Je s námi konec? (2016)

Velký dík a respekt Leovi, takovéto lidi teď opravdu potřebujeme. Už je skutečně nejvyšší čas něco pro tu naši Zemi udělat. Nikdy nepochopím, proč velká část lidí věří raději mudrlantům typu Klaus nebo Trump, namísto opravdovým odborníkům, vědcům, kteří jsou 100x kompetentnější se k tomuto vyjadřovat. Faktických důkazů o globálním oteplování už "naštěstí" přibývá natolik, že již nebude možné to populisticky bez jakéhokoliv vysvětlení smést ze stolu s tím, že nic takového se neděje. Dokument doporučuji všem!

Westworld (2016) (seriál)

Neotřelý námět a jedno z nejlepších hereckých obsazení v historii seriálů - to je Westworld. Rok 2016 se nesl ve znamení příchodu výborných nových seriálů a WW tento trend výrazně podpořil. Mysteriózní sci-fi, to prostě zbožňuji. Jonathan Nolan to má velmi dobře promyšlené a v příjemných mezích se mu podařilo zamotat mi hlavu. Ke konci první série jsem měl trochu strach, jestli to už nepřekombinoval, ale nakonec to hodnotím velice kladně. Několik WOW momentů stálo za to. Nicméně vůbec největší sílu seriálu vidím v samotných hereckých výkonech. Především Evan Rachel Wood v roli Dolores je božská :) . Místy jsem si říkal, že bych ji rád viděl po skončení natáčení v reálu, abych si ověřil, jestli jí to "kyborgovské" vystupování nezůstalo. Totéž se týká i spousty dalších herců. Imitaci kyborgů zvládli dokonale. Takže za mě palec nahoru a těším se na další podívanou!

V Číně jedí psy (1999)

Seveřané jsou prostě jiní, na tomto filmu je to dobře vidět. Né každý by ho nazval komedií. Ale minimálně díky skvělému konci hodnotím kladně. Zajímavá podívaná. A černá přátelé... hodně černá :D

Kosmo (2016) (seriál)

Ale jo, zasmál jsem se a několikrát hodně hlasitě, od srdce :) . Nejvíce se mi líbil bryskní, svižný humor. Ten se skrýval i ve spoustě detailů (hlavně kulisy), se kterými se autoři pěkně vyhráli. Až se člověk někdy nestíhá smát. Příjemná oddychovka a zamyšlení se nad tím našim češstvím. I když já bych možná ani tak kritický nebyl :-) . Ale ano, někdy je potřeba si rýpnout

Narcos (2015) (seriál)

Velmi výživná lekce z novodobé historie, kterou dostanete naservírovanou v nejluxusnějším balení. Příběh kolumbijské narcomafie a Pabla Escobara je jedním z nejneuvěřitelnějších skutečných příběhů. Tihle kolumbijští hoši byli opravdu tvrďáci. Kam se na ně hrabou italští a američtí mafiáni. Stejně tak tvrdá byla ovšem kolumbijská ruka spravedlnosti - tedy místní policie. Člověk se zkrátka nestačí divit, co všechno se tam reálně stalo. Po dvou sériích jasně plné hodnocení. I když první řada byla z hlediska scénáře mnohem zajímavější, než ta druhá. Za to ale autoři nemohou. Postupně nám hold ubývá a ubývá postav

