Marthos

Marthos

Martin Čípek

okres Praha
Sběratel antikvit


55 bodů

Moje oblíbené pořady

 • poster

  Hovory H (TV pořad) (1968)

  Horníčkův kultivovaný a především inteligentní humor vpadnul na televizní obrazovky doslova znenadání a přestože neměl dlouhého trvání, patří dodnes k nedostižným vrcholům televizní zábavy.

 • poster

  Komik a jeho svět (TV pořad) (1979)

  Populárně naučnou formou pojatý rozsáhlý dokumentární cyklus, který tehdejším divákům - filmovým fanouškům - přiblížil řadu českých i světových komiků v zajímavých prostřizích a variacích, báječně kombinoval jednotlivé kapitoly široké škály filmového humoru a navíc akceptoval i existenci režimem nepodporovaných osobností. Průvodcovské slovo Milana Neděly se stalo nedílným logem pořadu pro několik desetiletí a je skutečně škoda, že ani později tento svébytný typ umělce nenašel viditelnějšího uplatnění. Jakýmsi volným pokračováním měl být i obdobný cyklus Úsměvy českého filmu, který však zdaleka nedosahuje kvalit svého předchůdce. Šance na reprízy jednotlivých dílů jsou ale takřka beznadějné.

 • poster

  Videostop (TV pořad) (1985)

  V historii televizního vysílání bychom jen stěží hledali další takový typ soutěžního pořadu. Filmový kvíz kombinovaný s tradičními i méně tradičními historkami ze zákulisí tváří československé kultury získával své osobité kouzlo díky noblesnímu Rosákovu projevu, který ani za těch několik desetiletí nesklouzl k povrchní žvanivosti jeho pozdějších konkurentů. Renomé pak nabýval pravidelnou účastí filmového historika Karla Čáslavského, jehož minimalistické bonmoty zůstanou již trvale v paměti několika generací. Novodobé dvojí vzkříšení je ovšem kapitolou z jiného ranku a s původním pojetím má jen pramálo společného.

 • poster

  Hledání ztraceného času (TV pořad) (1991)

  Velkolepý a svým způsobem nevyčerpatelný cyklus o minulosti našeho národa je skutečným hledáním a nalézáním starých časů prostřednictvím unikátních dokumentárních fragmentů. Historie měst a dopravy, průvody, projevy, kultura a příroda jsou nedílnou součástí života a díky filmovému žurnálu vypovídají o bouřlivých proměnách jednotlivých věků. Erudovaný a noblesní průvodce, dlouholetý archivář Karel Čáslavský je jednou z mála osobností, pro kterou je práce zábavou a potěšením. Jak sám kdysi vtipně poznamenal: "Nejméně dvacet let jsem musel archiv poznávat, než jsem mohl začít zodpovědně jeho poklady prezentovat. A učím se stále, každý den se přesvědčuji, že je mnohem víc toho, co bych vědět měl, než toho, co vím."

 • poster

  Úsměvy českého filmu (TV pořad) (1995)

  Malý televizní lexikon filmových komiků pionýrských i bezprostředně následujících období naší kinematografie otevírá širokou paletu českého filmového humoru, jimiž nás v minulých dekádách obdarovávali ti nejlepší z nejlepších. Defilé hereckých medailonů nejvýznamnějších osobností zastává formu uceleného encyklopedického hesla, tvořeného zčásti také nenásilným a cimrmanovsky didaktickým přístupem Zdeňka Svěráka v roli svébytného komentátora. Nic nechybí a nic nepřebývá. Formát talk-show, v němž Svěráka nahradil Jaromír Hanzlík už bohužel postrádá původní záměr a postupem let se z pořadu pomalu vytrácí i souvislosti.

 • poster

  Úsměvy (TV pořad) (1997)

  Nesporně přínosný dokumentární cyklus, jehož první díly patří mezi špičku televizní tvorby. V té době ovšem pořad uváděl noblesní a vtipný Zdeněk Svěrák, který divákům přiblížil zejména osobnosti z dob počátků naší kinematografie. Postupem let se témata zvolna vyčerpávala, Svěráka vystřídal Jaromír Hanzlík a do pořadu začali být zváni téměř všichni, co o film jen zavadili. Herci, hudebníci, zpěváci, dramaturgové, scénáristi, režiséři. Přesto má pořad tohoto typu svůj význam a skutečně pestrý kaleidoskop osobností nabízí možnost každému divákovi zvolit si svého favorita.

 • poster

  Na plovárně (TV pořad) (1998)

  Neobyčejné rozhovory s neobyčejnými lidmi. Volba Marka Ebena do role průvodce se zdá být takřka jednomyslnou. Pořad, který si diváckou pozornost získává i po letech své existence.