neneka

Mirka D.

Česko

• 7.1.2013  18:48
    Ruby Sparks (2012)

V úvodu/obsahu tohoto filmu je napsáno, že jde o "romantickou komedii", ale já musím přiznat, že pro mě to komedie nebyla ani trochu, ačkoliv humorných míst, obzvlášť na začátku filmu, jsem tam našla hodně a úplně se tetelila blahem. Prvotním impulsem, abych se na Ruby Sparks koukla, bylo hlavně napojení na Malou Miss Sunshine, kterou miluju!. Že tento snímek natočili stejní režiséři a hlavní postavu ztvárňuje Paul Dano, který patří mezi ty, jež si všímám, bylo pro mě jasnou pobídkou. Nebudu se pouštět do něčeho, co neumím, tedy do sofistikovaných komentářů, takže jen velmi pocitově - ze začátku pro mě určitě mnoho zajímavých a chytlavých momentů, nápadů, kdy jsem byla hodně zvědavá a napjatě čekala, kam to povede dál? Aby po nějaké době po vtipu veta, zato dostatek smutku. Momenty a nápady ale pro mě stále stejně zajímavé. Jen bych tentokrát film v určité rovině smutku, do jaké se pusunul, i ukončila. Romantický závěr tam byl z mého pohledu už navíc.

• 6.1.2013  16:37
    Doteky osudu (TV seriál) (2012)

Uff, to se mi zase ale nějaký seriál hodně zamlouvá. Schéma každého dílu je jasně dané a rozpoznatelné a moc se mi na tom líbí, že vždy se jedná o jeden příběh tvořící mozaiku lidí, kteří o sobě nevědí a nikdy se nedozvědí, anebo se naopak jejich cesty spojí .. někdy nakrátko, jindy na delší čas. Občas se v něm objeví nám známé postavy vpadnuvší do děje třeba jen na chvilku, ale vždy s nezastupitelným místem v celé dějové linii. Je to napínavá skládačka, nad jejíž rozplétáním se tají dech .. můj tedy stoprocentně. Nádhera!

• 6.1.2013  16:28

Tak nějak nevím .. líbilo se mi to, ale abych si tento snímek pustila znovu, to ne, takovou potřebu nemám. Herecké výkony ale stabilně velmi dobré.

• 6.1.2013  16:24
    Věra 68 (2012)

Na tento dokument jsem netrpělivě čekala, těšila se a .. dočkala :) Věru Čáslavskou jsem měla vždy ráda, vážila si jí a za tento hold Olgy Sommerové člověku, který si v životě prošel tak trnitou cestou, chci poděkovat. Zhostila se ho důstojně a přesto s vtipem. Vidět Věru Čáslavskou, jak tančí v kuchyni (teda spíše šlo o vzpomínku na prostná) a její dcera se na ni láskyplně dívá s obrovským úsměvem ve tváři a v očích, bylo pro mě velkou radostí. A klobouk dolů, že z hlubin svého bolavého nitra se dokázala vydrápat ven a dokonce v takové vnitřní formě a radosti. Děkuji za to. A je to přesně tak, jak píše ve svém komentáři JANARYBA: "Kéž by u nás byl větší počet takových duchovních samurajů, jako je paní Věra!"

• 9.7.2012  19:30

Annglické filmy mám ráda. A Judi Dench. Takže musím říct, že jsem se dopředu celkem dost těšila. Nakonec to ale pro sebe nevidím na víc než 3 hvězdičky, ačkoliv mnoho příjemných a vtipných momentů, tak jak to už Angličani umí .. s klidem a noblesou. Na druhou stranu chvilkami docela i chaos, příliš drobných minipříběhů, příliš nevím čeho ještě. Ale celkově nezklamalo a to je hlavní.

• 27.5.2012  17:47

Mám dvě "prvorepublikové" filmové hvězdy, které vždy byly, a stále jsou, mému srdci nejbližší - Adinu Mandlovou a Hugo Haase. Oba sršeli vtipem, takovým tím přirozeným a velmi rychlým, kdy reagují na slovo druhého člověka tak, že jeden jen zírá. Nadhled, vtip, inteligence a na tu dobu, z mého pohledu, nebývalá přirozenost. Vidět je dva zas a znovu to se mi snad nikdy nepřejí :) A tenhle mozaikový dokument mě hodně potěšil.

