný plán Williama Kinga Halea, kde využije svadbu svojho synovca Ernesta , ako ukradnúť ich bohatstvo, keď na to príde správny čas. To, čo robí túto schému tak zaujímavou na sledovanie, nie je len trpezlivosť potrebná na jej realizáciu, ale aj etické dôsledky, ktoré z nej vyplývajú. Len filmár, akým je Scorsese, môže preskúmať tému ako je táto s takou komplexnosťou a štýlom, ktorý zostáva nadčasový ako kedykoľvek predtým. Okrem toho sú tu naplno vystavené takmer všetky Scorseseho vizuálne ochranné známky ako režiséra, od jeho široko otvorenej kinematografie navrhnutej tak, aby divákov vtiahla do sveta Ameriky 20. rokov, až po jeho kreatívne zarámovanie postáv v zábere s cieľom poskytnúť určitý pohľad na scénu. Jeden konkrétny, ktorý ma zaujal, bol počas rozhovoru medzi Ernestom a Williamom, keď diskutovali o záležitostiach týkajúcich sa Osage. Vidíme dvoch sediacich v temne osvetlenej miestnosti, ako diskutujú o tom, aký typ budúcnosti čaká celý kmeň, pričom Ernest sa rozhodol zostať verný svojej manželke Osage Mollie, zatiaľ čo jeho strýko William pripomína svojmu synovcovi dôležitý dôvod, prečo sa s ňou oženil. Scorsese tu umiestňuje postavy tak, aby vyzerali nemiestne v rámci jedného svetlého bodu v tmavej miestnosti. Temnotu obklopujúcu týchto dvoch možno prirovnať k dokonalej vizuálnej reprezentácii ich skutočných zámerov a domnelý jas zameraný na nich je v skutočnosti metaforou ich poškvrnenej prítomnosti na všetkom, čo Osage doteraz vytvorili. Vzhľadom na rozsah témy a zápletky si film právom zasluhuje dlhé trvanie takmer tri a pol hodiny (spolu 206 minút). Je to preto, že existuje toľko rôznych aspektov, ktoré je potrebné preskúmať s každou z postáv, pretože ich činy a výsledné dôsledky vytvárajú presvedčivý zážitok zo sledovania. Aj keď si osobne myslím, že to urobilo film zaujímavejším na sledovanie, nie som si úplne istý, že to isté možno povedať o náhodných divákoch. Tempo filmu je zámerne pomalé ako prostriedok na vybudovanie napätia vo vzduchu, čo podľa mňa funguje pomerne efektívne a minimálna hudobná partitúra sa používa ako metóda na predvedenie realistickejšieho uhla pohľadu počas scén surových emócií. Inými slovami, toto je film, ktorý si vyžaduje trpezlivosť a pozornú myseľ, z čoho každý, komu sa podarí prejaviť obe tieto cnosti, je veľkou odmenou. V tomto zmysle Scorsese nakrútil film, ktorý sa vo veľkej miere spolieha skôr na atmosféru než na častú akciu väčšiny ostatných hollywoodskych trhákov. Vo svojej šiestej spolupráci s legendárnym režisérom predviedol Leonardo DiCaprio ďalší nezabudnuteľný výkon v úlohe Ernesta Burkharta. To, čo robí DiCapriovu postavu tak zaujímavou, je jeho nerozhodná povaha v tom, že je rozpoltený medzi podporou vlastnej bielej rodiny alebo svojej manželky Osage Mollie. Na jednej strane Ernestova lojalita k jeho rodnej rodine je to, čo ho v prvom rade prinútilo pokračovať v nápade svojho strýka, zatiaľ čo na druhej strane, keď sa skutočne zamiluje do Mollie, nedokáže sa prinútiť ju skoncovať s celým jej kmeňom. DiCaprio tu prejavuje svoju charakteristickú škálu emócií, striedavo medzi silným rodinným mužom a submisívnym slabochom, ktorý plní príkazy svojho strýka, pričom oboje dokáže celkom efektívne. Po spoločnej práci na desiatich filmoch Robert De Niro ustúpi zo svojho obvyklého miesta v hlavnej úlohe Scorseseho a dostane sa do vedľajšej úlohy ako William King Hale, kde je v podstate hlavným antagonistom tohto príbehu. Hale je muž, ktorý je odhodlaný preraziť si cestu k bohatstvu bez ohľadu na to, či si ho skutočne zaslúžil alebo nie. Jeho úmysly sú zlomyseľné a slúžia len na jeho osobný prospech, bez ohľadu na blaho ostatných, dokonca aj jeho synovca. Za jeho najhoršiu povahovú črtu považujem to, že verí, že všetky jeho činy sú odôvodnené tým, čo hovorí Biblia o šírení Božieho slova. Jeho tvrdenie, že Boh chce, aby sa podieľal na genocíde celej rasy ľudí, nie je nič iné ako zlo a demonštruje to na mnohých miestach v celom filme. Takáto rola je ako stvorená pre herca ako Robert De Niro a aký lepší režisér by to mohol svetu ukázať ako Martin Scorsese? Skutočnou dominantou filmu by však musí byť skvelá Lily Gladstone ako Mollie, ktorá je skutočne srdcom a dušou tohto príbehu. Tu je žena, ktorá vo svojom živote zažila toľko bolesti a sŕdc, či už ide o jej vlastné fyzické neduhy alebo náhlu smrť svojich príbuzných. Napriek všetkým týmto ťažkostiam zostáva Mollie neochvejná ako kedykoľvek predtým a rozhodla sa byť milujúcou manželkou svojho manžela a starostlivou matkou svojim malým deťom. Mollie v podstate predstavuje všetky pozitívne hodnoty, ktoré jej kmeň presadzuje, a patrí medzi posledných členov svojej rodiny, ktorí sa úplne nezapredali ideálom bohatého životného štýlu. Toto je pre Gladstone jednoducho kariéra definujúca rolu a určite má potenciál stať sa jedného dňa pozoruhodnou hviezdou. Pre fanúšika americkej histórie a fanúšika Martina Scorseseho predstavuje „Killers of the Flower Moon“ fascinujúci pohľad do toho najlepšieho z oboch svetov. Upozorňuje na často zanedbávaný historický problém prostredníctvom ďalšieho dobre spracovaného filmového prírastku do knižnice obľúbeného filmového veterána. Ako už bolo spomenuté, je pekné vedieť, že tento príbeh bol teraz účinne uchovaný prostredníctvom filmu, čo znamená, že budúce generácie si ho budú môcť spätne pozrieť a dozvedieť sa o hrozných udalostiach, ktoré sa odohrali počas tohto časového obdobia. Veď ako hovorí klasik – kto sa nepoučí z histórie, je odsúdený si ju zopakovať. V našich končinách síce sa príbeh uchytiť nemusí kedže vaščina má americkú kultúru na háku, no už len kvôli skvelej režisérskej legende a vyborných hercov film stojí určite za to. PS: Oceňujem aj zaverečné finále snímku, kde sa už v podstate dozvedáme ako to bolo s hlavnými postavami ďalej a namiesto písaných tituliek na konci čaká trochu odlišné zhrnutie, kde sa predstaví aj samotný režisér a myslím že je to aj prvýkrát v histórii kinematografie čo niekto takýmto spôsobom ukončil film. HODNOTENIE 9/10

