Tajemná řeka (2003)

Po celý film som niečo očakával a .... nič.

Dech (2007)

Neprirodzenosť, ktorá sa stupňuje až po sex vo vezení.

Profesionálové (1966)

" O nohavice neprídeš. Možno o život, ale čo to je ?" Ironicko-silácke reči z am. produkcie boli, sú a budú. Je to ich image. Ale sem tam odkryje aj ich pravú tvár. " Raza hovoril, že ste boli priatelia. To je fakt. Teraz ho chceš zabiť. To je fakt. Za peniaze. To je fakt. " A na koniec, to naivné divadielko všetko to málo čo príbeh ponúkol, úplne zlikvidovalo. " Bez lásky a ideálov nie sme nič." Len tie ideály v Amerike... Iba som si chcel spríjemniť letný večer. Na budúce siahnem po niečom ázijskom. P.S. Rád pozerám na Woodyho Strodea.

Nové objevy ve starém Egyptě (2002) (seriál)

" Čas sa bojí pyramíd a pyramídy sa boja turistov." Myslím, že pyramídy sa najviac boja ľudskej hlúposti. Z môjho pohľadu nič nové, iba opakovanie poloprávd a klamstva. A ten koniec - " Bez pomoci ľudí, pyramídy neprežijú toto storočie." To snáď nie! Pyramídy nás nepotrebujú. To my potrebujeme ich. Keď porozumieme im, porozumieme aj sebe.

El Dorado (1966)

" Čo to máte na hlave? Klobúk. Asi vám musím veriť." Dvaja pupkatí starci s mladíkom, čo netrafí ani s brokovnicou zlikvidujú bandu hrdlorezov. Rozprávka z divokého západu o tom, aký určite nebol.

Lisabonský příběh (1994)

" Naraz som nemal tri mesiace čo robiť a chcel som sa Lisabonu dostať pod kožu. Filmoval som tam už niekoľko krát, ale nikdy nie do hĺbky. Je to neuveriteľne krásne mesto, chcel som sa k nemu priblížiť a ukázať ho také aké je." WIM WENDERS. Ako sa Wim dostáva pod kožu mestu na najzápadnejšom okraji Európy, my môžeme vnikať do lyriky a filozofie samotného filmovania. " Vo filme môže kamera zobraziť okamžik, lenže ten už pominul. Takže film zobrazuje prelud tej chvíle a nemáme istotu, že existuje aj inde ako vo filme. Alebo má byť film dôkazom existencie okamžiku ?" A popri vnikaniu do tajov filmovačky si uvedomíme pravú filozofiu žitia. " Keby som mal možnosť predvídať a vidieť do všetkých záhad a múdrostí, keby som mal vieru, čo hory prenáša, ale žil by som bez lásky - nebol by som nič. ... prepadol ma silný pocit, že som nič. Čo hľadám, čo čakám od seba ? Keby som žil bez lásky, keby som žil bez lásky... Pane Bože, veď ja žijem bez lásky."

Ohnivý oceán (2004)

" Keď na zemi existuje raj, tak musí aj peklo. Len sme ho neprešli." Ďalší z amíckych príbehov, kde to dokonalý hrdina z Ameriky všetkým ostatným primitívom ukáže. Film, nie o niečom, ale hrajúci sa niečo.

Nezvaný host (2007)

Chcem žiť svoj život a hrať svoju muziku. Čo je na tom špatné?" Emigranti to majú ťažké vo svojej zemi, ale možno ešte ťažšie v zemi novej, pretože nádej, ktorú nemali doma, nachádzajú a veľa krát opäť strácajú. " Je vám smutno za domovom? Niekedy. Ale žiť tam nechcem."

Krajina stínů (1993)

" Najväčšia radosť nie je v tom čo máme, ale v našej túžbe. Vášeň, ktorá je večná. Nekonečné šťastie cítime len vtedy, keď to po čom túžime sa nedá dosiahnuť." Príbeh o priateľstve, láske, nádeji, viere, túžbe, šťastí, skúsenosti.... ako sám život. Málo kedy mám pocit, ak vôbec, že je niekto presvedčivejší vedľa Anthonyho. No Debre sa to podarilo. " Modlím sa, pretože si neviem pomôcť, pretože som bezmocný. Modlím sa, pretože v sebe pociťujem potrebu. Ráno i večer. Boha to nezmení, ale mňa áno."

Bílé písky (1992)

Naučil som sa nedať na názory v ČSFD a dobre robím. Výborná kamera, hudba, herci, príbeh. Čo ešte viac treba? " Prečo by sa ťahal takú diaľku, aby sa tu potom mohol zabiť? Možno kvôli podobnému klobúku, ako máš ty. " Začína to ako tuctová krimi, ale postupne príbeh naberá na " hustote ". Dafoe ako vždy presvedčivý, Mickey s charizmou Marlona Brandona, Samuel s Mary mi tiž sedeli. No hlavne pravdivý príbeh o spoločnosti, kde Bohom sú zbrane a peniaze. " Nezáleží na ktorej si strane. Podstatou je klamanie ľudí. Ide o to, vymyslieť si nepriateľov, kde vlastne žiadny nie sú. Prevláda mier, sloboda, vládne demokracia. Ako udržíme v chode vojensko-priemyselný komplex, keď už nikto nechce tie naše zasrané zbrane kupovať."