• 22.5.2012  19:52

Bezkonkurenčně moje dětství a milá vzpomínka.

• 12.5.2012  19:45

Aneb Jak se dá i ze zaručeně smutného příběhu vyrobit komedie ... a hodně povedená. Podstatnou měrou se o to jistě zasloužili hlavní dva mužští představitelé, "černý a bílý", čímž a priori rozhodně nemyslím barvu jejich pleti. ZvlášťOmar Sy v roli velmi svérázného ošetřovatele byl rozkošný (hm, divný výraz, ale výstižný). A přirozený. Momentů, kdy jsem se smála nahlas, bylo dost a dost, nijak na mě neútočily a ani patos či lítost podávaná mnohdy divákovi jak na zlatém tácu, se zde nekonala. Ne, mělo to hloubku a přitom se člověk i zasmál. Dieu merci!

• 12.5.2012  11:16

Je to zajímavý. Komentovat zrovna tento film. Podle roku jeho natočení jsem se zrovna nacházela na střední škole a někdy v té době jsem ho i poprvé viděla. A následně si to i zopakovala, aby vzápětí nastoupily dlouhé roky "absence" :) Ani nevím, jak bych na něj nahlížela nyní. Jen jsem ho zahlédla v TV nabídce a připomněla si díky tomu, jak moc se mi tehdy líbil, jak nadšená jsem byla. Takže 4 hvězdičky mu dává určitě ta středoškolačka ve mně. Co country muziku navíc i dost nadšeně poslouchala, protože přísun LP desek od příbuzných "ze západu" byl .. To vše někam odplynulo, ale vzpomínka na své nadšení právě z tohoto filmu se mi vybavuje jasně. Tak nevím, mám ho konfrontovat s tím dnešním pohledem nebo ne?

• 12.5.2012  11:05

Když já "filmy pro pamětníky" vážně miluju!!! Poslední mohykán patří k mým oblíbeným a Jaroslav Marvan je zde nepřekonatelný. Jeho postava starožitníka Kohouta úsměvná a řadím si ji sama pro sebe do přihrádky "odpočinkových". Zvláštní přirovnání možná, snad až pejorativně znějící, ale tak tomu vůbec není. Na mnoho pamětnických filmů ze 40.let hledím s nádechem odpočinku .. v tom smyslu, že mi opravdu přinášejí určité zklidnění a radost. A z podobných pocitů se raduji vždycky :)

• 12.5.2012  10:32
    Začátky (2010)

Byla jsem hodně zvědavá, o co vlastně půjde ... a přiznávám, že primárně mě nalákala přítomnost Ewana McGregora, kterého mám ráda už od Trainspottingu. Samozřejmě jde o něco diametrálně odlišného, ale moc se mi tu líbila Ewanova klidná něha, to vyčkávání, váhání a jeho láskyplný vztah k otci. Christopher Plummer v této roli byl pro mě mimochodem příjemným překvapením. Projíždím v rychlosti některé další komentáře a musím říct, že třeba "trudnomyslnost hlavního hrdiny" se mně osobně právě líbila. Nejspíš mám občas pro lidi, kteří neví a tápou a nad každodennostmi života vždy jen nejásají, slabost. Ale jisté je jedno - mě tento film rozhodně potěšil.

• 24.10.2011  21:02
    Co nikdy nepochopím... (TV pořad) (1968)

Má to určitý patos, ale Láska prokletá v podání Hany Hegerové se mi asi neomrzí ... a když si ještě návdavkem uvědomuji ta jména, která jsou pod tímto recitálem podepsána - Ján Roháč, Miroslav Ondříček, dr. Zdeněk Mahler, Ester Krumbachová -, tak si říkám "Klobouk dolů!", protože paní Hana Hegerová měla celou tu dobu obrovskou kliku na své spolupracovníky a přátele a lidi kolem sebe.. A k těm osmdesátinám hlavně hodně zdraví a ode mě určitě i poděkování..

