Halloween končí (2022)

Najhoršia filmová hororová trilógia skončila...odkaz Michaela Myersa bol zničený. A David Gordon Green je hrozný režisér hororov drámy mu idú lepšie. A ja dúfam že Michael sa už nikdy nevráti. A ani sa nemal.

Babylon (2022)

Chápem, prečo Babylon nebol úspešný, ale aj keď finančne to bol prepadák snímok je skvelý. Išiel som do tohto  bez veľkých očakávaní, takže možno preto som si ho mohol naozaj užiť. Tento snímok bol pre mňa veľmi zábavný a to je ťažké nájsť v dnešnom filmovom priemysle prepláchnutých a opakovaných veľkofilmov a predvídateľnej art house a nezávislej scény (čo je ironické, keď vezmeme do úvahy, že to má byť to, čo je iné a posúvajúce hranice). Bolo to veľké a hlasné a občas sa to vymklo kontrole, rovnako ako vo filmovom priemysle 20. rokov. Scény sú farebne bláznivé, kinematografia je hviezdna, herecké výkony sú úžasné a nadštandardné tým správnym spôsobom. Margot Robbie žiari v každom zábere a ako herečku ju mám už dávnejšie rád nie len kvôli tomu , že je to proste kosť. Páčili sa mi scény s jej tkz. dvojičkou Samarou Weaning kde som strácal prehľad kto je kto a obidve by som ešte chcel niekedy zažiť hrať spolu. Brad Pitt je v svojej úlohe ako vždy úžasný dokonca aj taliansky rozpráva lepšie než u Tarantina no mám pocit že jeho herectvo a role ako keby boli z jedného filmu. Proste ako herec začína stagnovať. Ostatných hviezd je strašne veľa a práve zatieňuju hlavnú postavu ( Diego Calva) čo mi ani nejako v tom rýchlom tempe nevadilo. No a soundtrack pridáva body naviac. Príbeh je tak trochu zbesilo podaný a zaujímavo rýchlo ukončený,  ale tento film je lepší, ak k nemu pristúpite ako k dielu, ktoré sa má proste užívať. Myslím si, že Babylon bude filmom, ktorý bude oslavnejší a bude sa tešiť, ako plynie čas a viac ľudí si ho nájde. Je to najväčšia zábava, akú som za posledných pár rokov zažil. Film je moja obľúbená záľuba a to už od malička. Videl som všetky typy filmov a videl som ich z každej doby a moderná kinematografia je pre mňa v dnešnej dobe väčšinou sklamaním. Už tu nie je žiadna mágia a je to jednoducho nudné, práve preto  to bola príjemná zmena tempa. Je to film pre milovníkov filmov a myslím si, že pri opakovanom sledovaní sa bude len zlepšovať, pretože  je v ňom toho tak veľa, že to na prvý raz ani nezachytíte. A ak sa k nejakému filmu vraciate znamená že je proste skvelý no nie? HODNOTENIE 9/10

Arnold (2023) (seriál)

Najlepší akčný filmový hrdina Arnold je, bude a zostane len jeden!

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

Tento film mi dáva vibrácie ako Game of Thrones a Pán prsteňov. Naozaj milujem chvíle bez CGI. Film je veľmi krásny. Humor je na mieste. Herecké obsadenie bolo skvelé. Michelle Rodriguez je vo svojej úlohe ako vždy rovnaká ako girl Power ako v jej všetkých filmoch no už to ani nevadí. Chris Pine hrá všetko perfektne a naďalej zostáva lídrom. Hugh Grant a jeho smiešni záporáci celkom idú. Najviac sa mi ale páčila mladá Sophie Lillis, ktorá má na to aby sa vyzdvihla do väčších rolí no zatiaľ je skôr v pozadí.  Chcem vidieť viac filmov v tejto rastúcej franšíze. Súboje boli brutálne, veľmi som si ich užil. V tomto filme môžeme vidieť najlepšie kombinácie romantických scén, dramatických scén, akčných scén a komediálnych scén. Každý by si to mal pozrieť. Čakám na druhý diel, chcem to hneď, ako to dokážu takto. Dungeons nie je dokonalý film veď vykráda viditeľné plno iných lepších fantasy , ale je zábavný a poteší.

