• Krátkometrážní

13. komnata - 13. komnata Alexandry Myškové (2023) (epizoda)

Nejstarší česká herečka Alexandra Myšková překypuje neuvěřitelnou vitalitou i pozitivní energií, přestože jí osud zasadil několik krutých ran, s nimiž se musela postupně vyrovnat. Její osobnost, respektovaná především v jejím druhém domově, v Norsku, by měla být připomínána častěji.

V exekuci (2023) (seriál)

Jak snadné je zničit (si) život. Metody a chování současných lichvářů, bezskrupulózních dravců, kteří si na tísni a lidské slabosti založili výhodný byznys, patří na pranýř. A na ten je prostřednictvím této naléhavé televizní série připoutali režisérka Bára Chalupová a novodobý advokát chudých, expert na dluhovou problematiku Radek Hábl. Díky za to.

Dostaveníčko u Orloje (1972) (pořad)

Bohapustá výplň soudobého televizního vysílání. V té nepřeberné změti písniček, groteskních výstupů a nahodilého šveholení se ale občas mihnou i osobnosti, s nimiž je radost rozmlouvat (Marie Podvalová).

Prof. Václav Holzknecht vypravuje (1987) (seriál)

Přednášky páně Holzknechtovy, zachycené v druhé polovině osmdesátých let (tedy krátce před Holzknechtovou smrtí) také před televizními kamerami, jsou nevyčerpatelnou studnicí vědomostí, inspirace i potěšení. Zaslouží si proto zvláštní pozornost, zejména dnes, kdy se zdá, že klasická česká hudba ustupuje dravému proudu masového eklekticismu.

Marie Podvalová zpívá národní písně (1967) (pořad)

První dáma české opery dokázala i jednoduché lidové popěvky interpretovat hlasem jasným a vroucím, tak, že i okoralá srdce rázem zjihnou.

Mallory (2015)

Životní zpověď bývalé narkomanky, která se z prachu ulice doslova vyšplhala zpátky na světlo, mezi lidi, kteří ji sice zrazují, ale zároveň v ní vzbuzují také lví odhodlání to nevzdávat a rvát se se životem, jak se dá.

Mistr Kornelius (1988) (TV film)

Kdo oloupen, se tomu směje, okrádá zloděje; kdo se zbytečně trápí, okrádá sebe, řečeno se Shakespearem. Balzacův Kornelius, pitoreskní figurka nikoli nepodobná slavnějšímu Gobseckovi, dává tušit, že v jeho případě půjde o víc, než o pouhou karikaturu a díky precizní režii (Dudek) i výtečným hereckým výkonům (Kemr, Kopecký, Bohdalová, Maciuchová) jsme svědky nejen jednoho podivuhodného lidského osudu, ale i tragédie lidství.

Dnes večer hraju já (2023) (seriál)

Navýsost skromný a jednoduchý, přesto velmi podnětný pořad, který není obvyklým sestřihem "toho nejlepšího", ale naopak s poučeným odstupem zaznamenává u vybraných interpretů schopnost v proměnlivých odstínech vyjádřit tvořivě sebe samého s celou svou osobitostí. Nezbývá než litovat, že je k dispozici (zatím) jen sedm epizod. Snad časem přibudou další.

Dnes večer hraju já - Miloš Kopecký (2023) (epizoda)

Herecké umění Miloše Kopeckého se zdaleka neomezovalo jen na komediální role, přestože jich před kamerou i na jevišti vytvořil desítky, možná stovky. Jenže každá mince má dvě strany. A je příznačné, že s přibývajícím věkem se tento bonviván a sarkastický sršatec zvolna přehrával do výsostně charakterních postav, do lidí, kteří už vědí, že život nerozdává karty všem stejně.

Nebojte se na Česnečce (1980) (TV film)

Strašidla nepůjčuju! Lábus, Synková, Zedníček & spol. v lehce rozjívené volovince o strašidlech a strašení. Inu, kdo se bojí, nesmí za katedru.