Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Akční
  • Komedie
  • Drama
  • Sci-Fi
  • Dobrodružný

Oblíbené filmy (10)

Vodní svět

Vodní svět (1995)

Nepřemýšlejte a bavte se. :-) Je to prostě taková "disneyovsky" laděná rodinná pohádka, kde si zamilujete celý ten vodní svět se všemi pohádkovými postavičkami, a to včetně záporáků a vedlejších roliček. Pokud budete očekávat něco jiného než pohádku, budete samozřejmě zklamáni. Můj aktuálně nejoblíbenější film vůbec společně s Pátým elementem. Pokud byste měli chuť na "Vodní svět na souši" a jste ochotní zkousnout trochu náboženské masáže, zkuste Knihu přežití.

Pátý element

Pátý element (1997)

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec (aktuálně se v mém top 10 pere o první místo s Vodním světem). U něj jsem se poprvé seznámil s Garym Oldmanem jako nejpovolanějším hercem záporáků, což se mi pak s každým dalším jeho filmem jen potvrzovalo a Bruce Willise jsem obdivoval už od dob Smrtonosné pasti. Nemálo lidí si stěžuje na užvaněného Tuckera (nebo dokonce přímo na český dabing) - věřte mi, že v originále zní Ruby Rhod mnohem nesnesitelněji (piští jako ženská). A vůbec musím pochválit celý český dabing za parádní výkon. Nejvíc jsem si toho všiml ve scénce, kdy mají tři Rubyho pomocníci mluvit jeden přes druhého: zatímco v originále ti tři skoro nevědí co říct a pořád zadrhávají, že je z toho málem ticho, tak v českém podání skutečně bez přestání žvaní, tak jak si to imho Besson představoval. A při vší úctě k Oldmanovi, ale dokonce i ten Zorg zní zákeřněji v Trávníčkově podání. :-) K hláškám ani nemám co říct - viděl jsem to tolikrát, že ten film znám skoro nazpaměť slovo od slova. :-P Po zhlédnutí neslaného-nemastného Bessonova podobného novějšího Valeriana si Pátého elementu vážím o to víc.

Návrat do budoucnosti III

Návrat do budoucnosti III (1990)

Po letech jsem se znovu podíval na celou trilogii a musím uznat, že jde pro mě o jedny z nejzábavnějších filmů vůbec, takže jsem milerád zařadil třetí (imho nejlepší) díl jakožto zástupce trilogie vysoko do svých top 10 filmů, kde si zaslouží místo mezi jinými kvalitními sci-fi dobrodružnými komediemi, což je moje primární oblíbená kombinace. Nejvíce musím pochválit Christophera Lloyda, protože na místě doktora Browna si už nedovedu představit žádného jiného herce (zatímo role McFlye se mi zdá dostatečně generická na to, aby ji zvládl kdokoli alespoň trochu sympatický). Na druhé podívání jsem dokonce až teď pochopil fór některých scén, protože jako dítě jsem neznal patřičné reference (frisbee, "you're talking to me?") Každopádně pokud se chcete vyhnout temným depresivním akčním filmům, které jsou v současné době v kurzu, a chcete si odpočinout u něčeho lehkého a zábavného, tahle trilogie je na to ideální.

Expendables: Postradatelní 2

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Kdo vyrůstal na osmdesátkových a devadesátkových akčních filmech, pro toho je toto veledílo ultimátní akční ráj, dokonalé skloubení akce a humoru. Pravda, pokud jste na takových filmech nevyrůstali, nějaké dvě třetiny vtípků vůbec nepochopíte, jenže cílové publikum bylo vždy jen jedno. Tentokrát se do legendární sbírky známých tváří zapojila další jména (Van Damme, Norris, Adkins). Zatímco Norris si odbyl jen epizodní cameo ála Schwarzenneger a Willis v jedničce, Van Damme přijal roli záporáka a chopil se jí celkem důstojně. Přestože chápu, že se v závěrečném duelu musel nutně utkat se Stallonem, v koutku duše jsem doufal v nějakého soupeře jemu podobného ražení - duel proti Norrisovi by mohl být zajímavou přehlídkou roundhouse kicků. :-) Obsazení Nan Yu do akční ženské role mi nepřišlo nijak oslnivé - pokud chtěli udělat dojem, nabízela se spousta známých akčních jmen (Lucy Liu, bylo-li by třeba zachovat etnicitu). A ano, velké trio Sly & Arnie & Bruce se tentokrát před kamerami neostýchali tak jako v jedničce a předvedli na závěr filmu pořádný rachot. :-) Několik let dokázalo mé top 10 filmů zůstat beze změny. Zatímco Westova prvotina Con Air se do ní jen těsně nevešla v záplavě mnoha parádních kusů, Stallone mu v tomto případě pomohl konečně narušit status quo tímto akčním klenotem.