Doktor Živago (2002) (TV film)

Je samozrejmé že Tv film oproti klasickému filmu s Omarom Shariffom nemôže konkurovať ani sa mu rovnať ovšem čo sa mi páčilo že sa trochu viac držal knižnej predlohy , čo sa mi zase nepáčilo že niektoré postavy boli úplne vynechané a doplnené inými.Ale i napriek tomu sú tu slušní herci najmä Sám Neil ako Komarowski a nahrávalo sa aj v našich končinách čo pridá určite ten bodík naviac. No David Leanov Zivago zostane neprekonany.

Království - Série 1 (1994) (série)

(1001) Cynická veda sa stretáva s temnými silami duchovného sveta, keď nás Lars von Trier zavedie do fascinujúceho a jedinečného  Kráľovstva, najväčšej nemocnice v Dánsku. Mimochodom, toto je skutočné miesto. Ale môžeme to vidieť v roztrasenom, ručnom - ale pozoruhodne pozerateľnom podaní s nadprirodzeným podtextom - zahŕňajúcom duchov, démonov a samotného Satana. Riget (Kráľovstvo) je určite jednou z najlepších show, aké kedy v Dánsku vyšli. Je napísaná a zrežírovaná perfektne, s perfektným hereckým obsadením ale nie vždy s dokonalým vkusom. Odporúčam to každému, kto rád sleduje hororové komédie zvláštnej povahy. Pravdepodobne sa to viac podobá lynchovskému vesmíru ako konvenčným hororovým žánrom. Je tu veľa irónie a symboliky, takže buďte trpezliví a dovoľte nejaké hlúpe správanie. Všetko je to zábava. Vizuálne efekty síce veľmi zostarli a niektoré zápletky boli jednoducho hlúpe no väčšina však obstála v čase. Som rád že sa Trier po 30 rokov vrátil k pokračovaniu, ale prvá séria kľudne mohla zostať aj tou jedinou.

Dekalog (1989) (seriál)

(1001)  Desať príbehov. O pár ľuďoch a ich živote. Kríženie osudov a ich bolestí. Opis komunizmu v Poľsku. A večné hodnoty, každodenné problémy, výjavy obyčajnej existencie v šedých odtieňoch. Nič zvláštne; len hlboký pohľad. Zbierky detailov. Malé príbehy zo života. Jeden chlapec a jeho sen, starý lekár a smutná manželka, manžel na Štedrý večer, vrah a taxikár, dcéra a zvláštny list, mladá matka s dieťaťom, dvaja bratia a divné dedičstvo, mŕtva láska a poštár, muž a jeho život a tieň strachu, ktorý sa stane obeťou zlých pocitov. A Boh. Ako majster, svedok, možnosť, náhoda, zámienka. Majstrovské dielo skvelého režiséra. O obyčajnom svete,  o kráse,  túžbe a nádeji. Miniséria o  nás. O ľuďoch. A ja som rád že.bola zaradená do 1001 movies YOU MUST SEE.