Babylon (2022)

Chápem, prečo Babylon nebol úspešný, ale aj keď finančne to bol prepadák snímok je skvelý. Išiel som do tohto  bez veľkých očakávaní, takže možno preto som si ho mohol naozaj užiť. Tento snímok bol pre mňa veľmi zábavný a to je ťažké nájsť v dnešnom filmovom priemysle prepláchnutých a opakovaných veľkofilmov a predvídateľnej art house a nezávislej scény (čo je ironické, keď vezmeme do úvahy, že to má byť to, čo je iné a posúvajúce hranice). Bolo to veľké a hlasné a občas sa to vymklo kontrole, rovnako ako vo filmovom priemysle 20. rokov. Scény sú farebne bláznivé, kinematografia je hviezdna, herecké výkony sú úžasné a nadštandardné tým správnym spôsobom. Margot Robbie žiari v každom zábere a ako herečku ju mám už dávnejšie rád nie len kvôli tomu , že je to proste kosť. Páčili sa mi scény s jej tkz. dvojičkou Samarou Weaning kde som strácal prehľad kto je kto a obidve by som ešte chcel niekedy zažiť hrať spolu. Brad Pitt je v svojej úlohe ako vždy úžasný dokonca aj taliansky rozpráva lepšie než u Tarantina no mám pocit že jeho herectvo a role ako keby boli z jedného filmu. Proste ako herec začína stagnovať. Ostatných hviezd je strašne veľa a práve zatieňuju hlavnú postavu ( Diego Calva) čo mi ani nejako v tom rýchlom tempe nevadilo. No a soundtrack pridáva body naviac. Príbeh je tak trochu zbesilo podaný a zaujímavo rýchlo ukončený,  ale tento film je lepší, ak k nemu pristúpite ako k dielu, ktoré sa má proste užívať. Myslím si, že Babylon bude filmom, ktorý bude oslavnejší a bude sa tešiť, ako plynie čas a viac ľudí si ho nájde. Je to najväčšia zábava, akú som za posledných pár rokov zažil. Film je moja obľúbená záľuba a to už od malička. Videl som všetky typy filmov a videl som ich z každej doby a moderná kinematografia je pre mňa v dnešnej dobe väčšinou sklamaním. Už tu nie je žiadna mágia a je to jednoducho nudné, práve preto  to bola príjemná zmena tempa. Je to film pre milovníkov filmov a myslím si, že pri opakovanom sledovaní sa bude len zlepšovať, pretože  je v ňom toho tak veľa, že to na prvý raz ani nezachytíte. A ak sa k nejakému filmu vraciate znamená že je proste skvelý no nie? HODNOTENIE 9/10

Arnold (2023) (seriál)

Najlepší akčný filmový hrdina Arnold je, bude a zostane len jeden!