Dámský gambit (2020) (seriál)

Konečne! Už som si myslel, že amerikánci poprizabudli nakrúcať kvalitné veci. Rodilému a roduvernému európanovi to môže byť absolútne jedno, človek si však zvykol, že kluci z JúEsEj nám každý rok ukuchtia niečo poriadne - zo 2-3 filmy, 2-3 seriály. V poslednej dobe boli schopní vyprdnúť max 1 slušný (nie výborný) seriál a čo sa týka filmov úplny grc (koho bavia permanetne recyklované donebavolajúce ultrakoretné hovadiny typu "Turbo Masters vs Predators",? Vďaka Manitouovi aspoň za The Boys). Časy sa občas menia, asi sa potrebovali poriadne nadýchnuť a splodiť tento herecky, scenáristicky a formálne, či obsahovo absolútne dokonalý ultraorgazmus. Gúd Džahb! YES! 100 + 1%

Tenet (2020)

Nie som skeptik ako verbal, počkám na 2.pokus. SK titule v kine slabota (máj ingliš is sou rusty), slušný dabing ma možno nakopne. Alebo nie - potom mám na výber: trpím stareckou demenciou alebo Mr. Noulen již není vizionář, neboť frčí na prekurzorech a jiných podpůrných syntetických psychodementomejkrech čímž jeho umelecká karijéra jede po vertikální-svislé-prudko-klesající přímce do sraček. Kéž bych se mýlil... Kameňom úrazu je POCHOPENIE.

Arctic: Ledové peklo (2018)

Mikkelsen je fenomén. One man show najvyššieho levelu. Keby to mal ťahať Sandler, tak je Arctic ODPAD. S Madsom je to za 5,5 hviezdy. Chuťovečka.

Teror (2018) (seriál)

Dávam plných 5 hviezd - z úcty k fenomenálnej románovej predlohe od fenomenálneho D.Simmonsa. Chlapci a dievčence od ejemsí sa s ťažko natočiteľnou knihou postavenou na detailnej psychológii postáv, prepracovanej atmosfére a perfektnej logike popasovalo so cťou a patrí im REŠPEKT (napriek tomu, že sa kus odklonili od románu, čo ma mierne sklamalo - ale kakať na to - sfilmovaný terór ma bavil).

Muž z Vysokého zámku (2015) (seriál)

Veľmi precízna práca všetkých zúčastnených - od úžasného literárneho námetu, cez scenár, exteriéry, hudba, herecké obsadenie/výkony. Pán Ridley Scott si vie vybrať, čo bude produkovať. Tajomné, atmosférické, plné skrytého napätia, veľmi solídne zvýraznená celková atmosféra paranoje, ktorá je spoločná asi pre všetky totalitné režimy. Nadčasové, poučné - VYNIKAJÚCE. Prečo tak nízke hodnotenie našinca? Ešte aj anglosaskí americkí súdruhovia tomu dali na imdb 8,1... Chrochtám blahom

Whiplash (2014)

Pohyblivý obrázok, čo svojou gradáciou napätia, atmosférou a tempom bez problémov konkuruje tým najslávnejším áčkovým akčňákom s jediným malým rozdielom: vystačí si s famóznymi hercami, dialógmi, scenárom, emóciami a úžasným soundtrackom - žiadna streľba ani smrť sa nekoná. Na tento filmík som dlho čakal, len som o tom nevedel. BRAVO!!!

Odpojit (2012)

Konecne nieco so silou "Crash"! Uz som si myslel, ze moje stare hrdzave srdce nic nedokaze potesit. Opak je pravdou. Srdce sa dockalo, sval sa prekrvil. Zaznamenal som cca 54 dyastol. Teraz uz len cakat na dalsiu prilezitost. PS pre nezainteresovanych: vid komment "Fr": "protože se mi líbí, že scénář všechno nesvádí na internet, ale všímá si i nás, lidí". Tak Tak. 120%.

Tři dny ke svobodě (2010)

Slusny scenar, slusna rezia, slusne obsadenie, genialna hudba. Haggis a Crowe si majstrami svojich remesiel, zaruka najvyssej kvalitky. Ci je tento kusok original, alebo len americka verzia nema vyznam vobec riesit, Haggis to podal tym uplne najspravnejsim sposobom, kazdy iny je urcite menej spravny . Idealny mix krimi, thrilleru a romantiky, kazdy diviak s trosku spravnym vkusom si pride na svoje. Zral som to aj s chlpami, stopaz 122 minut mi ani trosku nevadila. 7 hviezd.

Drsný časy (2005)

V tomto filmiku je dej absolutne nepodstatna sekundarna zalezitost. Ujo Ayer sa rozhodol zapichnut pod nechet kus riadne zasvinenej triesky a ako bonus sa v tom aj kusocek povrtal, Ujo Ayer nam ponukol strieborny podnos kopcom nalozeny srackami. Ceresnickou na torte je plna hlava sraciek hlavneho predstavitela. Exkurzia medzi uplnu spodinu ludskej spolocnosti, sprievodca super-exot v podani fenomenalneho Christiana Balea. Film je o stave mysle rutiacej sa k totalnej sebadestrukcii, ktora zanecha po sebe krater velkosti fotbaloveho stadionu, smolu ma kazdy ucastnik tohto zapasu. Vychutnal som si to a ked budem mat chut navodit si depresiu, dam si este nasup. 99% - percento dole za depku.

Treme (2010) (seriál)

Serialy zasadne hodnotim najskor po 5-6 epizodach. V pripade tohto kusku som neodolal a hodnotim po pilote. David Simon je chlapik, ktory je zarukou ABSOLUTNEJ kvality, jeho predchadzajuce dielo je toho jasnym dokazom - The Wire, Generation Kill... Pilotny diel zavedie do prostredia so skvelou atmosferou, detailne prepracovanou kamerou, vynimocnym hudobnym podmazom s potencialom jedinecne vykreslenych postav a charakterov. Dejova linia je v pripade pilotu az sekundarna, ide skor o predstavenie hrdinov, ktorych si musi cloviecik od prvej sekundy oblubit. Refresh po všetkých sériách: nemám čo vytknúť - VRCHOL seriálovej tvorby. Komorné, zároveň epické, zábavné, intenzívne, obyčajní ľudia v neobyčajných - aj obyčajných situáciách, precízne herecké výkony, absolútny soundtrack, atď,atď... superlatívy,superlatívy,super...