Satanské tango (1994)

( 1001) Netradičný, jedinečný, zničujúci, krásny - strhujúci tanec s diablom Tanec s diablom na motívy románu prozaika Lászlóa Krasznahorkaia o dôsledkoch pádu komunizmu musí byť určite vysoko, keď sa dostane do netradičných filmov. Film, ktorý začiatkom deväťdesiatych rokov nakrútil v nádhernej čiernobielej podobe maďarský režisér Béla Tarr, pozostáva z dvanástich častí a trvá sedem a pol hodiny so samostatnými zábermi až do desiatich minút, často s veľmi malou alebo len opakujúcou sa akciou na obrazovke. A prší a prší a prší. Nenechajte sa pomýliť: Satantango napriek svojej dĺžke nie je epické rozprávanie, skôr dosahuje dlhotrvajúce dojmy nasmerovaním kamery na banality inšpirované bezútešnosťou scenérie, dokonale umocnené režisérovými voľbami, čo a ako ukázať v poradí. vyvolať u diváka reakciu podobnú tranzu. Časová os je trochu nejasná a epizódy sa prekrývajú alebo sa mohli stať rovnakým spôsobom v inom čase. Napriek tomu je tu hlavná niť príbehu o podvodníkovi v prestrojení mesiáša, zdanlivo večne pretrvávajúci tanec uprostred a podstatná epizóda o malom dievčati, ktoré predstavuje jadro filmu (scéna s mačkou je až brutálna) – symbol dezilúzie a obete. zrady, zúfalo hľadajúca spôsoby, ako sama uplatniť nejakú moc vo svojej opustenej realite. V Satantangu sa toho až tak veľa nedeje a niektoré veci zostávajú nejasné, ale realita je v kľúčových bodoch prekročená, čo zvyšuje alegorický dopad. Estetika zážitku a jeho konečný záver zostane u tých, ktorí sú mu otvorení. Videl som v živote strašne veľa rôznych filmov a som otvorený každému žánru a umeniu no a režisér Belá Tarr dal do filmového umenia všetko. Najvyšší čas pozrieť sa po jeho tvorbe snáď to zvládnem.

Gomora (2008)

(1001) Tešil som sa na tento film už len z počúvania a to že je medzi 1001 movies ma k nemu priviedlo.  No nie je to  veľmi dobré, dostali sa skôr sklamanie. Chaotické prelínanie príbehov mi prišlo ako veľmi zlý ťah a hlavne z mafiánskych talianskych filmoch je najslabší. Ťažko to sledovať,. Ak sa len snažia dostať slovo o mafii, dokument by v tomto prípade fungoval oveľa lepšie. Z 5 rôznych dejových línií bol zaujímavý len jeden príbeh.

Ať vejde ten pravý (2008)

(1001)Originálne umelecké dielo, desivé aj nežné „Let the Right One In“ je vo svojej podstate sladký príbeh o dospievaní, ktorý je taký jedinečný a odlišný, že jednoducho vzdoruje kategorizácii. V tomto švédskom filme, adaptovanom podľa knižného bestselleru Johna Ajvide Lindqvista, sa režisér Tomas Alfredson odvážil zmiešať rozkoš a bolesť spôsobom, ktorý je desivý aj nežný. "Let the Right One In" má dej, ktorý, aj keď odhaľuje niektoré tajomstvá už na začiatku, je najlepšie nechať to ako prekvapenie.Vedľajšie obsadenie je úplne oddané rozprávaniu, pretože sa točí okolo rozkošného mladého páru, ktorého výkony konkurujú tomu najlepšiemu, čo som kedy u hercov tohto veku videl. Nevinnosť a zraniteľnosť Hedebrantov Oskar jednoducho film obdivuhodne nesie na svojich malých pleciach. Herečka Leandersson k nemu pasuje scénu po scéne, riadok po riadku a z výsledku mi doslova behali zimomriavky. Produkčné hodnoty sú hviezdne, so všetkými technickými aspektmi, osvetlením, originálnou hudbou Johana Soderqvista a kinematografiou Hoyte Van Hoytemu. V dokonalej synchronizácii vzniká hitchockovský príbeh, ktorý nejakým spôsobom vnáša lásku a svetlo do tej najtemnejšej drámy, akú si možno predstaviť. Tomas Alfredson vytvoril skvelé umelecké dielo, pri ktorom som krútil hlavou s úžasom.

Ovládací panel
11 bodů