Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Drama
  • Dokumentární
  • Krimi
  • Krátkometrážní

Oblíbení skladatelé (10)

Jaroslav Ježek

Nejlepší filmy:

Jednooký král. Bez něj by Osvobozené divadlo nebylo tím zázračným magickým fluidem, za kterým od konce dvacátých let proudily davy nadšených diváků. Svým uměním nemálo přispěl k úspěchu řady filmů a do Ježkových melodií se zaposlouchám pokaždé velmi rád.

Workoholik. Široký umělecký rádius mladšího z dvojice populárních filmových komiků se pohyboval od herectví a kabaretu až k dirigentské a skladatelské činnosti. Jeho podíl na filmech ze zlaté éry československé komedie je nemalý a řada Fialových melodií i písniček se dodnes řadí k oblíbeným evergreenům.

Hitmaker. Autor dobových melodií, které dodnes patří k sympatickým zastavením ve filmech pamětnické produkce. Měl velké ambice a řadu nesplněných snů. Dlouholetá osobní i umělecká krize je bohužel také jednou z příčin jeho předčasné smrti.

Jára Beneš

Nejlepší filmy:

Spolupracovník Karla Lamače. Tvůrce populárních operetních árií a melodií svým životním osudem naznačuje nejednoduchost doby, v níž šanci na úspěch měli jen ti nejvytrvalejší. Most mezi dvěma světy, českým a rakouským, jej nakonec stál život.

Jiří Srnka

Nejlepší filmy:

Symfonik. Z jeho práce vyzařuje silný emocionální záběr. Slyšíte-li některou ze Srnkových skladeb, máte pocit, že řeka zpívá, listy stromů poletují ve větru a na poli se vlní uzrálé klasy obilí. Cítíte rozervanost i opojení láskou. Cítíte napjatou atmosféru dusného léta i chladivý vánek čerstvě vonícího jara. Dokázal zachytit nezhudebnitelné a to je více než cokoli dalšího.

Zdeněk Liška

Nejlepší filmy:

Mág. Škála jeho činnosti je velice rozmanitá a zároveň lehce identifikovatelná. Dokázal i v rámci bezvýznamného celku stvořit part, který zaujme a osloví. Některé kousky patří mezi vrcholná díla české filmové hudby.

Realista. Člověk s kvalitním zázemím a neobyčejným talentem, přesto stojící tak trochu mimo výslunní. Z jeho tvorby stojí za pozornost především hudební motivy k filmům Daleká cesta a Transport z ráje, odehrávající se shodně v koncentračních táborech.

Luboš Fišer

Nejlepší filmy:

Mistr dramatické hudby. Silné, syrové, strhující. Na kolejích čeká vrah, Petrolejové lampy, Adéla ještě nevečeřela, Smrt krásných srnců, televizní Babička, Zlatí úhoři, seriály Chalupáři, Arabela. Je z čeho vybírat.

Jaroslav Uhlíř

Nejlepší filmy:

Komik. Společně se Zdeňkem Svěrákem a Karlem Šípem nepostradatelná součást kultivované produkce sedmdesátých až devadesátých let. Uhlířovy melodie a především písničky vynikají vtipem a jakousi naivní upřímností svých textů. Ať žijí duchové!, Vrchní, prchni!, Tři veteráni, S čerty nejsou žerty, Lotrando a Zubejda. Pouhý zlomek nesmrtelnosti.

Reklama

Reklama