• 15.10.2011  10:44
    Nesvatbov (2010)

Dost zvědavá jsem byla.. protože nějaké články, rozhovory, zkrátka o filmu jsem věděla dlouho, ale viděla až teď.. mám sice ráda tento typ "výpovědi" o věcech, ve kterých a kolem kterých žijeme, jenže mě už v tom prvním momentu, kdy starosta přivítal občany obce obecním rozhlasem s podkresem hudby a potácejícího se opilého mladíka najednou přepadl tak velkej smutek.. kterého se ani se závěrečnými titulky ne a ne zbavit.. jak když zmar a beznaděj a všechno.. líto mi bylo v tu ránu, že se do toho všichni nechali takhle "namočit".. že pan starosta měl o sobě zřejmě velké mínění, že ta malost a až klišoidní možnost srovnávat byla nám podána takto na zlatém tácu.. a že fandila jsem jim všem, aby nakonec nějakým zázrakem "vše se v dobré obrátilo"... ale neobrátilo.. A aby toho nebylo málo, nepřišla jsem na to, co za notoricky známý je ten hudební motiv (klavír).. znám ji, tu skladbu, ale vzpomenout jsem si nedokázala. Jak říkám, zmar a beznaděj..

• 21.8.2011  19:46

Mám filmy Alice Nellis strašně moc ráda.. je mou oblíbenou režisérkou a oblíbeným člověkem, tak jak to mohu naprosto nedokonale a neznale říct z pozice toho, kdo ji vůbec nezná a jen si tak vnitřně sosá z různých útržků rozhovorů, článků a tak.. Mám moc ráda její filmy Ene bene, Výlet a skutečně mě dostaly Tajnosti.. to je pro mě filmová lahůdka. Mamas & Papas mě překvapivě příliš nezaujal, ačkoliv všechny situace v něm, všechny postavy v něm jsou pro mě snadno uvěřitelné a velmi dobře zahrané.. Zuzana Bydžovská nebo Zuzana Čapková.. Ale hodnotit nechci, na to nemám právo, zato těšit se na něco další ano.

• 19.8.2011  20:41

Ach jo.. a je to tu zase! Moje vnitřní srovnávání filmu s knižní předlohou. Tak jako od dětství miluju filmy, stejně to mám i s knížkami. Jako je někdo workoholik, já jsem zcela jednoznačně knihoholik. A z naprosté většiny dávám přednost knižní předloze před následným filmovým zpracováním téhož.. což jsem už tady, tuším, někde psala. Nevím, jak by to dopadlo, když bych nejdřív viděla filmy a pak až si přečetla knížku.Nicméně Milénium jsem nejdříve začala číst a pak až, snad pro zajímavost, jak bude s tématem "zatočeno", si přehrála filmy. A musím bohužel přiznat, že docela nemalé zklamání. Ale to nic, já to tak mám s tímto příměrem skoro vždycky. Až na několik čestných výjimek :-)

• 19.8.2011  19:47

Další seriálová lahůdka.. Zmiňuji až nyní, ačkoliv v reálu dospěla již do své 4.série. Nicméně potěšena jsem tím, že tempo neochabuje, adrenalin stále stoupá, jakož i údiv nad některými momenty, kdy si jen tak říkám, jak tohle může, proboha, dopadnout? jak tohle může klapnout do sebe? líbí se mi zde i to střídání času současného a tak bohatě vkládaných sekvencí "před 3 lety" a zase "o týden později" a podobně.. co jinde by třeba i rušilo (anebo ne), tak tady rozhodně na dramatičnosti přidává. Super!

• 19.8.2011  19:33
    Kravaťáci (TV seriál) (2011)

"Krásná práce!" :-)) Ale vážně.. bylo to naprosto náhodné kliknutí myši, ze kterého se vynořilo něco natolik příjemného, že se mi ani věřit nechtělo.. svět právníků pravých a nepravých (pardon: nepravého), svět šéfů skvělých a slizkých (sorry, Louis!), svět, který hned od úvodní znělky zaujme a pohltí a hlavně.. pobaví a nadchne.. což se mi podařilo okamžitě s prvním dílem a prozatím v tomto smyslu beze změny.. moje srdce zaplesalo :-)). Tak jen mi koukejte chvilku vydržet!!!