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Po dlouhé době jsem byl v kině a hned takový zásah do černého. Tímto děkuji mé nejmilejší DandoDarko, že mě na to vytáhla. Bez delšího přemýšlení musím prohlásit, že Hacksaw Ridge je pro mě dosud nejlepším válečným filmem. TOTO je opravdový obraz války. Po TOMTO filmu člověk pochopí, proč vojáci, kteří byli někdy na frontě, velmi často trpí posttraumatickými syndromy apod. Zachraňte vojína Ryana hadra (přestože jde nesporně také o špičkový film), ani Apocalypse Now mě tolik nezasáhlo. Neumím si představit, co by u tohoto filmu dělali lidé, kteří před dlouhými lety během premiéry filmu Zachraňte vojína Ryana odcházeli zděšeně z kina se slovy "toto by Bůh nikdy nedopustil." Tady by se asi rovnou pozvraceli a upadli do bezvědomí. Hacksaw Ridge je pro mě nejvíc "protiválečný" válečný film, právě kvůli té kruté realističnosti a uvěřitelnosti. Člověk se v kině zvedá ze sedačky opravdu velmi těžko. Války jsou možná to největší zlo na zemi. Smekám před Melem Gypsonem, zraje jako víno. A samozřejmě obrovský respekt Desmondu Dossovi. Tentokrát jasných zářivých 5*

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Všechno dobré, jenom mi tam pořád nesedí ten přehršel CGI triků. I tak jsem u tohoto filmu netrpěl, ale naopak si ho užíval :-) . Výprava do Středozemě pod taktovkou Petera Jacksona je vždycky zážitek a nemyslím si, že by to někdo jiný dokázal o mnoho lépe.

Warcraft: První střet (2016)

V zásadě spokojenost. Univerzum Warcraftu je mi dobře známé, hry jsem prošel několikrát. Výprava do Azerothu byla velice příjemná. Výborné je, že se film drží sepsané historie této fantasy a doplňuje děj o období, které hrám předcházelo. Tím se autorům myslím podařilo uspokojit jak publikum světa Warcraftu neznalé, tak skalní fanoušky. Zatím tvůrci ukázali pouze malý dílek toho, co tento fantasy svět nabízí. A proto budu s ještě větší nadějí čekat na pokračování, kde už snad potenciál Warcraftu využijí naplno :-) . Prozatím 4*

Gangster Ka: Afričan (2015)

Stejné hodnocení jako u prvního dílu - sám o sobě je film na velice dobré úrovni (za ty prachy... paráda), ale teprve ve spojení se znalosté skutečného příběhu a událostí kolem R. Krejčíře dostává snímek ten správný rozměr. Věřím, že většina hlavních událostí se opět shoduje s realitou.

Gangster Ka (2015)

Pro mě nečekaně dobrý kousek! Lidem jako je Radovan Krejčíř nefandím a ničím pro mě nejsou vzorem. Ale i tak se mi film velmi líbil, protože zachytil něco, o čem se v kuloárech pouze šušká a přitom se to opravdu asi děje. Skvělá sonda do myšlení, chování a způsobu vymýšlení rafinovaných podvodů opravdových mafiánů. A to vše s označením "podle skutečných událostí". Tato hláška ve filmu záměrně nepadne, ale každému člověku, který se alespoň trochu orientuje ve společenském a politickém dění, je jasné, o jaké kauzy a jaké reálné lidi se ve filmu jedná (Radovan Krejčíř, Stanislav Gross atd.). Jedná se samozřejmě o částečnou fikci, to autoři sami přiznávají. Nicméně domnívají se, že zhruba z 80% se příběh shoduje s realitou. Přesnou pravdu zná pouze několik málo lidí, kterých se tyto události přímo týkaly. Každý divák si může po filmu sám vyhodnotit a porovnat tuto verzi příběhu s tím, jak jej prezentovaly a prezentují média. Ano, prezentují, neboť příběh Radovana Krejčíře - opravdového gangstera dnešní doby, který se nebojí ničeho, stále pokračuje. V současné době je v nejlépe střežené věznici v JARu, v podzemní cele - na místě, odkud se údajně zatím nikomu v historii nepodařilo uniknout, odsouzený na 35 let vězení. S tím, že ho ještě čekají minimálně další 2 soudy, ze kterých si pravděpodobně také odnese slušnou nadílku let ve vězení. Divadlo pokračuje - jediná možnost, která Radovanovi zbývá, je útěk. Podaří se mu to, nebo tam shnije až do smrti (jak si nepochybně zaslouží... )? Uvidíme, stačí bedlivě sledovat zprávy :) . Silné 4*