Poslední samuraj

Poslední samuraj (2003)

Geniální studie kulturních rozdílů a také strádání Cruisovy postavy. Mezi Cruisem a Watanabem funguje skvělá chemie (podobná jako mezi Yut-Fatem a Jodie Foster ve filmu Anna a král). A aby to nebylo vše, ještě zajímavější a nanejvýš komplikovaný vztah vznikne mezi Algrenem a Takou, doplněný o vztah s jejím synem. Kromě toho film nabízí úžasnou vizuální stránku a nemálo působivých akčních scén. Stručně řečeno prostě není co vytknout, vše je přítomno v té nejlepší kvalitě.

Gravitace

Gravitace (2013)

Dokonale zvládnuté řemeslo - od herců, přes vizuální efekty až po hudbu. Soundtrack filmu mi po dlouhé době konečně nepřipadá příliš generický a zní osobitě, nezaměnitelně. Vývoj událostí je sice od jisté doby tak nějak odhadnutelný scénu po scéně, nicméně i tak jsem si tu jízdu užil. Člověk si také uvědomí, jak je jeden lidský život titěrný v porovnání s vesmírem. Je také oslňující, jak málo herců stačí, když je silný příběh a kvalitní green screen. :-)

Robin Hood: Král zbojníků

Robin Hood: Král zbojníků (1991)

Poté, co jsem zhlédl novějšího Robina Hooda s Russelem Crowem, konkurenčního Robina Hooda s Patrickem Berginem a nejnověji i modernizovaného Robina Hooda pro teenagery, tím více si vážím této verze s Kevinem Costnerem. Zatímco Ridley Scott natočil spíše akční řežbu, tohle je svěžejší pohádkovější verze bližší svému sokovi z téhož roku - a pochopili to všichni herci na place, takže od Robina s Marianou přes mnicha Tucka až po šerifa z Nottinghamu mají všechny postavy komediálnější nádech než ve Scottově novější verzi. Vše navíc podtrhuje skvělý Freemanův Azeem. Chcete-li si u Robina Hooda oddechnout, tohle je ta pravá verze ke zhlédnutí.

Memento

Memento (2000)

Film nesrovnatelný s žádným jiným - sledujete jeho děj po částech od konce až po začátek, což mě naprosto dostalo. Vše podporují herci z mého širšího okruhu oblíbenců (Pearce, Mossová, Pantoliano). Je to také jeden z důvodů, proč jsem si Nolana zařadil mezi své oblíbené režiséry.

Vyjednavač

Vyjednavač (1998)

Miluju tyhle šachové partie (podobně jako třeba Nejhorší obavy nebo Hon na ponorku), ani nepotřebují nějaké úžasné speciální efekty. Když se to navíc doplní o oblíbenou kvalitní hereckou sestavu (Jackson, Spacey, Morse), musí to na mě nutně fungovat.

Gladiátor

Gladiátor (2000)

Jeden z úplně prvních filmů, který mě dokázal dojmout k slzám. Výkony všech herců jsou až divadelní, což se k tématu Říma velice hodí. Zcela mě oslnil záporák Joaquina Phoenixe, který zahrál Commoda tak, že jsem z něj měl husí kůži a zároveň jej litoval. Svou pomstychtivou poutí Maximus připomíná jiného slavného hrdinu, a sice Ben Hura. Na rozdíl od něj je však Scottovsky akčnější, přesto nepostrádá onu návykovou teatrálnost.

Ovládací panel
6 bodů