• 4.10.2009  17:59
    Čas (2006)

Mám pro Kim Ki-dukovo filmové vidění slabost a Čas mě uchopil nekompromisně...

• 4.10.2009  17:38
    Antikrist (2009)

Nemám co dodat... stačí si přečíst komentáře larelay a AngelAngie...Film na příjemné nedělní odpoledne to rozhodně není. Lars von Trier a v tu dobu pro něho asi jedna z mála možných cest vedoucích ven z pekla... kéž byla pro něho tak drtivá katarze očistnou.

• 4.10.2009  17:29

Dost neallenovsky to na mě působilo, což bylo vlastně takové vnitřní překvapení pro mě samotnou... nečekám, že Woody Allen nebude Woody Allenem... ovšem úžasný! Jít snazší nebo složitější cestou... a lži, ze kterých často nemáme šanci se vymotat... napětí... a herecké výkony víc než přesvědčivé..

• 12.9.2009  10:59

Dala bych víc hvězdiček, protože nekouknu-li vpravo vlevo, jde o hezký tzv. rodinný film, nadto Lasse Hallström... jenže dát je nemůžu, v hlavě jsem neustále srovnávala s knížkou, která mému dětství po určitou dobu vévodila nekompromisně, takže se mi tam míhaly kreslené postavičky Heleny Zmatlíkové a nebylo mi pomoci :-)) Srovnání nesrovnatelné... a jen a jen osobně laděné... To samé vlastně patří i k druhému dílu Návrat dětí z Bullerbynu...

• 7.9.2009  07:18
    Peklo (2005)

Nejen Krzysztof Kieslowski byl pro mě zárukou kvality a tušeně netušeného... mám ráda ty pomalu se vlekoucí příběhy, ve kterých střípky se skládají nekompromisně do obrazce, ze kterého místy až mrazí... ty jasně dané nahodilosti, ze kterých se člověk nevyvlíkne, i kdyby nakrásně chtěl... obrazec plný myšlenek a emocí, které jdou do hloubky tak, až se chvílemi nedá nadechnout... a musím se přidat k Faye - z té poslední věty napsané na lístku jde až mráz.. jenom ticho, pohledy do sebe samých a nemotornou rukou napsaný vzkaz... Herecké výkony všech ženských protagonistek jedinečné.

• 4.9.2009  19:03

Charlieho Kaufmana jako scénáristu v mnoha případech beru všema deseti... ale jako režiséra (tohoto snímku) - ne... Bohužel ani P. S. Hoffman to nezachránil.

• 4.9.2009  18:51
    3-iron (2004)

Tak to je nádhera... minimum slov a tolik vyřčeného...

• 4.9.2009  18:48

Souhlasím s komentářem Anthonyho - je to vlastně taková pohádka... ale jsem opravdu moc ráda, že se nakonec všichni našli a byli šťastní až do smrti... jsem ráda za ten pohádkový konec. Freddie Highmore v roli Augusta Rushe úchvatný. Jemu dávám pomyslnou hvězdičku navíc.

• 4.9.2009  17:44

Film mě svou hloubkou a strhujícím příběhem opravdu zaskočil... závěr, ve kterém po happy endu ani památky... a Radha Mitchell přirozená, věřila jsem jí všechno. Nádhera!

• 4.9.2009  17:20

Pro mě docela těžko uvěřitelný příběh, ale Radha Mitchell zraje herecky jak víno..

• 4.9.2009  17:17

Lapili mě... Luke Wilson a Radha Mitchell... lapil mě celý příběh... a zázraky, které se přeci jenom dějí..

• 4.9.2009  17:11

Simon Pegg byl pro mě zárukou...je skvělej!

• 6.8.2009  22:12

Byla jsem dost zvědavá... protože vím, jak to mám s filmy na základě knižních předloh... jsem knihomol a většinou vyhrávají knížky. A Cit slečny Smilly pro sníh patří zrovna mezi mé oblíbené. I v tomto případě čtené řádky vyhrály. A začnu-li srovnávat, je něco špatně. 3 hvězdičky dávám ale ráda: za mysterióznost, která zůstala zachována, a herecké výkony. Ono je asi opravdu dost těžké literární jazyk Petra Hoega zfilmovat.